2.21. Перевірити наявність і справність огороджень прорізів, вирізів і інших небезпечних місць або надійно закрити їх щитами.

2.22. Роботи, що виконуються не за основною професією, проводити тільки після відповідного навчання за фахом і безпекою праці й оформлення допуску до самостійної роботи.

2.23. Ознайомитися з виданим завданням і операціями технологічного процесу на доручену роботу, вивчити вимоги безпеки.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ

РОБОТИ

3.1. При виконанні монтажних робіт на судні необхідно виконувати вимоги відповідних технологічних процесів.

3.2. Перед навантаженням механізмів, устаткування, провертанням колінчатого вала і зубцюватих з'єднань машини необхідно переконатися, що поблизу немає сторонніх осіб, дати сигнал і тільки після цього приступати до роботи. Роботу необхідно виконувати по команді керівника робіт.

3.3. Провертати і продувати повітрям вузли і частини збираємої машини допускається тільки за розпорядженням керівника робіт. При цьому необхідно переконатися, що це не загрожує працюючим.

3.4. Необхідно переконатися в справності установок, устаткування, оснащення й інструмента.

3.5. Щоб уникнути одержання травм рук слід працювати в рукавицях.

3.6. Виконуючи роботи з виділенням пилу і відлітанням часток, осколків, слід застосовувати засоби індивідуального захисту - окуляри, респіратори, захисні маски.

3.7. Для роботи в тісних і незручних місцях необхідно підбирати інструмент з урахуванням умов роботи (спеціальні ключі, струбцини, оправлення і так далі).

3.8. Для переміщення механізмів слід застосовувати спеціальні ломики з відігнутою лапкою, використання круглих ломиків не дозволяється.

3.9. Не дозволяється скидати із судна відходи виробництва, матеріали, інструменти, пристосування та інше. Вони повинні опускатися способом, що виключає мимовільне падіння.

3.10. Засоби індивідуального захисту слід застосовувати тільки за призначенням відповідно до інструкції по експлуатації.

3.11. Необхідно уникати торкання частин механізмів, що рухаються й обертаються.

3.12. Не допускається обдувати стисненим повітрям себе й інших робітників, устаткування, вироби, робоче місце.

3.13. При підйомі і транспортуванні механізмів, приладів і устаткування вручну або за допомогою вантажопідйомних засобів робітники повинні бути проінструктовані адміністрацією про міри безпеки і місця захвату вантажу. Рухливі частини вантажу повинні бути закріплені.

Перед зняттям стропів із установлених на місце виробів необхідно переконатися в стійкості вантажу.

3.14. Перед виконанням вантажно-розвантажувальних робіт слід оглянути місця руху вантажу. Трапи, містки й інші шляхи переміщення вантажів повинні бути вільні від людей, сторонніх предметів і різного роду перешкод, що заважають виконанню робіт.

3.15. Перед переміщенням або установкою вантажу необхідно його оглянути, визначити масу і вибрати безпечний спосіб переміщення вантажу. При утрудненні слід звернутися до керівника робіт.

3.16. Подавати сигнал до початку переміщення вантажу слід після повної впевненості, що призначений для переміщення вантаж надійно закріплений стропами і нічим не утримується.

3.17. Всі особи, що не приймають особистої участі в роботі з переміщення вантажів, повинні бути віддалені на безпечну відстань.

3.18. Необхідно привести в безпечний стан місце установки механізмів і устаткування. Механізми встановлювати тільки на прийняті ВТК фундаменти.

3.19. Переміщаючи важкі деталі, механізми, устаткування, необхідно користуватися піднімальними засобами потрібної вантажопідйомності, справними і випробуваними. Не допускається використовувати пристосування, вантажопідйомність яких невідома або з простроченим терміном випробувань.

3.20. При переміщенні вантажу вручну разом з іншими робітниками необхідно діяти по команді старшого. Потрібно стежити, щоб навантаження на одного робітника не перевищувало 50 кг, а на жінку - 16 кг.

3.21. Не допускається відтягувати вантаж під час його підйому, переміщення й опускання. Для розвороту довгомірних вантажів слід застосовувати жердину з гаками.

3.22. Перш ніж опустити вантаж на місце установки необхідно попередньо укласти міцні дерев'яні бруски для зручності витягу з-під вантажу стропів. Стропи з вантажу або гака слід знімати лише після того, як вантаж буде стійко встановлений і надійно закріплений.

3.23. Установлені на місце механізми, прилади, устаткування повинні бути відразу розкріплені способом, що виключає їх переміщення або перекидання.

3.24. Не дозволяється підмінювати стропальника, такелажника, подавати команду крановику, якщо відсутній документ, що дає право на такі роботи.

3.25. При роботі з лещатами необхідно стежити, щоб вони були міцно закріплені, мали рівнобіжні губки з насічками, справне різьблення гвинта і гайки.

3.26. Працюючи із зубилом або іншим ударним інструментом, слід користуватися захисними окулярами, а також стежити, щоб відлітаючі частки металу не травмували працюючих поруч.

3.27. Перед вибивкою оправлень, заклепок, болтів і інших деталей необхідно попередити і видалити працюючих навпроти.

3.28. Не допускається укладати круглі деталі на круглі прокладки. Прокладки повинні бути виготовлені з урахуванням форми виробу.

Укладаючи матеріали, деталі, інструмент і інші предмети, необхідно робити так, щоб вони не скотилися, не перекинулися, не упали і при цьому не травмували працюючих.

3.29. Під час розбирання або збирання машин і механізмів не дозволяється залишати деталі у висячому положенні.

Підганяючи великовагові деталі, необхідно вживати заходів до того, щоб деталлю або інструментом не заподіяти травму самому, а також навколишнім.

3.30. Працюючи поблизу від електрозварника, необхідно вжити заходів, щоб робоче місце було обгороджено щитами або ширмами. У противному випадку слід працювати в захисних окулярах із світлофільтрами.

3.31. Не дозволяється користуватися електрозварювальним, газорізальним і газозварювальним інструментом без навчання користуванням інструментом і відсутністю посвідчення, що дає на це право, а також дозволу адміністрації.

3.32. Перед роботою у відсіках і інших приміщеннях судна слід впевнитися, що повітря не насичене шкідливими газами (ацетиленом, парами мастил, бензину або розчинників фарб), а також, чи не підвищена температура повітря в них. Якщо виявиться, що повітря насичене шкідливими газами або має підвищену температуру (вище 30°С), необхідно повідомити про це керівнику робіт і приступати до роботи після усунення недоліків.

3.33. Роботу в замкнутих і важкодоступних приміщеннях дозволяється робити при наявності наряду-допуску, дозволу майстра й у присутності спостерігача.

3.34. На період проведення робіт замкнуті і важкодоступні приміщення повинні бути обладнані не менш, ніж двома люками або лазами, один із яких повинен використовуватися тільки для проходу працюючих, а другий для прокладки комунікацій. При відсутності штатних повинні бути виконані технологічні люки і лази.

3.35. Перед початком роботи в замкнутих і важкодоступних приміщеннях необхідно перевірити наявність вентиляції, технологічних вирізів, передбачених кресленням. Не дозволяється вводити в лазові люки вентиляційні шланги, переносні світильники, кабелі, повітряні шланги.

3.36. При виконанні робіт у замкнутих і важкодоступних приміщеннях слід використовувати запобіжний пояс і канат, вільний кінець якого повинен бути в спостерігача.

3.37. Не дозволяється використовувати стиснене повітря для вентиляції замкнутих і важкодоступних приміщень.

3.38. При спуску в суднові приміщення (відсіки, блоки, секції) по тимчасовим трапам і драбинам необхідно переконатися, що вони надійні, міцно встановлені і закріплені, мають справні поручні і досить освітлені.

3.39. Ходити по судновим конструкціям дозволяється, якщо по ним влаштовані міцно скріплені з набором щити з огородженнями.

3.40. Роботи зі складання секцій, блоків у складальних цехах і на стапелях на висоті більш 1,5 м необхідно робити з риштувань, що мають поручні і трапи, а при їх відсутності - з використанням запобіжного пояса.

3.41. При роботі на риштуваннях і на суднах слід виключити падіння предметів, для чого на риштуваннях не повинно бути незакріплених предметів. Не допускається виконувати роботи на одній вертикалі з іншими робітниками, тому що випадково упалі предмети (інструмент, деталь, обрізок металу і т.п.) можуть привести до нещасного випадку.

3.42. Скупчення людей і складування матеріалів на риштуваннях і трапах у кількості, що перевищує розрахункові навантаження, неприпустимо. Неприпустиме також нерівномірне навантаження і перевантаження настилів, риштовання, а також захаращення місць роботи і проходів.

3.43. Роботу з риштування і на козлах слід виконувати тільки при наявності на них поручнів і трапів. Висота козел не повинна перевищувати 3,5 м.

3.44. При роботі на висоті до 1,5 м необхідно використовувати міцні столи висотою не більш 1000 мм із товщиною дошки не менш 50 мм. Розкіс ніжок, місце їх розташування і кріплення до дошки повинні забезпечувати гарну стійкість.

Використання випадкових дошок і шухляд як риштування не допускається.

3.45. Для виконання робіт на висоті більш 1,5 м без риштувань, помостів слід застосовувати випробуваний запобіжний пояс. Для закріплення каната (ланцюжка) запобіжного пояса використовуються тільки міцні конструкції, заздалегідь визначені майстром.

До виконання роботи на висоті більш 5 м з запобіжним поясом допускаються чоловіки, що пройшли відповідний медичний огляд і одержали дозвіл на право виконання верхолазних робіт.

Лазити по фермам, колонам і іншим конструкціям, агрегатам, верстатам і штабелям матеріалів не дозволяється.

3.46. При роботі на висоті не дозволяється нічого кидати вниз, залишати незакріплені предмети (інструмент, деталі, матеріали), тому що випадково упалі предмети можуть привести до нещасного випадку.

3.47. Понтони і плоти, використовувані при виконанні монтажних робіт, повинні мати бирку з указівкою гранично припустимих навантажень і рятувальні засоби (багор, рятувальні кола).

Без рятувального приладдя працювати з понтонів і плотів не дозволяється.

3.48. Не допускається одночасне виконання робіт друг під другом по одній вертикалі. У крайньому випадку необхідно застосувати запобіжні міри.

3.49. З риштовання і на козлах слід виконувати роботу тільки при наявності на них поручнів і трапів. Висота козел не повинна перевищувати 3,5 м. Настил риштовання і на козлах повинен бути міцно закріплений.

3.50. При користуванні переносними драбинами необхідно стежити, щоб вони були справними, із врізними сходинками і постачені наконечниками (для гладкої підлоги - гумові башмаки, для земляної - гострі наконечники). Довжина драбин не повинна перевищувати 5 м.

3.51. Переносні драбини дозволяється застосовувати в крайніх випадках при будуванні і ремонті суден на стапелі за умови прикріплення верхнього і нижнього кінців драбин до міцних конструкцій.

3.52. Навантаження на риштування не повинно перевищувати зазначеного, а також неприпустиме скупчення людей на одному місці.

3.53. Не дозволяється розбирати і підправляти риштування.

3.54. Не допускається виконувати роботу на зовнішніх риштуваннях під час грози, а також при вітрі силою більш 6 балів.

3.55. При підйомі або спуску по трапу руки повинні бути вільними - інструмент і матеріали слід носити в заплічній сумці або піднімати й опускати їх за допомогою мотузки.

Не дозволяється захаращувати трапи шлангами, кабелями й іншими предметами.

3.56. Під час виконання робіт з центрування, свердлування, монтажу устаткування не допускається проведення інших робіт зверху в трюмі і на платформах машинного відділення, якщо не прийняті необхідні міри. Слід охороняти працюючих внизу від падіння інструментів і інших предметів.

3.57. При користуванні переносним трапом необхідно стежити, щоб він був справним, із врізними сходинками й опорними наконечниками.

3.58. При роботі з епоксидними смолами і компаундами слід застосовувати індивідуальні засоби захисту рук, очей, органів дихання.

3.59. Змішування компонентів необхідно робити в приміщенні з витяжною вентиляцією в захисних окулярах і гумових рукавичках.

3.60. Для нанесення полімерів на вироби слід користуватися кистю, шпателем, дерев'яною лопаткою й іншими пристосуваннями, постаченими захисними екранами на ручці з капролону і гуми.

3.61. Зняття надлишків і підтікань неотверділого полімеру необхідно видаляти папером, потім, при необхідності, дрантям, змоченим ацетоном.

3.62. Забруднені полімером обтиральні матеріали повинні складатися в металеві ємності з кришками. Наприкінці зміни ці ємності слід видалити із судна у відведене для цього місце.

3.63. Під час обробки поверхонь із склопластику або пластмас необхідно користуватися для видалення пилу місцевою витяжною вентиляцією, а також індивідуальним протипиловим респіратором.

3.64. Видалення смоли, що потрапила на шкіру, слід робити м'якими паперовими серветками з наступною обробкою шкіри гарячою водою з милом.

Після миття шкіру необхідно осушити паперовим рушником, а потім змазати вазеліном або ланоліновим кремом.

3.65. При роботі з клеєм, смолою й іншими хімічними речовинами для захисту рук слід застосовувати гумові рукавички.

3.66. При роботі на судні з рідким технічним азотом сторонні особи повинні бути віддалені на безпечну відстань. На місці виконання робіт з рідким азотом необхідно вивісити попереджувальні таблички.

3.67. Не допускається закривати посудини Дьюра із рідким азотом глухими пробками.

3.68. Під час роботи посудини з рідким технічним азотом необхідно зберігати в окремому провітрюваному приміщенні, що закривається.

Сторонні особи в ці приміщення не допускаються.

3.69. Транспортування посудин дозволяється робити тільки в спеціальних контейнерах. При транспортуванні і збереженні необхідно оберігати посудини від забруднень, особливо мастилами. Перевозити посудини з жировими і горючими матеріалами не допускається.