7.3.33. При попаданні каустичної соди або лужного розчину на шкіру, слід негайно промити уражене місце холодною водою, потім змити слабим розчином оцтової кислоти, змастити вазеліном і перев`язати. При попаданні бризок лугу в очі і на обличчя слід негайно промити обличчя і очі чистою водою і звернутись до лікаря.

7.3.34. Ванни слід очищати тільки після цілковитого їх звільнення від мийних розчинів.

7.3.35. Мийник плодоовочевої сировини повинен бути забезпечений і використовувати спеціальний одяг і взуття: халат бавовняний, нарукавники клейончаті, косинку або ковпак, фартух бавовняний з водонепроникним просоченням, чоботи гумові, рукавички трикотажні.

7.3.36. Мийник консервної тари повинен користуватись халатом бавовня-ним, косинкою чи ковпаком, фартухом бавовняним з водонепроникним просочен-ням з нагрудником, чоботами гумовими, рукавичками гумовими, рукавичками бавовняними трикотажними.

Спецодяг оператора мийної машини має бути правильно заправлений, щоб не допустити захоплення його рухомими частинами транспортера і механізмів.


7.4. Калібрування, очищення, подрібнення сировини


7.4.1. Калібрувальні машини (барабанні, тросові, шнекові, валико-стрічкові, універсальні тощо) повинні відповідати вимогам ДСТУ 3235-95.

7.4.2. Калібрувальні машини барабанного типу повинні бути захищені щитами з обох сторін уздовж барабана. Щити повинні виключати можливість викидання сировини на робочі місця і очищення барабанів обслуговуючим персоналом під час роботи машини. Щити повинні бути зблоковані з пусковим пристроєм.

7.4.3. Калібрувальні машини, машини для подрібнення сировини повинні мати завантажувальні бункери висотою воронки не меншою ніж 0,6 м. Бункери повинні бути обладнані оглядовими пристроями для контролю заповнення, а шибери бункерів - обмежувачами руху продукту.

7.4.4. Сита сортувальних машин і просіювачів повинні бути огороджені кожухами.

7.4.5. Корпуси машин для очищення сировини парою повинні бути герметичними.

7.4.6. Машини для очищення сировини за допомогою стисненого повітря повинні бути обладнані переривниками подачі повітря під час завантаження і роз-вантаження пневматичної камери.

7.4.7. Приготування лужного розчину для хімічного очищення сировини по-винно здійснюватися централізовано на спеціальній станції в присутності лаборан-та. Розчин від станції до машин повинен подаватись по спеціальних трубопроводах.

Ємкості для зберігання хімічного розчину повинні бути щільно закриті, доступ до них дозволяється лише спеціальним особам.

Засоби з надання першої допомоги при опіках лугом наведені в п.п. 7.3.33.

7.4.8. Огородження обертових валиків у безперервно діючих апаратах хіміч-ного очищення повинні бути зблоковані з приводом.

7.4.9. Машини для хімічного очищення сировини повинні бути закриті кожухами і забезпечені відсмоктувачами в місцях подачі і вивантаження сировини.

7.4.10. Вузли машин для механічного очищення сировини - ножі, пуансони і матриці кісточковибивних машин, вали з металевими бичами і ротори гребеневід-ділювачів, барабани машин для нашпилювання фруктів повинні бути закриті кожухами, зблокованими з пусковим пристроєм.

7.4.11. Зубчасті та ланцюгові передачі машин для очищення сировини повин-ні бути огороджені, а завантажувальні бункери - закриті кришками.

7.4.12. Фрези качановисвердлювачів повинні закриватись кожухом, закріпленим на корпусі за допомогою пружини. У вільному положенні пружина повинна удержувати кожух так, щоб кінець фрези був усередині нього і знаходився від площини отвору на відстані не меншій ніж 0,05 м.

7.4.13. Гомогенізатори повинні бути оснащені манометром для контролю тис-ку продукту, що гомогенізується, манометром для контролю тиску в ємкості змащення, а також запобіжним клапаном, що виключає підвищення тиску в плунжерному блоці вище номінального.

7.4.14. Протиральні машини, цибулерізки і місця для заповнення баків, резер-вуарів чи бункерів подрібненим на млинах та дробарках напівфабрикатом (пряно-щі, сіль тощо) повинні бути обладнані місцевими відсмоктувачами.

7.4.15. Протиральні машини для гарячої маси повинні мати блокувальний пристрій для припинення подачі маси в бункер машини в разі його заповнення.

7.4.16. Конструкції затискних пристроїв та ущільнення бічних кришок проти-ральних машин повинні гарантувати надійність замикання, герметичність, зручність і безпечність виконання операцій з очищення та заміни ситових барабанів.

7.4.17. Мікромлини і молоткові дробарки повинні бути розміщені в спеціальних звукоізольованих приміщеннях і установлені на віброізолюючих опорах або прокладках.

Керування ними повинно бути дистанційним.

Молотки дробарок повинні бути виготовлені із зносостійкого матеріалу, не мати тріщин, випинів чи вм`ятин та міцно закріплені до била.

Кришка молоткової дробарки повинна мати блокування, що виключає мож-ливість вмикання дробарки при відкритій кришці.

7.4.18. Змішувач повинен мати блокувальні пристрої, що вимикають мішалку від привода під час відкривання кришки та перевертання робочого резервуара.

7.4.19. Пуансон машини для видалення насінника з яблук повинен спрацьовувати тільки за одночасного натиснення двох кнопок “пуск” обома руками.

7.4.20. Технологічні процеси, пов`язані з подрібненням сировини (цибулі, хрону, часнику тощо), що виділяє леткі речовини, слід проводити в окремих при-міщеннях.

7.4.21. Дробарки, коренерізки, цибулерізки, шаткувальні машини, машини для різання баклажан, кабачків і огірків повинні бути обладнані завантажуваль-ними бункерами, висота яких повинна бути не менша ніж 0,6 м.

7.4.22. У завантажувальному бункері машини для різання коренеплодів повинно бути блокування, що припиняє подачу сировини в бункер машини при заповненні його до завданого рівня.

7.4.23. Огородження різальних органів машин для подрібнення сировини повинні мати блокувальний пристрій, що вимикає привод при знятті огородження.

7.4.24. Під час роботи машин по очищенню, подрібненню овочів і фруктів необхідно стежити за рівномірним надходженням сировини в завантажувальний бункер різальної машини. Примусове проштовхування сировини в бункер не доз-воляється.

У разі переповнення бункера необхідно зупинити продуктовий елеватор або інше транспортуюче устаткування і, якщо рівень продукту в бункері не знижується, необхідно зупинити машину і вилами або совком вивантажити продукт у корзину або іншу тару. Тільки після визначення і усунення причини переповнення бункера дозволяється вмикати різальну машину в роботу. Стежити, щоб на робочі органи машини не попадали разом з овочами чи плодами камінці, металеві або інші предмети.

7.4.25. Заміну абразивних валиків і дисків машини повинен проводити тільки кваліфікований персонал.

7.4.26. Робітники, які працюють на дільницях очищення плодоовочевої продукції, повинні забезпечуватись спеціальним одягом: халатом бавовняним, нарукавниками клейончатими, ковпаком або косинкою, фартухом прогумованим з нагрудником.

7.4.27. Під час виконання робіт по очищенню овочів, плодів і ягід вручну слід користуватися спеціальним інструментом (ножами) заводського виготовлення, перевіривши його справність, надійність кріплення ручок і рукояток, відсутність тріщин на лезах, гостроту лез.

7.4.28. У процесі виконання робіт по очищенню плодоовочів вручну:

не слід робити різких рухів лезом ножа в бік руки, що удержує овочі і плоди;

не залишати ніж на транспортерних стрічках, рольгангах, на частинах машин, що виступають, не тримати його в кишені одягу, за поясом, у халяві взуття;

не відлучатись з робочого місця з ножем у руці;

у перервах роботи слід укласти ніж у спеціальний проріз робочого стола або спеціальної полиці лезом униз або вкласти в піхви, підвішені до пояса;

заточку ножів слід проводити на верстатах, обладнаних захисними кожуха-ми та екранами, що мають блокувальні пристрої. При відсутності екрана робітник повинен користуватись захисними окулярами.

Використовувані для подрібнення плодоовочів ножі повинні мати на рукоят-ках виступи, що захищають руку від зісковзування на лезо. У місцях з`єднання ру-коятки з хвостовою частиною леза ножа не повинно бути щілин, будь-яких частин, що виступають, задирок.

Для правки ручного інструменту повинні використовуватися мусати завод-ського виготовлення.

Ножі, за винятком різальної кромки, не повинні мати гострих граней.

Різальна кромка повинна бути рівномірно загострена.

Клинок ножа повинен бути без тріщин, заусенців, раковин і гофр та віднос-но ручки не мати перекосу.

7.4.29. Видача інструменту повинна проводитися за особистою карткою.

Зберігання ножів повинно здійснюватися в окремому приміщенні або шафі, що замикаються.

7.4.30. При сточуванні клинків ножів за шириною більше ніж на 40% або не-справності інструмент повинен бути замінений.

7.4.31. Різальний ручний інструмент на заточування повинен збиратися на робочих місцях і переноситися в спеціальному закритому ящику з ручкою і прорі-зами для інструменту.

7.4.32. Працівники, зайняті очищенням і подрібненням плодоовочів повинні забезпечуватися халатом бавовняним, косинкою або ковпаком, фартухом прогумованим з нагрудником, нарукавниками прогумованими. Калібрувальники на го-ріхових калібрувальних машинах, сортувальники при сортуванні вантажів, що порошать - халатом бавовняним, косинкою або ковпаком і захисними окулярами.


7.5. Стікання, віджимання і фільтрування соків

7.5.1. Устаткування для стікання, віджимання і фільтрування соку (стікачі, преси, фільтр-преси, сепаратори, екстрактори тощо) повинно відповідати вимогам ДСТУ 3235-95.

7.5.2. Преси, рамні фільтр-преси повинні бути оснащені запобіжними пере-пускними пристроями та манометрами, а сепаратори, центрифуги - манометрами і тахометрами.

Манометри на фільтр-пресах, сепараторах і центрифугах повинні бути вста-новлені на відвідному продуктопроводі до запірного органу. Манометри пресів повинні бути встановлені на нагнітальному боці насоса.

7.5.3. Стікачі і преси безперервної дії повинні бути обладнані завантажуваль-ними бункерами.

Відстань від отвору до шнека повинна бути не менша ніж 0,6 м.

7.5.4. Рідинні сепаратори повинні відповідати вимогам ГОСТ 24885-91,

ОСТ 27-00-221-75.

7.5.5. Барабан сепаратора повинен бути відбалансований і обертатись за годинниковою стрілкою.

Поза сепараційним приміщенням повинна бути встановлена дублювальна кнопка “Стоп”.

7.5.6. Сепаратор повинен бути обладнаний укажчиком рівня масла, на яко-му нанесена гранична нижня лінія рівня.

7.5.7. Люки (кришки) центрифуг і сепараторів повинні бути зблоковані з пусковим пристроєм, що вимикає привод і одночасно вмикає гальмовий пристрій під час відкривання люка (кришки).

7.5.8. Кришка кожуха екстрактора повинна бути зблокована з пусковим пристроєм або закрита за допомогою інструмента (спеціального ключа).

7.5.9. Завантаження устаткування і забирання мезги (вичавків) мають бути механізованими.

7.5.10. Сепаратор повинен бути установлений на бетонному фундаменті, не зв`язаному з фундаментом будівлі, і закріплятися анкерними болтами.

Між фундаментом і лапками станини повинні бути укладені противібраційні прокладки, надмірне стиснення яких фундаментними болтами не допускається.

7.5.11. Після капітального ремонту сепаратор підлягає технічному огляду. Результати технічного огляду всіх частин сепаратора, а також перевіряльних розрахунків повинні заноситись у спеціальний журнал.

Ремонт барабана сепаратора необхідно проводити тільки на спеціалізованих підприємствах.

7.5.12. Перед введенням в експлуатацію сепаратора необхідно перевірити правильність складання барабана, для чого необхідно вимкнути гальмо і відвер-нути стопорні гвинти барабана, перевірити напрям обертання.

7.5.13. До повної зупинки сепаратора не дозволяється знімати кришку, проводити змащення і огляд механізмів, зупиняти барабан руками або будь-якими пристосуваннями.

7.5.14. При появі вібрації, стороннього шуму, коливання числа оборотів за тахометром, сепаратор повинен бути негайно зупинений і до усунення несправностей в роботу не вмикатись.

7.5.15. Фільтр-преси повинні працювати в повному комплекті рам і плит. На трубопроводі, що подає сік на фільтр-преси, установлюються манометри і запобіж-ний клапан.

7.5.16. При ручному ущільненні рам фільтр-преса для закручування гвинтового затискача дозволяється користуватися лише важелями преса. Застосування до-даткових важелів для ущільнення рам преса забороняється.

7.5.17. Віджим набору плит можна проводити тільки при відсутності у фільтрі тиску.

7.5.18. Устаткування типу сепараторів, центрифуг, в яких є швидкообертові деталі та вузли великої маси, після вироблення встановленого заводом-виготів-ником терміну роботи повинно виводитися з експлуатації.

7.5.19. Апаратники сокових агрегатів під час виконання робіт повинні корис-туватися халатом бавовняним, косинкою чи ковпаком, рукавицями комбінованими.


7.6. Теплова обробка сировини і продуктів

7.6.1. Бланшування, підігрівання і варіння сировини та продуктів


7.6.1.1. Контрольно-вимірювальні прилади і арматура бланшувачів, підігрівни-ків і двостінних котлів повинні відповідати вимогам, наведеним у підрозділах 6,1., 6.2. цих Правил.

Перевірку справності дії запобіжних клапанів теплового устаткування необ-хідно здійснювати кожну зміну із записом результатів у журнал.

7.6.1.2. Бланшувачі і двостінні котли повинні бути обладнані місцевими від-смоктувачами.

7.6.1.3. Бланшувальні апарати повинні бути оснащені манометром, установ-леним на підвідному паропроводі після редукувального пристрою. Водяний блан-шувач, крім цього, повинен бути оснащений укажчиком рівня води у ванні і блокувальним пристроєм, що вимикає подачу пари в разі падіння рівня води.

7.6.1.4. Під час експлуатації бланшувача необхідно здійснювати постійний контроль за рівнем води у ванні і тиском пари.

Рівень води в бланшувачі повинен бути на 0,02 м вище барботера.