7.2.8 Для вимірювання та контролю характеру змінення вологості повітря у теплому та холодному відсіках кліматичної камери можна застосовувати гігрометри за чинною НТД.

7.2.9 Для визначення вологості матеріалів OK слід застосовувати стаканчики для зважування (бюкси) типу СВ або СН згідно з ГОСТ 25336, сушильну шафу, лабораторні зразкові ваги з найбільшою межею зважування - 200 г згідно з ГОСТ 24104 та ексикатори згідно з ГОСТ 25336.

  1. Для вимірювання швидкості вітру в натурних умовах слід застосовувати ручний анемометр згідно з ГОСТ 6376 або ГОСТ 7193. Допускається застосувати інші пристрої для визначення швидкості вітру, які повірені у встановленому порядку.

  2. Для перевіряння роботи устаткування кліматичної камери, вторинної вимірювальної апаратури та умов теплообміну в теплому і холодному відсіках камери слід застосовувати контрольний зразок із відомим тепловим опором від 1 м2·К/Вт до 3 м2·К/Вт, габаритні розміри якого повинні відповідати розмірам і конфігурації отвору, в який встановлюють дослідні зразки конструкцій. Конструктивне рішення і матеріал контрольного зразка повинні забезпечувати незмінність у часі його теплотехнічних властивостей.

Кліматичну камеру слід перевіряти не рідше ніж один раз на рік.

7.3 Натурні випробування

7.3.1 Для визначення опору теплопередачі ОК у натурних умовах експлуатації будинків і споруд використовують температурний напір, що установлюється по обидва боки ОК в осінньо-зимовий, зимовий та зимово-весняний періоди року внаслідок різниці значень температури зовнішнього і внутрішнього повітря, при цьому значення температурного напору повинно відповідати вимогам 5.2.2. Стале значення температури повітря в приміщенні слід підтримувати, застосовуючи штатну систему опалення або систему регулювання температури та вологості повітря згідно з 7.2.2.

За необхідності обстеження конкретного приміщення в будівлі з досліджуваною ОК допускається проведення вимірювання у весняно-літній період зі створенням температурного напору, що відповідає вимозі 5.2.2, штучним підігріванням або посиленою вентиляцією повітря з застосуванням джерела теплоти всередині цього приміщення при природному зміненні температури зовнішнього і внутрішнього повітря в інших прилеглих до нього приміщеннях.

  1. До складу засобів вимірювальної техніки та допоміжного обладнання, яке застосовують при натурних випробуваннях ОК, повинні входити засоби безконтактного обстеження температури поверхонь ОК, вимірювання показників НС з обох боків досліджуваної ОК, лінійних і кутових розмірів, комплект засобів вимірювання фактичних значень поверхневої температури, поверхневої густини теплового потоку, ступеня чорноти поверхні, коефіцієнта теплообміну і відносної вологості матеріалів ОК, а також система комп'ютеризації натурних випробувань і допоміжне обладнання.

  2. Комплект засобів безконтактного обстеження полів поверхневої температури.

7.3.3.1 Тепловізор, який застосовують для сприйняття інфрачервоного випромінення поверхні ОК, формування кольорового температурного зображення об'єкта з високою розподільною здатністю, відображення його на дисплеї видошукача у вигляді термограми і документування її шляхом цифрового запису з можливістю подальшого передавання на персональний комп'ютер (далі - ПК), де виконується аналіз термограм із застосуванням пакета спеціальних програм. Тепловізор має бути переносним, вимірювальним, довгохвильовим з такими технічними характеристиками:

  • діапазон значень вимірюваної температури від мінус 30 °С до 40 °С;

  • температурна розподільна здатність не більше ніж 0,2 К;

  • основна абсолютна похибка вимірювання температури не більше ніж ±2 К;

  • спектральний діапазон від 8 мкм до 14 мкм;

  • кут поля зору (кут візування) від 5° х 5° до 40° х 40° (можлива наявність декількох змінних об'єктивів);

  • розподільна здатність матриці не менше 320 х 240 елементів;

  • діапазон робочої температури експлуатації від мінус 15 °С і менше до 30 °С і більше при відносній вологості не більше ніж 85 %;

  • маса не більше ніж 5 кг;

- живлення автономне; рідкий холодоагент має бути вилучено; наявність системи запису термограм обов'язкова.

7.3.3.2 Цифрова фотокамера, якщо вона не вбудована в тепловізор, для зйомки зовнішніх поверхонь ОК з подальшою геометричною прив'язкою термограм до елементів ОК. Мінімальні вимоги до характеристик фотокамери:

  • кількість мегапікселей не менше ніж 2;

  • наявність спалаху для проведення зйомки в умовах поганої освітленості;

  • діапазон робочої температури експлуатації від мінус 10 °С і менше до 30 °С і більше при відносній вологості не більше ніж 85 %.

7.3.3.3 Засіб анотування термограм та умов обстеження під час зйомки (диктофон).

  1. Допускається для безконтактного обстеження поверхневої температури застосовувати переносний пірометр згідно з ДСТУ 3170 (ГОСТ 28243).

  2. Комплект засобів вимірювання показників НС з обох боків досліджуваної ОК повинен містити наступні засоби вимірювання температури, вологості, тиску і швидкості руху повітря:

  • метеорологічні скляні термометри згідно з ГОСТ 112 і ГОСТ 13646 для одночасних вимірювань і (або) метеорологічний тижневий термограф згідно з ГОСТ 6416 для реєстрації температури повітря протягом кількох діб у діапазоні значень від мінус 35 °С до 45 °С з абсолютною похибкою не більше ніж ± 0,2 К;

  • метеорологічний тижневий барограф згідно з ГОСТ 6359 для реєстрації атмосферного тиску у діапазоні значень від 780 гПа до 1060 гПа (або барометр-анероїд за чинною НД);

  • аспіраційний психрометр Асмана та гігрограф за чинною НТД для одночасного вимірювання температури з абсолютною похибкою ±0,2 К і відносної вологості повітря з абсолютною похибкою ±5 %;

  • анемометри згідно з ГОСТ 6376 і ГОСТ 7193 для контролю середньої швидкості повітряного потоку, що омиває ОК, яка не перевищує 5,0 м/с з абсолютною похибкою ±0,05 м/с та з похибкою ±0,1 м/с для швидкості, яка більше 5,0 м/с.

  1. Для вимірювання температури та відносної вологості повітря за наявності теплового випромінення і повітряних потоків слід застосовувати аспіраційний психрометр, захищений від впливу цих чинників. За відсутності в приміщенні теплового випромінення і повітряних потоків допускається вимірювати температуру та відносну вологість повітря незахищеним психрометром.

  2. Допускається застосовувати прилади, що дозволяють окремо вимірювати температуру і відносну вологість повітря.

  3. Допускається застосовувати замість вказаних інші засоби вимірювання, аналогічні за технічними та метрологічними характеристиками, наприклад, сучасну автоматичну переносну метеостанцію.

7.3.6 Як засоби вимірювання лінійних і кутових розмірів слід застосовувати: для прямих вимірювань відстаней - вимірювальну металеву рулетку згідно з ДСТУ 4179, металеву лінійку згідно з ДСТУ ГОСТ 427 і вимірювач кутів на місцевості (або лазерний вимірювач відстаней [3] і для непрямого вимірювання за термограмою, отриманою при тепловізійній зйомці, - геометричний репер (лінійку металеву завдовжки 1 м згідно з ДСТУ ГОСТ 427 або відрізок на поверхні ОК з відомим лінійним розміром, наприклад, укіс вікна, відстань між стиками панелей тощо).

При вимірюванні геометричних параметрів ОК слід додержуватись вимог ГОСТ 26433.0.

7.3.7 Комплект засобів вимірювання теплотехнічних характеристик і допоміжних параметрів ОК повинен містити:

- первинні перетворювачі температури: термоелектричні ПТ згідно з ДСТУ 2837 (ГОСТ 3044), наприклад, термопари, виготовлені з термоелектродного дроту згідно з ГОСТ 1790; термоперетворювачі опору згідно з ДСТУ 2858 (ГОСТ 6651), а також електронні цифрові вимірювачі температури за чинною НТД - для вимірювання фактичних значень температури поверхонь ОК і повітря поблизу них. Чутливий елемент термопари для контактного вимірювання температури конструктивно має бути виконаний або у вигляді "п'ятачка" (діаметром не більше ніж 6 мм), або у вигляді "стрічки" завширшки не більше 2 мм. Чутливий елемент термопари для вимірювання температури повітря повинен бути захищений від прямого впливу теплового випромінення [1];

  • переносний цифровий пірометр або термометр для безконтактних вимірювань фактичних значень поверхневої температури у важкодоступних місцях, або вимірювальний тепловізор та контактний ПТ в комплекті зі стандартним вимірювачем його сигналу - для визначення ступеня чорноти обстежуваних поверхонь, а також (за необхідності) спеціалізований вимірювальний пристрій "Мішень" за чинною НТД - для визначення температури фону при вимірюванні за допомогою тепловізора (додаток Г);

  • первинні термоелектричні ПТП згідно з ДСТУ 3756 (ГОСТ 30619) - для тривалих (до декількох діб) безперервних вимірювань густини теплового потоку на обстежуваних ділянках. При виборі ПТП слід керуватися рекомендаціями ДСТУ 4035 (ГОСТ 25380) та [1]. Допускається застосовування переносних цифрових вимірювачів теплового потоку, наприклад, типу ИТП (моделі ИТП-20, ИТП-20М, ИТП-22, ИТП-23, ИТП-24 та інші) згідно з ДСТУ 4035 (ГОСТ 25380) - для оперативних одночасних контактних вимірювань поверхневої густини теплового потоку і (або) температури;

  • вимірювальний пристрій "Альфамір" за чинною НТД - для вимірювання (за необхідності) фактичних значень коефіцієнта теплообміну ОК з НС в умовах експлуатації (додаток Г);

  • засоби вимірювання вологості матеріалів ОК (за необхідності), наприклад, вологоміри згідно з ГОСТ 21718 або комплект засобів згідно з ГОСТ 24816, що містить лабораторні зразкові ваги згідно з ГОСТ 24104 та обладнання згідно з ГОСТ 25336 для зважування проби речовини;

  • засоби вимірювання сигналів первинних перетворювачів, які дозволяють проводити безперервні тривалі вимірювання та зберігати вимірювальну інформацію для подальшої обробки, наприклад, спеціалізований інформаційно-вимірювальний пристрій згідно з ДСТУ 4035 (ГОСТ 25380) для одночасного безперервного багатоденного прийому вимірювальних сигналів ПТ і ПТП і збереження цієї вимірювальної інформації в пам'яті приладу з прив'язкою до поточного часу.

Замість вказаних засобів вимірювання, які складають комплект для вимірювання теплотехнічних характеристик ОК, може бути застосовано комп'ютеризований інформаційно-вимірювальний комплекс "РЕСУРС-С" за чинною НТД (додаток Г).

7.3.8 Система комп'ютеризації процесу випробування ОК будівлі та споруди повинна включати в себе переносний ПК типу "ноутбук", стаціонарний ПК та спеціалізоване програмне забезпечення, а саме:

  • переносний ПК типу "ноутбук" для збирання і збереження вимірювальної інформації від вимірювальних первинних перетворювачів або інформаційно-вимірювального пристрою типу ИИУ, комплексу "РЕСУРС-С" та іншої багатоканальної вимірювальної системи і наступного передавання цієї інформації у стаціонарний ПК. Переносний ПК повинен мати інтерфейс, що забезпечує зв'язок із застосованими засобами вимірювання;

  • стаціонарний ПК із відповідним сервісним обладнанням для приймання у лабораторних умовах інформації, що зберігається у "ноутбуці" (або у комплексі "РЕСУРС-С"), та її оброблення за спеціальними програмами для обчислення опору теплопередачі або приведеного опору теплопередачі ОК, та, за необхідності, трансмісійних теплових втрат. Стаціонарний ПК повинен мати оперативну пам'ять не менше ніж 256 Мб, об'єм жорсткого диску не менше ніж 10 Гб, відеокарту з пам'яттю не менше ніж 32 Мб;

  • спеціалізоване програмне забезпечення, яке повинно містити пакет програм з оброблення вимірювальної інформації, а саме: для аналізу термограм, які отримано за допомогою тепловізійної техніки, для оброблення записів результатів тривалої реєстрації густини теплового потоку та температури, які отримано з застосуванням засобів контактних вимірювань, і для розрахунку значень теплового опору ОК, опору теплопередачі і приведеного опору теплопередачі ОК та (за необхідності) трансмісійних теплових втрат (теплопритоків).

Примітка. За відсутності спеціальних обчислювальних програм для обробки вимірювальної інформації допускається виконувати оброблення вимірювальної інформації у ручному режимі згідно з алгоритмом, наданим у розділі 11, та за формулами, що наведені у таблиці 4.1.

7.3.9 Допоміжне обладнання повинно містити:

  • компас для визначення розміщення об'єкта відносно частин світу;

  • штатив для закріплення тепловізора у потрібному положенні;

  • підставку (тримач) для встановлення ртутних або інших термометрів на визначеній висоті від підлоги (землі);

  • драбину для можливості розміщення ПТ та ПТП у важкодоступних місцях обстежуваної поверхні і проведення в них контактних вимірювань з зовнішньої сторони ОК;

  • спеціальні притискні пристрої для закріплення ПТ і ПТП на внутрішніх поверхнях, що не допускають приклеювання та використання мастильних матеріалів (наприклад, стіна, яку покрито шпалерами);

  • щітки пластмасові або шкребки металеві та інші пристрої, за допомогою яких готують зовнішню поверхню для дослідження (очищення від снігу, льоду, бруду, іржі тощо);

  • за відсутності у застосованих вимірювальних комплексах вбудованих пристроїв термостатування або компенсації температури опорних спаїв термопар допускається застосовувати нестандартні пристрої термостатування опорних спаїв термопар;

- автомобіль, що має високу прохідність, для доставки операторів та комплекту вимірювальної апаратури і допоміжного обладнання на об'єкт, який підлягає обстеженню.

7.4 Устаткування, яке застосовують для теплового випробування ОК, повинно бути перевірено і атестовано в установленому порядку. Всі вимірювальні первинні перетворювачі температури, вологості, поверхневої густини теплового потоку та вторинні вимірювальні прилади повинні мати чинні свідоцтва про повірку (первинну або періодичну).


8 ПІДГОТОВКА ДО ВИПРОБУВАНЬ