1. наявність захисних кожухів на всіх частинах механізмів, що обертаються та рухаються;

  2. заземлення електроустаткування;

  3. наявність поручнів і бортових дошок на площадках і сходах;

  4. наявність обмежувачів висування площадок і відсутності утруднень при їх висуванні;

  5. справність кронштейнів укладача і надійність їх установки на обробці; є) наявність вимірювальних приладів і їх справність;

  1. справність захвату і відповідність його типу обробки;

  1. стан кріплення найважливіших вузлів і механізмів;

  2. наявність запасу мастильного та обтирального матеріалів і змащення тертьових деталей;

  3. наявність справних замків кришок пускових ящиків, електрозборок, клемних дошок електродвигунів, магнітних гальмів та іншого електроустаткування, а також захист їх від підтікань;

  4. освітленість робочого місця і справність електромережі;

н) чистоту блокоукладача.

  1. Не допускається робота на несправному укладачі.

  2. Переконавшись у справності укладача і всіх його механізмів, машиніст зобов'язаний випробувати їх на холостому ходу та у випадку відсутності несправностей зробити запис у «Журналі здачі і прийому змін» про прийняття зміни.

  3. Безпосередньо перед початком роботи укладача машиніст зобов'язаний: а) переконатися, що на руці еректора немає ніяких предметів, що можуть впасти вниз;

  1. попередити працюючих у зміні (у вибої, на щиті та блокоукладачі) про початок роботи;

  2. переконатися, що при обертанні руки з вантажем не буде відбуватись задівання за що-небудь, а також у відсутності людей у робочій зоні руки укладача.

Приступати до роботи дозволяється тільки після виконання вищевикладених вимог.

      1. Виявивши несправності, машиніст зобов'язаний зупинити роботу і негайно вжити заходів до їх усунення. При неможливості усунути несправності самостійно, машиніст повинен довести про це до відома чергового слюсаря-електрика і начальника зміни.

    1. Про всі помічені несправності устаткування, пристроїв, пристосувань, інструмента, захисних засобів, виявлених при огляді, машиніст укладача повинен повідомити керівнику робіт (майстру, виконробу) і до усунення несправностей до роботи не приступати.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

    1. Відомості щодо безпечної організації праці.

      1. Машиністу дозволяється рухати рукою укладача тільки після подачі сигналу постійною особою, призначеною бригадиром або особою, відповідальною за ведення монтажу.

      2. Кожний незрозумілий сигнал повинен вважатися як сигнал «Стоп».

    2. Вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах і транспортуванні вантажу.

      1. Під час підйому і спуску тюбінга або блока машиніст зобов'язаний стежити за рухом вантажу, контролювати нормальне кріплення до захвату і не допускати перебування людей під рукою укладача. Обертання руки еректора, подовження і укорочування штанги повинно відбуватися плавно без ривків.

      2. При монтажі тюбінгів не звільняти захват руки укладача до установки тюбінга на оправки і не менш ніж на 3 болти (два по торцю та один по фланцю тюбінга), а при знятті тюбінга - до укладки його на заздалегідь призначене місце.

      3. Не залишати у висячому положенні тюбінг (блок).

      4. Не працювати при підвищеному проти норм гідравлічному тиску.

      5. Під час роботи укладача не можна змащувати, ремонтувати, чистити його, підтягати болти і проводити інші роботи.

      6. Вручну не очищати і не змащувати штоки домкратів укладача при їх зворотному ході.

      7. Не пересувати руку укладача під час спуска або підйому людей по сходах щита.

      8. Не підвішувати тюбінг (блок) до руки укладача при несправному захваті.

      9. Не слід виконувати рукою укладача такі роботи:

  1. не піднімати тюбінг (блок), вага якого перевищує вантажопідіймальність укладача;

  2. не піднімати одночасно декілька тюбінгів (блоків);

  3. не виправляти еліптичність кільця обробки;

  4. не висувати і не прибирати площадки щита або укладача;

  5. не піднімати і не опускати людей;

є) не збирати обробку в затопленій лотковій частині тунелю; ж) не встановлювати і не витягати тюбінги (блоки) із зусиллям, що перевищує робоче.

    1. Не слід виконувати роботи укладачем у відсутності бригадира або особи, відповідальної за ведення монтажу.

    2. Перед пересуванням укладача машиніст зобов'язаний перевірити справність пристосувань і забезпечити можливість подовження кабелів, повітряних і водопровідних шлангів і заземлюючого проводу.

    3. Пересування укладача дозволяється робити під безпосереднім керівництвом начальника зміни у присутності чергового слюсаря-електрика з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів.

    4. Під час пересуванням укладача перебування людей під його рамою не допускається.

    5. При раптовому припиненні подачі електроенергії машиніст укладача зобов'язаний негайно виключити всі електродвигуни і залишатися на своєму робочому місці до подачі електроенергії або до одержання особливого розпорядження.

    6. По закінченні роботи або залишенні робочого місця машиніст укладача зобов'язаний виключити рубильник панелі і замкнути її на замок.

  1. З метою захисту при роботах, пов'язаних із шкідливими і небезпечними виробничими факторами машиністу укладача необхідно використовувати такі засоби захисту:

  1. засоби колективного захисту:

засоби нормалізації повітряного середовища виробничих приміщень і робочих місць (від підвищеного або зниженого барометричного тиску і його різкої зміни, підвищеної або зниженої вологості повітря, підвищеної або зниженої іонізації повітря, підвищеної або зниженої концентрації кисню в повітрі, підвищеної концентрації шкідливих аерозолів у повітрі);

засоби нормалізації освітлення виробничих приміщень і робочих місць (зниженої яскравості, відсутності або браку природного світла, зниженої видимості, дискомфортно'!' або сліпучої блискості, підвищеної пульсації світлового потоку, зниженого індексу передачі кольору);

засоби захисту від ураження електричним струмом;

засоби захисту від підвищених або знижених температур поверхонь устаткування, матеріалів, заготовок;

засоби захисту від підвищених і знижених температур повітря і температурних перепадів;

засоби захисту від впливу механічних факторів (машин і механізмів, що рухаються; рухливих частин виробничого устаткування та інструментів; виробів, що переміщаються, заготовок, матеріалів; порушення цілісності конструкцій; гірничих порід, що обвалюються; сипучих матеріалів; падаючих із висоти предметів; гострих крайок і шорсткостей поверхонь заготовок, інструментів і устаткування; гострих кутів);

  1. засоби індивідуального захисту наведені в п.1.5. даної інструкції.

  1. При будь-яких помічених відхиленнях у виробничому процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

  2. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

    1. Виявивши загоряння або появу будь-яких ознак пожежі, слід негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

    2. Не зберігати в підземних виробках свіжі і відпрацьовані паливно-мастильні матеріали, балони з киснем, ацетиленом та іншими пальними газами в обсягах, що перевищують потреби, необхідні для виконання робіт, які обумовлені ПВР.

    3. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватись відповідно до плану ліквідації аварій (ПЛА).

    4. До відбудовних і інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені та аналізами встановлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

    5. До роботи з електроінструментом допускаються особи, які пройшли спеціальне навчання, здали встановлені іспити та мають II кваліфікаційну групу з електробезпеки, які знають практичні прийоми вивільнення від струму постраждалих осіб і надання їм першої допомоги.

    6. Не рідше одного разу в шість місяців слюсар-електрик з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів повинен перевіряти інструмент з повним розбиранням і необхідним ремонтом.

    7. Електроінструмент повинен підключатись тільки через рубильник або магнітний пускач гнучким гумовим шлангом, що повинен мати спеціальну жилу для заземлення корпуса електроінструмента. Не допускати перекручування, зламу кабеля або утворення на ньому петель. Не слід працювати незаземленим інструментом.

    8. Самовільно не ремонтувати електроінструмент, а також не підключати електроінструмент до електромережі.

    9. Про помічені несправності в електроустаткуванні і електроінструменті, що можуть викликати ураження електричним струмом, машиніст укладача зобов'язаний повідомити бригадиру, майстру або черговому слюсарю-електрику.

    10. Самовільно не включати і не виключати рубильники, крім аварійних випадків, а також для вивільнення постраждалих від струму при пожежі і т.п.

    11. Не виправляти, не чистити та не регулювати електроінструмент під час його роботи.

    12. Не підключати електроінструмент безпосередньо до проводів мережі.

    13. Не проводити виправлення електричних з'єднань і електроустаткування під напругою.

    14. Ручним електричним інструментом працювати можна тільки в гумових діелектричних рукавичках і чоботах.

    15. Виправляти патрон електричної лампи, заміняти перегорілі плавкі вставки, заміняти електролампи повинен слюсар-електрик при знятій напрузі; машиніст укладача проводити ці роботи не повинен.

    16. Для уникнення поразки електричним струмом не торкатись проводів і вводів освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив порушення ізоляції.

    17. Не торкатись руками, одягом або будь-якими предметами (навіть тими, що не проводять електричний струм) частин електричних машин, що зазвичай знаходяться під напругою, навіть у тому випадку, якщо вони відключені.

    18. Не проводити ремонтні роботи поблизу неізольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, які знаходяться під напругою.

    19. Не користуватися ручним електроінструментом, знаходячись у нестійкому положенні.

    20. Не проводити роботу ручним електроінструментом з приставлених драбин.

    21. Не застосовувати в якості переносних світильників звичайні електричні лампи, що живляться електричним струмом напругою 127 і 220 В.

Переносні світильники повинні живитись від електричної мережі напругою 12 В

  1. Переносний світильник повинен задовольняти таким вимогам:

  1. мати ізолюючу ручку;

  2. його струмоведучі частини повинні бути захищені від випадкового дотику вогнестійкими і вологостійкими ізолюючими матеріалами;

  3. мати захисну металеву сітку;

  4. як провід, що живить світильник повинен застосовуватися гнучкий гумовий шланговий провід із штепсельною вилкою на кінці;

  5. конструкція штепсельної вилки повинна виключати можливість помилкового

вмикання світильника в розетку з напругою 127 і 220 В.

  1. Не застосовувати несправні світильники або провід, що мають пошкоджену ізоляцію.

  2. Не підключати переносні світильники до оголених проводів або шин.

Дозволяється включати переносні світильники тільки в штепсельні розетки і за допомогою штепсельної вилки.

      1. При виникненні пожежі електроустаткування та електропроводка повинні бути негайно відключені від загальної електричної мережі. При неможливості відключення за допомогою рубильника проводи слід обірвати або перерубати за допомогою предметів, що не проводять електричний струм (сокири, лопати із сухою дерев'яною ручкою і т.п.). У цьому випадку дозволяється гасити пожежу тільки вуглекислотними (порошковими) вогнегасниками або сухим піском. Водою або звичайними пінними вогнегасниками не гасити пожежу в місцях, де не можна відключити електроенергію.

    1. При всіх нещасних випадках або раптових захворюваннях, фактах порушення технологічного процесу, виявлених несправностях устаткування, пристосувань, інструментів, що створюють загрозу життю і здоров'ю робітників, необхідно відразу припинити роботу і повідомити про це безпосереднього керівника робіт або представника технічного нагляду.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

    1. По закінченні роботи машиніст укладача зобов'язаний упорядкувати робоче місце, зібрати і скласти в призначене для цього місце інструмент, переносні світильники, болти, гайки та ін.

    2. Упорядкувати ручний інструмент і ЗІЗ.

    3. При залишенні укладача без нагляду з кабеля, що живить, повинна бути знята напруга.

    4. По закінченні роботи рука укладача повинна бути поставлена вертикально, а противага повинна знаходитися в нижньому положенні.

    5. Машиніст повинен здати укладач зміннику і зробити запис про це в «Журналі здачі і прийому змін».

    6. При відсутності змінника машиніст зобов'язаний доповісти про це начальнику зміни і поступити відповідно до отриманої вказівки.

    7. Якщо наступної зміни немає, машиніст повинен замкнути відключений головний рубильник і ключ віддати начальнику зміни.

    8. Відходи виробництва, сміття і використані матеріали повинні прибиратись в спеціально відведені місця і металеві ящики.

    9. Після закінчення роботи машиніст укладача повинен вимити обличчя, руки теплою водою з милом або прийняти теплий душ.

  2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

    1. Загазованість, задимленість понад гранично припустимі норми, а також виявлення осідань гірничих порід і пливунів у гірничих виробках свідчать про можливі аварійні ситуації.

    2. Для кожного об'єкта підземного будівництва розроблено ПЛА.

      1. Особи, які не ознайомлені з ПЛА, і не знають його в частині, що відноситься до місця їх роботи і шляхам пересування, до роботи не допускаються. Кожне ознайомлення з ПЛА і виходами проводиться під розписку до початку роботи.

      2. На кожному об'єкті підземного будівництва крім телефонного зв'язку повинна бути обладнана аварійна сигналізація (світлова, гучномовна, безпровідний радіозв'язок та ін.) з метою оперативного оповіщення працюючих про аварійні ситуації.

    3. При виникненні аварії машиніст укладача повинен припинити роботу і діяти відповідно до ПЛА при будівництві метрополітенів і підземних споруд: а) при пожежах: