ENV 1992-1-1 Єврокод 2: Проектування бетонних конструкцій - Частина 1-1: Загальні правила для споруд

ENV 1992-1-2 Єврокод 2: Проектування бетонних конструкцій - Частина 1-2: Загальні правила - Проектування конструкцій з урахуванням впливу пожежі

ISO 8421-2 Захист від пожежі - Словник - Частина 2: Вогнезахист будівельних конструкцій

EN ISO 13943 Пожежна безпека - Словник (ISO/DIS 13943:1999)

3 ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ

3.1 У цьому стандарті використано терміни та визначення позначених ними понять, які наведені в EN 1363-1, EN ISO 13943, ISO 8421-2, EN 206-1. Нижче подано терміни, вжиті у цьому стандарті, та визначення позначених ними понять.

Національний відхил

Замінити вираз у першому абзаці "які подані в EN 1363-1, EN ISO 13943, ISO 8421-2, EN 206-1" на "які подані в ДСТУ Б В.1.1-4, ДСТУ 2272, ДСТУ 3855, Правилах з вогнезахисту, затверджених наказом МНС України від 02.07.2007 року № 460, ДБН В.2.6-98, ДСТУ Б В.2.7-176"

3.1.1 бетонна конструкція (concrete member)

Будівельна конструкція, яка несе навантаження і виготовлена з бетону відповідно до EN 206-1. Конструкція може містити сталеву підсилюючу арматуру

Національний відхил

Замінити "EN 206-1" на "ДСТУ Б В.2.7-176".

Замінити термін "бетонна конструкція" на "залізобетонна (бетонна) конструкція"

3.1.2 вогнезахисний матеріал (fire protection material)

Матеріал або комбінація матеріалів, що наноситься на поверхню бетонної конструкції з метою підвищення її вогнестійкості

Національний відхил

Долучити до 3.1.2 "Примітка. Відповідно до Правил з вогнезахисту, затверджених наказом МНС України від 02.07.2007 року № 460 "вогнезахисний засіб" - це вогнезахисна речовина, суміш, фарба, рулонний (листовий) матеріал тощо, які за своїми властивостями придатні для вогнезахисту"

3.1.3 пасивні вогнезахисні матеріали (passive fire protection materials)

Матеріали, що не змінюють своєї фізичної форми під час нагріву, та забезпечують вогнезахист завдяки своїм теплофізичним властивостям. Вони можуть містити матеріали, що включають воду, яка під час нагрівання випаровується, створюючи охолоджувальний ефект

3.1.4 реактивні вогнезахисні матеріали (reactive fire protection materials)

Матеріали, що мають особливі властивості, які під час нагрівання внаслідок хімічної реакції змінюють свою фізичну форму і, таким чином, забезпечують вогнезахист за рахунок теплоізолювального та охолоджувального ефектів

3.1.5 система вогнезахисту (fire protection system)

Вогнезахисний матеріал разом з передбаченим методом його прикріплення (нанесення) до бетонної конструкції

Національний відхил

Навести назву 3.1.5 у такій редакції: "система вогнезахисту (fire protection system); вогнезахисне покриття"

3.1.6 вогнезахист (fire protection)

Захист залізобетонної (бетонної) конструкції, що забезпечується системою вогнезахисту у такий спосіб, що температура на всій глибині (по перерізу) конструкції і будь-якого стержня арматури була обмежена протягом усього часу вогневого впливу

3.1.7 зразок для випробування (test specimen)

Бетонна плита або балка з системою вогнезахисту, яка має бути випробувана

3.1.8 товщина вогнезахисту (fire protection thickness)

Товщина одного шару вогнезахисту або загальна товщина всіх шарів багатошарового вогнезахисту

3.1.9 здатність до зчеплення (stickability)

Здатність вогнезахисного матеріалу залишатись достатньо зчепленим з поверхнею та знаходитись у проектному положенні у визначеному діапазоні деформацій, температур у печі та на поверхні зразка для випробування так, щоб його здатність забезпечувати вогнезахист суттєво не зменшувалась

3.1.10 критична температура (critical temperature)

Температура, за якої очікується втрата несучої здатності сталевої арматури у бетоні за даного рівня навантаження

3.1.11 решітка/сітка (lathing)

Механічні допоміжні засоби кріплення, що містять негорючу проволоку або подібні конструкції, що прикріплюються до бетону перед нанесенням вогнезахисного матеріалу, що розпилюється

3.1.12 стимулятор адгезії (adhesive bond promoter)

Матеріал, що наноситься на поверхню бетону перед застосуванням вогнезахисного матеріалу для збільшення зчеплення

3.1.13 приведена товщина бетону (equivalent thickness of concrete)

Теоретична товщина бетону, що забезпечує таку ж теплову ізоляцію протягом даного часу випробування, як і товщина застосованої системи вогнезахисту

Примітка. Під час використання "приведеної товщини" необхідно бути впевненим у тому, що під час практичного використання товщина бетону не буде зменшена через відколювання (відшаровування).

Національний відхил

Долучити у кінці підрозділу 3.1 пункт за змістом "3.1.14 вогнезахисна здатність вогнезахисного покриття (системи вогнезахисту)

Здатність вогнезахисного покриття завтовшки від мінімального до максимального значення забезпечувати значення межі вогнестійкості конструкції з ряду 15, 30, 45, 60, 90, 120, 150, 180, 240 хв для критичної температури сталевої арматури у бетоні з ряду 300 °С, 350 °С, 400 °С, 450 °С, 500 °С, 550 °С, 600 °С, 650 °С за умови збереження здатності вогнезахисного покриву до зчеплення відповідно до 13.5, виконання відповідно до 10.5, 13.4 цього стандарту критеріїв настання граничних станів конструкції з вогнестійкості за ознаками втрати несучої та теплоізолювальної здатності згідно з ДСТУ Б В.1.1-4"

3.2 Познаки та визначення

Познака

Одиниця виміру

Визначення

мм

Довжина зразка для випробування, яка піддається вогневому впливу у печі

мм

Відстань між центрами опор, на які спирається зразок для випробування

мм

Загальна довжина зразка для випробування

мм

Ширина зразка для випробування, яка піддається вогневому впливу у печі

мм

Товщина бетонної плити або висота бетонної балки зразка для випробування

мм

Відстань точок навантаження від центрів опор зразка для випробування на стінках печі

кN

Навантаження, що прикладається до плити або балки зразка для випробування

°С

Критична температура за визначенням у EN 1992-1-2

мм

Глибина у бетоні, на якій обране (визначене) значення відмічається

мм

Товщина вогнезахисного матеріалу: - мінімальна товщина та - максимальна товщина вогнезахисного матеріалу, що застосовується для вогнезахисту

°С

Зростання температури як функція часу

мм

Глибина у незахищеній бетонній плиті, на якій відмічається (використовується в додатку С)

мм

Глибина у захищеному бетоні, на якій вимірюється зростання температури у момент часу t

°С

Зростання температури, що вимірюється в захищеному бетоні на виміряній глибині

N/мм2

Межа текучості сталі відповідно до ENV 10080

мм

Приведена товщина бетону


Національний відхил

Замінити "EN 1992-1-2" на "прДСТУ Н П Б В.2.6-ХХ:2011 (EN 1992-1-2, MOD)" та "ENV 10080" на "ДСТУ ENV 10080".

4 ЗАСОБИ ВИПРОБУВАННЯ

4.1 Загальні положення

Випробувальна піч та засоби вимірювальної техніки мають відповідати вимогам EN 1363-1.

4.2 Випробувальна піч

Піч має проектуватись так, щоб була можливість установити зразки з розмірами, які мають піддаватися вогневому впливу, визначеними у 6.2, за умовами спирання та кріплення, визначеними у розділі 7.

4.3 Обладнання для навантажування

Навантаження має застосовуватись згідно з EN 1363-1. Система навантажування має дозволяти прикладати навантаження вдовж довжини та ширини зразка такої величини, яка визначена в 5.3. Обладнання для навантаження не повинно заважати вільному руху повітря над зразком для випробування, і будь-яка частина цього обладнання, окрім місць розташування навантаження, повинна бути на відстані не менше ніж 60 мм до поверхні зразка з боку, протилежного вогневому впливу.

Національний відхил

Замінити посилання на "EN 1363-1" у розділі 4 на "ДСТУ Б В.1.1-4"

5 УМОВИ ВИПРОБУВАННЯ

5.1 Загальні положення

Зразок для випробування з установленим на нього навантаженням, величина та схема розташування якого були визначені раніше, нагрівають у печі у горизонтальному положенні для отримання таких даних:

  • розподілу температури всередині бетонного елемента зразка;

  • поведінки системи вогнезахисту та її здатності до зчеплення;

  • поведінки зразка під час досягнення заданих критеріїв характеристик.

Випробування рекомендується продовжувати до тих пір, поки середня температура на основних стержнях арматури в бетоні не досягне 700 °С або не буде зареєстроване окреме максимальне значення 750 °С для отримання необхідної інформації щодо здатності вогнезахисту до зчеплення. Проте, ці показники температури можуть змінюватись за запитом замовника.

Якщо рекомендована температура для завершення випробування не досягнута після шести годин тривалості випробування, то випробування необхідно завершити в звичайному порядку.

Під час проведення випробування необхідно дотримуватись процедур, наданих в EN 1363-1 і, якщо прийнятно, у EN 1362-2 з урахуванням вимог, наведених у цьому стандарті.

Національний відхил

Замінити вираз "EN 1363-1 і, якщо прийнятно, у EN 1363-2" на "ДСТУ Б В.1.1-4"

5.2 Умови спирання та кріплення

5.2.1 Стандартні умови спирання та кріплення

Залізобетонна (бетонна) плита у зразках для випробування має випробовуватись як вільно-обперта, що працює в одному напрямку з двома вільними краями, та має встановлюватись відповідно до 6.2 таким чином, щоб було забезпечено вогневий вплив на поверхню зразка з одного боку.

Залізобетонна балка у зразках для випробування має випробовуватись як вільно-обперта. Випробувальне обладнання має забезпечувати стабільність зразка у поперечному напрямку.

Залізобетонна (бетонна) плита або балка має встановлюватись на піч так, щоб забезпечити можливість деформації і вільного руху у поздовжньому напрямку, використовуючи з одного кінця зразка шарнірну рухому лінійну опору та з іншого - шарнірну нерухому лінійну опору. Поверхня опорних елементів має бути виконана з гладкого бетону або зі сталевих плит. Ширина опор має бути обрана найменшою із тих опор, що використовуються на практиці.

5.2.2 Інші умови спирання та кріплення

Якщо умови спирання і кріплення відрізняються від стандартних умов, указаних у 5.2.1, то ці умови мають бути наведені в звіті про випробування, а застосування результатів випробування має бути обмежено для тих умов, за якими було проведено випробування.

5.3 Умови навантаження

Навантаження Р, що прикладається до зразка для випробування, має обчислюватись з урахуванням повної ваги зразка (виміряної або визначеної шляхом розрахунків компонентів зразка, див. 6.5.1) і ваги розподільних балок або плит таким чином, щоб згинальні моменти М, які створюються, були такими самими, як зусилля, які існують в арматурі:

малі плити М = 5 кН·м/м ширини

великі плити М = 14 кН·м/м ширини

балки М = 25 кН·м/м ширини

На зразки із залізобетонними (бетонними) плитами навантаження має прикладатись симетрично вздовж двох поперечних ліній навантаження, кожна на відстані lsup від кожної з опор. Частина загального навантаження, що прикладається на кожну позицію навантаження, має бути такою, як вказано на рисунку 1 (малий зразок) і на рисунку 2 (великий зразок). Навантаження має створювати зусилля, що наближаються до зусиль від рівномірно розподіленого навантаження.

На зразки із залізобетонними балками навантаження має симетрично прикладатись на дві точки, кожна на відстані lsup від опори. Частина загального навантаження, що прикладається на кожну позицію навантаження, має бути такою, як вказано на рисунку 3. Навантаження має створювати зусилля, що наближається до зусилля від рівномірно розподіленого навантаження. Точкове навантаження має передаватись на зразок через розподільні балки або плити (рисунки 1, 2 і 3).

Загальна площа контакту між вантажами і бетонною поверхнею зразка має бути такою, як вказано в EN 1363-1, за умови, що розподільна балка або плита має достатню жорсткість при згині для надання необхідного розподілу навантаження.

Розподільні балки, з урахуванням вимог безпеки, повинні мати співвідношення висоти до ширини менше ніж 1 (< 1).

Якщо розподільні балки або плити виготовлені із сталі чи іншого матеріалу з високою теплопровідністю, вони мають ізолюватись від бетонної поверхні зразка відповідним термоізолювальним матеріалом.

Термопари на поверхні зразка з боку, протилежному вогневому впливу (далі - необігрівного боку зразка) повинні бути встановлені на відстані не менше ніж 100 мм від будь-якої частини системи навантаження, як показано на рисунках 1, 2 і 3.