- специфікацію обладнання згідно з ГОСТ 21.110;

- відомість потреби в матеріалах згід­но з ГОСТ 21.109**;

- відомість обсягів будівельних і мон­тажних робіт згідно з ГОСТ 21.111**.

3.3 Одночасно з робочою документацією систем автоматизації розроблюють технічну документацію на виготовлення та поставку на об'єкт будівництва технічних засобів автома­тизації, в тому числі:

- опитні листи на прилади;

- карти замовлення на електроапарати;

- таблиці з'єднань та підключення

проводок у щитах і пультах;

- документацію для замовлення ком­плексів засобів централізованого контролю та регулювання, телеме­ханіки, обчислювальної техніки, програмно-технічних комплексів, мікропроцесорних засобів і контро­лерів, систем і установок пневмоав­томатики та ін. (далі - комплекси технічних засобів).

3.4 На кресленнях та схемах елементи систем автоматизації зображують суцільною товстою основною лінією, технологічне об­ладнання, комунікації та будівельні конструк­ції зображають спрощено - суцільною тонкою лінією.

4 ОСНОВНИЙ КОМПЛЕКТ

РОБОЧИХ КРЕСЛЕНЬ СИСТЕМ АВТОМАТИЗАЦІЇ

4.1 Склад основного комплекту робочих креслень систем автоматизації

4.1.1 В основний комплект робочих крес­лень систем автоматизації марки А... (далі -

- рабочие чертежи, предназначенные для производства работ по монтажу технических средств автоматизации* (основные комплекты рабочих чер­тежей систем автоматизации марок А…, приведенные в приложении А);

- эскизные чертежи общих видов не­типовых деталей, конструкций и ус­тройств, предназначенных для уста­новки приборов, в т.ч. щитов и пуль­тов;

- спецификацию оборудования по ГОСТ 21.110;

- ведомость потребности в материа­лах по ГОСТ 21.109**;

- ведомость объемов строительных и

монтажных работ по ГОСТ 21.111**.

3.3 Одновременно с рабочей документа­цией систем автоматизации разрабатывают техническую документацию на изготовление и поставку на объект строительства техничес­ких средств автоматизации, в том числе:

- опросные листы на приборы;

- карты заказа на электроаппараты;

- таблицы соединений и подключения проводок в щитах и пультах;

- документацию для заказа комплек­сов средств централизованного кон­троля и регулирования, телемехани­ки, вычислительной техники, прог­раммно-технических комплексов, микропроцессорных средств и конт­роллеров, систем и установок пнев­моавтоматики и др. (далее - комп­лексы технических средств).

3.4 На чертежах и схемах элементы систем автоматизации изображают сплошной толс­той основной линией, технологическое обору­дование, коммуникации и строительные кон­струкции изображают упрощенно - сплошной тонкой линией.

4 ОСНОВНОЙ КОМПЛЕКТ

РАБОЧИХ ЧЕРТЕЖЕЙ СИСТЕМ АВТОМАТИЗАЦИИ

4.1 Состав основного комплекта рабочих чертежей систем автоматизации

4.1.1 В основной комплект рабочих черте­жей систем автоматизации марки А... (далее –

_______________________ ________________________


* До технічних засобів автоматизації відносять прилади, регу­лятори, функціональні блоки, виконавчі механізми, регулю­ючі органи (далі - прилади), а також електроапарати, щити, пульти, комплекси та ін. засоби автоматизації

** Виконують при наявності вказівок у договорі на виконання проектних робіт

* К техническим средствам автоматизации относят приборы, регуляторы, функциональные блоки, исполнительные меха­низмы, регулирующие органы (далее - приборы), а также электроаппараты, щиты, пульты, комплексы и др. средства автоматизации

** Выполняют при наличии указаний в договоре на выполнение проектных работ

ДСТУ Б А.2.4-3-95 (ГОСТ 21.408-93) С.4



основний комплект) в загальному випадку включають:

- загальні дані по робочих кресленнях;

- схеми автоматизації;

- схеми принципові (електричні, пнев­матичні);

- схеми (таблиці) з'єднань та підклю­чення зовнішніх проводок;

- креслення розташування обладнан­ня та зовнішніх проводок;

- креслення установок засобів авто­матизації.

4.1.2 Об'єкти керування (відділення, сис­теми, установки, агрегати, апарати) та засоби автоматизації, що до них відносяться, але не пов'язані між собою і мають однакове осна­щення системами автоматизації, - зобража­ють на схемах і планах розташування один раз, пояснюючи текстовими вказівками.

4.1.3 Основний комплект допускається оформляти самостійними документами з при­своєнням їм базового позначення, марки ос­новного комплекту та додаванням (через крапку) порядкового номера документа (араб­ськими цифрами).

Приклад: ХХХХ-ХХ-АТХ1.1;

ХХХХ-ХХ-АТХ1.2 і т.д.

4.1.4 Для об'єктів з невеликим обсягом монтажних робіт з автоматизації допускається об'єднувати робочі креслення автоматизації різних технологічних процесів та інженерних систем в один основний комплект, якщо їх монтаж здійснює одна монтажна організація. Об'єднаному основному комплекту присвою­ють марку АК.

4.1.5 У випадку застосування приладів з радіоізотопними методами вимірювання ро­бочі креслення для їх монтажу виділяють у самостійний основний комплект.

4.2 Загальні дані по робочих кресленнях

4.2.1 Загальні дані по робочих кресленнях (далі - загальні дані) виконують за ГОСТ 21.101. При цьому відомість специфікацій не склада­ють.

4.2.2 Додатково до вказаних у ГОСТ 21.101 даних включають:

- таблицю вихідних даних і результатів розрахунків звужуючих пристроїв (що не поставляються промисло­вістю) за формою 1*;

основной комплект) в общем случае включа­ют:


- общие данные по рабочим чертежам;

- схемы автоматизации;

- схемы принципиальные (электри­ческие, пневматические);

- схемы (таблицы) соединений и подк­лючения внешних проводок;

- чертежи расположения оборудова­ния и внешних проводок;

- чертежи установок средств автома­тизации.

4.1.2 Объекты управления (отделения, сис­темы, установки, агрегаты, аппараты) и отно­сящиеся к ним средства автоматизации, не свя­занные между собой и имеющие одинаковое оснащение системами автоматизации, - изоб­ражают на схемах и планах расположения один раз, поясняя текстовыми указаниями.

4.1.3 Основной комплект допускается оформлять самостоятельными документами с присвоением им базового обозначения, марки основного комплекта и добавлением (через точку) порядкового номера документа (араб­скими цифрами).

Пример: ХХХХ-ХХ-АТХ1.1;

ХХХХ-ХХ-АТХ1.2 и т.д.

4.1.4 Для объектов с небольшим объемом монтажных работ по автоматизации допуска­ется объединять рабочие чертежи автомати­зации различных технологических процессов и инженерных систем в один основной комплект, если их монтаж осуществляет одна мон­тажная организация. Объединенному основ­ному комплекту присваивают марку АК.

4.1.5 В случае применения приборов с ра­диоизотопными методами измерения рабочие чертежи для их монтажа выделяют в самосто­ятельный основной комплект.

4.2 Общие данные по рабочим чертежам

4.2.1 Общие данные по рабочим чертежам (далее - общие данные) выполняют по ГОСТ 21.101. При этом ведомость специфи­каций не составляют.

4.2.2 Дополнительно к указанным в ГОСТ 21.101 данным включают:

- таблицу исходных данных и результа­тов расчетов сужающих устройств (не поставляемых промышленностью) по форме 1*;

_______________________ ________________________


* Якщо звужуючі пристрої та регулюючі органи є складовою частиною систем автоматизації, що поставляються комплектно з обладнанням, вказані таблиці не виконують.

* Если сужающие устройства и регулирующие органы являются составной частью систем автоматизации, поставляемых комплектно с оборудованием, указанные таблицы не выполняют.

ДСТУ Б А.2.4-3-95 (ГОСТ 21.408-93) С.5





ДСТУ Б А.2.4-3-95 (ГОСТ 21.408-93) С.6





ДСТУ Б А.2.4-3-95 (ГОСТ 21.408-93) С.7






ДСТУ Б А.2.4-3-95 (ГОСТ 21.408-93) С.8



- таблицю вихідних даних і результатів розрахунків регулюючих органів за формою 2*;

  • перелік закладних конструкцій, пер­винних приладів (що розміщені на технологічному, санітарно-техніч­ному та іншому обладнанні і комуні­каціях) за формою 3.

У перелік закладних конструкцій, первин­них приладів та засобів автоматизації включа­ють:

- закладні конструкції, призначені для установлення приладів вимірю­вання температури, відбірних при­строїв тиску, рівня, складу та якості речовини;

- первинні прилади (об'ємні та швид­кісні лічильники, звужуючі при­строї, ротаметри, датчики витрато­мірів та концентратомірів);

- поплавкові та буйкові датчики рів­немірів і сигналізаторів рівня;

- регулюючі клапани.

4.2.3 При оформленні основного комплек­ту окремими документами до складу загаль­них даних включають відомість документів за формою 2 ГОСТ 21.101, а у кожний з наступ­них документів - відомість робочих креслень документа за формою 1 ГОСТ 21.101 та поси­лання на загальні дані.

4.3 Схеми автоматизації

4.3.1 Схеми автоматизації розробляють в цілому на технологічну (інженерну) систему або її частину - технологічну лінію, блок об­ладнання, установку або агрегат.


Схему автоматизації допускається сполу­чати зі схемою з'єднань (монтажною), що ви­конується у складі основного комплекту мар­ки ТХ згідно з ГОСТ 21.401, або схемами інже­нерних систем.

4.3.2 На схемі автоматизації зображують:


1) технологічне та інженерне обладнання і комунікації (трубопроводи, газоходи, повітро­проводи) об'єкта, що автоматизується (далі -технологічне обладнання);


2) технічні засоби автоматизації або кон­тури контролю, регулювання та керування *;

- таблицу исходных данных и резуль­татов расчетов регулирующих

органов по форме 2*;

- перечень закладных конструкций, первичных приборов (размещаемых на технологическом, санитарно-техни­ческом и другом оборудовании и коммуникациях) по форме 3.

В перечень закладных конструкций, пер­вичных приборов и средств автоматизации включают:

- закладные конструкции, предназна­ченные для установки приборов из­мерения температуры, отборных ус­тройств давления, уровня, состава и качества вещества;

- первичные приборы (объемные и скоростные счетчики, сужающие ус­тройства, ротаметры, датчики расхо­домеров и концентратомеров);

- поплавковые и буйковые датчики уровнемеров и сигнализаторов уров­ня;

- регулирующие клапаны.

4.2.3 При оформлении основного комп­лекта отдельными документами в состав об­щих данных включают ведомость документов по форме 2 ГОСТ 21.101, а в каждый из после­дующих документов - ведомость рабочих чер­тежей документа по форме 1 ГОСТ 21.101 и ссылку на общие данные.

4.3 Схемы автоматизации

4.3.1 Схемы автоматизации разрабатывают в целом на технологическую (инженерную) систему или ее часть - технологическую ли­нию, блок оборудования, установку или агре­гат.

Схему автоматизации допускается совме­щать со схемой соединений (монтажной), вы­полняемой в составе основного комплекта марки ТХ по ГОСТ 21.401, или со схемами инженерных систем.

4.3.2 На схеме автоматизации изобража-ют:

1) технологическое и инженерное обору­дование и коммуникации (трубопроводы, га­зоходы, воздуховоды) автоматизируемого объекта (далее - технологическое оборудова­ние);

2) технические средства автоматизации или контуры контроля, регулирования и уп­равления *;

_______________________ ________________________


* Контур контролю, регулювання та керування - це сукупність окремих функціонально поєднаних приладів, що виконують певне завдання по контролю, регулюванню, сигналізації, ке­руванню тощо.

* Контур контроля, регулирования и управления - это сово­купность отдельных функционально связанных приборов, выполняющих определенную задачу по контролю, регулированию, сигнализации, управлению и т.п.

ДСТУ Б А.2.4-3-95 (ГОСТ 21.408-93) С.9



3) лінії зв'язку між окремими технічними засобами автоматизації або контурами (при необхідності).

4.3.3 Технологічне обладнання на схемах автоматизації рекомендується зображати від­повідно до схеми з'єднань, що прийнята в ос­новному комплекті марки ТХ, або схем інже­нерних систем. При цьому допускається спро­щувати зображення технологічного обладнан­ня, не показуючи на схемі обладнання, кому­нікації та їх елементи, які не оснащуються тех­нічними засобами автоматизації та не впли­вають на роботу систем автоматизації.


4.3.4 При відсутності в основному комп­лекті марки ТХ схеми з'єднань технологічне обладнання зображують з урахуванням ви­мог таких стандартів:

- обладнання - за ГОСТ 2.780, ГОСТ 2.782, ГОСТ 2.788, ГОСТ 2.789, ГОСТ 2.790, ГОСТ 2.791, ГОСТ 2.792, ГОСТ 2.793, ГОСТ 2.794, ГОСТ 2.795;

- комунікації в залежності від середо­вищ, що транспортуються, згідно з додатком 3 ГОСТ 14202;

- трубопровідну запірну арматуру, яка використовується в системах ав­томатизації (не регулюючу) - за ГОСТ 2.785.

Умовні графічні та літерні позначення приладів і контурів контролю та керування приймають за ГОСТ 21.404. Літерні позначен­ня величин, що вимірюються, та функціо­нальних ознак приладів вказують у верхній частині кола (овалу).

Лінії зв'язку між приладами і контурами контролю та керування зображують на схемах суцільною тонкою лінією незалежно від виду сигналів та кількості проводів і труб.

4.3.5 Схеми автоматизації виконують дво­ма способами:

1) розгорнутий, при якому на схемі зобра­жують склад і місце розташування технічних засобів автоматизації кожного контуру конт­роля та керування;

2) спрощений, при якому на схемі зображу­ють основні функції контурів контролю та ке­рування (без виділення окремих технічних засобів автоматизації, що до них входять, та зазначення місця розташування).

4.3.6 Розгорнутий спосіб виконання схем автоматизації

4.3.6.1 Технологічне обладнання зображу­ють у верхній частині схеми.

3) линии связи между отдельными техни­ческими средствами автоматизации или кон­турами (при необходимости).