8.2.2. До навантаження (розвантаження) залізничних платформ або піввагонів дозволяється приступити тільки після їх закріплення на фронті розвантаження відповідно до вимог "Інструкції з руху поїздів і маневрової роботи на зализницях України N ЦД/0001" [48] и огородження переносними сигнальними засобами відповідно до вимог "Інструкції з сигналізації на залізницях України N ЦШ/0001" [49].

8.2.3. Дозволяється пересування вагонів вручну по фронту розвантаження або навантаження тільки по горизонтальній дільниці колії у кількості не більше одного навантаженого або двух порожніх вагонів і під безпосереднім керуванням відповідальної особи, призначеної начальником відповідного лінійного підрозділу залізниці.

8.2.4. Чотиривісну платформу повинні пересувати не менше 8 чоловік.

8.2.5. Під час пересування вагонів вручну забороняється:

– пересувати їх зі швидкістю більше 3 км/год, у цьому разі вагони повинні бути обов'язково зчеплені;

– викочувати вагони за граничний стовпчик у напрямку головних і приймально-відправних колій;

– починати пересування, не маючи гальмових башмаків;

– підкладати під колеса для гальмування шпали, камені, ломи та інші предмети;

– пересувати вагони, коли у них знаходяться люди.

8.2.6. Штучне освітлення місць виконання навантажувально-розвантажувальних робіт повинно відповідати "ОСТ 32.9.81. Норми искусственного освещения объектов железнодорожного транспорта" [39].

8.2.7. На кожному місці виконання навантажувально-розвантажувальних робіт із застосуванням механізмів повинні бути розроблені та вивішені схеми стропування вантажів.

8.2.8. Під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт не дозволяється знаходження людей у зоні роботи вантажопідіймальних механізмів, а також в автомобілях і вагонах.

8.2.9. Відстань між двома суміжними платформами, що розвантажуються, повинна бути не менше 5 м. Якщо за умови фронту розвантаження розчеплення платформ неможливе, розвантаження повинно проводитись через одну платформу.

8.2.10. Під час навантажувально-розвантажувальних робіт поблизу електрифікованої колії працівники, їх інструмент та вантажі не повинні наближатися ближче 2 м до струмовідних частин контактної мережі, яка знаходиться під напругою.

Роботи на відстані від 2 м до 4 м від струмовідних частин можуть виконуватися без зняття напруги і без заземлення контактної мережі, але під наглядом спеціально призначеної і проінструктованої керівником робіт особи з кваліфікаційною групою з електробезпеки не нижче ІІ.

При роботах на відстані більше 4 м нагляд не вимагається.

8.2.11. Під час значного зниження видимості (туман, снігопад, сильний дощ) і при вітрі 6 балів (10-12,4 м/с) та більше роботи із застосуванням кранів необхідно припинити (якщо паспортом крана не передбачені інші норми).

8.2.12. Навантаження (розвантаження) стовпів необхідно проводити механізованим способом із застосуванням кранів, навантажувачів або інших механізмів, обладнаних спеціальними вантажозахоплювальними пристроями.

8.2.13. Навантаження (розвантаження) стовпів кранами, оснащеними гнучкими тросами, необхідно проводити бригадою у складі машиніста крана (кранівника) та чотирьох стропальників.

8.2.14. Перед початком розвантаження стовпів особа, відповідальна за безпечне переміщення вантажів кранами, повинна оглянути стан кожного штабелю, звернувши особливу увагу на стан "шапки", і залежно від цього визначити спосіб розвантаження.

8.2.15. На місцях навантаження та розвантаження стовпів повинні бути передбачені пристрої, які б виключали розвалювання стовпів.

8.2.16. Під час розвантаження стовпів:

– стропальники для стропування повинні підійматися у піввагон по переносних драбинах з гаками для закріплення за борт піввагону або по скоб-трапам;

– стропування необхідно виконувати не ближче 0,5 м від кінців стовпів;

– у піввагоні запобіжні стояки повинні бути встановлені у зазори між бортом і штабелем на глибину не менше 0,75 м щільно до основних стояків і закріплені дерев'яним клином;

– на платформах запобіжні стояки повинні бути закріплені стяжками для запобігання розвалюванню.

8.2.17. Дозволяється розвантажувати "шапку" за один захід без знімання дротяної ув'язки, якщо маса "шапки" не перевищує вантажопідіймальності крана. У цьому разі стропування "шапки" необхідно проводити за скоби напівжорсткого стропу або під "шапку" необхідно підводити у двох торцях чалочні стропи.

Дротяну ув'язку у цьому разі необхідно знімати спеціальними ножицями після розвантаження вантажу на землю .

8.2.18. Якщо маса "шапки" більше вантажопідіймальності крана, її необхідно розвантажувати декількома частинами. У цьому разі дротяну ув'язку необхідно знімати безпосередньо на піввагоні, або попередньо з кожного боку штабелю необхідно встановити по три запобіжні стояки висотою на 0,3 м вище верхнього рівня "шапки".

8.2.19. Перед навантаженням (розвантаженням) обмерзлих стовпів пачки стовпів по усьому контуру у місцях стропування необхідно очистити від льоду.

8.2.20. Під час відкриття бортів платформи, зрізання ув'язочного дроту, знімання стояків не дозволяється знаходження працівників у зоні можливого падіння вантажу.

Відкривати борти платформи повинні не менше двох працівників.

8.2.21. Орієнтування та утримання вантажу під час переміщенні необхідно здійснювати за допомогою відтяжок або легких міцних багрів, у цьому разі стропальники повинні знаходитися не ближче 3 м від вантажу.

8.2.22. Стовпи необхідно укладати у чарунки, огороджені з кожного боку двома стояками, або у спеціальні стелажі. Ширина чарунок, стелажів повинна бути 3 м, височина штабелю – не більше 3 м. Укладання повинно забезпечити стійкість штабелю.

8.2.23. Залізобетонні стовпи дозволяється навантажувати (розвантажувати) тільки за допомогою вантажопідіймальних механізмів.

8.2.24. Стропування залізобетонних стовпів виконується тільки за усі передбачені конструкцією монтажні петлі.

Залізобетонні стовпи необхідно укладати на підкладки у штабель височиною до 2 м.

8.2.25. Під час розвантажування стовпів та приставок механізованим способом керівник робіт повинен стежити за тим, щоб:

– виліт стріли крана був мінімальним;

– витримувався габарит з проводами контактної мережі електрифікованих залізниць;

– транспортний крановий засіб був додатково закріплений (залізничні крани закріплені за рейкові захвати, а автомобільні крани поставлені на виносні опори-аутригери);

– додержувались правила стропування вантажів.

8.2.26. Перед розвантажуванням стовпів вручну необхідно попередньо перевірити справність та надійність вантажно-розвантажувального інвентаря (покотів, багрів, блоків, кліщів, вірьовок, тросів, ломів тощо).

8.2.27. Під час навантаження (розвантаження) стовпів забороняється:

– підіймання працівників на навантажені платформи і піввагони на електрифікованих залізницях ;

– транспортування пакетів стовпів краном, коли окремі стовпи захоплені тільки одним стропом,

– транспортування пакетів стовпів краном при нерівномірному натягу стропів;

– застосування для скочування та переміщення стовпів дощок, стояків і т.ін.;

– одночасне скидання декількох стовпів у разі розвантажування вручну.

8.3. Роботи з навантаження на автомобіль і розвантаження з автомобіля.

8.3.1. Під час навантаження на автомобіль і розвантаження з автомобіля необхідно дотримуватися вимог Правил безпеки при роботах на автомобільному транспорті [6], цих Правил та технологічних карт на вантажно-розвантажувальні роботи.

8.3.2. Перед опусканням вантажу перевірити місце його встановлення і впевнитися, що вантаж не впаде, не перекинеться і не сповзе у бік.

8.3.3. Укладати вантаж на автомобіль слід рівномірно, не перевантажуючи один з боків.

8.3.4. Опускати вантаж необхідно так, щоб стропи не затискалися вантажем і легко знімалися. Знімати стропи дозволяється тільки після повного опускання і встановлення вантажу.

8.3.5. Перед навантаженням стовпів на автомобіль та їх розвантаженням автомобіль необхідно загальмувати, для чого під колеса автомобіля та причепа підкладають упори.

8.3.6. Навантажувати стовпи на автомобілі та трактори з причепами необхідно рядами оземками в кузов, встановивши попередньо на платформі автомобіля та причепа стояки з боку, протилежного навантаженню.

8.3.7. у разі навантаження довгих вантажів (труб, стовпів) на автомобіль з причепом-розпуском необхідно залишати зазор між щитом, встановленим за кабіною автомобіля, і торцем вантажу для того, щоб на поворотах та розворотах вантаж не чіплявся за щит.

8.3.8. Під час підіймання, розвертання, переміщення і опускання стовпів направляти їх дозволяється тільки за допомогою відтяжки (розчалки) необхідної довжини або легких міцних багрів, у цьому разі стропальники повинні знаходитися не ближче 3 м від вантажу.

8.3.9. У разі укладання опор або приставок на автомобіль необхідно нижній ряд укладати на дерев'яні прокладки з досок або брусків; між рядами опор або приставок прокладають такі ж прокладки. Щоб уникнути зміщення залізобетонних та дерев'яних опор під час транспортування, вони повинні бути надійно закріплені.

8.3.10. Навантаження стовпів на автомобіль вручну дозволяється в межах норми 50 кг на одного працівника.

8.3.11. У разі розвантаження стовпів з автомобілів вручну необхідно користуватися покотями (лагами), які повинні кріпитися до борту автомобіля так, щоб стопори не заважали вільному скочуванню стовпів на землю.

8.3.12. Відкочувати стовпи дозволяється після того, як буде припинено їх розвантаження.

8.3.13. Під час навантаження на автомобіль і розвантаження з автомобіля забороняється:

– знаходження людей (у тому числі водія) у кабіні або у кузові автомобіля; вони повинні знаходиться зовні зони дії стріли чи маневрування навантажувального механізму;

– підлазити під ледве піднятий вантаж для підведення строп;

– урівноважувати вантаж вагою власного тіла або підтримувати вантаж руками під час його переміщення;

– укладати стовпи без стояків на автомобіль з причепом;

– направляти стовпи під час підіймання, розвертання і опускання руками;

– стояти перед стовпом, який скочується з автомобіля;

– перевозити людей на платформі автомобіля, навантаженого стовпами або приставками, а також на причепі до автомобіля (трактора).

8.4. Роботи із застосуванням авто- і електронавантажувачів.

8.4.1. Роботи із застосуванням авто- і електронавантажувачів виконуються з додержанням вимог Правил охорони праці на автомобільному транспорті [6] та цих Правил.

8.4.2. Керувати автонавантажувачами можуть тільки водії автомобілів, які мають посвідчення на право керування ними.

Керувати електронавантажувачами можуть тільки особи, які мають посвідчення на право керування ними, а також кваліфікаційну групу з електробезпеки.

8.4.3. Робота на несправному авто- і електронавантажувачі не дозволяється. Навантажувачі, що мають колеса з вантажошинами, дозволяється використовувати тільки на дільницях з твердим і рівним покриттям, а автонавантажувачі з пневмошинами, крім того, – на покриттях з каменю (щебеню) та вирівняних земляних майданчиках.

Робота авто- і електронавантажувачів на дерев'яних настилах допускається за умови, що настили витримують масу автонавантажувача з вантажем.

8.4.4. Допустимі навантаження встановлюються залежно від положення центра ваги вантажу згідно з паспортними даними навантажувача. Вага вантажу, що піднімається, не повинна перевищувати встановленої величини.

8.4.5. Під час складання (розбирання) штабелів вантажів навантажувачами у зоні їх роботи не повинні проходити шляхи перевезення вантажів і перенесення вантажів вручну, а також виконуватися перевантажувальні роботи.

Зона роботи навантажувача – майданчик, необхідний для його маневрування при під'їзді до місця навантаження або розвантаження і від'їзді назад.

8.4.6. Перед початком роботи необхідно перевірити надійність кріплення пальців, шарнірів та кіл навантажувача, важелів і тяг рульового керування, відповідних болтових з'єднань та справність дії механізмів навантажувача.

8.4.7. Під час переміщення вантажів навантажувачами необхідно застосовувати штатні робочі пристосування згідно з технічною документацією; конкретні пристосування залежно від виду матеріалів визначаються керівником робіт.

8.4.8. Перед тим, як в'їжджати у вузьке місце між штабелями, обладнанням, елементами конструкцій будівель і споруд водій зобов'язаний зупинити навантажувач і впевнитися у відсутності людей у зоні роботи.

8.4.9. Навантажувачі з вилочними захватами при транспортуванні дрібних або нестійких вантажів повинні бути обладнані запобіжною рамкою або кареткою для упирання вантажу при переміщенні.

Дрібний штучний вантаж повинен бути укладений в спеціальну тару, яка б запобігала його падінню під час роботи.

8.4.10. Вилочні захвати автонавантажувачів повинні знаходитись в одній горизонтальній площині.

Подовжувачі вилочних захватів повинні бути обладнані пристроями, що надійно фіксують подовжувачі на захватах.

8.4.11. Під час роботи на вилочному навантажувачі необхідно дотримуватися таких вимог:

– вантаж необхідно розміщувати на захватній вилці так, щоб не виникало перекидного моменту, у цьому разі груз необхідно притиснути до рами вантажопідіймальника;

– вантаж, що підіймається, повинен розташовуватися рівномірно на обох лапах і може стирчати уперед за межі вилки не більше ніж на 1/3 довжини лап;

– великогабаритні вантажі дозволяється укладати вище захисного пристрою, але не більше одного місця, у цьому разі необхідно призначити особу для керування рухом навантажувача.

8.4.12. У разі застосування навантажувача зі стрелою необхідно спочатку підняти вантаж, а потім транспортувати його.

8.4.13. Положення вантажів, призначених для підіймання, повинно допускати їх вільне захвачування без зрушення з місця.

8.4.14. Захвачувати вантаж вилами необхідно у разі нахилу рами "від себе", а підіймання вантажу можна здійснювати тільки у разі нахилу рами "на себе".