1. Звільнення від домкратів з-під піднятого вантажу та їх перестановки допускаються тільки після надійного закріплення вантажу в піднятому положенні. Не залишати вантаж на домкраті на час перерви в роботі.

  2. Підвіску блоків до перекриття, запасовку в них троса й установку підкранових балок необхідно робити тільки з інвентарних вишок або помостів.

  3. При спуску ферм у похилий хід окремі їх деталі, які покладені усередині ферми, необхідно прив'язувати до неї м'яким дротом.

  4. Спуск ферм по нахилу повинен здійснюватися за допомогою редукторної лебідки.

  5. Знімати стропи з ферми, опущеної в похилий хід на прогони-напрямні, дозволяється лише після того, як до ферми буде прикріплений трос від лебідки, і навантаження по утримуванню ферми на нахилі тунелю буде повністю передане на цю лебідку, а на поперечні кутки ферми встановлені інвентарні обмежувачі.

  6. Ферма під час її прямування по напрямній повинна супроводжуватись не менше ніж двома слюсарями-електромонтажниками, які йдуть слідом за нею по проходу між ескалаторами. Ніхто не повинен знаходитися попереду ферми, що рухається.

  7. Не виправляти виниклі під час прямування ферми по похилому спуску відхилення до повної її зупинки і натяжіння тросів.

  8. Кожна спущена ферма повинна зістиковуватися із попередньою. Всякого роду тимчасові закріплення ферми для наступного стикування і розриви між ними не допускаються.

  9. Після вивірки установлених ферм, уздовж всього маршу ескалатора, повинні бути покладені інвентарні дерев'яні трапи. Трапи укладаються на поперечні пояси ферм і страхуються від сповзання захватами, які є на них.

  10. Проходи між ескалаторами повинні бути вільними. Деталі, призначені для монтажу, повинні бути укріплені від сповзання; інструмент повинен укладатися в інструментальні сумки або ящики.

  11. Кожний елемент ескалатора, спущений у похилий тунель, необхідно надійно закріплювати.

  12. Переміщати, встановлювати і кріпити елементи ескалатора в похилому ході із застосуванням для підйому домкратів і талей повинні не менше ніж дві особи.

  13. Тягові ланцюги і сходинки ескалатора повинні навішуватися тільки після письмового дозволу головного інженера монтажної організації і виконуватися в повній відповідності з ПВР.

  14. Перед навішенням тягових ланцюгів повинні бути:

  1. відрегульовані робочі гальма відповідно до вимог інструкції з експлуатації ескалаторів;

  2. перевірені в дії електричні схеми керування малим приводом, гальма, блокування, пускова одноштифтова кнопка і рубильник;

  3. очищена від сміття і сторонніх предметів вся траса похилого ходу;

  4. проведений інструктаж з всіма хто бере участь у роботі.

    1. При навішуванні тягових ланцюгів виконання будь-яких інших робіт у похилому ході і перебування в ньому людей не допускається.

    2. Навішування тягових ланцюгів і установка сходинок повинна проводитися від малого приводу. Вмикання малого приводу, незалежно від готовності штатних панелей керування ескалатором, проводиться від пускової колонки.

    3. Робота по установці сходинок у прорізі між перекриттям машинного приміщення і тягових зірочок повинна виконуватися з інвентарних помостів, що спираються на підлогу машинного приміщення.

    4. На кожну сторону плітей, що стикуються, на відстані двох довжин пліті від прорізу необхідно встановлювати обмежувачі просування плітей із блок- контактами, включеними в ланцюг керування пускової колонки.

    5. При установці сходинок вмикання малого приводу (за допомогою виносної кнопки) для пересування сходового полотна робить ланковий ланки, яка встановлює сходинки.

    6. При перегонці ланцюгів із верхньої вітки на нижню або з нижньої на верхню перегнані гілки необхідно надійно підв'язати до вузлів ферми.

    7. При перервах у роботі і після закінчення зміни вітки ланцюга, навішені на зірочки, але не замкнуті між собою, необхідно надійно підв'язати до вузлів ферми, рубильник пускової колонки виключити, а колонку зачинити на замок.

    8. При будь-якій несправності малого приводу, блокувальних пристроїв, гальмівЛ роботи слід негайно припинити, зібрані ділянки ланцюга підв'язати до ферми і до усунення несправності до роботи не приступати. Пуск малого приводу після усунення несправностей повинний здійснюватися у присутності начальника дільниці і по його вказівці.

  1. З метою захисту при роботах, пов'язаних із шкідливими і небезпечними виробничими факторами слюсарю-електромонтажнику необхідно використовувати такі засоби захисту:

  1. засоби колективного захисту:

  • засоби нормалізації повітряного середовища виробничих приміщень і робочих місць;

  • засоби нормалізації освітлення виробничих приміщень і робочих місць;

  • засоби захисту від ураження електричиним струмом;

  • засоби захисту від впливу механічних факторів;

  1. засоби індивідуального захисту наведені в п.1.5 даної інструкції.

  1. При будь-яких помічених відхиленнях у виробничому процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

  2. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

    1. Виявивши загоряння або появу будь-яких ознак пожежі слід негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

    2. Не зберігати в підземних виробках свіжі та відпрацьовані паливно- мастильні матеріали, балони з киснем, ацетиленом та іншими пальними газами в обсягах, що перевищують потреби, необхідні для виконання робіт, обумовлені ПВР.

    3. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до ПЛА.

    4. До відбудовних та інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені та аналізами установлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

    5. Електроінструмент повинен підключатися тільки через рубильник або магнітний пускач гнучким гумовим шлангом, що повинен мати спеціальну жилу для заземлення корпуса електроінструмента. Не допускати перекручування, зламу кабеля або утворення на ньому петель. Не працювати незаземленим інструментом.

    6. Не допускається самовільно ремонтувати електроінструмент, а також підключати електроінструмент до електромережі.

    7. Про всі помічені несправності в електроустаткуванні і електроінструменті, що можуть викликати ураження електричним струмом, слюсар-електромонтажник зобов'язаний повідомити бригадиру, майстру або черговому слюсарю-електрику з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів.

    8. Самовільно не включати і не виключати рубильники, крім аварійних випадків, а також для визволення постраждалих від струму при пожежі і т.п.

    9. Не виправляти, не чистити, не регулювати електроінструмент під час його роботи.

    10. Не підключати електроінструмент безпосередньо до проводів мережі.

    11. Не робити виправлення електричних з'єднань і заземлення електроустаткування під напругою.

    12. Ручним електричним інструментом працювати можна тільки в гумових діелектричних рукавичках і чоботах.

    13. Виправляти патрон електричної лампи, заміняти перегорілі плавкі вставки, заміняти електролампи повинен слюсар-електрик з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів при знятій напрузі; слюсар-електро-монтажник ці роботи виконувати не повинен.

    14. Для виключення можливості ураження електричним струмом не торкатися проводів і вводів освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив пошкодження ізоляції.

    15. Не торкатися руками, одягом або якимись предметами (навіть тими, що не проводять електричний струм) частин електричних машин, які зазвичай знаходяться під напругою, навіть у тому випадку, якщо вони відключені.

    16. Не проводити ремонтні роботи поблизу не ізольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, які знаходяться під напругою.

    17. Не користуватися ручним електроінструментом, знаходячись у нестійкому положенні.

    18. Не проводити роботу ручним електроінструментом з приставлених драбин.

    19. Переносні світильники повинні живитись від електричної мережі напругою 12 В.

    20. Переносний світильник повинен задовольняти таким вимогам:

  1. мати ізолюючу ручку;

  2. його струмоведучі частини повинні бути захищені від випадкового дотику вогнестійкими і вологостійкими ізолюючими матеріалами;

  3. мати захисну металеву сітку;

  4. в якості провода, що живить світильник повинен застосовуватися гнучкий гумовий шланговий провід із штепсельною вилкою на кінці;

  5. конструкція штепсельної вилки повинна виключати можливість помилкового

вмикання світильника в розетку з напругою 127 і 220 В.

    1. Не застосовувати несправні світильники або провід, що мають порушену ізоляцію.

    2. Не підключати переносні світильники до оголених проводів або шин. Дозволяється включати переносні світильники тільки в штепсельні розетки і за допомогою штепсельної вилки.

  1. При всіх нещасних випадках або раптових захворюваннях, фактах порушення технологічного процесу, виявлених несправностях устаткування, пристосувань, інструментів, що створюють загрозу життю і здоров'ю робітників необхідно відразу припинити роботу і повідомити про це безпосереднього керівника робіт або представника технічного нагляду.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

    1. По закінченні роботи слюсар-електромонтажник зобов'язаний:

  1. закінчити кріплення конструкції, що монтуються, не залишати незакріплених деталей;

  2. відходи виробництва, сміття і використані матеріали прибирати в спеціально відведені місця і металеві ящики;

  3. очистити робоче місце;

  4. прибрати в ящик або сумку особистий інструмент, металеві вироби і т.п., прибрати допоміжні пристосування у відведене місце;

  5. здати на склад інструмент, прилади, металеві вироби, ЗІЗ.

При виявленні пошкоджень ЗІЗ, сповістити про це особі технічного нагляду.

    1. Після закінчення роботи слюсар-електромонтажник повинен вимити обличчя, руки теплою водою з милом або прийняти теплий душ.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

    1. Загазованість, задимленість понад гранично припустимі норми, а також виявлення осідань гірничих порід і пливунів в гірничих виробках свідчать про можливі аварійні ситуації.

    2. Для кожного об'єкта підземного будівництва розроблено ПЛА.

      1. Особи, які не ознайомлені з ПЛА, і не знають його в частині, що відноситься до місця їх роботи і шляхам пересування, до роботи не допускаються.

      2. На кожному об'єкті підземного будівництва крім телефонного зв'язку повинна бути обладнана аварійна сигналізація (світлова, гучномовна, безпровідна радіозв'язок та ін.) з метою оперативного оповіщення працюючих про аварійні ситуації.

    3. При виникненні аварії слюсар-електромонтажник повинен припинити роботу і діяти відповідно до ПЛА при будівництві метрополітенів і підземних споруд: а) при пожежах:

  • виявивши джерело пожежі в гірничій виробці необхідно оцінити обстановку і негайно повідомити про аварію (особисто або по засобах зв'язку) старшій особі в зміні (майстру, механіку, начальнику дільниці і т.п.) або керівництву організації, при можливості вжити заходів до усунення джерела пожежі в початковій стадії;

  • знаходячись на вихідному від джерела пожежі струміні повітря, слюсар- електромонтажник зобов'язаний включитися в саморятівник і виходити на поверхню по маршруту, передбаченому ПЛА;

  • знаходячись на свіжому струміні повітря, слюсар-електромонтажник отримавши повідомлення про аварію, зобов'язаний взяти саморятівник і виходити на поверхню по маршрутах, передбачених ПЛА;

  1. при пожежах у тупикових виробках, при перекритому полум'ям виході слюсар- електромонтажник повинен:

  • включитися в саморятівник, знайти найбільш безпечне місце, відчинити вентилі на трубопроводі стисненого повітря, що як правило знаходяться біля кінця вентиляційних труб або під вентиляційною свердловиною та чекати прибуття гірничорятувальних відділень;

  • перекрити переріз тупикової виробки тимчасовою перемичкою з підручного або аварійного запасу матеріалів (може бути використана прогумована тканина гнучких вентиляційних труб), намагаючись створити у відгородженій частині виробки надлишковий тиск повітря з метою попередження проникнення продуктів горіння і високої температури до місця свого перебування;

  • встановити і підтримувати зв'язок із відповідальним керівником робіт з ліквідації аварії;

  1. при обваленнях, опинившись за завалом в тупиковій частині виробки, слюсар- електромонтажник зобов'язаний насамперед вжити заходів до посилення кріплення в місці його завалення і після цього приступити до подачі сигналів. Сигнали повинні подаватися шляхом ударів металевим предметом по рейках, трубопроводі, елементах кріплення і т.п. або шляхом періодичного вмикання пневмоінструменту (відбійного молотка). При отриманні сигналу у відповідь робиться спроба встановити мовний зв'язок;

  2. при виникненні аварій при роботі електричних установок, електричних станцій, підстанцій і електричних мереж і при ураженні електричним струмом слід надати першу допомогу постраждалому.

  1. При всіх аваріях кожний робітник, як той, що виїхав (вийшов) на поверхню, так і той, що знаходився на поверхні у цей час, зобов'язаний, дізнавшись про аварію, доповісти про свій виїзд (вихід) і виконувати обов'язки відповідно до ПЛА або залишатися в розпорядженні відповідального керівника робіт з ліквідації аварії.

  2. Порядок дій при наданні першої допомоги потерпілим під час аварій: