Якщо цемент виявляє ознаки хибного тужавлення, то це повинно бути зазначено в документі про якість.

Перелік показників, що наводяться в документі про якість, може бути доповнений або змінений відповідно до вимог нормативного документа на цемент конкретного виду.

Форма документа про якість В.2 наведена в додатку В.

  1. Документ про якість повинен бути відмічений знаком контролю підписаний керівником служби технічного контролю або його заступником відісланий споживачеві одночасно з цементом або не пізніше 5 діб від дати відвантаження цементу.

При наявності зареєстрованого сертифіката відповідності на продукцію в документі про якість повинен бути проставлений знак відповідності згідно з ДСТУ 2296.

  1. За вимогою споживача підприємство-виробник повідомляє йому результати всіх приймально-здавальних випробувань, дані хімічного аналізу, а також видає копію сертифіката відповідності.

  2. Органи контролю якості продукції і споживач здійснюють перевірку якості цементу, виконуючи відбір проб за ДСТУ Б В.2.7-44 при розвантаженні цементу і направляючи їх на випробування у відповідні акредитовані лабораторії.

За умови згоди представників органів, що перевіряють якість цементу, а також споживача допускається проведення контрольних випробувань на підприємстві-виробнику.

  1. Контрольні випробування цементу повинні бути розпочаті не пізніше закінчення гарантійного строку, установленого нормативним документами на цемент конкретного виду.

При цьому повинні застосовуватись тільки методи випробувань, зазначені в нормативному документі на цемент. Застосування інших методів випробувань не допускається.

  1. Результати контрольних випробувань цементу вважають задовільними, якщо вони за всіма показниками якості відповідають вимогам нормативного документа для цементу даного виду і марки (класу міцності).


8 Оцінка рівня якості цементів


  1. Підтвердження відповідності властивостей цементу вимогам нормативних документів і оцінку рівня його якості здійснюють із застосуванням критеріїв відповідності. При цьому використовують статистичні критерії і критерій для одиничних результатів.



  1. Статистичні критерії відповідності базуються на:

  • нормативних значеннях показників механічних, фізичних і хімічних властивостей, що регламентовані технічними умовами відповідного нормативного документа на конкретний вид цементу;

  • прийнятому допустимому відсотку Pk результатів випробувань в сукупності, що можуть вийти за межі нормативних значень;

  • прийнятій допустимій імовірності приймання CR цементу, що не відповідає нормативним вимогам.

Примітка. Застосовуються поняття і позначення, прийняті в євро­пейському стандарті EN 197-1.

Прийняті значення Pk і CR наведені в таблиці 2.


Таблиця 2 - Прийняті значення Pk і CR



Показник


Показники міцності


Фізичні і хімічні показни­ки


Рання і стан­дартна міцність (нижня границя)


Стандартна міцність (верхня границя)


Допустимий відсоток Pk ре­зультатів, що можуть вийти за межі нормативних значень, %




5




10




Допустима імовірність прий­мання CR, %


5





  1. Статистичні критерії відповідності визначають двома статистични­ми методами оцінки результатів випробувань - за перемінними і за характеристиками. При оцінці за перемінними вважається, що результати випробувань нормально розподілені. За перемінними оцінку відповідності виконують для показників міцності. Фізичні і хімічні властивості цементу, як правило, оцінюють за характеристиками, однак при наявності достатньої кількості результатів випробувань в контрольний період (період, за який проводиться оцінка), можливо проводити оцінку відповідності за перемінними.


  1. Статистичними критеріями відповідності при оцінці за перемінними є нерівності (або рівняння): LН ДН та/або LВ ДВ,

де LН, LВ - нижня та верхня довірчі границі значення показника;

ДН, ДВ- нижнє та верхнє допустимі значення показника за нормативним документом;

LН, LВ визначають за формулами:

LH = - КS; LВ = + КS, (1)

де - середнє значення всіх результатів випробувань за контрольний період;

S - середнє квадратичне відхилення, що розраховане за результатам всіх випробувань за контрольний період;

К - константа приймання, яка залежить від Рk, CR і кількості n випробувань за контрольний період. Значення К наведені в таблиці 3.

Таблиця 3 - Константа приймання К

Кількість результатів

випробувань n


К1)

для Pk = 5 %

для Pk = 10 %

20-21


2,40


1,93


22-23


2.35


1,89


24-25


2,31


1,85


26-27


2,27


1,82


28-29


2,24


1.80


30-34


2,22


1,78


35-39


2,17


1,73


40-44


2,13


1,70


45-49


2,09


1,67


50-59


2.07


1.65


60-69


2,02


1.61


70-79


1,99


1,58


80-89


1,97


1.56


90-99


1,94


1,54


100-149


1,93


1,53


150-199


1,87


1,48


200-299


1,84


1.45


300-399


1,80


1,42


>400


1,78


1,40


Примітка. Значення, наведені в цій таблиці, дійсні для CR = 5%.

1) Значення К можна використовувати також для проміжних значень "n".



  1. При проведенні оцінки за характеристиками визначають кількість результатів випробувань СД, які виходять за межі значень показника, установлених нормативним документом, і порівнюють її з приймальним числом СА. Приймальне число СД залежить від Рk, CR і кількості випробувань n за контрольний період. Значення СА наведені в таблиці 4.

Таблиця 4 - Значення СА

Кількість результатів випробувань, n

СА для Рk = 10 %

20-39

0

40-54

1

55-69

2

70-84

3

85-99

4

100-109

5

Примітка 1. Значення, наведені в таблиці, дійсні для CR = 5%. Примітка 2.Якщо кількість результатів випробувань n < 20 (для Pk = 10 %), статистично обгрунтований критерій відповідності неможливий. Проте, крите­рій СА= 0 повинен все ж таки застосовуватись у випадках, коли n < 20.


Відповідність підтверджується, якщо задовольняється умова: СД СА

  1. Відповідність цементу вимогам нормативного документа підтверджується, якщо визначені за 8.3.1 або 8.3.2 статистичні критерії дотримуються.

  2. В доповнення до статистичних критеріїв відповідності проводять оцінку рівня якості цементу за критерієм відповідності для одиничних результатів, згідно з яким кожний результат випробувань повинен знаходитись в межах граничних значень для одиничних результатів, що встановлені нормативним документом для конкретного виду цементу.

  3. Виробник повинен виконувати оцінку рівня якості за показниками міцності та іншими визначальними показниками цементів всіх типів, видів, марок (класів міцності) статистичними методами один раз на квартал або (при невеликому обсязі випуску продукції) за даними 20 результатів послідовних випробувань цементу з використанням результатів за попередній квартал.

  4. Якщо визначені за 8.3.1 або 8.3.2 статистичні критерії відповідності і критерій відповідності для одиничних результатів за 8.5 дотримуються, рівень якості цементу і її стабільність вважають задовільними (додаток Г).

Якщо зазначені критерії відповідності не дотримуються, рівень якості цементу та/або її стабільність є незадовільні. В цьому випадку виробник повинен вжити заходів щодо виявлення і усунення причин невідповідності і забезпечити підвищення якості цементу.

  1. При проведенні сертифікації цементів виконують оцінку рівня якості кожного з цементів, заявлених на сертифікацію, із застосуванням критеріїв відповідності за 8.2, 8.3, 8.3.1, 8.3.2, 8.5 і результатів випробувань проб цементів.

Позитивна оцінка рівня якості цементу є підтвердженням можливості його сертифікації в Системі сертифікації УкрСЕПРО.

  1. Відбір, підготовку і оформлення проб цементу для сертифікаційних випробувань виконують за ДСТУ Б В.2.7-44. При цьому для сертифікаційних випробувань відбирають проби цементу, який пройшов приймальний контроль.

  2. Випробування цементу з метою сертифікації проводять згідно з чинними для конкретного виду цементу нормативними документами.

  3. Для цементів загальнобудівельного призначення за ДСТУ Б В.2.7-46 виконують оцінку представницькості і точності результатів визначення стандартної міцності за методикою, наведеною в додатку Д.


9 Вимоги до фірм-відвантажувальних центрів


  1. Фірма-відвантажувальний центр (далі - ФВЦ), яка одержує від виробника сертифікований насипний цемент, зберігає його і здійснює пакування з допомогою відповідного обладнання, зобов'язана проводити сертифікацію пакованої продукції (Правила обов'язкової сертифікації будівельних матеріалів, виробів та конструкцій).

  2. ФВЦ повинна забезпечити умови для збереження властивостей цементу при транспортуванні, зберіганні, пакуванні і відвантаженні.

  3. ФВЦ повинна забезпечити контроль якості цементу.

Примітка. ФВЦ може здійснювати контроль продукції за допомогою випробувальної лабораторії іншого підприємства на підставі договору.

  1. Система контролю якості цементу у ФВЦ повинна включати вхід­ний і приймальний контроль продукції.

    1. Вхідний контроль містить експрес-ідентифікаційні випробування цементу (наприклад, визначення тонкості помелу, початку тужавлення, втрат при прожарюванні або кольору) і проводиться з метою підтвердження того, що насипний цемент, що поставляється ФВЦ, відповідає цементу, зазначеному виробником в договорі на поставку. Мінімальна періодичність ідентифі­каційних випробувань складає одне випробування на партію цементу, але не менше одного випробування на 500 тонн продукції.

    2. При приймальному контролі в ФВЦ перевіряють обов'язкові по­казники якості цементу. Наприклад, для цементів загальнобудівельного призна­чення за ДСТУ Б В.2.7-46 визначають:

  • стандартну міцність (міцність при стиску у віці 28 діб);

  • міцність при стиску у віці 2 (7) діб;

  • строки тужавлення;

  • рівномірність зміни об'єму.

Для конкретних видів цементу показники, що контролюються, повинні бути установлені згідно з вимогами відповідних нормативних документів.

Періодичність приймального контролю встановлює ФВЦ. Однак, вона повинна становити не менше одного випробування від кожних 2500 тонн, але не менше одного випробування на місяць для кожного виду (марки) цементу.

  1. При поставці споживачеві цементу з ФВЦ кожна партія (або її частина), що поставляється на одну адресу, повинна мати супровідний документ, в якому вказують: