• зміна лінійних розмірів - 1 раз на два місяці;

  • питомий поверхневий електричний опір - один раз на 6 місяців та при зміні рецептури;

  • стираність - 1 раз на місяць;

  • група стираності - 1 раз на місяць;

- товщина шару, стійкого до стирання - 1 раз на 6 місяців;

  • кольоростійкість та рівномірність забарвлення одноколірного матеріалу - при постановці продукції на виробництво та у разі зміни сировинного складу та рецептури;

  • міцність зварного з'єднання - при постановці на виробництво, при зміні або модернізації зварювального обладнання та при зміні виду, зміні сировинного складу або рецептури цього ж матеріалу, але не рідше одного разу на 6 місяців.

  • хімічна стійкість - при постановці продукції на виробництво та у разі зміни сировинного складу та рецептури;

  • показники пожежної небезпеки - при постановці продукції на виробництво та у разі зміни сировинного складу або рецептури.

  1. Для перевірки відповідності матеріалів вимогам цього стандарту від партії методом випадкового відбору відбирають 3 % паковань, але не менше 3 шт.

  2. Контроль якості паковання і маркування та кількості продукції в пакованні здійснюють на 3 пакованнях.

  3. Значення кожного показника визначають як середнє арифметичне результатів випробувань трьох зразків, якщо не передбачено інше методами контролювання.

  1. Кількість та розміри зразків для випробувань повинні відповідати вимогам, наведеним у розділі 10 цього стандарту та вимогам нормативних документів, згідно з якими проводять випробування.

  2. Партія може бути прийнятою та дозволеною до відвантаження за умови відповідності якості матеріалів вимогам цього стандарту.

  3. При отриманні незадовільних результатів приймально-здавальних або періодичних випробувань хоча б за одним показником проводять повторне визначення цього показника на подвійній кількості зразків, відібраних від тієї ж партії.

  4. При незадовільних результатах приймально-здавальних випробувань партія матеріалів прийманню не підлягає і у разі наявності можливості виправлення недоліків її повертають для усунення дефектів, після чого партію повторно подають на приймання. У разі відсутності можливості виправлення недоліків партія продукції прийманню не підлягає.

  5. При незадовільних результатах повторних приймально-здавальних випробувань за показниками, які не можуть бути виправлені виробником, партія матеріалів прийманню не підлягає.

  6. При незадовільних результатах повторних періодичних випробувань партія матеріалів прийманню не підлягає. Виробник призупиняє виробництво, виявляє та усуває причини виникнення невідповідності.

Після усунення недоліків виробник відновлює виробництво продукції. Випробування за показником, що не відповідав вимогам цього стандарту, переводять до приймально-здавальних до одержання позитивних результатів не менше ніж трьох поспіль виготовлених партій, після чого цей вид випробувань знову переводять до періодичних відповідно до встановленого порядку.

  1. Матеріали, що не відповідають вимогам цього стандарту, підлягають утилізації відповідно до ДСанПіН 2.2.7.029.

  2. Кожну партію матеріалу або її частину при відвантаженні одному споживачу виробник зобов'язаний супроводжувати документом про якість, в якому вказує:

  • назву підприємства - виробника, знак для товарів та послуг (за наявності) і адресу;

  • номер і дату видачі документа;

  • назву та умовну познаку матеріалу;

  • призначення матеріалу;

  • номер партії, дату виготовлення (число, місять, рік);

  • кількість матеріалу: для продукції у вигляді рулонних матеріалів (лінолеуму) та килимів (м2/м.пог); для плиток (м2/шт.);

  • результати випробувань;

  • гарантійний термін зберігання;

  • штамп служби технічного контролю;

  • знак відповідності згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 29 листопада 2001 р. № 1599 для сертифікованих матеріалів.

У документі про якість на вимогу споживачів виробник може надавати додаткову інформацію щодо якості та умов застосування матеріалів і виробів.

  1. До кожної партії матеріалів виробник повинен додавати вказівки щодо застосування відповідного виду продукції.

  2. За вимогою споживачів у разі сертифікації матеріалів виробник повинен супроводжувати партію копією сертифіката відповідності.

  3. Споживач має право проводити перевірку відповідності якості матеріалів вимогам цього стандарту, використовуючи правила відбору зразків та методи контролювання, встановлені цим стандартом.

  4. Вимоги безпеки розділу 6 підлягають контролю в процесі підготовки та організації виробництва, а також за вимогою органів Державного нагляду.

12 ВКАЗІВКИ ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ

  1. Матеріали повинні застосовуватись згідно з правилами використання та порядком виконання робіт відповідно до ДСТУ-Н Б А.3.1-23 за дотримання вказівок щодо застосування матеріалів відповідного виду, що додаються виробником до кожної партії продукції.

  2. Розпаковування матеріалів слід проводити за температури повітря не нижче 298 К (+15 °С).

  3. Порядок улаштування покриття для підлог і послідовність виконання робіт повинні відповідати індивідуальним проектам на конкретні об'єкти.

  4. При використанні матеріалів необхідно дотримуватись правил безпеки відповідно до вимог ДБН А.3.2-2.

У випадку, коли матеріали транспортували за температури нижче 293 К (+10 °С), їх слід розпаковувати і розгортати не раніше ніж через 24 год, а якщо за температури нижче 273 К (0 °С) -то не раніше ніж через 48 год після переміщення рулонів у теплі приміщення.

12.5 При зварюванні килимів в закритих приміщеннях обов'язковим є наявність загально-обмінної вентиляції згідно з ДСТУ Б А.3.2-12.

13 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

  1. Виробник гарантує відповідність матеріалів вимогам цього стандарту за умов дотримання встановлених правил та умови транспортування, зберігання і застосування.

  2. Гарантійний термін зберігання матеріалів складає 6 місяців від дня виготовлення. ИСС «З о д ч и й»

  3. Після закінчення гарантійного терміну зберігання матеріалів перед використанням їх необхідно перевірити на відповідність вимогам цього стандарту.

  4. Матеріали можуть використовуватись за призначенням за умови підтвердження відповідності їх якості вимогам цього стандарту.

  5. Гарантійний термін експлуатування матеріалів - 5 років за умови дотримання правил улаштування і експлуатування.

ДОДАТОК А

(довідковий)

РЕКОМЕНДОВАНА ТОВЩИНА МАТЕРІАЛІВ ТА ТОВЩИНА ШАРУ, СТІЙКОГО ДО СТИРАННЯ, В ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД ВИДУ ТА ВІД ЗОНИ ЗАСТОСУВАННЯ

Таблиця А.1

Зони застосування та рівень навантаження

Матеріали і вироби виду О

Матеріали і вироби виду Б

Загальна товщина, мм

Загальна товщина, мм

Товщина шару, стійкого до стирання, мм

І (Житлова)

помірний

0,8-1,0

0,8-1,0

0,10-0,60


основний

1,0-1,5

1,0-1,5

0,20-0,80


важкий

1,0-1,5

1,0-1,5

0,30-1,0

II (Офісна)

помірний

1,0-1,5

1,0-1,5

0,30-1,0


основний

1,0-2,0

1,0-2,0

0,40-1,20


важкий

1,5-2,0

1,5-2,0

0,55-1,50


дуже важкий

1,5-2,5

1,5-2,5

0,70-2,00

III (Індустріальна)

помірний

1,0-2,0

1,0-2,0

0,40-1,20


основний

1,5-2,0

1,5-2,0

0,55-1,50


важкий

1,5-2,5

1,5-2,5

0,70-2,00

Примітка. Матеріали із загальною товщиною, більшою за вказані, повинні використовуватись згідно з інструкцією виробника та з урахуванням показників стираності та рівня навантаження.


Код УКНД 91.100.99


Ключові слова: матеріали і вироби полівінілхлоридні, зовнішній вигляд, зразки-еталони, лицьова поверхня, геометричні параметри, фізико-технічні показники, рулони, килими, плитки.

1)На розгляді

1)На розгляді

5