в) при наявності кількох форсунок проводити її вик­лючення послідовно, зменшуючи дуття і тягу;

г) провентилювати топку, газоходи, після чого закри­ти дуття і тягу.

2.5.5. Консервацію зупинених котлів проводити у від­повідності з вказівками, зазначеними в інструкції заводу-виготовлювача з монтажу та експлуатації котлів.


2.6. При аварійних ситуаціях оператор зобов’язаний:

2.6.1. Без одержання розпорядження в аварійних ви­падках негайно зупинити котел і повідомити про це осо­бу, відповідальну за справний стан і безпечну експлуа­тацію котлів (начальника котельної), або особу, яка заміняє його.

Це він повинен зробити:

а) при виявленні несправності запобіжного клапана або інших запобіжних пристроїв, що заміняють його;

б) якщо тиск в барабані котла піднявся вище дозво­леного більше ніж на 10 відсотків і продовжує підвищуватися, незважаючи на припинення подачі палива, змен­шення тяги, дуття і посилене живлення котла водою;

в) якщо стався спуск води у котлі (нижче нижньої кромки водовказівного скла). Підживлення котла во­дою при цьому категорично забороняється;

г) якщо рівень води швидко знижується, незважаючи на підсилене живлення котла водою;

д) якщо рівень води піднявся вище верхнього допусти­мого рівня і продувкою котла не вдається знизити його;

е) якщо припинена дія всіх живильних приладів;

ж) якщо припинена дія всіх покажчиків рівня води;

з) якщо в основних елементах котла (барабані, ко­лекторі, камері, жаровій трубі, вогневій коробці, кожусі топки, трубних ґратах, зовнішньому сепараторі, паропроводі і т. п.) будуть виявлені тріщини, випини, про­пуски в зварних швах, обрив анкерного болта або двох чи більше зв’язувань;

и) якщо виявлена загазованість котельної з котла­ми, що працюють на газоподібному паливі, припинена подача газу, стався вибух газоповітряної суміші в топ­ці котла або газоходах;

і) якщо припинено подачу електроенергії при штуч­ній тязі, а також пошкоджені елементи котла та його обмурування, що створює загрозу для обслуговуючого персоналу або руйнування котла;

к) при недопустимому підвищенні чи зниженні тиску в тракті прямоточного котла до вмонтованих засувок;

л) при згасанні факелів в топці при камерному спа­люванні палива;

м) при зниженні витрачення води через водогрійний котел нижче мінімально допустимого значення;

н) при зниженні тиску води в тракті водогрійного котла;

о) при підвищенні температури води на виході з во­догрійного котла до 20о С нижче температури насичен­ня, яка відповідає робочому тиску води у вихідному ко­лекторі котла;

п) при несправності автоматики безпеки чи аварій­ної сигналізації, включаючи зникнення напруги на цих приладах;

р) якщо виникла пожежа в котельній чи зайнялася сажа або частинки палива в газоходах, що загрожує об­слу­го­вуючому персоналу чи котлу, при цьому весь об­слуговуючий персонал котельної, який працює на зміні, повинен вжити заходів до погашення пожежі згідно з планом ліквідації можливих аварійних ситуацій і, у ра­зі необхідності, викликати пожежну команду.

2.6.2. Причини аварійного зупинення котла записати в змінному журналі.

2.6.3. При появі течі в заклепочних швах або в міс­цях вальцювання труб, свищів на трубах поверхні нагрі­ву котла, а також при інших пошкодженнях і несправ­ностях котла, арматури, що не вимагають негайного його зупинення, терміново повідомити про це адміністрацію і зробити запис у змінному журналі,

2.6.4. При аварійному зупиненні котла оператор по­винен:

а) припинити подачу палива і повітря, різко посла­бити тягу;

б) якомога швидше видалити паливо, що горить з топки; у виняткових випадках, якщо це необхідно, пали­во, що горить, залити водою, спостерігаючи за тим, щоб струмінь води не потрапляв на стінки котла та обмуру­вання;

в) після припинення горіння в топці відкрити на де­який час димову заслінку, а в ручних топках — топкові дверцята;

г) відключити котел від головного паропроводу;

д) випускати пару крізь підняті запобіжні клапани або аварійний вихлопний вентиль, як передбачено в п. 2.6.1.

2.6.5. При зупиненні котла через спалахування сажі або внесення палива в економайзері, пароперегрівачі або газоходах негайно припинити подачу палива і повітря в топку, припинити тягу, зупинивши димососи і дуттьові вентилятори, та повністю перекрити повітряні і газові заслінки. Якщо можливо, наповнити газохід парою і піс­ля припинення горіння провентилювати топку,

2.6.6 При пожежі в котельні з котлами, які працюють на газоподібному паливі, негайно відключити газопро­від котельної за допомогою засувки, встановленої поза приміщенням котельної.

Аварійна зупинка котлів на теплових електростанці­ях повинна здійснюватися відповідно до вимог Правил технічної експлуатації електричних станцій і мереж, зат­верджених Міністерством енергетики та електрифікації СРСР 20.02.89.


2.7. При виконанні ремонтних робіт оператор повинен:

2.7.1. До початку проведення будь-яких робіт все­редині котла, з’єднаного з іншими працюючими котлами загальними трубопроводами (паропровід, поживні, дре­нажні, спускні лінії і т. п.), а також перед оглядом чи ремонтом елементів, що працюють під тиском, відклю­чити котел від усіх трубопроводів заглушками.

При цьому допускається відключення котлів з тиском понад 39 кгс/см2 двома запірними органами, якщо між ними є дренажний пристрій з діаметром умовного про­ходу не менше 32 мм, що має пряме сполучення з атмос­ферою. В цьому випадку приводи запірних органів, а та­кож вентилів відкритих дренажів закривати на запір так, щоб виключалася можливість ослаблення їх щіль­ності при закритому замку. Ключ від замка повинен збе­рігатися в особи, яка відповідає за справний стан і без­печну експлуатацію котлів (начальника котельної). При роботі на газовому, рідкому і пиловидному паливі ко­тел надійно роз’єднати із загальним топливопроводом.

2.7.2. Відкривання люків і лючків, а також ремонт елементів котлів проводити тільки за повної відсутності тиску. Перед відкриванням люків і лючків, розміщених у межах водяного простору, воду з елементів котлів і економайзерів видалити.

2.7.3. Виконання робіт всередині топок і газоходів котла проводити тільки при температурі 50—60о С і за письмовим дозволом (наряд-допуск) особи, відповідальної за справний стан і безпечну експлуатацію котлів (начальник котельні), після відповідної перевір­ки місця роботи.

2.7.4. Перед початком роботи топку і газоходи слід провентилювати, освітити і надійно захистити від мож­ливого проникнення газів і пилу з газоходів працюючих котлів. При цьому чистота повітря в топці і газоходах повинна відповідати вимогам санітарних норм.

При роботі котла на газо- або пиловидному паливі необхідно також надійно відключити його заглушкою від загального газо- або пилопроводу.

2.7.5. На вентилях, засувках і заслінках при відклю­ченні дільниць трубопроводів і газоходів, а також на пускових пристроях димососів, дуттьових вентиляторах і живильниках палива вивісити плакати: «Не вмикати — працюють люди». При цьому на пускових пристроях ди­мососів, надувних вентиляторах і живильниках палива зняти плавкі вставки. Установку і зняття заглушок про­водити за нарядом-допуском.

2.7.6 При роботі в котлі, на його майданчиках і в га­зоходах для електроосвітлення застосовувати напругу не вище 12 в.

2.7.7. Перед закриттям люків і лазів перевірити, і пе­реконатися у відсутності всередині котла людей і сто­ронніх предметів, а також у наявності та справності при­ладів, що встановлюються всередині котла.

2.7.8. Якщо в котельній, яка працює на газоподібному паливі, не працювали всі котли, то при вході до неї пе­ревірити газоаналізатором (або іншим надійним засо­бом) наявність газу в приміщенні.

При виявленні ознак загазованості приміщення ко­тельної включення і виключення електроосвітлення та електрообладнання, зробленого не у вибухозахисному виконанні, розпалення котлів, а також користування відкритим вогнем забороняється.

Включення електроосвітлення і штучної примусової вентиляції дозволяється тільки після того, як перевір­кою буде встановлено, що приміщення котельної не за­газовано.


3. ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ


3.1. Оператор (машиніст) котлів, навчений та атесто­ваний згідно з Правилами, несе відповідальність за по­рушення вимог, викладених у даній Інструкції, та у від­повідності з чинним законодавством України.




28