8.4 Приймально-здавальні випробування кожної цистерни проводять в об'ємі і послідовності, які зазначено в таблиці 12.


Таблиця 12 — Склад приймально-здавальних випробувань

Склад приймально-здавальних випробувань

Пункт стандарту, який визначає метод випробування

Контроль зовнішнього вигляду зовнішніх і внутрішніх поверхонь, габаритних, установочних, приєднувальних розмірів і марки матеріалу

9.1; 9.2; 9.3; 9.4

Контроль якості зварних з'єднань

9.5; 9.6

Гідравлічні випробування цистерн прямокутної форми

9.5.4

Гідравлічні і повітряні випробування цистерн циліндричної форми

9.6.9


8.5 В разі невідповідності принаймні одній з вимог цього стандарту цистерна повинна бути повернена для усунення дефектів.

Після усунення дефектів цистерну пред'являють для повторних випробувань. Результати повторних випробувань вважати остаточними, якщо цистерна після усунення дефектів відповідає всім вимогам цього стандарту.


9 МЕТОДИ КОНТРОЛЮ

9.1 Під час проведення приймально-здавальних випробувань цистерн необхідно використовувати стандартні засоби вимірювань з класом точності або розрядом не нижче ніж другий.

9.2 Вигляд зовнішніх і внутрішніх поверхонь слід перевіряти зовнішнім оглядом. Габаритні, установочні і приєднувальні розміри перевіряють вимірювальними інструментами і звіряються з креслярськими.

9.3 Відповідність матеріалу деталей корпусу цистерн вимогам 4.2.1 необхідно перевіряти за сертифікатами.

9.4 Методика проведення візуального і вимірювального контролю зварних з'єднань — згідно з чинною нормативною документацією.

9.5 Контроль якості зварних з'єднань цистерн прямокутної форми

9.5.1 Контроль якості зварних з'єднань цистерн прямокутної форми слід проводити зовнішнім оглядом і вимірюванням згідно з чинним нормативним документом, радіографічним методом в об'ємі не менше нід 10 % загальної їх довжини, а вузлів з'єднання підкріплювальних стрижневих елементів — в об'ємі 100 %.

9.5.2 Контролювати слід зварні з'єднання у місцях спряження (перетину) зварних швів і в місцях, зазначених відділом технічного контролю підприємства-виробника.

Якість зварних з'єднань вважається задовільною в разі виконання таких вимог:

- на радіограмах повинні бути відсутні зображення непроварів і тріщин;

- ширина (діаметр) і довжина зображень пор і включень (в тому числі пор і включень, які входять у скупчення) і довжина зображень скупчень, а також кількість і сумарна довжина цих дефектів не повинні перевищувати значень, які відповідають балу 2 і наведені в таблицях 13 і 14.


Таблиця 13 — Критерії оцінки стикових зварних з'єднань

У міліметрах

Мінімальна товщина зварюваних елементів

Граничний розмір дефекту

Гранична довжина допустимих скупчень і сумарна гранична довжина всіх допустимих дефектів (в т.ч. скупчень) для будь-якої ділянки радіограми довжиною 100 мм

пори і включення

. діаметр

ширина

довжина

бал 3

бал 2

До 5 включ.

1,5

1,0

2,0

4,0

6,0

Понад 5 до 10 включ.

2,0

1,5

3,0

6,0

9,0

» 10 » 20 »

3,0

2,0

L 4,0

8,0

12,0

» 20 » 40 »

4,0

3,0

5,0

10,0

15,0

» 40 » 80 »

5,0

4,0

5,0

10,0

15,0

» 80

5,0

5,0

5,0

10,0

15,0






Таблиця 14 — Критерії оцінки таврових зварних з'єднань

У міліметрах

Мінімальна товщина зварюваних елементів

Граничний розмір дефекту

Гранична довжина допустимих скупчень і сумарна гранична довжина всіх допустимих дефектів (в т.ч. скупчень) для будь-якої ділянки радіограми довжиною 100 мм

пори і включення

діаметр

ширина

довжина

бал 3

бал 2

До 5 включ.

3,0

2,0

6,0

12,0

18,0

Понад 5 до 10 включ.

4,0

3,0

9,0

18,0

27,0

» 10 » 20 »

5,0

4,0

12,0

24,0

36,0

» 20

5,0

5,0

15,0

30,0

45,0


У разі виявлення недопустимих дефектів в зварному з'єднанні необхідно перевірити його радіографічним методом в обидва боки від місця дефекту до місць з задовільною оцінкою.

Ділянки зварних швів, на яких виявлено недопустимі дефекти, повинні бути видалені і знову зварені.

9.5.3 Зварні з'єднання цистерн, виготовлених із сталей аустенітного класу, в разі наявності вимог в робочих кресленнях, повинні бути випробувані на міжкристалітну корозію згідно з ГОСТ 6032.

9.5.4 Для перевірки міцності зварних з'єднань необхідно проводити гідравлічні випробування. Гідравлічні випробування цистерн проводять до нанесення лакофарбових покриттів після контролю згідно з 9.1—9.4 і 9.5.1—9.5.3 пробним тиском води, зазначеним в складальному кресленні.

Дефекти, виявлені в процесі випробувань, повинні бути усунені. Після усунення дефектів цистерну повторно випробують.

Результати гідравлічного випробування повинні бути зареєстровані в журналі, де відображено такі відомості:

— позначення креслення цистерни;

— метод випробування;

— температура зовнішнього повітря, °С;

— дата випробування;

— результати випробувань і висновок;

— підпис представника ВТК і (у разі необхідності) представника органу нагляду.

9.6 Контроль якості зварних з'єднань цистерн циліндричної форми

9.6.1 Контроль якості зварних з'єднань цистерн циліндричної форми необхідно здійснювати:

— зовнішнім оглядом і вимірюванням;

— механічними випробуваннями;

— випробуваннями на міжкристалітну корозію;

— радіографічним методом;

— гідравлічними випробуваннями на міцність;

— випробуваннями на щільність.

9.6.2 Контроль якості зварних з'єднань зовнішнім оглядом і вимірюванням слід здійснювати згідно з чинним нормативним документом. Усі зварні з'єднання з товщиною стінки 6 мм і більше підлягають обов'язковому клеймуванню або іншому умовному позначенню, яке дозволяє установити прізвище зварника, який виконував зварювання.

9.6.3 Контроль якості зварних з'єднань механічними випробуваннями необхідно здійснювати для цистерн, які відповідають вимогам 4.1.3, у разі:

— одиничного виробництва;

— серійного виробництва в умовах виготовлення нових конструкцій;

— застосування нових матеріалів і засобів зварювання;

— виконання зварювання знову залучуваним зварником тощо;

— для цистерн, які відповідають вимогам 4.1.2, — згідно з «Правилами устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением».

9.6.4 Механічним випробуванням повинні підлягати стикові зварні з'єднання контрольної планки, ідентичні виробничим зварним з'єднанням, які контролюються за маркою матеріалу, товщиною листа, формою оброблення крайок, методом зварювання, зварювальними матеріалами, що виконані в один і той самий період часу.

Під час зварювання контрольну планку необхідно установити так, щоб шов контрольної планки був продовженням шва цистерни. З цієї планки повинні бути виготовлені зразки зігдно з ГОСТ 6996 і випробувані:

— два поперечних зразки на статичне розтягування; — два поперечних зразки на статичний вигин;

— три зразки на ударний вигин.

Зразки повинні бути виготовлені у кількості, необхідній для проведення можливих повторних випробувань. Результати випробувань зразків вважаються незадовільними за наявності у зломі шва зварного з'єднання або на його поверхні кристалізаційних або холодних тріщин.

У разі одержання незадовільних результатів з будь-якого виду механічних випробувань дозволяється проведення повторних випробувань на зразках, вирізаних з тієї самої контрольної планки.

Повторні випробування проводять тільки з того виду механічних випробувань, які дали незадовільні результати.

Повторним випробуванням піддають подвоєну кількість зразків порівняно з наведеними вище у цьому пункті стандарту.

У разі одержання незадовільних результатів під час повторних випробувань зварні з'єднання визнають непридатними.

Зразки для цистерн класу III відповідно до Правил Регістру повинні виготовлятися на вимогу інспектора Регістру. Умови вирізки зразків з контрольних планок і проведення випробувань — за Правилами Регістру.

Випробування зварних з'єднань алюмінієвих сплавів слід проводити на зразках типу XXVI згідно з ГОСТ 6996. Ширина зразка повинна дорівнювати п'яти товщинам основного металу. Діаметр оправки слід приймати рівним не менше ніж шести товщинам.

9.6.5 Контроль якості зварних з'єднань випробуваннями на міжкристалітну корозію для цистерн, виготовлених із сталей аустенітного класу слід проводити (за наявності вимог у робочих кресленнях) згідно з ГОСТ 6032.

9.6.6 Контроль якості зварних з'єднань радіографічним методом цистерн, які установлюються на суднах і класифікуються Морським Регістром Судноплавства або Річковим Регістром, слід проводити згідно з чинними нормативними документами в об'ємі, зазначеному у таблиці 15, а для корпусів цистерн з хладоном — в об'ємі 100 % довжини швів.

9.6.7 Контроль якості зварних з'єднань радіографічним методом цистерн, які установлюються на кораблях, слід проводити в об'ємі, установленому «Правилами устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением», а для корпусів цистерн з хладоном — в об'ємі 100 % довжини швів.


Таблиця 15 — Об'єм просвічування зварних швів

Характеристика зварної конструкції

Об'єм просвічування від довжини швів, %, не менше ніж

поздовжніх

поперечних

Цистерни з робочим тиском, який перевищує 4 МПа

100

50

Цистерни з товщиною стінки понад 35 мм, які працюють під тиском

Цистерни, які працюють підтиском понад 1,6 МПа, але не більше ніж 4 МПа

25

25

Цистерни з товщиною стінки від 16 до 35 мм, які працюють під тиском

Інші цистерни

10

10


9.6.8 Контролювати слід зварні з'єднання у місцях спряження (перетину) зварних швів і в місцях, зазначених відділами технічного контролю підприємства-виробника.

Якість зварних з'єднань вважається задовільною в разі виконання таких вимог:

— на радіограмах повинні бути відсутні зображення непроварів і тріщин;

— ширина (діаметр) і довжина відображень пор і включень (в тому числі пор і включень, які входять в скупчення) і довжина відображень скупчення, а також кількість і сумарна довжина цих дефектів не повинні перевищувати значень, які відповідають балу 3 і наведені в таблицях 13 і 14.

В разі виявлення недопустимих дефектів у зварному з'єднанні необхідно перевірити його радіографічним методом в обидва боки від місця дефектів до місця з задовільною оцінкою.

Ділянки зварних швів, на яких виявлено недопустимі дефекти, повинні бути видалені, а місця дефектів знову заварені.

9.6.9 Норми і правила гідравлічних і повітряних випробувань — згідно з ГОСТ 22161.


10 ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ

10.1 Транспортування цистерн допускається усіма видами транспорту в критих і відкритих транспортних засобах відповідно до правил перевозок вантажу, чинних на кожному виді транспорту.

10.2 Умови транспортування цистерн — 7 згідно з ГОСТ 15150.

10.3 Умови зберігання цистерн на складах виробника і споживача — 2 згідно з ГОСТ 15150.


11 ВКАЗІВКИ ЩОДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ

11.1 Цистерни повинні експлуатуватися в умовах, зазначених у розділі 4 цього стандарту.

11.2 Цистерни, які установлені на кораблях і відповідають вимогам 4.1.2, до передачі їх до експлуатації реєструють в установленому порядку.

11.3 Експлуатацію цистерн необхідно проводити відповідно до вимог Правил Морського Регістру Судноплавства, експлуатаційної докумнтації і цього стандарту.

11.4 Періодичність і об'єм огляду цистерн для суден, піднаглядних Морському Регістру Судноплавства, — згідно з Правилами Регістру.

11.5 Технічний огляд цистерн циліндричної форми, установлених на кораблях, повинен проводитися інспектором органу нагляду;

— внутрішній огляд — не рідше ніж один раз в чотири роки, особистим складом — не рідше ніж через кожні два роки (за винятком цистерн, які працюють з середовищем, що спричинює корозію металу, і повинні підлягати внутрішньому огляду не рідше ніж через 12 місяців);

— гідравлічні випробування з попереднім внутрішнім оглядом — не рідше ніж один раз у вісім років;

— перевірка в дії — щороку.

Цистерни повинні підлягати достроковим технічним оглядам:

— після реконструкції і ремонту з застосуванням зварювання або пайки окремих частин цистерн, які працюють під тиском;

— якщо цистерна перед пуском в роботу перебувала у недіянні більше ніж один рік, за винятком складської консервації, за якої огляд цистерн обов'язковий перед пуском в експлуатацію за умови зберігання понад три роки;