7.9.7 Під час навантаження вручну працівникам необхідно розташуватися тільки з одного боку завантажуваного транспортного засобу на достатній відстані один від одного.

Не дозволяється перекидати каміння на протилежний бік транспортного засобу.

7.9.8 У разі укладання покриття із щебеню без закриття руху трамвайних вагонів рівень накиданого каміння не повинен перевищувати висоти головки рейок більш ніж на 3 см.

7.9.9 Демонтаж та монтаж у трамвайних коліях залізобетонних плит покриття, розвантаження і завантаження їх на транспортні засоби повинне проводитися автокранами або іншими вантажопідіймальними механізмами

7.9.10 Працівники, зайняті на вкладанні плит покриття, повинні розташовуватися обличчям назустріч руху трамвайних вагонів та автотранспорту.

Якщо за технологією робіт розташовуватися обличчям назустріч руху неможливо, то повинен виставлятися сигнальник, який попереджає працівників про наближення транспортних засобів.


7.10 Вимоги безпеки під час технічного обслуговування

(утримання) трамвайних спецчастин

7.10.1 Очищення та змащування трамвайних спецчастин, регулювання та дрібний ремонт перевідних стрілкових механізмів (автозамикачів, тяг тощо) та стрілкових вістряків повинні виконуватися механізованими бригадами у складі не менше трьох осіб згідно з технологією робіт, затвердженою роботодавцем.

7.10.2 Під час роботи машина для очищення та змащування стрілок (далі - МОС) повинна бути загальмована стоянковим гальмом та огороджена дорожніми знаками відповідно до вимог Правил дорожнього руху та ГОСТ 23407-78.

Уночі необхідно вмикати габаритні та сигнальні вогні.

7.10.3 Не дозволяється відкривати фланці, запорну арматуру, оглядові вікна, роз'єднувати трубопроводи та шланги тощо під час роботи двигуна, а також за наявності у цистерні та інших резервуарах стиснутого повітря.

7.10.4 Перед початком роботи з очищення, регулювання та змащення стрілок автоматичне (централізоване) керування, а також пристрої обігріву повинні бути вимкнені, а стрілки повністю знеструмлені.

7.10.5 Під час роботи на стрілках кришки стрілкових коробок, інструмент та пристрої необхідно складати поблизу місця роботи таким чином, щоб не заважати рухові трамвайних вагонів, транспортних засобів та працюючим.

Не дозволяється вкладати будь-які предмети в рейкові жолоби.

7.10.6 Під час роботи на спецчастинах необхідно дотримуватись таких вимог безпеки:

- відкривати кришки стрілкових коробок та водостічних колодязів тільки спеціальними гаками;

- регулювання стрілкових перевідних механізмів, ручного очищення та змащування стрілок необхідно виконувати спеціальним інструментом та пристроями;

- не дозволяється ставати на рамні рейки та стрілкові вістряки.

7.10.7 Під час ручного переведення стрілкових вістряків ломик слід уставляти між вістряком та рамкою рейки якомога ближче до гострого кінця вістряка на всю глибину жолоба.

Для зняття вістряка необхідно застосовувати спеціальний захват.

7.10.8 Для пропуску трамвайних вагонів, а також у разі несправних перевідних механізмів необхідно обов'язково в жолоби стрілки біля початку вістряка закласти пружинисту круглу гуму.

7.10.9 Закінчивши роботу на спецчастинах вузла, необхідно впевнитися у чіткій роботі всіх стрілок.


7.11 Вимоги безпеки під час очищення трамвайних колій

7.11.1 Спеціальні трамвайні вагони з навісним обладнанням (снігоочисники, вагони для очищення жолобів рейок та змащування кривих, для шліфування рейок, для вимірювання трамвайних колій тощо) та автомобілі (трактори) з навісним обладнанням (для підмітання, прибирання, змащування рейок тощо) повинні обслуговуватися на лінії постійно закріпленими за ними бригадами: водіями, водіями-машиністами, трактористами, бригадами колійних працівників, слюсарями тощо.

Заміна працівників у таких бригадах проводиться тільки за розпорядженням керівника служби (дистанції) колії.

7.11.2 Випуск на лінію спеціальних трамвайних вагонів з навісним обладнанням здійснюється з дозволу центрального диспетчера, який встановлює маршрут руху.

7.11.3 Трамвайні вагони та автомобілі (трактори), які вкомплектовані навісним обладнанням для обслуговування трамвайних колій, повинні:

- випускатися на лінію в справному стані;

- мати заземлення електрообладнання;

- мати габаритне та сигнальне освітлення;

- мати необхідний комплект інструментів для дрібного ремонту, заміни шліфувальних брусків, фрез, скребків тощо, а також для регулювання змащувальних пристроїв;

- бути обладнані первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками, піском, лопатами тощо).

У кабінах трамвайних вагонів і автомобілів (тракторів), які виконують роботи з очищення, повинні бути вивішені на видних місцях інструкції з експлуатації, охорони праці, маршрутні схеми.

Навісне та причіпне спеціальне обладнання перед виїздом повинно бути оглянуте, змащене і випробовуване.

Усі рухомі частини механізмів (ланцюги, муфти, важелі тощо), апарати та окремі їх частини, які перебувають під напругою, повинні мати огородження.

7.11.4 Не дозволяється обслуговувальному персоналу під час роботи на лінії трамвайних вагонів, автомобілів (тракторів) з навісним обладнанням:

- передавати керування вагонами, машинами та навісним обладнанням стороннім особам;

- відволікатися від своїх обов'язків, відлучатися та залишати рухомий склад без нагляду;

- стояти на підніжках, заходити та виходити на ходу, виглядати з вікон та дверей;

- порушувати правила дорожнього руху.

7.11.5 Не дозволяється під час роботи на лінії трамвайних вагонів та автомобілів (тракторів) з навісним обладнанням виконувати на ходу будь-який ремонт, огляд, змащування та інші роботи.

Усі названі роботи, а також заміна деталей (шліфувальних брусків, фрез або скребків тощо) повинні виконуватися в депо, на запасних коліях кінцевих пунктів або на магістральних коліях (вночі) за наявності діючого габаритного, сигнального та загального освітлення, огорож місць виконання робіт дорожніми знаками, з опущеними струмоприймачами та вимкненими головними електричними вимикачами.

У разі виявлення несправностей роботу спеціальних трамвайних вагонів та автомобілів (тракторів) на лінії слід припинити. Подальший ремонт повинен виконуватися в стаціонарних умовах.

7.11.6 Для запобігання пожежам необхідно керуватися вимогами НАПБ А.01.001-2004.

7.11.7 Під час спільної роботи на лінії вагона-снігоочисника та притиральної машини між ними повинен витримуватись інтервал не менше 40 м.

7.11.8 Щіткові барабани снігоочисників та притиральної машин слід опускати в робоче положення плавно, без ривків.

Робоче положення щіткових барабанів фіксується спеціальними пристроями, які встановлюють барабан на 5 см нижче рівня торкання щіткою шляхового покриття (головки рейки).

7.11.9 Під час роботи снігоочисника на лінії щіткові барабани повинні вимикатися:

- у разі проїзду біля зупинок, де перебувають пасажири, а також у місцях скупчення людей;

- на вузьких вулицях навпроти низько розташованих вікон будинків та вітрин магазинів;

- під час перетину колій трамвайних стрілок.

За наявності на колії перешкод снігоочисник потрібно зупинити та прибрати перешкоду.

7.11.10 При великих снігових заметах снігоочисник з боковим

плужним відвалом повинен рухатися зі зниженою швидкістю.

Не дозволяється використовувати боковий плужний відвал снігоочисника:

- у вузьких проїздах, якщо житлові будинки розташовані на відстані менше 3 м від колій;

- за наявності інтенсивного руху транспортних засобів у безпосередній близькості від трамвайних колій.

7.11.11 Прибиральна машина повинна сповільнювати рух або припиняти роботу на окремих ділянках з урахуванням місцевих обставин з таким розрахунком, щоб не забруднювати громадян.

7.11.12 Під час ожеледі та в разі слизького покриття притиральна машина повинна рухатися з меншою швидкістю, не обганяти транспортні засоби, що рухаються попереду, зменшувати швидкість на ухилах, на крутих поворотах.

7.11.13 Пропускаючи трамвайний вагон, підмітальна машина повинна з'їжджати з колій тільки праворуч. У цьому разі водій підмітальної машини повинен стежити за проїжджим трамвайним вагоном та не наближатися до нього на відстань менше 1 м.

7.11.14 Водій підмітальної машини не повинен зупинятися в межах трамвайних колій, на перетинах, переїздах, на мостах та шляхопроводах.

7.11.15 Очищення щіткового барабана, огляд та ремонт навісних пристосувань необхідно проводити під час зупинки підмітальної машини в безпечному місці.

Очищення барабана виконується спеціальним інструментом у рукавичках.

7.11.16 Колієприбиральна машина під час прибирання листя та сміття з трамвайних колій не повинна перешкоджати рухові трамвайних вагонів.

7.11.17 Щіткові барабани заряджаються ворсом у майстерні на спеціальному обладнанні відповідно до вимог підприємства-виготівника.

Заряджання проводиться під наглядом моториста, який зобов'язаний у разі необхідності негайно зупинити роботу спеціального обладнання.

Під час заготівлі ворсу треба застосовувати відповідні ЗІЗ.

7.11.18 Під час роботи на трамвайному вагоні, автомобілі (тракторі) з навісним обладнанням для чищення жолобів та пристроїв для змащування необхідно:

- не допускати, щоб величина тиску в резервуарах з графітовою сумішшю була більшою за встановлену інструкцією підприємства-виробника;

- не палити та не користуватися вогнем поблизу змащувальних та горючих матеріалів;

- не допускати сторонніх осіб до органів керування навісним обладнанням та агрегатами;

- перед заправкою графітовою сумішшю резервуар не повинен бути під тиском.

7.11.19 Конструкція резервуара повинна відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.07-94 щодо його безпечної експлуатації та можливості огляду, очищення, промивання, продування та ремонту.

7.11.20 Шліфувати рейки слід під час нічної перерви руху за попередньо узгодженим графіком.

Маршрут проїзду рейкошліфувальників до місця роботи і випуск їх на лінію щоразу повинні погоджуватися з центральним диспетчером з відміткою у колійному листі.

7.11.21 Шліфувати рейки повинна бригада з двох осіб: водія, який керує вагонами і шліфувальними механізмами, та слюсаря, що контролює якість шліфування, замінює шліфувальні бруски та стежить за їхнім станом і огородженням.

7.11.22 Вагон-колієвимірювач та самохідний колієвимірювальний візок допускаються до роботи на лінії з дозволу центрального диспетчера.

На вагоні-колієвимірюваючі та самохідному колієвимірювальному візку необхідно передбачати габаритне та сигнальне освітлення.

7.11.23 Під час зупинок на лінії вночі вагон-колієвимірювач та самохідний колієвимірювальний візок повинні вмикати габаритні та сигнальні вогні та огороджуватися дорожніми знаками відповідно до вимог Правил дорожнього руху.

У разі проведення контрольних промірів з боку можливого руху транспортних засобів необхідно виставити сигнальника зі складу бригади.


7.12 Вимоги безпеки під час роботи з хопер-дозаторами

7.12.1 До початку роботи і після завантаження баластним матеріалом (щебінь тощо) обладнання хопер-дозаторів повинне бути оглянуте та перевірене.

Перевіряються з'єднання повітряних магістралей поміж вагонами, справність кранів, дія розвантажувальних та дозувальних пристроїв, шарнірних з'єднань, замків та люків.

7.12.2 Не дозволяється обслуговувальному персоналові під час навантаження та розвантаження хопер-дозатора перебувати в зоні роботи екскаватора або під бункером (якщо бункерне завантаження), а також у кузові хопер-дозатора.

7.12.3 Для управління хопер-дозатором та регулювання положення розвантажувальних люків та кришок необхідно застосовувати тільки спеціальний інструмент.

7.12.4 Баластний матеріал (щебінь тощо) вивантажують під час руху хопер-дозаторів із швидкістю 3-5 км/год під керівництвом керівника робіт.

Роботи з розвантаження баластного матеріалу (щебінь тощо) повинна виконувати особа, яка несе відповідальність за безпечну роботу хопер-дозаторів.

7.12.5 Не дозволяється пролазити через відкриті люки в бункер хопер-дозатора, регулювати механізми, а також перебувати в зоні підняття та опускання дозаторів під час подачі стиснутого повітря.

7.12.6 Не дозволяється розвантажувати баластний матеріал (щебінь тощо) із хопер-дозаторів під час руху трамвайних вагонів по сусідніх трамвайних коліях.

7.12.7 Вивантажений баластний матеріал (щебінь тощо) повинен перебувати за межами габариту рухомого складу, а рейки після розвантаження необхідно очистити на обох коліях.

Після розвантаження баластного матеріалу (щебінь тощо) обладнання хопер-дозаторів слід закріпити у транспортному положенні.

7.12.8 Не дозволяється завантажувати та розвантажувати з хопер-дозаторів мерзлий баластний матеріал (щебінь тощо).

7.12.9 Не дозволяється прогрівати замерзлі крани резервуарів стиснутого повітря паяльною лампою або факелом.

Перед подачею повітря у магістралі крани необхідно продути.


7.13 Вимоги безпеки під час виконання вантажно-

розвантажувальних і транспортних робіт

7.13.1 Вантажно-розвантажувальні та транспортні роботи повинні виконуватися за допомогою вантажопідйомних кранів і механізмів, засобів малої механізації відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.03-02, Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 № 363, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 20.02.98 за № 128/2568 (із змінами), Правил охорони праці на автомобільному транспорті, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 13.01.97 № 5 (ДНАОП 0.00-1.28-97), Типової інструкції з безпечного ведення робіт для кранівників (машиністів) стрілових самохідних (автомобільних, гусеничних, залізничних, пневмоколісних) кранів, затвердженої наказом Держнаглядохоронпраці України від 25.09.95 № 135, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 10.10.95 за № 371/907 (ДНАОП 0.00-5.03-95), державного стандарту "ССБТ. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности (СТ СЭВ 3518-81). Изменения: 1982" (ГОСТ 12.3.009-76).