1.6.6. У випадку поганого самопочуття, нервового розладу, сильного збудження, виявлення високої температури тіла або інших ознак захворювання, що заважають ізолювальнику вести нормальну безпечну роботу, він зобов'язаний доповісти про це начальнику зміни і негайно звернутися до лікаря.

1.6.7. Ізолювальники в нетверезому стані до роботи не допускаються.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

2.1. Порядок приймання зміни.

2.1.1. Перед початком роботи ізолювальник повинен: одержати ручний інструмент, перевірити його справність; підготувати матеріали, інструменти, пристосування і розташувати їх на робочому місці в порядку застосування.

2.1.2. Тимчасове кріплення підземних виробок необхідно оглянути. При порушенні кріплення вжити заходів до його підсилення. Роботи виконувати відповідно до ПВР і під безпосереднім керівництвом особи технічного нагляду.

2.1.3. Перед початком роботи ізолювальник зобов'язаний:

а) ознайомитися з усіма записами в журналі приймання і здачі механізмів, а потім перевірити стан розчинонагнітача, торкретного агрегату, піскоструминного апарату та інших механізмів, з якими йому доведеться працювати;

б) перевірити справність настилу застосовуваних риштувань, помостів, пересувних столиків, візків та ін., наявність і справність їх огородження.

2.2. Порядок підготовки робочого місця, ЗІЗ.

2.2.1. Оглянути робоче місце, прибрати непотрібні предмети, що можуть заважати роботі, звільнити проходи.

2.2.2. Переконатися, що робоче місце достатньо освітлене і світло не буде заважати в процесі роботи, засліплюючи очі. Ручний інструмент, пристосування, заготовки, деталі та інші, необхідні для роботи, матеріали розмістити в зручному і безпечному для користування порядку.

2.2.3. Перед початком роботи ізолювальник повинен одягти відповідні ЗІЗ.

2.2.4. Перед початком роботи справність електроінструмента повинен перевіряти черговий слюсар-електрик з ремонту шахтного обладнання, устаткування, машин та механізмів.

2.2.5. Ізолювальник повинен перевірити:

а) наявність на розчинонагнітачі і торкретному агрегаті бирок і написів із зазначенням терміна чергового випробування;

б) наявність заземлення на електропусковій апаратурі та електромоторах (справність пускової апаратури, заземлення, замків, що закривають рубильник, ізоляції електропроводки, переносного електричного світильника перевіряє особа електротехнічного персоналу, яка має групу з електробезпеки не нижче III);

в) наявність і справність захисних огороджень (кожухів) всіх обертових частин механізмів;

г) справність манометрів (цілісність скла, наявність пломби або штампа про проведене випробування);

д) справність шлангів, надійність їх з'єднання і кріплення з розчинонагнітачем, торкретним агрегатом і соплом (з'єднання повинно бути виконане за допомогою стяжних хомутів, не слід застосовувати дротові скрутки);

є) надійність і справність пристосування для кріплення сопла в отвір обробки, за яким роблять нагнітання;

ж) надійність установки розчинонагнітача для уникнення його самочинного зсуву;

и) дію важеля і клапана, що перекривають горловину розчинонагнітача;

к) герметичність гумового ущільнення на завантажувальній горловині розчинонагнітача (ущільнюючі гумові прокладки під кришками нагнітачів повинні бути без розривів і проколів);

л) відсутність на корпусах розчинонагнітача і торкретного агрегату тріщин, випучин, течі в заклепкових і болтових з'єднаннях, потіння в зварювальних швах.

2.3. Порядок перевірки справності устаткування, інструмента.

2.3.1. Машини, механізми, устаткування, транспортні засоби і технологічні процеси, які використовуються у виробництві, на які є вимоги по забезпеченню безпеки праці, життя і здоров'я людей, повинні відповідати виданим у встановленому порядку сертифікатам, що засвідчують безпеку їх використання і повинні бути прийняті в експлуатацію.

2.3.2. При виявленні відхилень від умов сертифіката і порушеннях у пускових, попереджувальних, гальмових і очисних пристроях, системах блокування і сигналізації, вентиляції та освітлення ізолювальник не повинен їх експлуатувати і зобов'язаний доповісти особі технічного нагляду.

2.3.3. Перед роботою ізолювальник повинен випробувати розчинонагнітач і торкретний агрегат на холостому ходу протягом 2-3 хв.

2.3.4. Перед роботою з піскоструминним апаратом ізолювальник повинен перевірити справність скафандра (при закритому клапані для видиху і зжатих подаючих повітря трубках, повітря зі скафандра не повинне проходити).

2.3.5. Шланги, по яких подається повітря до скафандра, повинні бути справні, їх з'єднання затягнуті стяжними хомутами.

2.3.6. Повітря, що подається у шланг під тиском повинне бути сухим і без шкідливих домішок, для чого воно повинне пройти через водо- і масловідділювач і фільтр. Тиск повітря не повинен перевищувати 0,024 МПа (0,25 кгс/см2). Повітря, що подається, повинне досліджуватися щокварталу із складанням відповідного акту.

2.3.7. Піскоструминний апарат повинен мати паспорт заводу-виготовлювача, трафаретний напис із реєстраційним номером, дозволеним тиском і датою чергового випробування. Апарат із терміном випробування, що сплинув, не слід експлуатувати. Не рідше одного разу на місяць апарат повинен перевірятися механіком об'єкта.

2.3.8. Візок або пересувні помости повинні мати щільний настил і огороджені поруччями і бортовими дошками, а також обладнані сходами. Кронштейни, по яких пересувається візок, повинні надійно закріплюватися в ребрах обробки та захищати візок від сходу. У місцях проходження контактного проводу електровозної відкатки візок повинен бути надійно захищений від ураження струмом працюючих на ньому. Пересувка візка повинна провадитися у присутності чергового слюсаря-електрика і бригадира після зняття напруги, переробки розтяжок, опускання контактного проводу і кабелів, що заважають пересуванню, із наступним закріпленням на місці.

2.3.9. Перед роботою на розчиномішалці ізолювальник зобов'язаний перевірити:

а) справність всіх вузлів механізму, оглянути внутрішню поверхню барабана (переконатися в справності лопастей, відсутності в барабані сторонніх предметів);

б) наявність заземлення і надійність огороджень частин, що рухаються.

2.3.10. До завантаження барабану заповнювачами зробити спробний пуск механізму вхолосту, при цьому перевірити:

а) правильність напрямку обертання вала з лопастями;

б) безперешкодне перекидання барабана і повернення його в колишнє положення;

в) надійність стопорного пристрою;

г) щільність і надійність болтових з'єднань;

д) стан усіх захисних огороджень;

є) відсутність сторонніх шумів у роботі механізму.

Пробний пуск механізму робити тільки за допомогою кнопок керування на щиті змішувального відділення.

2.3.11. Перед початком робіт із приготування і нанесення бітумної мастики ізолювальник зобов'язаний перевірити справність битумоварочного котла, бачків для доставки бітуму до робочих місць і іншого інвентарю, необхідного для безпечного виконання гідроізоляційних робіт.

2.3.12. Котел для варіння бітуму не повинен мати течі. Кожний котел повинен мати справну металеву обшивку і витяжну трубу, обладнаний термометром для виміру температури (не менше ніж на 200 градусів Цельсія), що щільно закривається кришкою і краном для розливу гарячого бітуму.

2.3.13. У битумоварочних котлів, які працюють на рідкому паливі, трубопровід подачі палива з бачка повинен мати два справних вентилі.

2.3.14. Кришки бачків для доставки гарячого бітуму повинні мати справний запірний пристрій.

2.3.15. Холодний бітум повинен складуватись на відстані не менше 5 м від битумоварочного котла.

2.3.16. При перевірці ручного інструмента (молотки, кувалди, гайкові ключі, зубила, крейцмейселі та ін.) ізолювальник повинен переконатися у їх справності і відповідності вимогам техніки безпеки:

а) гайкові ключі повинні бути без виробітки зева і строго відповідати розмірам гайок і болтів.

Не користуватися підкладками до гайкових ключів між гранями ключа і гайки, не нарощувати гайкові ключі трубами або іншими предметами;

б) бойки молотків, кувалд і потилиці зубил, крейцмейселів не повинні мати задирок;

в) довжина зубил і крейцмейселів повинна бути не менше 150 мм;

г) ручки молотків і кувалд повинні бути встановленої довжини, гладкими, прямими, овальної форми і заклинені;

д) ручки напилків, шаберів і іншого ручного інструмента повинні бути міцно закріплені.

Не користуватися інструментом, ручки якого мають тріщини, скріплені дротом або шпагатом, або інструментом без ручок.

2.3.17. При одержанні ручних електричних машин, переносних електричних світильників і надалі при роботі з ними, ізолювальник повинен керуватися вимогами «Примірної інструкції з охорони праці при роботі з ручними електричними машинами і переносними електричними світильниками».

2.3.18. Ручні пневматичні машини повинні бути обладнані пристосуваннями, що не допускають вильоту робочого інструмента. Клапани в закритому положенні не повинні пропускати повітря. Підвідний шланг не повинен мати пошкоджень.

2.3.19. Перед приєднанням до пневмомашини шланги повинні бути старанно продуті. Приєднувати та від'єднувати від магістралі (компресор) машину необхідно після вимикання подачі повітря і повної зупинки машини.

2.3.20. Шланги до пневматичних машин повинні бути приєднані за допомогою ніпелів або штуцерів і закріплені стяжними хомутами.

2.4. Про всі помічені несправності устаткування, устроїв, пристосувань, інструмента, захисних засобів ізолювальник повинен повідомити керівнику робіт (майстру, виконробу) і до їх усунення до роботи не приступати.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ

3.1. Відомості щодо безпечної організації праці, прийомів та методів безпечного виконання робіт.

3.1.1. Вимоги безпеки при нагнітанні розчину за обробку і торкретуванні поверхні:

а) приступати до нагнітання розчину і торкретуванню поверхні можна тільки з дозволу майстра (виконроба);

б) при роботі розчинонагнітача і торкретного агрегату не слід підтягати сальники, чистити і змащувати частини, що рухаються, ремонтувати, приєднувати і від'єднувати шланги і сопло, підтягати болтові з'єднання;

в) не проводити нагнітання і не торкретувати поверхню з нестійких помостів, приставних драбини або стоячи на ребрах обробки.

При роботі на висоті 1,3 м і більше при відсутності огороджень ізолювальник повинен працювати, закріпившись запобіжним поясом;

г) під час роботи необхідно стежити за покажчиками манометра. Робочий тиск у розчинонагнітачі і торкретному агрегаті не повинен перевищувати величину, встановлену паспортом і інструкцією з експлуатації;

д) при раптовому припиненні подачі електроенергії ізолювальник повинен негайно виключити електромотор і залишатися на своєму робочому місці до подачі електроенергії або до одержання особливого розпорядження;

ж) при появі будь-якої несправності механізмів і устаткування роботу необхідно припинити, зняти напругу з електропривода, про що зробити запис у журналі прийому і здачі змін.

Для усунення дефектів необхідно викликати чергового слюсаря або механіка;

і) при роботі розчинонагнітача не торкатися руками до його електродвигуна або електропроводів, незалежно від того, ізольовані вони чи ні;

к) під час роботи ізолювальник повинен стежити, щоб ін'єкційне сопло було міцно і надійно закріплено в отворах і додатково прикріплювалося до обробки пристроями, що страхують.

У випадку неможливості додаткового закріплення сопла ізолювальник під час нагнітання розчину повинен знаходитися не ближче 15 м від сопла;

л) шланги розчинопроводу в робочому положенні не повинні мати згинів. Шланги повинні бути жорстко прикріплені до надійних конструкцій через кожні 5 м, але не менше ніж у двох місцях;

м) шланг від розчинонагнітача, прокладений у місці інтенсивного руху людей і транспорту повинен бути надійно закріплений до обробки тунеля і захищений від механічних пошкоджень;

н) при утворенні пробок з розчину в шланзі необхідно зняти тиск, вставити в сопло шланг меншого діаметру і пустити під напором воду для розмиву пробки, при цьому ізолювальник повинен надіти окуляри і знаходитися від сопла не ближче 5 м.

Перед промивкою шлангу, що забився, сопло слід надійно закріпити.

Не проглядати забитий шланг з боку сопла;

о) по закінченні первинного нагнітання розчину за обробку тунеля, отвори в елементах обробки необхідно щільно закрити спеціальними (тюбінговими) пробками.

Не застосовувати для цих цілей дерев'яні пробки;

п) при виконанні нагнітання за обробку в стволі, розчинонагнітач повинен бути встановлений на поверхні або в стволі на спеціально обладнаному помості.

Для зв'язку з поверхнею повинно бути обладнано два незалежних один від іншого сигнальні пристрої (наприклад, світлозвукова сигналізація і переговорний пристрій).

Для виходу ізолювальника з помосту до сходового відділення повинен бути влаштований місток з огородженням висотою не менше 1,1 м з бортовими дошками. Настили повинні бути суцільними.

Над робочим місцем ізолювальника повинен бути встановлений запобіжний помост.

При засміченні става труб піщано-цементним розчином і його очистці, люди з забою повинні бути виведені в сходове відділення.

При очистці става за межами сходового відділення ізолювальник повинен надіти запобіжний пояс і прив'язатися до обробки ствола в місцях, указаних керівником робіт;

р) при нагнітанні розчину в камерах з'їздів і в інших виробках великого перерізу повинні бути улаштовані міцні помости з огородженням і драбиною;

с) перед очисткою розчинонагнітача (торкретного агрегату) черговий слюсар-електрик повинен відключити електромотор. Вийняти з рубильника плавкі вставки, закрити рубильник і повісити на ньому табличку «Не включати - працюють люди!». Після цього ізолювальник повинен вставити в завантажувальну горловину лом для заклинки лопастей.