ДОДАТОК Д

(довідковий)

ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ ПРОМИВАННЯ ТА ДЕЗІНФЕКЦІЇ ТРУБОПРОВОДІВ ЗОВНІШНІХ МЕРЕЖ І СПОРУД ГОСПОДАРСЬКО-ПИТНОГО ВОДОПОСТАЧАННЯ

Д.1 Дезінфекція трубопроводів та споруд питного водопостачання (свердловин, резервуарів, напірних баків, відстійників, змішувачів, фільтрів, водопровідної мережі) може бути профілактичною (перед прийманням в експлуатацію очисних споруд, після періодичного очищення, аварійно-ремонтних робіт), а також за епідемічними показаннями (у випадку забруднення об'єктів водопостачання та ризику виникнення водних спалахів кишкових інфекцій).

Д.2 Для дезінфекції допускається застосовувати наступні хлорвміщуючі реагенти: гіпохлорит натрію (хлорноватистокислий натрій) згідно з ГОСТ 11086 марок А і Б; електролітичний гіпохлорит натрію; рідкий хлор згідно з ГОСТ 6718; хлорне вапно згідно з ГОСТ 1692, гіпохлорит кальцію (нейтральний) згідно з ГОСТ 25263 марки А; а також інші, дозволені Державною санітарно-епідеміологічною службою України для дезінфекції та знезараження питної води трубопроводів та споруд у сфері питного водопостачання.

Реагенти слід застосовувати згідно з інструкцією щодо їх застосування, погодженою Державною санітарно-епідеміологічною службою України.

Місця та умови скидання хлорної води і порядок здійснення контролю її відведення мають бути погоджені з Державною санітарно-епідеміологічною службою України.

Д.3 При дезінфекції слід дотримуватись вимог ДБН А.3.2-2 і чинних нормативно-правових актів з охорони праці.

Д.4 Промивання та дезінфекція трубопроводів та споруд проводиться будівельними організаціями (перед пуском їх в експлуатацію) та адміністрацією водопроводу (після періодичного очищення, аварійно-ремонтних робіт, за епідпоказаннями). Результати робіт оформлюються актом, в якому вказуються: проведені перед дезінфекцією заходи, вид та дозування дезінфікуючого реагенту, тривалість контакту розчину реагенту з поверхнями трубопроводів і споруд, заключного промивання та результати аналізів води.

Д.5 Порядок промивання та дезінфекції трубопроводів

Д.5.1 Перед дезінфекцією обов'язково слід проводити очищення та промивання. Очищення порожнини та промивання трубопроводу для видалення залишкових забруднень і випадкових предметів слід виконувати, як правило, перед проведенням гідравлічного випробування шляхом водоповітряного (гідропневматичного) промивання або гідромеханічним способом за допомогою еластичних очисних поршнів (поролонових та інших) або тільки водою.

Водопровідна мережа, очищення якої утруднено, інтенсивно промивається водою протягом 4 год - 5 год за максимальної можливої швидкості руху води (не менше 1 м/с).

Д.5.2 У разі гідромеханічного промивання швидкість руху еластичного поршня слід приймати в межах 0,3 м/с - 1,0 м/с при внутрішньому тиску в трубопроводі близько 0,1 МПа (1 кгс/см2).

Очисні поролонові поршні слід застосовувати діаметром у межах 1,2 - 1,3 діаметра трубопроводу, довжиною 1,5 - 2,0 діаметра трубопроводу тільки на прямих ділянках трубопроводу з плавними поворотами, що не перевищують 15°, за відсутності виступаючих у середину трубопроводу частин приєднаних до нього трубопроводів або інших деталей, а також при повністю відкритих засувках на трубопроводі. Діаметр випускного трубопроводу необхідно приймати на один сортамент менше діаметра трубопроводу, що промивають.

Д.5.3 Гідропневматичне промивання слід здійснювати подачею по трубопроводу разом з водою стисненого повітря в кількості не менше 50 % витрати води. Повітря слід вводити у трубопровід під тиском, що перевищує внутрішній тиск в трубопроводі на 0,05 МПа - 0,15 МПа (0,5 кгс/см2 -1,5 кгс/см2). Швидкість руху водоповітряної суміші приймається в межах від 2,0 м/с до 3,0 м/с.

Д.5.4 Довжина ділянок трубопроводів, що промиваються, а також місця введення в трубопровід води і поршня і порядок проведення робіт мають бути визначені в проекті виконання робіт, що включає робочу схему, план траси, профіль і конструкцію колодязів.

Довжину ділянки трубопроводу для проведення хлорування слід призначати, як правило, не більше 1 км - 2 км.

Д.5.5 Після очищення і промивання трубопровід підлягає дезінфекції хлоруванням при концентрації активного хлору 75 мг/дм3 - 100 мг/дм3 (г/м3 з часом контакту хлорної води в трубопроводі 5 год - 6 год або при концентрації 40 мг/дм3 - 50 мг/дм3 (г/м3) з часом контакту не менше 24 год. Концентрація активного хлору призначається залежно від ступеня забрудненості трубопроводу.

Д.5.6 Перед хлоруванням слід виконати такі підготовчі роботи:

- здійснити монтаж необхідних комунікацій із введення розчину хлорвміщуючого реагенту та води, випуску повітря, стояків для відбору проб (з виведенням їх вище рівня землі), монтаж трубопроводів для скидання і відведення хлорної води (із забезпеченням заходів безпеки); підготувати робочу схему хлорування (план траси, профіль і конструкцію трубопроводу з нанесенням перерахованих комунікацій), а також графік проведення робіт;

- визначити та підготувати необхідну кількість хлорвміщуючого реагенту з урахуванням процентного вмісту в товарному продукті активного хлору, обсягу хлорованої ділянки трубопроводу з прийнятою концентрацією (дозою) активного хлору в розчині за формулою:

де Т - необхідна маса товарного продукту хлорвміщуючого реагенту з урахуванням 5 % на втрати, кг;

D і L - відповідно діаметр і довжина трубопроводу, м;

К - прийнята концентрація (доза) активного хлору, г/м3 (мг/дм3);

А - процентний вміст активного хлору в товарному продукті,%.

Приклад. Для хлорування дозою 40 г/м3 ділянки трубопроводу діаметром 400 мм, довжиною 1000 м із застосуванням хлорного вапна, що містить 18 % активного хлору, буде потрібно товарної маси хлорного вапна в кількості 29,2 кг.

Д.5.7 Для здійснення контролю за вмістом активного хлору по довжині трубопроводу в процесі його заповнення хлорною водою через кожних 500 м слід установлювати тимчасові пробовідбірні стояки із запірною арматурою, що виводяться вище поверхні землі, які також використовують для випуску повітря по мірі заповнення трубопроводу. їх діаметр приймається за розрахунком, але не менше 100 мм.

Д.5.8 Введення хлорного розчину в трубопровід слід продовжувати до тих пір, поки в точках, найбільш віддалених від місця подачі хлорної води, стане витікати вода з вмістом активного (залишкового) хлору не менше 50 % від заданого. З цього моменту подальшу подачу хлорного розчину необхідно припинити, залишаючи трубопровід заповненим хлорним розчином протягом розрахункового часу контакту, вказаного в Д.5.5 цього додатка.

Д.5.9 Після закінчення контакту хлорну воду слід скинути в місця, зазначені в проекті, і трубопровід промити чистою водою до тих пір, поки вміст залишкового хлору в промивній воді не знизиться до 0,3 мг/дм3 - 0,5 мг/дм3. Для хлорування наступних ділянок трубопроводу хлорну воду допускається використовувати повторно. Після закінчення дезінфекції хлорну воду, що скидається з трубопроводу, необхідно розбавляти водою до концентрації активного хлору 2 мг/дм3 - 3 мг/дм3 або дехлорувати. Наприклад, шляхом введення гіпосульфіту натрію в кількості 3,5 мг на 1 мг активного залишкового хлору у розчині.

Д.5.10 У місцях приєднань (урізок) новозбудованого трубопроводу до діючої мережі слід здійснювати місцеву дезінфекцію фасонних частин і арматури розчином хлорного вапна.

Д.6 Порядок дезінфекції водозабірних свердловин

Д.6.1 Дезінфекція водозабірних свердловин перед здачею їх в експлуатацію виконується в тих випадках, коли після їх промивання якість води за мікробіологічними показниками не відповідає вимогам ДСанПiН 2.2.4-171.

У процесі експлуатації свердловин необхідність дезінфекції виникає у разі виявлення забруднень води безпосередньо в свердловині внаслідок її дефектів (у такому випадку перед дезінфекцією слід провести ремонтні роботи).

Д.6.2 Дезінфекція проводиться в два етапи: спочатку надводної частини свердловини, потім -підводної. Для знезараження надводної частини в свердловині вище покрівлі водоносного горизонту необхідно встановити пневматичну пробку, вище якої свердловину заповнити розчином хлорного вапна або іншого хлормісткого реагенту з концентрацією активного хлору 50 мг/дм3 -100 мг/дм3 в залежності від ступеня передбачуваного забруднення. Через 3-6 год контакту слід пробку витягти і за допомогою спеціального змішувача ввести хлорний розчин в підводну частину свердловини з таким розрахунком, щоб концентрація активного хлору після змішування з водою була не менше 50 мг/дм3. Через 3-6 год контакту провести відкачування до зникнення у воді помітного запаху хлору, після чого відібрати проби води для контрольного бактеріологічного аналізу.

Примітка. Розрахунковий об'єм хлорного розчину приймається більше об'єму свердловин (по висоті і діаметру): при знезараженні надводної частини - у 1,2 - 1,5 раза, підводної частини - у 2 - 3 рази.

Д.7 Порядок дезінфекції ємкісних споруд

Д.7.1 Дезінфекцію споруд великої ємкості слід проводити методом зрошення розчином хлор-вміщуючих реагентів з концентрацією активного хлору 200 мг/дм3 - 250 мг/дм3. Такий розчин необхідно приготувати з розрахунку 0,3 л - 0,5 л на 1 м2 внутрішньої поверхні резервуара і шляхом зрошення із шланга або гідропульта покрити ним стіни і днище резервуара. Через 1 - 2 год дезінфікувати поверхні, промити чистою водопровідною водою, видаляючи відпрацьований розчин через грязьові випуски. Робота повинна здійснюватися в спеціальному одязі, гумових чоботях і протигазах; перед входом у резервуар слід встановити бачок з розчином хлорного вапна для обмивання чобіт.

Д.7.2 Напірні баки малої ємкості слід дезінфікувати об'ємним методом, заповнюючи їх розчином з концентрацією активного хлору 75 мг/дм3 - 100 мг/дм3. Після 5 - 6 год контакту розчин хлору видаляють через грязьову трубу та промивають бак чистою водопровідною питною водою (до вмісту у промивній воді залишкового хлору - 0,3 мг/дм3 - 0,5 мг/дм3). Аналогічно проводиться дезінфекція відстійників, змішувачів, фільтрів після їх ремонту та завантаження.

ДОДАТОК Е

(довідковий)

ФОРМА АКТА ПРО ПРОВЕДЕННЯ ПРОМИВАННЯ ТА ДЕЗІНФЕКЦІЇ ТРУБОПРОВОДІВ (СПОРУД) ГОСПОДАРСЬКО-ПИТНОГО ВОДОПОСТАЧАННЯ

місто ________________ "___"__________20 __ р.


Комісія в складі представників:

санітарно-епідеміологічної служби (СЕС) ________________________________

(місто, район, посада, П.І.Б.)

____________________________________________________________________


замовника ___________________________________________________________

(найменування організації, посада, П.І.Б.)

____________________________________________________________________


будівельно-монтажної організації _______________________________________

(найменування організації, посада, П.І.Б.)

____________________________________________________________________


експлуатаційної організації ____________________________________________

(найменування організації, посада, П.І.Б.)

____________________________________________________________________


склали цей акт про те, що трубопровід, споруда ___________________________

(непотрібне закреслити) (найменування об'єкта,

____________________________________________________________________

довжина, діаметр, об'єм)

піддано промиванню та дезінфекції хлоруванням __________________________

(вказати, яким реагентом)

при концентрації активного хлору ____ мг/л (г/м3) та тривалості контакту ____ год.

Результати фізико-хімічного і бактеріологічного аналізів води на ____ аркушах додаються.


Представник санітарно-епідеміологічної служби (СЕС) _____________________

(підпис)

Представник замовника ___________________________

(підпис)

Представник будівельно-монтажної організації ___________________________

(підпис)

Представник експлуатаційної організації ___________________________

(підпис)

ВИСНОВОК СЕС: Трубопровід, споруду вважати продезінфікованими і про-

(непотрібне закреслити)

митими і дозволити пуск його (її) в експлуатацію.


Головний лікар СЕС:

"___"_____________ ______________________

(дата) (П.І.Б., підпис)

БІБЛІОГРАФІЯ


[1] ВБН В.2.3-00013741-10:2009 Магістральні трубопроводи. Будівництво. Лінійна частина. Надземні переходи.

Коди УКНД: 93.030, 93.025


Ключові слова: будівництво, водопостачання, каналізація, трубопроводи, пластмасові трубопроводи, сталеві трубопроводи, монтаж, випробування, промивання

1)На розгляді

1)На розгляді

1)На розгляді

5