- працювати за допомогою домкрата, встановивши запобіжні козелки і гальмові колодки під колеса;

- знімати важкі агрегати і вузли із відповідними заходами безпеки (справними тельферами або ручними лебідками);

- змащувати, регулювати і виконувати інші ремонтні роботи тільки, коли двигун зупинений;

застосовувати під час ремонту тільки справний інструмент;

- користуватись переносним світильником із запобіжною сіткою напругою не вище 42 В,а у оглядовій канаві не вище 12

3.6.3. Залишати прибирально-транспортну машину на зупинках, стоянках і під час заправки пальним дозволяється тільки, коли двигун зупинений.

3.6.4. Доставка несправної прибирально-транспортної машини в гараж слід проводити буксуванням тягачем. Не дозволяється підштовхувати машину іншим транспортним засобом.

3.6.5. Під час буксування прибирально-транспортної машини необхідно застосовувати спеціальний буксирувальний пристрій, який має бірку про проведення випробувань. Під час буксирування на гнучкому зчепленні необхідно забезпечувати відстань між буксируючою машиною і яку буксирують в межах 4-6 м, а на жорсткому зчепленні - не більше 4 м.

3.6.6. Під час технічного обслуговування і ремонту транспортно-прибиральної машини не дозволяється перебування на робочому місці сторонніх осіб.

3.6.7. Всі операції, які пов'язані з технічним обслуговуванням і ремонтом, повинні виконуватися після повної зупинки машини, її загальмування, установки важеля переключення передач в нейтральне положення, зупинки двигуна і коли опущені на землю або установлені на фіксатори (спеціальні стійки) робочі органи. Під колеса повинні бути поставлені не менше двох упорів з протилежних боків колеса.

При працюючому двигуні дозволяється тільки перевірка роботи гальм і систем двигуна.

3.6.8. Під час оглядів, налагоджуваних, регулювальних і ремонтних операцій, коли водій знаходиться під піднятими і встановленими на фіксатори (спеціальні стійки) робочими органами, не дозволяється іншим працівникам і стороннім особам знаходитись поблизу важелів і рукояток управління робочими органами і приводити в дію важелі і рукоятки.

3.6.9 Молотки, кувалди повинні бути насаджені на рукоятки із твердих порід дерева і розклинені металевими клинами. Зубила, бородки і керни не повинні мати збитих і скошених ударних частин, заусенців на бокових гранях і місцях зажимания їх рукою.

3.610. Розмір гайкових ключів під час роботи повинен відповідати розмірам гайок і болтів. Коли необхідно мати довгий важіль, слід користуватися ключем із подовженою рукояткою. Нарощувати ключ іншим ключем не дозволяється.

3.6.11. Терпуги і викрутки повинні бути міцно закріпленні в рукоятках за допомогою металевих кілець.

Поверхня дерев'яних рукояток інструментів повинна бути гладкою, без заусенців і тріщин.

3.6.12. Під час роботи зубилом і іншим ручним інструментом, коли рубається метал, необхідно одягати запобіжні окуляри.

3.6.13. Клини або зубила слід під час роботи підтримувати клиноутримувачами із рукояткою довжиною не менше 70 см.

3.6.14. Для підіймання робочих органів під час ремонту необхідно застосовувати справні підіймальні засоби (тельфери, домкрати і т.п.).

3.6.15. Для монтажу і демонтажу вузлів і навісних пристроїв необхідно застосовувати спеціальні пристрої або знімачі.

Знаходитися під вузлами машини, які знімаються або встановлюються, не дозволяється.

3.6.16. Агрегати, вузли і колеса масою більше 15 кг необхідно переміщувати тільки за допомогою підіймально-транспортного обладнання і засобів малої механізації.

3.6.17. Перед демонтажем гідравлічної системи і системи змащування необхідно злити робочу рідину і масло в спеціальні місткості.

3.6.18. Робоче місце не повинно бути захаращено непотрібними матеріалами і інструментом.

Обтиральний матеріал і ганчір'я повинні зберігатися в металевому ящику.

3.6.19. Під час перенесення вручну акумуляторних батарей необхідно застосовувати ноші.

3.6.20. Не дозволяється підтягувати з'єднання, муфти на трубопроводах, які знаходяться під тиском рідини, масла, палива, повітря.

3.6.21. Під час зняття пробки заливного отвору радіатора гарячого двигуна слід дотримуватись заходів безпеки, наприклад, прикрити пробку щільною тканиною або рукавицею. Доливати рідину для охолодження в радіатор перегрітого двигуна і нахилятися над заливним отвором не дозволяється.

3.6.22. Для перекачування палива під час заправлення і для продування паливопроводів слід користуватися насосом.

3.6.23. Після закінчення технічного обслуговування і ремонту перед запуском двигуна необхідно переконатися у тому, що всі механізми приводу управління гідросистемою встановлені в нейтральне (вимкнене) положення.

Не дозволяється запуск і робота двигуна внутрішнього згорання в закритих приміщеннях.

3.6.24. Для огляду вузлів транспортно-прибиральної машини, яка ремонтується, підлазити під неї, коли працює двигун, не дозволяється.

3.6.25. Демонтаж шин і диска колеса слід проводити тільки після повного випуску повітря з камери шини. Роботу з монтажу шин необхідно проводити на спеціально обладнаному місці, коли є в наявності і використовуються запобіжні пристрої (шпильки, скоби тощо).

3.6.26. Під час монтажу необхідно застосовувати тільки спеціальний інструмент, який призначений для даного типу колеса.

3.6.27. Для запобігання псування деталей коліс, шин під час демонтажу колеса удари по лопатках слід наносити алюмінієвою кувалдою.

3.6.28. Під час монтажу камер, шин і коліс не допускається попадання бруду і інших предметів в колесо, яке монтується. Якщо в камеру, покришку або інші частини колеса, яке монтується, попала вода або бруд їх слід промити і протерти насухо.

3.6.29. Перед монтажем кожної покришки, яка була в роботі, необхідно оглянути внутрішню і зовнішню поверхні на відсутність на них сторонніх предметів. Внутрішню поверхню слід протирати спеціальним скребком або пучком ганчір'я. Не дозволяється обмацування внутрішньої поверхні незахищеними руками. Видалення виявлених сторонніх предметів (цвяхів, скла, кусків дроту та інше) слід проводити спеціальними інструментами.

3.6.30. Під час внутрішнього огляду шини, між бортом з внутрішнього боку і кінцівками обода, необхідно поставити дерев'яні або спеціальні розпірки.

3.6.31. Накачування шин змонтованих коліс слід проводити тільки через золотник в спеціальному запобіжному пристрої (клітка, павук і інші). Після закінчення накачування шини необхідно перевірити на стравлювання повітря через золотник мильним розчином із крапельниці або із іншого відповідного пристрою.

3.6.32. Під час накачування шин необхідно слідкувати за правильною посадкою запірного кільця, поправляючи його тільки спочатку накачування.

3.6.33. Накачування шин слід проводити від пневмомережі стаціонарного компресора або балона із стиснутим повітрям, які мають редуктор.

3.6.34. У всіх випадках накачування шин слід приводити до тиску, який встановлений правилами експлуатації даного типу пневматичних шин і в залежності від місця установки їх на транспортному засобі.

Перед накачуванням шини необхідно переконатися в надійності кріплення шланга на вентилі пневматичної камери, і під час накачування постійно слідкувати за тиском в колесі по манометру, який встановлений на шланзі.

3.6.35. Під час накачування шини спускати її, поправляти шляхом постукування дозволяється тільки після припинення подачі повітря.

3.6.36. Підкачувати шину без перемонтажу можна тільки у випадку, якщо тиск повітря знизився в ній не більше, ніж на 40 відсотків від нормального і якщо є впевненість у тому, що зменшення тиску не порушило правильність монтажу деталей колеса.

3.6.37. Підкачувати шину колеса, яка встановлена на транспортному засобі, слід тільки тоді, коли її припіднято від землі. Після накачування шини необхідно встановити на вентилі ковпачки.

3.6.38. Зібрані колеса, які доставляються для ремонту і після ремонту, слід встановлювати в спеціально відведене місце в положенні стоячи і опуклою стороною диска від себе до стіни.

3.6.39. Під час вирізання манжет на болванці необхідно різати ножем від себе, ніж змочувати водою.

3.6.40. Під час виникнення несправностей із вентилем камер, редуктором, вентилем балона із стиснутим повітрям, інструментом і пристроями, необхідно припинити роботу і заявити про це черговому механіку гаража.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи.

4.1. Після закінчення роботи водій повинен:

- оглянути транспортно-прибиральну машину і впевнитись в її справності;

- поставити машину в призначене для стоянки місце, поставити важіль коробки передач в нейтральне положення, вимкнути запалення, загальмувати колеса;

- замкнути двері кабіни;

- зняти спецодяг і інші засоби індивідуального захисту і прибрати в шафі гардеробної;

- вимити руки, обличчя і забруднені частини тіла водою з милом або прийняти душ.

Забруднений несправний спецодяг, якщо необхідно, водій повинен здати на прання, хімчистку або ремонт.

Під час виявлення несправностей транспортно-прибиральної машини, обладнання, інструменту, захисних пристроїв, ЗІЗ і пожежегасіння водій зобов'язаний повідомити про це керівника робіт, а в його відсутності вищому керівнику.

4.2. Для очищення шкіри від виробничих забруднень після закінчення

робочого дня необхідно застосовувати захисно-відмиваючі пасти і мазі, які поєднують якості захисних і мийних засобів.

Для підтримання шкіри в нормальному стані після роботи потрібно використовувати різні індиферентні мазі і креми (борний вазелін, лапоменовий крем і тощо).

Не допускається застосування гасу або інших токсичних нафтопродуктів для очищення шкіри і 313.

4.3. В осінньо-зимовий період необхідно злити воду із системи охолодження. Під час відкривання пробки системи охолодження двигуна

необхідно вжити заходів попередження від можливого викиду гарячої води. Пробку слід відкривати в рукавицях або покласти на пробку перед відкриванням щільну тканину для запобігання опіків рук і обличчя.

4.4. Після закінчення обслуговування або ремонту привести в порядок робоче місце, вичистити і прибрати інструменти і пристрої.

4.5. Здати ключі відповідальному за охорону на стоянці.

4.6. Зберігати транспортно-прибиральну машину по місцю проживання водія не дозволяється.

4.7. Про всі порушення технологічного процесу, несправності і дефекти, помічені під час роботи, і про прийняті заходи для їх усунення, водій транспортно-прибиральної машини повинен повідомити механіка гаража або особі, яка відповідає за технічну справність транспортних засобів.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях.

5.1. Дії водія під час виникнення ситуацій, які можуть привести до небажаних наслідків.

5.1.1. Під час роботи на транспортно-прибиральній машині можуть виникнути наступні основні аварійні ситуації:

- зіткнення з іншим транспортним засобом;

- наїзд на людей;

- перекидання транспортно-прибиральної машини, з'їзд із високої платформи;

- загоряння транспортно-прибиральної машини, яке може привести до пожежі або вибуху.

5.1.2. Під час виникнення аварійної ситуації водій зобов'язаний припинити роботу, заглушити двигун, загальмувати колеса, негайно повідомити про випадок своєму безпосередньому керівнику робіт і надалі - виконувати його вказівки по попередженню нещасних випадків або усунення аварійної ситуації, яка виникла.

5.1.3. У випадку отримання травми або захворювання водій повинен припинити роботу, поставити до відома керівника робіт і звернутися за допомогою в медпункт або найближчий медичний заклад.

Під час травмування інших робітників, необхідно надати їм першу медичну допомогу, негайно повідомити адміністрацію і, якщо необхідно, доставити потерпілого в медичний заклад.

5.1.4. Водії, які знаходяться поблизу, зобов'язані негайно з'явитись до місця пригоди і взяти участь в наданні потерпілому першої долікарняної допомоги або усунення аварійної ситуації, яка виникла.

5.1.5. Під час виникнення загоряння необхідно негайно приступити до ліквідації пожежі, використовуючи первинні засоби пожежогасіння і, коли необхідно, повідомити в пожежну охорону особисто або через людей, які знаходяться поруч.

5.1.6. Під час загоряння транспортно-прибиральної машини слід застосовувати тільки вуглекислотні, порошкові і аерозольні вогнегасники.

Під час користування вуглекислотним вогнегасником не дозволяється братись рукою за раструб.

5.1.7. Під час загоряння палива (бензину) не дозволяється гасити вогонь водою. В цьому випадку слід застосовувати пінний вогнегасник, засипати вогонь землею, піском, прикривати брезентом або кошмою.

Під час гасіння кошмою полум'я накривати так, щоб вогонь з-під неї не попав на людину, яка гасить.

Під час гасіння полум'я піском совок або лопату не піднімати на рівень очей для запобігання попадання в них піску.

5.1.8. Під час застосування вогнегасників струмінь піни (порошку, вуглекислоти, аерозолю)не направляти в бік людей. Під час попадання піни на незахищені ділянки тіла стерти її хусткою або іншим матеріалом і змити водяним розчином соди.

5.2. Дії водія під час надання першої (долікарняної) допомоги потерпілим.

5.2.1. Електротравми.

У разі ураження електричним струмом необхідно припинити дію струму (вимкнути напругу, перерубати провід тощо), дотримуючися заходів безпеки і не доторкуватися до потерпілого голими руками, поки він знаходиться під дією струму.

У разі ураження струмом високої напруги або блискавкою потерпілого, незважаючи на відсутність ознак життя, можна повернути до життя. Якщо потерпілий не дихає, потрібно негайно застосувати штучне дихання і одночасно масаж серця. Штучне дихання і масаж серця робиться до тих пір, поки не відновиться природне дихання або до прибуття лікаря.

Після того, як потерпілий прийде до свідомості, необхідно на місце електричного опіку накласти стерильну пов'язку і прийняти заходи з усунення можливих під час падіння механічних пошкоджень (ударів, переломів). Потерпілого від електротравми незалежно від його самопочуття і відсутності скарг слід направити в медичний заклад.