1. Обов'язки кранівника після закінчення роботи


  1. Йдучи з крана на обідню перерву або в інших необхідних випадках, кранівник зобов'язаний:

    1. Установити кран в безпечне положення так, щоб його елементи не могли бути пошкоджені при маневрах суден, вагонів або сусідніх кранів.

    2. Установити всі рукоятки контролерів в нульове положення, вимкнути головний автомат і замкнути двері кабіни керування, вимкнути головний рубильник крана на колонці підключення.

  2. Після закінчення роботи кранівник зобов'язаний:

    1. Поставити кран так, щоб він не заважав роботі сусідніх кранів, гакову підвіску установити у верхнє положення, а стрілу, по можливості, - на мінімальний виліт. Якщо кран оснащений грейфером, магнітом або спредером, опустити їх на землю в безпечне місце. У випадку огляду канатів гакова підвіска опускається на рівень возика портала і закріплюється стропом.

    2. Поставити всі рукоятки контролерів у нульове положення.

    3. Затиснути нормально відкриті гальма, забити храповики, установити фіксуючі пристрої і блокування.

    4. Вимкнути головний автомат, рубильник, освітлення.

    5. Прибрати кран, витерти і змастити механізми.

    6. Зробити запис у вахтовому журналі про технічний стан та здавання крана і розписатися.

    7. Поставити кран на захвати (за відсутності змінника).

    8. Замкнути на замок кабіну крана.

    9. Залишити кран тільки після здачі його зміннику, а за його відсутності при виконанні пунктів 4.2.1-4.2.8 здати вахтовий журнал і ключ особі, відповідальній за його зберігання і видачу.


  1. Обслуговування крана


  1. При технічному обслуговуванні та ремонті кранівник портального крана зобов'язаний:

    1. До проведення будь-яких профілактичних чи ремонтних робіт переконатися в тому, що кран відключений від живлення електроколонки (вимкнутий головний автомат і рубильник) і вивішена табличка "НЕ ВМИКАТИ. ПРАЦЮЮТЬ ЛЮДИ".

    2. Одержати на місці інструктаж з техніки безпеки і вказівки особи, відповідальної за утримання вантажопідіймальних кранів в справному стані, про обсяг і особливості робіт з технічного обслуговування або ремонту крана.

    3. Роботи з технічного обслуговування в обсязі, передбаченому Правилами технічної експлуатації підіймально-транспортного устаткування морських портів, і роботи по ремонту здійснювати за вказівкою особи, відповідальної за утримання вантажопідіймальних кранів в справному стані.

    4. В процесі проведення профілактичного обслуговування та ремонту точно виконувати вказівки інструкції заводу-виготовлювача з розбирання, збирання і регулювання вузлів і механізмів крана.

    5. Не вмикати й не випробовувати механізми крана, ремонт яких не закінчено.

    6. Після закінчення всіх робіт з технічного обслуговування й ремонту пересвідчитися в тому, що у вузлах і механізмах не залишилось ніяких сторонніх предметів, всі огорожі поставлені на свої постійні місця.

    7. Виконати почергово контрольний пуск всіх механізмів і перевірити їх роботу на холостому ходу лише з дозволу особи, відповідальної за утримання вантажопідіймального крана в справному стані.

    8. Переконавшись у справності та надійності роботи відремонтованих механізмів крана, зробити запис у вахтовому журналі про виконаний обсяг технічного обслуговування і готовність крана до подальшої експлуатації.

До роботи, пов'язаної з обслуговуванням та ремонтом крана допускаються слюсарі, електромонтери з технічного обслуговування та ремонту вантажопідіймальних кранів або налагоджувальники, які мають відповідні посвідчення.


  1. Відповідальність кранівника


  1. Кранівник портального крана, навчений і атестований у відповідності з Правилами, несе особисту відповідальність за порушення вимог, викладених у даній Типовій інструкції, відповідно до чинного законодавства України.