Завантажувальні камери вертикальних шпикорізок повинні мати зручні рукоятки, що забезпечують безпечне пересування камер.

Шпик повинен подаватися в канал шпикорізки штовхачем з обмежувачем; подавати шпик до дискових ножів руками або штовхачем без обмежувача не дозволяється.

6.3.13. Ваговий бункер для зважування подрібненої сировини повинен бути поворотним і стопоритися спеціальним фіксатором.

Стулки бункера повинні бути зблоковані з приводом.

Тиск у пневмоциліндрах і запорному клапані вагового бункера повинен контролюватися манометром.

6.3.14. Для запобігання попаданню сторонніх предметів у бак охолоджувача-дозатора, він повинен бути закритий кришкою, зблокованою з пусковим пристро-єм, що вимикає мішалку при відкиданні кришки.

Для запобігання подачі аміаку у випарник охолоджувача-дозатора за відсутності продукту в бункері, бункер повинен бути забезпечений спеціальними прис-троями контролю рівня заповнення не менше двох на бункер. Пристрої контролю рівня повинні бути здубльовані.

Охолоджувачі-дозатори повинні бути забезпечені приладами контролю тис-ку у випарнику (манометрами), а регулювання тиску повинно здійснюватися за допомогою запірного вентиля і запобіжного клапана на збірнику аміаку.

Витік аміаку не є припустимим. Для визначення витоку аміаку повинен використовуватися індикаторний папір.

На робочому місці повинен знаходитися протигаз з фільтруючою коробкою марки КД. Кількість протигазів повинна бути не меншою кількості працюючих у приміщенні в найбільш чисельну зміну.

Продувний вентиль, манометри і запобіжний клапан аміачної лінії повинні бути опломбовані.

Запобіжний клапан повинен бути з`єднаний відвідною трубою з атмосферою.

6.3.15. Дозатор бактеріальних препаратів повинен бути забезпечений баком і механізмом для примусового перемішування відновленого розчину бактеріального препарату.

Бак для препарату повинен бути закритий кришкою. На кришці і ємкості повинен бути пристрій для навішування замка і пломби. У стінці бака повинно бути оглядове скло для контролю за рівнем препарату в баці. Бак повинен забезпечуватися вентилем. На рукоятці вентиля повинен бути пристрій для навішування замка з фіксуванням вентиля в положенні “Закрито”.

Дозатор повинен бути забезпечений мірним бачком і насосом-дозатором. Подача препарату в мірний бачок повинна здійснюватися насосом-дозатором.

На видному місці бака-дозатора повинен бути нанесений попереджувальний знак за ГОСТ 12.4.026-76* і додатковий напис: ОБЕРЕЖНО. ОТРУЙНА РЕЧО-ВИНА!

6.3.16. Порядок зберігання і використання розчину бактеріальних препаратів повинен відповідати технологічній інструкції з застосування сухого бакпрепарату для напівсухих сирокопчених ковбас.

6.3.17. Обертові і рухомі механізми змішувача із шнековим вивантаженням повинні розміщатися всередині станини, що має монтажні вікна, закриті суцільними щитками.

Щитки повинні бути зблоковані з приводом машини для запобігання пуску змішувача при відкритій любій з кришок.

Зона перемішування повинна мати огороджувальні решітки, зблоковані з приводом шнеків, що перемішують. Розміри і конструкція решітки повинні унеможливлювати проникнення рук у робочу зону.

Вивантажувальний шнек повинен мати закритий корпус з вигнутою насадкою, що запобігає доступу в отвір корпуса до шнека.

Для керування змішувачем і вивантажувальним шнеком повинна бути передбачена установка окремих постів керування.

Кнопки керування повинні бути зблоковані з перемикачем вибору режимів роботи змішувача.

6.3.18. Фаршмішалки з перекидним коритом повинні мати пристрій, що на-дійно фіксує корито в будь-якому положенні.

Біля фаршмішалки з боковим вивантаженням на люках для вивантаження фаршу повинні бути передбачені захисні решітки, зблоковані з пусковим пристроєм, і які унеможливлюють попадання в зону обертання шнеків рук працівника.

Вивантажувати фарш з корита фаршмішалки необхідно тільки обертовими лопатями при вертикальному положенні корита і закритій решітчастій кришці, залишаючи встановлений зазор між коритом і решіткою для вільного проходу фаршу; відкривати запобіжну решітку, просовуючи крізь неї руки а також вивантажувати вручну фарш до повної зупинки лопатів фаршмішалки не дозволяється.

Завантажувати сировиною фаршмішалку під час обертання лопатів не дозволяється.

Змінювати напрям обертання лопатів можна тільки після повної їх зупинки.

6.3.19. Приймальний бункер фаршового насоса повинен мати кришку, зблоковану з приводом насоса. При відкритій кришці привод насоса не повинен вмикатися.

6.3.20. При використанні розчину нітриту натрію слід додержуватись вимог безпеки під час його застосування і зберігання (додаток 2).

6.3.21. Кришка ємкості (бака) для зберігання розчину нітриту натрію повинна бути зачинена на замок. У стінці ємкості повинно бути оглядове скло для конт-ролю за рівнем розчину. Ручка крана (вентиль) ємкості повиннна бути зафіксована замком у положенні “Закрито”.

Дозатор повинен бути забезпечений окремими ємкостями (бачками) для зберігання готового розчину нітриту натрію і мірним бачком. Подача розчину з бака в мірний бачок повинна здійснюватися насосом-дозатором.

На дозаторі розчину нітриту натрію повинен бути нанесений попереджуваль-ний знак: ОБЕРЕЖНО. ОТРУЙНА РЕЧОВИНА! у відповідності з ГОСТ 12.4.026-76*.

6.3.22. Під час використання фосфатів необхідно додержуватися технологіч-ної інструкції та в цех подавати розфасовані фосфати. Для фасування повинно бути відокремлене приміщення з механічною вентиляцією.

При фасуванні і транспортуванні фосфатів працівники повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту (захисними окулярами, респіраторами, бавовняними рукавицями).

6.3.23. Тазики, чани, цебри, бадді, ковші тощо, використовувані для посолу, повинні мати гладку поверхню без гострих кромок і задирок.

6.3.24. Для транспортування сировини повинні бути проходи за шириною не меншою ширини навантаженого транспорту плюс 0,8 м, а також повинен забезпечуватися безпечний доступ до системи охолодження і вільний підхід до входів і виходів.

6.3.25. При витримуванні в засолці сировини в тазиках, розташованих на рамах, ковшах повинні додержуватися допустимих навантажень на колійні балки підвісних колій:

для рам з тазиками (0,5 х 1,0 м на 14 тазиків) - 8800 Н (900 кгс) на 1 погонний метр;

для ковшів з відкидним дном місткістю 300 дм3 - 4900 Н (500 кгс) на 1 погонний метр;

для перекидних ковшів місткістю 250 дм3 - 4900 Н (500 кгс) на 1 погонний метр.

Допустиме питоме навантаження на 1 погонний метр підвісної колії повинно бути позначене на трафареті, що знаходиться на видному місці на початку і в кінці підвісної колії.

6.3.26. На пневматичній лінії установки для посолу свинокопченостей повинні бути установлені: запобіжний клапан, манометр і регулятор тиску повітря.

Працівник, який обслуговує установку, повинен забезпечуватися: захисними окулярами, гумовими рукавичками, непромокальним фартухом.

6.3.27. Фасування спецій повинно проводитися в ізольованому приміщенні, що обладнане припливно-витяжною вентиляцією.

6.4. Приготування льоду

6.4.1. Льодогенератори повинні відповідати вимогам Правил будови і без-печної експлуатації посудин, що працюють під тиском і установлюватися в окремому приміщенні. Приміщення повинно бути споряджено знаком, що забороняє вхід стороннім особам за ГОСТ 12.4.026-76*. Біля входу в приміщення у шафі повинні зберігатися протигази з фільтруючою коробкою типу КД і ізолюючі апарати стисненого повітря АСВ або ізолюючі прилади.

Кількість протигазів повинна відповідати числу одночасно працюючих людей в зазначеному приміщенні, а кількість апаратів не менша 2-ох.

6.4.2. У залежності від використовуваного холодоагенту експлуатація, тех-нічне обслуговування і ремонт льодогенераторів повинні проводитись у відповід-ності з вимогами Правил будови і безпечної експлуатації аміачних холодильних установок і Правил будови і безпечної експлуатації фреонових холодильних установках.

6.4.3. На льодогенераторах повинні бути установлені прилади автоматики і контрольно-вимирювальні прилади, що забезпечують безпеку праці.

Газові і рідинні трубопроводи повинні бути термоізольовані.

6.4.4. Для визначення витоків фреону повинні використовуватися галоїдні лампи.


6.5. Формування ковбас (підготування ковбасної оболонки, шприцювання оболонки ковбасним фаршем, в`язання ковбас і навішування ковбас-них батонів на палки і рами)


6.5.1. Процеси шприцювання фаршем і формування варених, напівкопчених, варенокопчених, сирокопчених, фаршированих ковбас, сосисьок і сардельок повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.3.002-75* і цих Правил.

6.5.2. У процесах шприцювання фаршем і формування ковбасних виробів можлива дія таких небезпечних і шкідливих виробничих чинників:

фізичних:

рухомі і обертові частини шприців, конвеєрних столів, а також приводів машин, переміщувані підвісними коліями рами;

занижена температура повітря робочої зони;

занижена температура сировини;

підвищений рівень шуму на робочих місцях;

підвищена вологість повітря;

підвищена швидкість руху повітря;

підвищені значення напруги в електричному колі, замикання якого може статися через тіло людини;

недостатність і відсутність природного освітлення;

небезпека травматизму від порізів і уколів ножем і штриковкою, а також натирання кисті рук шпагатом, падіння рам і роликів з підвісних колій;

гострі кромки, задирки і шорсткість на поверхнях інструментів, устаткування, допоміжних матеріалів;

слизькість підлоги;

біологічних:

мікроорганізми, що знаходяться в сировині, отриманій від переробки хворих забійних тварин, допущеній ветнаглядом до використання на виготовлення ковбасних виробів;

психофізіологічних:

фізичні перевантаження;

монотонність праці.

6.5.3. Підготування кишкової оболонки повинно проводитися в окремому приміщенні.

6.5.4. Робоче місце підготовлювача ковбасної оболонки повинно бути забезпечено: столом зі стільцем спеціальної конструкції, стелажами, тарою для замочування кишок (тазиками для води), кишконадівачем, пристроєм для розмотування кишок, пристроєм для натягування кишкової оболонки на цанги, ножем для нарізання оболонки на відрізки, шпагатом для перев`язування відрізків оболонки.

6.5.5. На робочому місці підготування кругів і синюг має бути установлений ніж спеціальної конструкції з запобіжним козирком.

6.5.6. Забезпечення біологічної безпеки повинно здійснюватися у відповід-ності з вимогами ГОСТ 12.1.008-76, Санітарних правил для підприємств м`ясної промисловості, Правил з охорони праці працівників підприємств м`ясної промис-ловості від зараження бруцельозом, Правил з охорони праці працівників підприєм-ств м`ясної промисловості від зараження туберкульозом, Правил ветеринарного огляду забійних тварин і ветеринарно-санітарної експертизи м`яса і м`ясних продуктів, Інструкції з проведення ветеринарної дезінфекції, дезінвазії, дезінсекції і дератизації, Інструкції з миття і профілактичної дезінфекції на підприємствах м`ясної і птахопереробної промисловості.

6.5.7. Усі затулки, вентилі, крани, розташовані вище двох метрів від рівня підлоги, повинні мати пристосування для їх відкриття і закриття з робочого місця.

Зусилля на рукоятках і подібних пристроях за ручного керування не повинні перевищувати 40 Н (4кгс).

6.5.8. На стрілках і поворотах підвісних колій повинні установлюватися запобіжні смуги - контррейки.

Глухі ділянки підвісних колій повинні бути обладнані упорами.

Робота на підвісних коліях з виробленими і несправними ділянками не дозволяється.

6.5.9. Передавальні механізми і зона робочих органів на шприцах повинні мати огородження.

Огородження бункера шприца повинно мати блокування, що запобігає пус-ку шприца в роботу за відкритого огородження.

Шприци гідравлічні повинні бути обладнані справними манометрами і запо-біжними клапанами.

На дроселі шнекового шприца повинен бути установлений вакуумметр.

Педалі шприца повинні бути огороджені від випадкового вмикання.

Двоцівкові шприци повинні мати перегородку між педалями.

6.5.10. Завантажувати шприци гідравлічної і пневматичної дії фаршем слід тільки при крайньому нижньому положенні поршня і при знаходженні покажчика регулятора подачі в положенні “Стоп”.

6.5.11. Під час роботи на шприцах необхідно стежити за стрілкою показань манометра. Тиск не повинен перевищувати максимально допустимий.

6.5.12. Розбирання робочих органів шприца під час санітарної обробки повинно проводитися з використанням спеціальних інструментів (ключі, знімачі), що додаються до комплекту поставки.

Відкидна площадка для обслуговування шприца повинна бути зблокована з пусковим пристроєм.

Блокування повинно запобігати пуску в роботу шприца при відкинутій площадці.

6.5.13. На магістралі, що подає стиснене повітря, крім манометра, повинні бути установлені редукційний і запобіжний клапани, відрегульовані на необхід-ний тиск.

6.5.14. Рухомі частини приводу конвеєрного стола для в`язання ковбас, приводний і натяжний барабани повинні бути закриті кожухами.

Відбортовка стола повинна бути рівною без задирок.

Столи для формувальників ковбасних виробів повинні бути обладнані си-діннями, що дозволяють працювати в положенні “стоячи-сидячи” (висувний сті-лець, прикріплений до стола, з упором для ніг), та відповідати ергономічним вимогам.

6.5.15. При виконанні операцій з шприцювання ковбасних виробів робочі місця повинні бути оснащені стелажем, ємкостями, набором запасних знімних цівок різного діаметру, візками для транспортування і розміщення запасів оболонки, спуском для фаршу або підіймачем для ковшового візка з фаршем, тазиком для збирання відходів оболонок.

При виконанні операцій з в`язання ковбасних виробів робочі місця повинні бути оснащені стелажем, шпагатоутримувачами в комплекті з пристроями для обрізання шпагату і оболонки, бабіноутримувачами з каркасом для збірника обрі-зок шпагату, оболонок, влаштуваннями (підставками) для збірника вичавок фаршу. Довжина робочого місця в`язальника за фронтом роботи має складати 1,3 м. Конструкція інструмента, використовуваного для проколювання ковбасних батонів, повинна забезпечувати можливість навішування і безпечність під час роботи.