- додаткові характеристики, що забезпечують довговічність східців в умовах експлуатації (наприклад: М – для східців, що застосовують у районах з розрахунковою температурою зовнішнього повітря нижче мінус 40 °С; П – для східців підвищеної щільності, що застосовуються в умовах впливу агресивних середовищ).

3.12.4 Приклад умовної познаки (марки) східця типу СС завдовжки 1500 мм, заввишки 145 мм, виготовленого з важкого бетону, з закладними виробами для кріплення огорожі, з рівною поверхнею декоративного конструкційного шару бетону на білому цементі для сходів з підйомом за годинниковою стрілкою:

CC 15-1Гл.

Те саме східці типу СС завдовжки 1200 мм, заввишки 168 мм, виготовлені з важкого бетону, з рівною лицьовою поверхнею бетону на загальнобудівельному цементі:

СС12.17.

Те саме східці типу ССВ завдовжки 1310 мм (призначені для сходів завширшки 1200 мм), заввишки 145 мм, виготовлені з легкого бетону, з шліфованою мозаїчною поверхнею декоративного конструкційного шару бетону на кольоровому цементі та мармуровому щебені:

ССВ12-Л-Ш.

4 ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

4.1 Східці слід виготовляти у відповідності з вимогами цього стандарту, технологічної документації, затвердженої за визначеним порядком, та робочими кресленнями.

Можливе використання документації типових серій за умови її актуалізації з урахуванням вимог чинних нормативних документів.

4.2 За міцністю та тріщиностійкістю східці повинні задовольняти вимоги, запроваджені робочими кресленнями.

4.3 Східці повинні задовольняти вимоги ДБН В.1.1-7 та ДБН В.1.2-7 щодо межі вогнестійкості, визначеної у робочих кресленнях східців відповідно до ступеня вогнестійкості будівельного об'єкта.

4.4 Міцність, тріщиностійкість та вогнестійкість східців забезпечується показниками, що характеризують:

- фактичну міцність бетону (у проектному віці та відпускну);

- морозостійкість, водонепроникність та стираність бетону;

- якість бетону та матеріалів для приготування бетону східців, що застосовуються в умовах впливу агресивних середовищ;

- вимоги до якості арматурних і закладних виробів та їх положенню у східці;

- марки сталей для арматурних і закладних виробів, у тому числі до монтажних петель;

- відхиленням товщини захисного шару бетону.

4.5 Східці слід виготовляти з бетону класу за міцністю на стиск:

- В25 – східці для зовнішніх сходів будівель та споруд, а також східці з важкого бетону або щільного силікатного бетону, призначені для внутрішніх сходів житлових будинків заввишки до 5 поверхів;

- В15 – східці для інших будівель і споруд.

Верхній шар бетону східців із легкого бетону, а також декоративний конструкційний шар східців слід виготовляти з важкого бетону або щільного силікатного бетону класу за міцністю на стиск В25.

Вид бетону і його клас за міцністю на стиск повинні відповідати зазначеним у замовленні на виготовлення східців.

4.6 Коефіцієнт варіації міцності бетону на стиск у партії східців не повинен бути більше:

- для важкого і легкого бетонів 9 %;

- для щільного силікатного бетону 10 %.

4.7 Нормована відпускна міцність бетону у відсотках від класу бетону за міцністю на стиск не повинна бути менше:

- для східців із важкого або легкого бетонів 70 %; - для східців із щільного силікатного бетону 100 %.

4.8 Середня густина легкого бетону і щільного силікатного бетону (у висушеному до постійної маси стані) не повинна бути менше 1800 кг/м3.

4.9 Стираність декоративного конструкційного шару бетону на мармуровому щебені не повинна перевищувати 1,8 г/см3.

Стираність декоративного конструкційного шару чи покриття східців на стійких до стираності синтетичних матеріалах не повинна перевищувати 1,6 г/см3.

4.10 Форма і розміри зварених арматурних сіток і закладних виробів та їх положення у східцях повинні відповідати робочим кресленням.

Форма і розміри додаткових закладних виробів (3.6) та їх положення у східцях повинні відповідати зазначеним у проектній документації на будівельний об'єкт.

4.11 Арматурні сталі повинні задовольняти вимоги чинних нормативних документів:

- стрижньова арматурна сталь класів А240С та А400С – ДСТУ 3760 або ГОСТ 5781;

- арматурний дріт класу ВР-1 – ГОСТ 6727.

4.12 Арматуру східців зі щільного силікатного бетону, призначених для застосування в приміщеннях із відносною вологістю внутрішнього повітря більше 60 % або у неопалюваних будівлях (спорудах) чи на відкритому повітрі у нормальній та вологій зонах вологості, слід захищати від корозії. Спосіб захисту арматури повинен відповідати запровадженому проектною документацією (відповідно до вимог СНиП 2.03.02) та зазначеному у замовленні на виготовлення східців.

4.13 Відкриті поверхні сталевих закладних виробів повинні мати антикорозійне покриття, вид і технічні характеристики якого повинні відповідати запровадженим проектом будівельного об'єкта згідно з вимогами СНиП 2.03.11 та зазначеним у замовленні на виготовлення східців.

4.14 Значення фактичних відхилів геометричних параметрів східців не повинні перевищувати граничних, визначених у таблиці 1.

4.15 Категорія бетонних поверхонь східця:

- лицьової шліфованої мозаїчної – КПЕ;

- лицьової рівної – КПЕ або КП1;

- нелицьової, яка є невидимою в умовах експлуатації – КП3.

Вимоги до якості поверхонь і зовнішнього вигляду східців – згідно з ДСТУ Б В.2.6-2 і цим стандартом.

Таблиця 1 – Граничні значення відхилів геометричних параметрів східців

Вид відхилу

Геометричний параметр

Граничний відхил, мм

Від лінійного розміру

Довжина східця

±5

Висота східця

±2

Ширина східця

±3

Положення закладних виробів:


- у площині східця;

5

- з площини східця

2

Від прямолінійності

Прямолінійність реального профілю поверхні східця у перерізах на 1 м довжини

2

4.15.1 Верхня лицьова поверхня східців однієї партії повинна мати однаковий колір і тон забарвлення.

Поверхня мозаїчного декоративного конструктивного шару повинна мати рівномірне (або передбачене проектною документацією чи замовленням) розподілення мармурового щебеню. У першому випадку ділянки без мармурового щебеню площею більше 3 см2 не допускаються.

4.15.2 На поверхнях східців не допускаються тріщини в бетоні, за винятком осадових та інших місцевих поверхневих завширшки не більше 0,1 мм на нижній і торцевих поверхнях східців.

5 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

5.1 Приймання східців слід здійснювати партіями у відповідності з вимогами ДСТУ Б В.2.6-2 та робочих креслень.

5.2 Приймання східців за показниками їх міцності, тріщиностійкості, межі вогнестійкості, морозостійкості, водонепроникності та стираності бетону слід проводити за результатами періодичних випробувань.

5.2.1 Періодичні випробування східців навантаженням для контролю їх міцності та тріщиностійкості проводять перед початком їх масового виготовлення та у подальшому – при внесенні до них конструктивних змін та при зміні технології виготовлення, а також під час серійного виробництва східців не рідше одного разу на рік.

5.2.2 Періодичні випробування східців для контролю межі вогнестійкості проводять перед початком масового виготовлення та у подальшому – при внесенні до них конструктивних змін.

5.2.3 Періодичні випробування східців для контролю морозостійкості, водонепроникності та стираності бетону проводять перед початком їх масового виготовлення та у подальшому – при зміні технології виготовлення або постачальників сировини, а також під час серійного виробництва східців не рідше одного разу на півроку.

5.3 Приймання східців за показниками міцності (класу з міцності на стиск, відпускної міцності) і середній щільності бетону, відповідності арматурних і закладних виробів вимогам робочих креслень, міцності зварних з'єднань, точності геометричних параметрів, товщини захисного шару бетону до арматури, ширини розкриття осадових тріщин, категорії бетонної поверхні слід проводити за результатами приймально-здавальних випробувань.

5.3.1 У випадках, якщо під час перевірки буде визначено, що фактична відпускна міцність бетону нижче відпускної, що запроваджена, то поставка східців споживачу має здійснюватись після досягнення бетоном міцності, яка відповідає класу бетону за міцністю на стиск.

5.3.2 При прийманні східців за показниками точності геометричних параметрів, ширини розкриття осадових тріщин, категорії бетонної поверхні слід застосовувати вибірковий одноступінчастий контроль.

6 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ ТА ВИПРОБУВАНЬ

6.1 Випробування східців навантажуванням для визначення їх міцності і тріщиностійкості слід виконувати після досягнення бетоном міцності, яка відповідає класу бетону за міцністю на стиск.

6.1.1 Міцність і тріщиностійкість східців слід контролювати згідно з ДСТУ Б В.2.6-7 (ГОСТ 8829).

6.1.2 Схеми спирання і завантаження східців під час випробування їх навантаженням наведені:

- типів СС, ССВ та ССН – на рисунку 3;

- типорозмірів ССНМ12 та ССНМ15 – на рисунку 4;

- типорозміру ССНМ24 – на рисунку 5.

Основні параметри спирання та завантаження східців і значення контрольних навантажень із перевірки міцності і тріщиностійкості наведені у додатку В.

6.1.3 Межа вогнестійкості східців визначається згідно з (ДСТУ Б В.1.1-ХХ:200Х1).

6.2 Міцність бетону на стиск слід визначати згідно з ГОСТ 10180 на серії зразків, виготовлених із бетонної суміші робочого складу.

Допускається фактичну відпускну міцність бетону визначати ультразвуковим методом згідно з ГОСТ 17624 або іншими методами, що передбачені стандартами на методи випробувань бетону.

6.3 Морозостійкість бетону слід визначати згідно з ДСТУ Б В.2.7-47 (ГОСТ 10060.0), ДСТУ Б В.2.7-48 (ГОСТ 10060.1), ДСТУ Б В.2.7-49 (ГОСТ 10060.2).

6.4 Водонепроникність бетону визначається на серії зразків, виготовлених з бетонної суміші робочого складу, згідно з ДСТУ Б В.2.7-170.

1 – рухома опора; 2 – нерухома опора; 3 – східець

Рисунок 3 – Схема випробувань східців типів СС, ССВ, ССП та ССН.

Примітка 1. Опори, зазначені на схемі випробувань, установлюються під "постіллю" східця.

Примітка 2. Винос "хвоста" площадкового вкладиша і східців верхнього і нижнього фризових обпирають по всій поверхні.


Рисунок 4 – Схема випробувань східців типів ССНМ12 та ССНМ15.


Рисунок 5 – Схема випробувань східців типу ССНМ24.

6.5 Середню густину бетону слід визначати згідно з ДСТУ Б В.2.7-170 на серії зразків, виготовлених із бетонної суміші робочого складу.

6.6 Стираність бетону східців визначається згідно з ГОСТ 13087.

6.7 Контроль та випробування зварених арматурних і закладних виробів здійснюється згідно з ГОСТ 10922 та ГОСТ 23858.

6.8 Розміри східців, відхили'від прямолінійності їх лицьових поверхонь, положення арматурних і закладних виробів, товщину захисного шару бетону до арматури, а також якість бетонних поверхонь, ширину розкриття осадових тріщин і зовнішній вигляд східців перевіряються методами, запровадженими ДСТУ Б В.2.6-2.

6.9 Контроль наявності закладних виробів, випусків арматури, монтажних петель або стропу-вальних пристроїв, очищення від напливів бетону, наявності жирових та іржавих плям на лицьових поверхнях східців, правильність нанесення маркувальних написів і знаків перевіряється зовнішнім оглядом.

7 МАРКУВАННЯ, ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ

7.1 Східці позначають марками у відповідності з вимогами ДСТУ Б В.2.6-2.

7.2 Маркувальні написи і знаки слід наносити на нелицьові поверхні східців.

За погодженням виробника зі споживачем та проектною організацією – автором проекту конкретної будівлі чи споруди – допускається замість марок наносити на східці їх скорочені умовні познаки, прийняті у проектній документації.

7.3 Вимоги до документа про якість східців, що поставляються споживачу, згідно з ДСТУ Б В.2.6-2.

7.4 Транспортування і зберігання східців здійснюються у відповідності з вимогами ДСТУ Б В.2.6-2 та цього стандарту.

7.4.1 Східці слід транспортувати і зберігати в контейнерах або пакетах.

Допускається зберігання східців та їх перевезення без застосування контейнерів. У цьому випадку східці повинні бути укладені в штабель, впритул один до одного. Прокладки під нижній ряд східців і прокладки між рядами повинні бути укладені на відстані 200 мм від торців або в місцях розташування монтажних петель. Кількість рядів східців у штабелі не повинна бути більше п'яти.

7.4.2 Під час перевезення східці слід укладати правильними рядами поздовжньою віссю в напрямку руху транспортного засобу.

7.4.3 Вантажні стропи та інші захватні пристосування, які застосовуються для завантаження, розвантаження та складування східців, у місцях дотикання їх зі східцями повинні мати м'яке покриття.

8 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ

8.1 Загальні вимоги безпеки при виготовленні східців повинні відповідати ДБН А.3.2-2 або СНиП ІІІ-4.

8.2 Безпечність матеріалів і комплектуючих виробів (бетонна суміш, мастила для форм, арматурні вироби тощо) повинна бути підтверджена стандартом, технічними умовами або іншим документом.

8.3 Рівень шуму у робочій зоні не повинен перевищувати значень, які наведені у ГОСТ 12.1.003.

8.4 Санітарно-гігієнічні показники повітря робочої зони нормуються згідно із ГОСТ 12.1.005.

8.5 Виробничі приміщення та параметри виробничого середовища мають відповідати вимогам державних санітарних і пожежних норм ДСН 3.3.6.037, ДСН 3.3.6.039, ДСН 3.3.6.042, ГОСТ 12.1.004, ГОСТ 12.4.021 , ДБН В.1.1-7.

8.6 Працюючі при виготовленні східців повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту згідно з ГОСТ 12.4.011.