2. Вимоги безпеки перед початком роботи.

2.1. Перед початком роботи промивальник-пропарювач і слюсар разом з бригадиром або майстром повинні:

- впевнитися в справному стані засобів індивідуального захисту, рятівного спорядження, інструменту, засобів захисту органів дихання і шлангових дихальних приладів, а також перевірити довжину шланга страхувального каната, щільність прилягання маски до обличчя, відсутність пошкоджень маски і шланга;

- перевірити наявність на шланговому дихальному приладі, запобіжному поясі і страхувальному канаті міцно закріпленої бірки із іскронеутворюючого матеріалу, на якій вказується номер і дата наступного випробовування.

Запобіжний пояс і страхувальний канат повинні оглядатись перед кожним застосуванням і випробовуватись через кожні шість місяців.

Шланговий дихальний прилад повинен випробовуватись один раз в два місяці.

2.2. Маска дихального приладу повинна бути справною, підбиратись індивідуально і щільно прилягати до обличчя.

2.3. Шланг дихального приладу під час обробки чотиривісної цистерни повинен бути довжиною не менше 12 м, восьмивісних - не менше 17 м.

2.4. Запобіжний пояс повинен мати справні, без надривів і інших пошкоджень:

- полотно пояса і наплічні ремені;

- пряжку із стрижнями, які фіксуються;

- кільце для кріплення страхувального каната.

Ремені повинні бути щільно підігнані, не провисати і в той же час не стіснювати рух.

2.5. Інструмент, спецодяг, рятувальне спорядження і засоби індивідуального захисту, які не відповідають перерахованим в пунктах 2.1.-2.4. вимогам, повинні бути замінені.

2.6. Перевірені спецодяг, спецвзуття і запобіжний пояс промивальник-пропарювач і слюсар повинні надівати перед роботою і не знімати на протязі всього робочого часу.

Запобіжний пояс повинен одягатись поверх одягу, правильно розміщений і закріплений за допомогою пряжки.

2.7. Перед спусканням в котел цистерни із залишками або при наявності хоч би слідів забруднення продуктами, які викликають забруднення шкіри, необхідно дотримуватись заходів, які запобігають змочуванню цими рідинами рук, інших частин тіла і одягу.

Руки попередньо повинні змащуватись запобіжними пастами або мазями.

2.8. Запобіжні мазі і пасти слід наносити на чисто вимиті руки 2 рази на день (перед початком роботи і після обідньої перерви) і відповідно два рази в день змивати.

2.9. Перед початком оброблення цистерн, промивальник-пропарювач і слюсар повинні підготувати свою дільницю естакади:

- оглянути вентилі пари, повітря, гарячої і холодної води на предмет їх щільності і відсутності витікання;

- підготувати водяні і повітряні шланги;

- розкласти інструмент, інвентар і пристрої на спеціальні місця;

- перевірити наявність чистих обтиральних матеріалів в металевих ящиках з кришками, які щільно закриваються;

- встановити перехідні містки в робоче положення;

- відкрити люки цистерн.

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи.

3.1. Цистерни і вагони-бункери повинні оброблятися на залізничних коліях станції і ППС тільки після визначення виду вантажу, який раніше перевозився, і відповідності його списку вантажів, після перевезення яких дозволяється їх оброблення на ППС.

3.2. Якщо неможливо встановити вид вантажу, який раніше перевозився, або сумнівів, які виникли, проводиться лабораторний хімічний аналіз на ППС залишків вантажу на предмет їх небезпечності для здоров'я працівників.

3.3. Під час виявлення в составі, який прибув на станцію, де знаходиться ППС, цистерн і вагонів-бункерів з ознаками витіку, необхідно відмітити крейдою або фарбою місця витіку, а на цистерни з-під етильованого бензину, крім такої помітки, наклеїти напис: "Витік котла. Етильований бензин".

3.4. Внутрішній огляд котлів цистерн на паркових коліях станції повинна проводити бригада промивальників-пропарювачів у складі не менше трьох чоловік, на одного з яких покладаються обов'язки старшого бригади.

Старший бригади (бригадир, майстер) є відповідальним за виконання правил охорони праці всіма членами бригади і зобов'язаний підтримувати постійний зв'язок з робітниками пункту технічного обслуговування.

3.5. Старший бригади проводить відбір цистерн для наливу.

3.6. Робота всередині котлів цистерн допускається тільки із застосуванням спецодягу, спецвзуття і засобів захисту органів дихання. Для захисту органів дихання під час роботи в котлі цистерни промивальник-пропарювач і слюсар повинні застосовувати шланговий противогаз типу ПШ-2 з активною подачею повітря, апарат дихальний "ШКІД" або пневмокостюм.

3.7. До оброблення цистерн промивальник-пропарювач і слюсар повинні приступати тільки по команді старшого бригади (бригадира, майстра) після відчеплення локомотива, закріплення і обгородження сигналами цистерн, які були подані.

3.8. Промивальник-пропарювач і слюсар повинні утримувати в чистоті робоче місце, складати у визначених місцях запасні частини, обтиральні і інші матеріали, в тому числі, які забруднені нафтопродуктами, не допускаючи складування на незахищені від усмоктування поверхні землі, закопування в землю, скидання під укіс, в кювет тощо.

3.9. Використаний обтиральний матеріал необхідно збирати в металеві ящики з кришками, які щільно закриваються. Обтиральний матеріал, тирсу, картонні і інші прокладки, які забруднені етильованим бензином, а також сторонні предмети, які дістаються із котлів цистерн слід збирати в ємкості для подальшої утилізації або спалення в спеціально відведених місцях.

3.10. Під час оброблення цистерн промивальник-пропарювач і слюсар повинні користуватися інвентарним інструментом, який виготовлений із матеріалів, що виключає іскроутворення: відра із алюмінієвих сплавів або брезентові; вірьовки

до них довжиною 4 м; драбини із алюмінієвих сплавів або дерев'яні, совкові лопати із алюмінієвих сплавів або дерев'яні, ключі - вилки, ломики, ключі гайкові

обміднені; скребки із алюмінієвих сплавів, мідні або дерев'яні; акумуляторні ліхтарі у вибухобезпечному виконанні напругою не більше 12 В.

Прилади і пристрої для промивання, пропарювання, дегазації котлів цистерн повинні бути надійно прикріплені до шланга.

3.11. Працювати на критих естакадах необхідно коли включена припливно-витяжна вентиляція.

3.12. Не дозволяється підніматись на естакаду, яка покрита кригою, снігом або неочищена від нафтопродуктів, а також, яка має неізольовану або пошкоджену мережу паро - і водопроводів гарячої води.

Консольні крани, які розміщені на естакаді, з блоками для спускання в цистерну важких приладів і пристроїв, а також рукавів вакуумних і вентиляційних установок повинні бути справні.

3.13. Інструмент, пристрої, промивальні прилади, парові і водяні рукави, запасні частини, деталі і матеріали необхідно розміщувати на естакадах тільки у встановлених місцях з врахуванням забезпечення безпечних умов роботи, вільного проходу по естакаді і площадці цистерни.

3.14. Промивальникам-пропарювачам і слюсарям дозволяється працювати на естакадах при наявності на них подовжених бар'єрів і поручнів, металевих, пересувних або поворотних перехідних містків з перилами, які розміщені по довжині естакади.

Не дозволяється працювати на естакаді з несправними площадками, перехідними містками і поручнями, також не дозволяється переходити із естакади на цистерну без перехідних містків.

Не дозволяється знаходитись на естакаді під час подачі і забирання цистерн.

3.15. Під час переходу траншей і канав слід користуватися перехідними містками із перилами і бортовою дошкою, які повинні бути влаштовані у місцях масового проходу робітників, які пов'язані із підготовкою цистерн.

Необхідно з великою обережністю виходити із приміщень, які розміщені поблизу проїжджої частини.

3.16. Вимоги безпеки під час роботи всередині котлів цистерн.

3.16.1. Промивальник-пропарювач і слюсар повинні спускатись в котел цистерни по драбинах, які знаходяться всередині котла.

Допускається використовувати переносні дерев'яні не оковані драбини довжиною не менше 3,3 м, які мають гумові наконечники і пройшли випробування. Дата випробування може бути написана на драбині, або на бірці із іскронеутворюючого матеріалу.

3.16.2. Робота всередині котла цистерни після гарячої обробки дозволяється після охолодження і вентилювання. Робота промивальників-пропарювачів всередині цистерни при температурі вище 35 °С не допускається (при використанні пневмокостюмів дозволяється працювати всередині котлів цистерн при температурі до плюс 60 °С).

3.16.3. Під час роботи в котлі цистерн промивальник-пропарювач і слюсар повинні користуватись шланговим дихальним приладом або шланговим противогазом.

Промивальник-пропарювач і слюсар перед спуском в котел цистерни повинні перевірити справність маски, шланга і всього рятувального спорядження. Перевірка дихання в масці повинна продовжуватись не менше 3 хвилин.

Один кінець каната необхідно прикріпити до запобіжного пояса, а другий прив'язати до перил площадки або до поруччя зовнішньої драбини цистерни.

3.16.4. Під час примусової подачі повітря в дихальні прилади, повітря повинно бути попередньо профільтровано, а в зимовий час підігріте до температури 18-22 °С.

3.16.5. Тиск повітря перед надходженням в маску шлангового дихального приладу не повинен перевищувати встановленого у паспорті протигаза значення.

3.16.6. Спускання людей в котел цистерни, яка не пройшла дегазацію, і в котел після пропарювання, але з наявністю залишків вантажу, допускається тільки по оформленому наряду-допуску і після проведення хімічного аналізу повітряного середовища всередині котла цистерни.

3.16.7. Під час обробки цистерн спускання в котел дозволяється тільки одному промивальнику-пропарювачу. З моменту спускання промивальника-пропарювача в котел і до виходу із нього біля завантажувального люка цистерни повинні безвідлучно знаходитись два працівника. Один з них повинен бути одягнений в спецодяг і спецвзуття, мати на собі запобіжний пояс із страхувальним канатом. Він весь час держить страхувальний канат працівника, який знаходиться в котлі.

3.16.8. Промивальник-пропарювач, який знаходиться біля люка, повинен спостерігати за:

- роботою промивальника-пропарювача в котлі цистерни;

- за положенням страхувального каната, дихального шланга, через який поступає повітря під маску промивальника-пропарювача, що працює всередині цистерни;

- за сигналами промивальника-пропарювача, який працює в котлі, і по його сигналу опускати або витягувати шланг, канат, контейнер з інструментом та ін., а в випадку необхідності надати допомогу.

3.16.9. Для зв'язку промивальників-пропарювачів між собою за допомогою страхувального каната встановлюються наступні сигнали:

- один ривок знизу (із котла) - "підтягнути шланг і канат", при цьому підтягувати потрібно після повторення сигналу промивальника-пропарювача, який знаходиться біля люка котла і одержання такого ж відповідного сигналу із котла;

- два ривки підряд - "відпусти шланг і канат". Такий сигнал дається промивальником-пропарювачем, який працює в котлі, для можливості переміщення всередині котла;

- два ривка з перервами між ними - "опусти контейнер" або "підніми контейнер" (в залежності від того, де він знаходиться в даний момент);

- багаторазові ривки, які подаються промивальником-пропарювачем, що знаходиться біля люка котла - той хто знаходиться в котлі зобов'язаний підійти

до люка або піднятися наверх. Той же сигнал, який подав працюючий в котлі промивальник-пропарювач, означає вимогу негайно прийняти заходи по вилученню його із котла.

У випадку, якщо працівник, що знаходиться в котлі, не відповідає на ривки каната, що подавав промивальник-пропарювач, який знаходився біля люка котла , він повинен підняти тривогу звуковою, світовою сигналізацією, радіозв'язком або двостороннім зв'язком з метою виклику бригадира, інших працівників і медичного працівника для надання допомоги потерпілому.

Під час використання в якості двостороннього зв'язку між промивальниками-пропарювачами звукової, світлової сигналізації і радіозв'язку, використання каната повинно залишатись в якості запасного варіанту.

3.16.10. Промивальники-пропарювачі (той, що знаходиться біля люка і той, що працює в котлі цистерни) можуть, при необхідності, мінятись місцями. При цьому той, хто знаходиться біля люка може опускатися в котел цистерни тільки після того, як працюючий в котлі піднявся із котла і став біля люка Промивальник-пропарювач, який знаходиться біля люка, повинен бути споряджений так же, як і той, що знаходиться в котлі цистерни.

Одночасне знаходження двох промивальників-пропарювачів в котлі цистерни не дозволяється.

3.16.11. Під час спускання в котел і виходу із нього промивальнику-пропарювачу не дозволяється тримати в руках будь-які предмети. Необхідний для роботи всередині котла інструмент, ліхтар і матеріали повинні бути опущені (підняті) в контейнері із іскронеутворюючого матеріалу.

3.16.12. Освітлення всередині котлів цистерн допускається тільки акумуляторними ліхтарями в вибухобезпечному виконанні напругою не більше 12 В. Включати і виключати ліхтарі слід тільки поза межами цистерни.

3.16.13. Виявлені всередині котла крупні сторонні неметалеві предмети витягуються назовню. Металеві предмети до повного очищення і дегазації котла переміщувати і витягувати із котла не дозволяється.

3.17. Перед обробкою цистерн промивальник-пропарювач і слюсар повинні перевірити:

- чи немає людей всередині цистерни;

- правильність з'єднання вакуумного, паро - і водопровідного рукавів із трубопроводами і приладами, а також справність і правильність їх прилаштування.

3.18. Промивати і пропарювати котли цистерн необхідно коли закрита кришка люка котла. Для запобігання іскроутворювання і з метою попередження вибуху в котлі кришку люка слід опускати плавно, без ударів.

3.19. На станційних коліях електрифікованих дільниць приступати до внутрішнього огляду котлів цистерн і завантажувальних люків дозволяється тільки після зняття напруги з контактної мережі, її заземлення і отримання дозволу керівника робіт.