Вимоги безпеки під час випробування змонтованого устаткування:

    1. Випробування змонтованих вентиляторів, системи вентиляції, водовідливу, водопостачання та опалення, а також інших вентиляційних і опалювальних пристроїв і насосів повинні провадитися під безпосереднім керівництвом виконавця робіт або майстра.

    2. Електрослюсар-монтажник, що робить гідравлічні або повітряні випробування систем, повинен бути проінструктований про розміщення арматури і заглушок, про засоби видалення повітря із систем, про розміри випробувального тиску, про порядок підвищення і зниження тиску.

    3. При випробуванні систем гідравлічним пресом необхідно перевірити прес пробним тиском протягом 5 хв.

    4. Перед випробуванням вентиляторів, насосів і іншого устаткування необхідно здійснити перевірку кріплення устаткування на фундаментних болтах, наявність і справність контрольно-вимірювальних приладів, огородження, пускових і гальмових устроїв, прибрати з устаткування всі сторонні предмети.

    5. До пуску вентиляторів, насосів та іншого устаткування необхідно перевірити, чи немає всередині цього устаткування сторонніх предметів (монтажного інструмента, болтів, прокладок і ін.).

    6. Обкатка устаткування спочатку повинна проводитись вхолосту, після чого дозволяється приступити до випробувань під навантаженням.

    7. Тиск у змонтованій системі слід збільшувати поступово і рівномірно, спостерігаючи за показниками контрольно-вимірювальних приладів.

    8. При випробуваннях трубопроводів тиском не допускається знаходитися біля фланцевих з'єднань, заглушок і стиків трубопроводів.

    9. Випробування вентиляційного та опалювального устаткування як ухолосту, так і під навантаженням допускається лише після установки огороджень біля частин, які рухаються, перевірки стану електропроводки, заземлення або зануления і правильності підключення електроживлення.

    10. Не усувати дефекти та інші виправлення в системах, які знаходяться під тиском або під час роботи вентиляторів і насосів. Всі виправлення проводяться тільки після відключення устаткування і систем від джерел живлення і заземлення струмоведучих частин.

  1. Вимоги безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах і транспортуванні вантажу.

    1. При виконанні вантажно-розвантажувальних робіт і при роботі з електроінструментом електрослюсар-монтажник повинен дотримуватись вимог «Примірної інструкції з охорони праці для стропальників, зайнятих на вантажно- розвантажувальних роботах при будівництві метрополітенів» і «Примірної інструкції з охорони праці при роботі з ручними електричними машинами і переносними електричними світильниками ».

    2. Устаткування, крупні вентилятори, насоси, баки, що монтуються, у межах монтажної зони переміщаються відповідно до ПВР.

Для спуску вказаного устаткування по похилій площині застосовуються, крім тягових, гальмові лебідки.

Роботи виконуються при і під керівництвом бригадира або майстра.

    1. Спускати труби по стволу дозволяється в спеціально обладнаних клітках або піддонах, що виключають вислизання окремих труб. Число труб в партії встановлюється щоразу керівником робіт в залежності від вантажопідіймальності лебідки і умов спуску.

    2. Труби по горизонтальних виробках потрібно транспортувати на спеціально пристосованих платформах («козах»). Для уникнення нещасних випадків не транспортувати труби на вагонетках.

    3. Укладка труб на висоті допускається тільки з риштувань і помостів, пристосованих спеціально для цих цілей. Трубопроводи прикріплюються до обробки споруди на заздалегідь встановлених кронштейнах або підвісках.

    4. Перевезення устаткування до місць його установки на вагонетках дозволяється, якщо вантаж не виступає за габарити вагонетки і не піднімається над її бортом.

    5. Устаткування, що опускається в кліті шахтного підйому, встановлюється в середині кліті і надійно закріплюється дерев'яними клинами або брусами.

    6. Спуск устаткування по стволу шахти під кліттю проводиться тільки відповідно до ПВР.

    7. Устаткування і матеріали, що опускаються по лісоспуску, повинні бути надійно прикріплені до піднімального троса лебідки.

    8. У тунелі мілкого закладення устаткування і матеріали опускаються через проріз у перекритті тунелю підйомним краном. При спуску устаткування під прорізом не знаходитися. Підходити до устаткування можна тільки після команди бригадира, коли воно буде опущено на візок або підошву виробки.

    9. При транспортуванні великогабаритних предметів у тунелях з електровозною відкаткою напруга з контактного проводу повинна бути знята.

    10. Перед транспортуванням устаткування в дерев'яній упаковці;остання повинна бути старанно оглянута. Всі цвяхи, що виступають, видалені. Не транспортувати устаткування і матеріали в несправній упаковці.

    11. Прийом устаткування і конструкцій у проріз повинен здійснювати бригадир. Команда кранівнику повинна подаватися через стропальника.

    12. Знімати стропи з встановленого устаткування або конструкцій дозволяється тільки після остаточної установки і міцного закріплення їх у проектному положенні.

    13. Транспортування вентиляторів провадиться тільки в зібраному виді відповідно до ПВР. Транспортування в розібраному виді провадиться у виняткових випадках, коли доставка вентилятора до місця монтажу у зібраному виді не можлива.

    14. Вентилятор повинен установлюватись на платформу вантажопідіймальністю 12-16 т таким чином, щоб центри ваги вентилятора і платформи збігалися.

    15. Навантаження електродвигуна і демонтованих вузлів вентилятора варто робити так, щоб виключити нерівномірність навантаження на осі і раму платформи.

    16. Правильність навантаження і закріплення вентиляторів, його вузлів і деталей на платформі для транспортування по діючих тунелях метрополітену повинна бути проведена технаглядом метрополітену. Платформа з вантажем повинна супроводжуватися до місця розвантаження персоналом відповідно до вимог метрополітену.

    17. Стропування вентилятора робити тільки в місцях, вказаних заводом- виготовлювачем.

    18. Стропування повітроводів і вентиляційного устаткування слід робити так, щоб можна було подати їх до місця установки в положенні, найбільш близькому до проектного.

    19. При підйомі повітроводів і вентиляційного устаткування необхідно забезпечити їх стійкість у підвішеному положенні. Місця підвіски вантажу повинні бути розташовані вище центру ваги.

    20. Після того, як устаткування і конструкції будуть встановлені на місце, вони повинні бути негайно прикріплені до підлоги, перекриттю, стіни і т.п., відповідно до установочних креслень. Тимчасове закріплення устаткування і конструкцій не допускається.

  1. З метою захисту при роботах, пов'язаних із шкідливими і небезпечними виробничими факторами електрослюсарю-монтажнику необхідно використовувати такі засоби захисту:

  1. засоби колективного захисту:

  • засоби нормалізації освітлення виробничих приміщень і робочих місць (зниженої яскравості, відсутності або браку природного світла, зниженої видимості, дискомфортной або сліпучої блискості, підвищеної пульсації світлового потоку, зниженого індексу передачі кольору);

  • засоби нормалізації повітряного середовища виробничих приміщень і робочих місць (від підвищеного або зниженого барометричного тиску і його різкої зміни, підвищеної або зниженої вологості повітря, підвищеної або зниженої іонізації повітря, підвищеної або зниженої концентрації кисню в повітрі, підвищеної концентрації шкідливих аерозолей у повітрі);

  • засоби захисту від підвищеного рівня вібрації (загальної і локальної);

  • засоби захисту від ураження електричним струмом;

  • засоби захисту від підвищених або знижених температур поверхонь устаткування, матеріалів, заготовок;

  • засоби захисту від підвищених і знижених температур повітря і температурних перепадів;

  • засоби захисту від впливу механічних факторів ( машин, механізмів що рухаються, рухомих частин виробничого устаткування та інструментів; порушення цілісності конструкцій; гірничих порід, що обвалюються; сипучих матеріалів; падаючих із висоти предметів; гострих крайок і шорсткостей поверхонь заготовок, інструментів і устаткування; гострих кутів);

  • засоби захисту від впливу хімічних факторів;

  1. засоби індивідуального захисту наведені в п. 1.5 даної інструкції.

  1. При будь-яких помічених відхиленнях у виробничому процесі роботу необхідно припинити і сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

  2. Вимоги по забезпеченню пожежо-, вибухо- і електробезпеки.

    1. Виявивши загоряння або появу будь-яких ознак пожежі негайно сповістити про це особі технічного нагляду або керівництву організації.

    2. Для уникнення пожежо- вибухонебезпечності не зберігати в підземних виробках свіжі та відпрацьовані паливно-мастильні матеріали, балони з киснем, ацетиленом і іншими пальними газами в обсягах, що перевищують потреби, необхідні для виконання робіт, обумовлені ПВР.

    3. Роботи з ліквідації пожеж у підземних виробках повинні виконуватися відповідно до ПЛА.

    4. До відбудовних та інших робіт дозволяється приступати лише після того, як пожежа буде повністю погашена, виробки провітрені і аналізами установлена відсутність у рудниковому повітрі токсичних газів.

    5. До роботи з електроінструментом допускаються особи, які пройшли спеціальне навчання, здали встановлені іспити і мають II кваліфікаційну групу з електробезпеки та знають практичні прийоми вивільнення від струму постраждалих осіб і надання їм першої допомоги.

    6. Електроінструмент повинен підключатися тільки через рубильник або магнітний пускач гнучким гумовим шлангом, який повинен мати спеціальну жилу для заземлення корпуса електроінструмента. Не допускати перекручування, зламу кабеля або утворення на ньому петель.

    7. Для уникнення ураження електричним струмом не працювати незаземленим інструментом.

    8. Не допускається самовільно ремонтувати електроінструмент, а також підключати електроінструмент до електромережі.

    9. Про помічені несправності в електроустаткуванні та електроінструменті, що можуть викликати ураження електричним струмом, електрослюсар-монтажник зобов'язаний повідомити бригадиру, майстру або черговому слюсарю-електрику з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машін та механізмів.

    10. Самовільно не включати і не виключати рубильники, крім аварійних випадків, а також для вивільнення постраждалих від струму, при пожежі і т.п.

    11. Не виправляти, не чистити, не регулювати електроінструмент під час його роботи.

    12. Для уникнення нещасних випадків не підключати електроінструмент безпосередньо до проводів мережі.

    13. Не робити виправлення електричних з'єднань і заземлення електроустаткування під напругою.

    14. Ручним електричним інструментом працювати можна тільки в гумових діелектричних рукавичках і чоботах.

    15. Виправляти патрон електричної лампи, заміняти перегорілі плавкі вставки, заміняти електролампи повинен слюсар-електрик при знятій напрузі;

електрослюсар-монтажник виконувати ці роботи не повинен.

Для уникнення ураження електричним струмом не торкатися проводів і вводів освітлювальної мережі навіть тоді, коли зовнішній огляд не виявив порушення ізоляції.

  1. Не торкатися руками, одягом або будь-якими предметами (навіть тими, що не проводять електричний струм) частин електричних машин, що зазвичай знаходяться під напругою, навіть у тому випадку, якщо вони відключені.

  2. Не проводити ремонтні роботи поблизу не ізольованих, відкритих струмоведучих частин електроустаткування, що знаходиться під напругою.

  3. Не користуватися ручним електроінструментом, знаходячись у нестійкому положенні.

  4. Для уникнення нещасних випадків не працювати ручним електроінструментом з приставлених драбин.

  5. Переносні світильники повинні живитись від електричної мережі напругою 12 В.

  6. Переносний світильник повинен задовольняти таким вимогам: а) мати ізолюючу ручку;

  1. його струмоведучі частини повинні бути захищені від випадкового дотику вогнестійкими і вологостійкими ізолюючими матеріалами;

  2. мати захисну металеву сітку;

  3. в якості провода, що живить світильник, повинен застосовуватися гнучкий гумовий шланговий провід із штепсельною вилкою на кінці;

  4. конструкція штепсельної вилки повинна виключати можливість помилкового

включення світильника в розетку з напругою 127 і 220 В.

      1. Не застосовувати несправні світильники або провід, що мають порушену ізоляцію.

      2. Не підключати переносні світильники до оголених проводів або шин. Дозволяється включати переносні світильники тільки в штепсельні розетки і за допомогою штепсельної вилки.

      3. При виникненні пожежі електроустаткування та електропроводка повинні бути негайно відключені від загальної електричної мережі. При неможливості відключення рубильника, проводи слід обірвати або перерубати за допомогою предметів, які не проводять струм (сокири, лопати із сухою дерев'яною ручкою і т.п.). У цьому випадку дозволяється гасити пожежу тільки вуглекислотними (порошковими) вогнегасниками або сухим піском. Не гасити пожежу в місцях, де не можна відключити електроенергію, водою або звичайними пінними вогнегасниками.

    1. При всіх нещасних випадках або раптових захворюваннях, фактах порушення технологічного процесу, виявлених несправностях оснащення, устаткування, пристосувань, інструментів, що створюють загрозу життю і здоров'ю робітників відразу припинити роботу і повідомити про це безпосереднього керівника робіт або представника технічного нагляду.

  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

    1. По закінченні роботи електрослюсар-монтажник зобов'язаний: