5.8.29. Машиніст агрегату повинен постійно перевіряти стан заземлюючого провідника для відводу статичної електрики. Під час руху агрегату ланцюг повинен торкатись землі.

 

5.9. Перевезення працівників

 

5.9.1. Перевезення працівників повинно здійснюватись автобусами або вахтовими машинами відповідно до Правил дорожнього руху України. У випадку використання для цієї мети вантажних автомобілів, транспортних засобів на гусеничному ходу і санних причепів вони облаштовуються для пасажирських перевезень ідентично автобусам.

5.9.2. На підприємствах оформляються схеми маршрутів, де вказані відстані до кінцевих пунктів і місця зупинок. Схеми узгоджуються з керівництвом транспортної організації, яка надає транспорт, та затверджуються керівником підприємства.

5.9.3. Усі пасажири повинні бути забезпечені місцями для сидіння. З числа пасажирів повинен бути призначений старший, прізвище якого необхідно записати в подорожньому листі.

5.9.4. Забороняється перевезення у вахтовому автобусі сторонніх осіб та пасажирів, які стоять.

5.9.5. Вахтовий автобус повинен бути укомплектований вогнегасниками і аптечкою невідкладної допомоги відповідно до Правил дорожнього руху України.

5.9.6. Забороняється перевезення вахт при швидкості вітру 35 м/сек і більше, при сильному снігопаді, ожеледиці, дощі, тумані та ін., видимості на трасі менше 50 м.

5.9.7. Посадка та вихід пасажирів здійснюється лише після повної зупинки транспорту і на зупинках, передбачених схемою маршруту.

5.9.8. У вахтовому автобусі забороняється перевезення разом з пасажирами їдких, отруйних, горючих, вибухонебезпечних, токсичних речовин.

5.9.9. Під час перевезення вахт в автобусі забороняється курити.

 

5.10. Виконання робіт в місткісному обладнанні та колодязях

 

5.10.1. Роботи в закритих просторах (місткостях, апаратах, колодязях тощо) виконуються згідно з нарядом-допуском на виконання робіт підвищеної небезпеки, в якому визначається обсяг і склад робіт, послідовність їх виконання, заходи безпеки, періодичність аналізів повітряного середовища і засоби захисту працюючих. Забороняється змінювати обсяги робіт, передбачених нарядом-допуском.

5.10.2. Особа, відповідальна за виконання робіт, зобов’язана особисто оглянути місце роботи і умови, в яких дана робота повинна виконуватись, та впевнитись у тому, що місткість або апарат підготовані до роботи.

5.10.3. Для виконання робіт у закритих просторах робітники повинні забезпечуватись засобами індивідуального захисту:

а) спецодягом і спецвзуттям, які відповідають конкретним умовам роботи та забезпечують захисні властивості;

б) двома захисними поясами (один запасний) з рятувальними мотузками;

в) акумуляторними ліхтарями з джерелом живлення напругою не більше 12В. Забороняється користуватись джерелом світла з відкритим вогнем;

г) шланговим протигазом з набором масок зі шлангом, довжина якого повинна бути на 2 м більше глибини закритого простору, а загальна не більше 12 м;

д) газоаналізатором;

е) переносними попереджувальними знаками безпеки;

ж) спеціальним пристосуванням для відкривання кришок люків і перевірки міцності скоб для спуску та підйому в закритий простір.

5.10.4. Одночасне виконання електрозварювальних та газополум’яних робіт усередині закритих просторів не дозволяється.

5.10.5. Освітлення під час виконання зварювальних робіт усередині закритих просторів повинно здійснюватись за допомогою світильників, встановлених зовні.

Зварювальний трансформатор слід розміщати зовні закритого простору.

5.10.6. У випадках виявлення несправностей в засобах захисту, пристосуваннях, інструментах працівники повинні припинити роботу, повідомити про це особу, відповідальну за безпечне виконання робіт.

5.10.7. Перед початком роботи працівники повинні:

а) оглянути підступи до робочого місця; за необхідності звільнити їх від сторонніх предметів;

б) підготувати необхідний інструмент та перевірити його справність;

в) огородити робочі зони захисним огородженням, встановити знаки безпеки і сигнальне освітлення згідно з вимогами плану виконання робіт;

г) перевірити міцність скоб чи драбин за допомогою жердини.

5.10.8. Місткість, апарат, що підлягають розкриттю повинні бути звільнені від продукту, відключені від трубопроводів та інших апаратів. Заглушки з хвостовиками і прокладками повинні бути встановлені на всіх без винятку комунікаціях, які підведені до апарату.

5.10.9. Перед розкриттям місткості (апарата) особа, відповідальна за проведення робіт, зобов’язана особисто впевнитись у надійності відключення трубопроводів від інших апаратів, а також перевірити правильність переключення кранів, встановлення заглушок і додержання інших заходів безпеки.

5.10.10. В залежності від продуктів, які знаходились в місткостях, апаратах, вони перед розкриттям повинні бути продуті гострою водяною парою або інертним газом, у разі необхідності, промиті водою і продуті чистим повітрям.

Забороняється видаляти з місткості залишки газу стисненим повітрям. Забороняється видалення газу з місткості шляхом випалення!

5.10.11. Місткість, апарат, які були нагріті в процесі експлуатації або підготовки до ремонтних робіт, перед допуском у них людей повинні бути охолоджені до температури, що не перевищує 300С.

5.10.12. Після пропарювання, вентиляції і промивання місткості необхідно зробити аналіз газоповітряного середовища на вміст шкідливих та вибухонебезпечних парів і газів. Робота усередині місткості дозволяється, якщо вміст шкідливих парів і газів не перевищує меж, допустимих санітарними нормами.

Незалежно від результату первинної перевірки повторний контроль газоповітряного середовища в закритому просторі виконується щогодини.

5.10.13. Перед спуском у колодязь слід оглянути його, перевірити колодязь на загазованість, і, в разі її наявності, ретельно провентилювати переносними вентиляторами у вибухобезпечному виконанні, провести повторно аналіз повітряного середовища.

У разі загазованості вище за ГДК, але нижче за 20% від нижньої концентраційної границі вибуховості (далі НКГВ), спускатися до колодязя необхідно у шланговому або ізолюючому протигазі.

5.10.14. Шланговий протигаз з відрегульованою подачею повітря працівник одягає безпосередньо перед спусканням в місткість. Герметичність складання, підгонку маски протигазу і справність повітродувки перевіряє особа, відповідальна за проведення робіт.

Повітрозабірний патрубок шланга протигазу виводять назовні не менше, ніж на 2 м, і закріплюють в зоні чистого повітря. При цьому шланг необхідно розміщати таким чином, щоб виключити можливість припинення доступу повітря через перекручування, перегини, а також стискання із-за наїзду транспортних засобів або переходу людей тощо.

5.10.15. Робота усередині апарата, місткості без шлангового протигаза допускається лише за умови наявності в місткості не менше 16% об. кисню і концентрації шкідливих газів нижче граничнодопустимих, передбачених санітарними нормами, та за умови обов’язкової наявності шлангового протигазу у працівника, що знаходиться в місткості.

5.10.16. Для виконання робіт в закритих об’єктах повинна призначатися бригада робітників в кількості не менше трьох чоловік (працюючий, дублер, спостерігач). Перебування усередині місткості дозволяється одній людині. При цьому двоє робітників, які знаходяться не в зоні закритого простору, повинні страхувати безпосереднього виконавця робіт за допомогою рятувальної мотузки, яка прикріпляється до рятувального пояса.

Рятувальний пояс повинен одягатись поверх одягу, мати хрестоподібні лямки; прикріплена до нього рятувальна мотузка повинна мати довжину на 2 м більше глибини місткості, але не більше 10 м.

Рятувальну мотузку прив’язують до кільця пояса і пропускають через кільце, прикріплене до перехресних лямок на спині з таким розрахунком, щоб при евакуації потерпілого з місткості за допомогою рятувальної мотузки тіло його висіло вертикально головою вверх.

5.10.17. За необхідності перебування в місткості більшої кількості працюючих у наряд-допуск повинні бути внесені додаткові заходи безпеки, що передбачають збільшення кількості спостерігачів (не менше одного спостерігача на одного працюючого в місткості), порядок входу і евакуації працюючих, порядок розміщення шлангів, забірних патрубків протигазів, сигнально-рятувальних мотузок, наявність засобів зв’язку і сигналізації на місці проведення робіт та ін.

При роботі усередині місткості, апарата двох і більше чоловік повітряні шланги і рятувальні мотузки повинні розміщатись в діаметрально протилежних напрямках. При цьому необхідно виключити взаємне перехрещування і перегинання шлангів як зовні, так і усередині місткості.

5.10.18. Працюючі усередині закритого простору і їх дублери зобов’язані знати перші ознаки отруєння, правила евакуації потерпілих з місткості і заходи щодо надання їм першої допомоги.

5.10.19. Під час виконання робіт усередині місткості, апарата спостерігачі повинні знаходитись біля місткості, вести безперервний нагляд за працюючим, за справним станом шланга, знаходженням забірного патрубка в зоні чистого повітря і не допускати перегинань шланга.

Забороняється відволікати на інші роботи страхуючих робітників до тих пір, поки працюючий в закритому просторі не вийде на поверхню.

5.10.20. Спостерігачі повинні бути в такому ж спорядженні, що і працюючий в місткості, і бути готовими надати йому негайну допомогу.

5.10.21. У разі виявлення будь-яких несправностей (прокол шланга, зупинка повітродувки, обрив рятувальної мотузки тощо), а також при спробі працюючого зняти шолом-маску протигазу робота усередині місткості повинна бути припинена, а працівника слід витягнути з місткості.

5.10.22. Якщо під час роботи усередині місткості працюючий втратив свідомість, дублер зобов’язаний негайно витягнути потерпілого з місткості. У разі необхідності спускання в місткість для рятування потерпілого дублер терміново викликає допомогу і тільки після прибуття допомоги спускається в місткість.

5.10.23. Якщо під час роботи в місткості робітник відчує нездужання, він повинен подати сигнал спостерігачу, припинити роботу і піднятись з місткості.

5.10.24. Тривалість одноразового перебування працівника в протигазі не повинна перевищувати 15 хв. з наступним відпочинком на чистому повітрі не менше 15 хв.

5.10.25. Під час роботи в місткості повинні застосовуватись тільки вибухобезпечні акумуляторні світильники з напругою живлення 12 В. Світильники необхідно вмикати і вимикати перед спуском в місткість і після підйому з неї.

5.10.26. Роботи усередині закритих просторів, в яких можливе утворення вибухо-пожежонебезпечних сумішей, повинні проводитись за допомогою інструменту і інвентарю, що виключають іскроутворення. Проведення робіт усередині закритих об’ємів у комбінезонах, куртках та іншому верхньому одязі з матеріалів, що електризуються, забороняється.

5.10.27. Проникнення працівників в місткості, що мають верхній і нижній люки, повинно здійснюватись тільки через нижній люк при відкритому верхньому.

5.10.28. Після закінчення робіт в закритих об’ємах керівник робіт повинен особисто перевірити відсутність усередині закритого об’єму людей, інвентарю і інструменту і дати дозвіл на закриття люків і на зняття заглушок, установлених на трубопроводах.

  

6. БУРІННЯ НАФТОВИХ ТА ГАЗОВИХ СВЕРДЛОВИН

 

6.1. Проектування, спорудження свердловин

 

6.1.1. Основним документом на спорудження свердловин є робочий проект, розроблений відповідно до ДБН А.3.1-3-94, з урахуванням вимог цих Правил, нормативних актів з питань пожежної безпеки. Спорудження свердловини може бути розпочато лише за наявності затвердженого у встановленому порядку робочого проекту, який отримав позитивну експертну оцінку експертно-технічного центру Держнаглядохоронпраці.

6.1.2. Свердловина будь-якої категорії повинна закладатись за межами охоронних зон ліній електропередачі, магістральних трубопроводів, водозабірних та інших промислових і цивільних об'єктів відповідно до СНіП ІІ-89-80, з урахуванням обмежень, передбачених Водним та Земельним Кодексами.

6.1.3. Проект будівництва нафтових і газових свердловин повинен включати в себе розділ з охорони праці, промислової санітарії, пожежної безпеки, протифонтанні заходи, а також розділ оцінки впливу на навколишнє природне середовище при будівництві свердловин.

6.1.4. Зміни робочого проекту допускаються у випадках невідповідності геолого-технічних умов буріння проектним рішенням або зміни проектної технології.

Всі зміни та доповнення до робочого проекту вносяться у протокольній формі організацією, що здійснює буріння свердловини, за погодженням з проектною організацією та замовником і затверджується організацією, що затвердила проект.

Зміни проектних рішень повинні бути також погоджені з відповідними органами державного нагляду в частині, що відносяться до їх компетенції.

Виняток складають лише аварійні ситуації, коли рішення приймає керівник організації, що здійснює будівництво свердловини, з наступним інформуванням проектної організації, замовника та відповідних органів державного нагляду.

Прийняті зміни не повинні знижувати рівень надійності об'єкта та рівень безпеки виконання робіт.

6.1.5. Проект будівництва куща свердловин повинен включати в себе схеми розміщення технологічного обладнання при різних схемах сумісного буріння і експлуатації свердловин, схему обв’язки бурових насосів, обсяги запасу бурового розчину для глушіння свердловини, заходи протифонтанного забезпечення, схеми евакуації людей, схеми розміщення техніки під час ліквідації аварійних ситуацій, заходи щодо захисту навколишнього середовища.

6.1.6. Контроль за дотриманням проектних рішень покладається на замовника, який, у разі необхідності, може залучати проектну організацію відповідно до СНіП 1.06.05-85.