3.45. Під час експлуатації тунельних печей велике значення має садка виробів на пічний вагон.

3.46. Садка повинна бути стійкою в стані руху і покою, при низьких і підвищених температурах відповідати схемі, що затверджена.

3.47. Піч з боку подачі вагонів повинна бути обладнана шаблоном щодо максимально-допустимих розмірів садки.

3.48. Для забезпечення стабільного режиму роботи тунельної печі і утворення нормальних умов служби вагонного парку повинні виконуватися такі вимоги:

3.48.1 піщаний затвір по усій довжині зони підігріву повинен засипатися чистим подрібненим шамотом, згідно з встановленим графіком;

3.48.2 необхідно стежити і забезпечувати справний стан і щільність вхідних і вихідних шиберів пічного і підподового каналів.

3.49 Перед заганянням тунельного вагона в піч необхідно проконтролювати його стан методом огляду і переконатися в тому, що:

3.49.1 футеровка справна і габаритні розміри відповідають нормам;

3.49.2 металоконструкції (борти, стикувальні поверхні, полички, фартухи) і ходова частина перебувають в справному стані;

3.49.3 букси вагона залиті відповідним мастилом;

3.49.4 відсутній завал садки (усувати завал садки необхідно на спеціально відведеному для цього місці).

3.50. Вагони з несправними бортами, порушеною футеровкою і схемою садки і ті, що важко пересуваються, заганяти в піч не дозволяється.

3.51. Після заганяння вагона в піч необхідно зробити аеродинамічне ущільнення.

3.52. Підсипка піщаних затворів на вході печі повинна здійснюватися що змінно.

3.53. Під час роботи печей випалювач повинен стежити за станом тягодуттьових пристроїв, показаннями контрольно-вимірювальних приладів, за температурним режимом печі, за повним згорянням газу, за тиском газу в газопроводі. Під час спостереження за випалюванням в печі необхідно керуватися вимогами п.п. 3.3 і 3.4, а при перевірці витоку газу - п.п. 3.8 і 3.9 цієї інструкції.

3.54. В разі виявлення завалу в печі необхідно повідомити майстра зміни і зробити відповідний запис в журналі.

3.55. Відігрівання газової арматури у випадку замерзання виконувати гарячою водою або паром.

3.56. Небезпечні і газонебезпечні роботи на тунельних печах повинні виконуватися за нарядом-допуском з докладним інструктажем і заходами щодо безпечних прийомів роботи і способів використання засобами індивідуального захисту.

3.57. Роботи у контрольному каналі необхідно виконувати в спецодязі і захисній касці із шоломом. Перевірку контрольного канала проводити бригадою не менше 2-х людей.

3.58. Не допускається знаходження людей у контрольному каналі під час прогонки вагонів по печі.

3.59. Чищення контрольного капала слід проводити при температурі не вище 40°С у спецодязі і спецвзутті.

3.60. Загазованість у контрольному каналі не повинна перевищувати (по СО) 20мм3.

3.61 Робота в печі повинна бути припинена при:

3.61.1 припиненні подачі газу;

3.61.2 зниженні і підвищенні тиску газу нижче або вище встановленої межі;

3.61.3 припиненні подачі електроенергії;

3.61.4 зупинці тягодуттьових пристроїв;

3.61.5 аварійному стані садки;

3.61.6 аварійному стані колій, піщаних затворів і ходової частини вагонів;

3.62. Підготовка до пуску і розпалювання тунельної печі, що працює на газовому паливі, повинні здійснюватися згідно з п.п. 3.18-3.29.

3.63. Під час необхідності роботи печі на резервному паливі - топковому мазуті потрібно:

3.63.1. переконатися в наявності розігрітого топкового мазуту (температура мазуту повинна бути не менше 80°С), тиск мазуту не менше 3 атм;

3.63.2. перевірити величину тиску пари, який повинен бути не менше 2 атм.;

3.63.3. пустити в роботу регуляторну установку мазуту і прокачати по колектору мазуто-проводу печі.

3.64 Розпалювання мазутних форсунок необхідно розпочинати з позицій, що знаходяться на великому вогні у такій послідовності:

3.64.1. відчинити вентиль подачі пари в форсунку;

3.64.2. відчинити контрольний кран на мазуто-проводі;

3.64.3. обережно відчинити регулювальний вентиль форсунки до займання. Відрегулювати горіння форсунок по факелу форсунки.

3.65. Під час вимкнення форсунок спочатку припинити подачу мазуту, а потім пари.

3.66. Під час вимкнення форсунки зачинити не лише регулювальний вентиль, але і запірний кран на мазуто-проводі.

3.67. Інші форсунки печі розпалюються в наведеному вище порядку.

3.68. Обслуговування форсунок:

3.68.1. Для забезпечення нормальної роботи форсунок за ними повинен бути встановлений систематичний догляд.

3.68.2. Під час роботи форсунок вихідні отвори мазутних наконечників закоксовуються твердими частками, які містяться в мазуті, тому їх необхідно періодично чистити спеціальною голкою і промивати в гасі.

3.68.3 На регуляторній установці мазуту встановлений фільтр, який необхідно також періодично очищати від бруду і промивати гасом, щоб не утворювати додаткового опору.

3.68.4 По закінченні роботи печі на рідкому паливі необхідно виробити мазут, який знаходиться в колекторі, вимкнути всі форсунки, що працювали, і продути колектор і кожну форсунку паром, щоб ніде не залишився і не застиг мазут.

3.69. Відповідальні особи не рідше одного разу на квартал повинні перевіряти стан склепіння ходків та стін печей (періодичної дії і кільцевих) та складати акт про їх огляд.

3.70. При огляді камер печей до початку завантаження і в процесі вивантаження потрібно звертати особливу увагу на стан склепіння каналів печі і ходків. У разі їх несправності роботи по завантаженню і вивантаженню не допускаються.

Всі отвори в склепіннях камер при завантаженні і вивантаженні повинні бути закриті гратами.

3.71. Контрольні отвори тунельних печей, коли ними не користуються, а також при перегоні вагонеток, повинні бути закриті.

3.72. Для захисту від атмосферних опадів робітників, які зайняті завантаженням і вивантаженням кільцевих печей, повинні бути влаштовані нижній намет (підкрилок) із стінками навколо печі шириною, яка забезпечує рух транспортних засобів, але не менше 3,5м, і намет над піччю.

Відстань від верхнього настилу кільцевої печі до нижніх будівельних конструкцій намета повинна бути не менше 2 м.

Для підйому димових конусів потрібно застосовувати гвинтові, гідравлічні та інші підйомники.

3.73. Завантаження напівфабрикату у кільцеві печі, періодичної дії і вивантаження виробів з них повинні здійснюватися відповідно до технологічної інструкції і схеми садки, затверджених технічним директором підприємства.

3.74. Завантаження напівфабрикату і вивантаження з печі випалених виробів допускається проводити при температурі повітря у робочій зоні взимку і в перехідні періоди - не вище 30°С, а влітку - не вище 40°С.

3.75. Обов'язковий контроль температури повітря в робочій зоні повинен проводитися на початку і в середині кожної зміни, а також перед кожним допуском робітників усередину печей.

3.76. Під час завантаження і вивантаження кільцевих печей не допустимо завозити напівфабрикати у піч і вивозити випалену продукцію з печі через один і той же ходок.

3.77. Вивантаження виробів з камер печей повинне здійснюватися поступово, уступами в межах "ялинки" з верху до низу садки для забезпечення її стійкості.

У разі нахилу садки або її завалу вивантаження виробів необхідно здійснювати під керівництвом майстра.

Напівфабрикати, які завантажуються в пічні камери, повинні бути закріплені розпірками і прокладками з вогнетривкої маси.

3.78 Транспортування вагонетками напівфабрикату в камери печі і випалених виробів з камер повинне здійснюватися по рівних вузькоколійках із справними поворотними кругами.

Поворотні круги повинні бути обладнані держаками для перенесення і запобіжками для попередження сходу вагонеток з круга.

4 Вимоги безпеки по закінченні робіт

4.1. Закінчивши роботу, наприкінці зміни випалювач на печі повинен:

4.1.1. зробити прибирання робочого місця; перевірити газову і запірну апаратуру; устаткування, що обслуговується; апарати і теплові агрегати;

4.1.2. заповнити журнал прийому-здачі зміни, в якому указати всі неполадки і порушення, які трапилися у процесі роботи на протязі зміни;

4.1.3. здати ключ-бирку устаткування, що обслуговувалося, майстру з розписом в журналі прийому-здачі ключів-бирок;

4.1.4. передати випалювачу, що приймає зміну, усе устаткування, агрегати, контрольно-вимірювальні прилади;

4.1.5. в разі неприбуття змінника доповісти майстру для його виклику. Залишати робоче місце, не здавши зміни, забороняється;

4.1.6. залишити робоче місце з дозволу майстра;

4.1.7. прийняти душ.

5 Вимоги безпеки У аварійних ситуаціях

5.1. Основними причинами аварій на обертових печах бувають такі: незадовільний стан обладнання через неякісний монтаж або ремонт, а також через знос або погану якість матеріала, з якого виготовлені окремі вузли; загазованість приміщення і простору печі або недостатня вентиляція перед розпалюванням газового пальника ( внаслідок чого виникають вибухи або удари, тому що під час концентрації газу в повітрі від 5 до 15% утворюється вибухонебезпечна суміш газу з повітрям). Крім того, вибух і пожежа в приміщені обертової печі можливі при витоку газу через недотримання правил безпеки при обслуговуванні систем газопостачання.

5.2. Під час експлуатації тунельних печей нещасні випадки і аварії відбуваються внаслідок порушення інструкції щодо пуску теплових агрегатів.

5.3. Про аварію або виникнення аварійної ситуації необхідно негайно повідомити керівника робіт або іншого керівника (начальника цеху, диспетчера тощо).

5.4. Під час виникнення аварії необхідно чітко виконувати оперативну частину плану ліквідації аварій.

5.5. Всі працівники повинні бути віддалені з приміщення, крім осіб, на яких покладені обов'язки щодо ліквідації аварії.

5.6. Виявлені місця витоку газу необхідно негайно усунути. Насамперед вимкнути піч від газової магістралі запобіжним запірним клапаном, вхідною засувкою. У деяких випадках газ, що виходить з пошкоджених місць, може зайнятися. Невеликий факел полум'я може бути погашений за допомогою вогнегасника, шляхом накидання брезенту, азбестової ковдри або збито піском.

5.7. Під час аварійної ситуації на печі: падінні тиску або при підвищенні його допустимих рівнів; при припиненні подачі газу; при зупинці тягодуттьових пристроїв здійснюється спрацьовування запобіжного клапана (ЗК), про що повідомляє звуковий сигнал.

5.8. Під час спрацьовування ЗК випалювач повинен:

5.8.1. зачинити контрольні крани і робочі засувки і відчинити кран свічок безпеки перед кожним пальником;

5.8.2. зачинити засувку і відчинити крани продувальних свічок;

5.8.3. відрегулювати подачу ВВТ (вентилятором високого тиску) первинного повітря у кількості 25% від необхідного, при зниженні температури в печі до 900°С вентилятор ВВТ вимкнути і зачинити засувки перед пальниками;

5.8.4. вимкнути вентилятор, який подає повітря у зону охолодження, зачинити його дросель і зачинити шибер (апарат, що направляє) димососа зони охолодження;

5.8.5. вимкнути вентилятор, що нагнітає повітря в тунельне сушило і зачинити його дросель;

5.8.6. вимкнути димососи і зачинити їх шибери та апарати, що направляють, і поставити піч на природну тягу.

5.9. Аварійне вимкнення проводити енергійніше звичайного.

5.10. У випадку, якщо з'явилися потерпілі, стати до врятування людей, що були захоплені аварією в приміщеннях і отримавших опіки, отруєння, травми.

5.11. Необхідно надати першу допомогу потерпілому.

Перша допомога потерпілим при нещасному випадку повинна надаватися швидко з використанням індивідуального пакету з наступним звертанням до лікувального закладу.