1) уловлювачі миттєвої дії або миттєвої дії з буферним ефектом:

- кабіна має бути порожньою і рухатися з номінальною швидкістю;

2) уловлювачі поступової дії:

- кабіна має бути навантажена на 125% від номінального навантаження у ліфтів з жорстким приводом і номінальним навантаженням у гідравлічних ліфтів і рухатися вниз з номінальною швидкістю або меншою.


7.10.11. Уловлювачі, які приводяться в дію від обмежувача швидкості, випробовуються без обриву та імітації обриву тягових канатів (ланцюгів).


7.10.12. Уловлювачі, які приводяться в дію пристроєм, який спрацьовує від обриву або слабини всіх тягових канатів (ланцюгів), випробовують від дії цього пристрою.

Кабіна (противага) має бути розміщена в нижній частині шахти, а шлях, який проходить кабіна (противага) з моменту початку падіння до посадження її на уловлювачі, має бути не більше ніж 100 мм.

У випадку несправності уловлювачів має бути унеможливлено падіння кабіни (противаги) на відстань більше ніж 200 мм за рахунок використання будь-яких пристроїв, установлених в шахті на період випробовування.


7.10.13. Уловлювачі, які приводяться в дію від обмежувачів швидкості і від пристрою, який спрацьовує від обриву або слабини всіх тягових канатів (ланцюгів), мають випробовуватись незалежно від кожного з приводних пристроїв.


7.10.14. Після проведення випробовувань треба переконатися, що не відбулося ніяких несприятливих змін, які можуть впливати на нормальну роботу ліфта. Якщо потрібно, можуть бути замінені тертьові компоненти. Візуальне перевіряння вважається достатнім.


7.10.15. Обмежувач швидкості має бути випробовуваний на спрацювання за частоти обертання, яка відповідає швидкості руху кабіни (противаги), зазначеній в 9.9.1 ДСТУ EN 81-1:2003 і 9.10.2.1 EN 81-2:2003, а також на його здатність приводити в дію уловлювачі під час перебування каната обмежувача швидкості на робочому шківі.


7.10.16. Якщо у ліфта самостійного користування корисна площа підлоги кабіни перевищує площу, зазначену в таблиці 11 ДСТУ EN 81-1:2003, для його вантажопідйомності, крім перевірки і випробовувань, викладених в цьому підрозділі, має бути перевірена неможливість введення в дію ліфта з кабіни або з поверхової площадки у разі завантаження кабіни масою, яка перевищує на 10% вантажопідіймальність ліфта.


7.11. Періодичний технічний огляд


7.11.1. Періодичному технічному огляду підлягають ліфти не рідше одного разу на 24 місяці, а після закінчення призначеного строку служби - не рідше одного разу на 12 місяців, якщо інше не встановлено експлуатаційними документами виробника.


7.11.2. Під час періодичного технічного огляду ліфт повинен підлягати перевірянням в обсязі вимог пунктів 7.10.2-7.10.3 цих Правил, крім перевірянь, регламентних відстаней і розмірів, які не змінюються в процесі експлуатації ліфта.

Перевіряння опору ізоляції мають бути проведені після закінчення робіт з підготовки електроустаткування до технічного огляду.

Перевіряння елементів заземлення і повного опору петлі "фаза-нуль" повинно бути проведене в термін, установлений Правилами технічної експлуатації електроустановок споживачів.


7.11.3. Перевіряння спрацьовування уловлювачів ліфта проводять із не завантаженою кабіною і на зменшеній швидкості, якщо це можливо здійснити. Зокрема, мають бути проведені перевіряння, зазначені в 7.10.2 цих Правил.


7.12. Позачерговий технічний огляд


7.12.1. Позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі:

- введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації;

- перерви в експлуатації більше як на 12 місяців;

- демонтажу та встановлення на новому місці;

- закінчення призначеного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження);

- експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зношування (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів;

- аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.

В інших випадках позачерговий технічний огляд проводять відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою власника.

У разі проведення позачергового технічного огляду в паспорті ліфта зазначають причину його проведення.

Після модернізації позачерговий технічний огляд і випробовування проводять тільки тих складових частин, які були замінені чи модернізовані.

До складу робіт з проведення позачергового технічного огляду входять перевіряння і випробовування такі ж, як під час проведення первинного технічного огляду згідно з 7.10, за винятком пунктів 7.10.7-7.10.9 цих Правил.


7.12.2. Якщо під час проведення ремонту були замінені:

- тягові канати (ланцюги);

- канатотяговий шків;

- лебідка;

- ущільнювачі гідроциліндра, повністю або частково трубопроводи гідравлічного ліфта;

- уловлювачі, обмежувач швидкості, буфер, НКП;

- електрична схема;

- електропроводка силового ланцюга або ланцюга керування;

- вимикачі безпеки;

- автоматичні замки дверей шахти,

то під час проведення позачергового технічного огляду після ремонту новоустановлені елементи мають підлягати огляду для визначення їх стану, перевірянню на функціонування, а у випадках, зазначених у 7.6.3 цих Правил, - випробовуванню.


7.12.3. Випробовуванню підлягають такі елементи ліфта у випадках їх заміни:

- тягові канати (ланцюги);

- лебідка;

- канатотяговий шків;

- уловлювачі;

- гідравлічний буфер;

- обмежувач швидкості;

- ущільнення гідроциліндра, трубопроводи, пристрій зупинки кабіни у гідравлічного ліфта.

Випробовуванню підлягає також лебідка після її капітального ремонту.

Обсяг випробовувань і методика їх проведення мають бути такими, як під час випробовування указаних елементів у разі проведення первинного технічного огляду.


7.13. Експертне обстеження (технічне діагностування) ліфтів


7.13.1. Експертне обстеження ліфта проводиться згідно вимогам НПАОП 0.00-6.18-2004 у разі:

- закінчення призначеного строку експлуатації (Додаток 4);

- реконструкції (перебудови) або модернізації, якщо це обумовлено нормативно-правовими актами з охорони праці;

- аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру, з метою визначення можливості відновлення;

- виявлення під час проведення технічного огляду зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів, що перевищують допустимі значення.

В інших випадках експертне обстеження устаткування проводять відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою власника.

Після модернізації експертне обстеження проводять в разі, якщо закінчився призначений строк експлуатації ліфта і тільки того устаткування, яке не було замінене чи модернізоване.


7.13.2. За висновком експертизи власник ліфта приймає рішення про експлуатацію ліфта в межах продовжуваного строку безпечної експлуатації, його заміну, ремонт, реконструкцію (перебудову), модернізацію або зміну параметрів експлуатації.


VІІІ. ВИМОГИ ДО ВИРОБНИКА ЛІФТІВ

8.1. Виробник повинен постачати на ринок ліфти, які в процесі експлуатації не загрожують здоров’ю та безпеці людей.


8.2. Несправності ліфта, що виникли в процесі експлуатації, не повинні загрожувати життю і здоров'ю користувачів. Несправність приладів безпеки ліфта має бути підставою зупинки ліфта.


8.3. Виробник ліфтів або уповноважений ним представник має забезпечити проведення оцінення ризиків з метою визначення вимог щодо здоров’я і безпеки, які застосовують до ліфтів. У конструкції ліфта мають бути враховані результати оцінення ризиків.


8.4. З метою забезпечення безпеки ліфтів мають бути виконані основні вимоги щодо захисту здоров’я і безпеки людей; такі вимоги, а також техніко-економічні вимоги мають виконуватися з повним розумінням і з урахуванням технічного рівня під час виготовлення ліфтів.


8.5. Якщо ліфти використовуються користувачем, а не компетентним персоналом, виробник під час проектування і виготовлення має на це зважати. Це стосується також випадків, коли ліфти використовуються у звичайному порядку.


8.6. Ліфти мають поставляти у комплекті з усім необхідним устаткуванням і приладами, потрібними для налагодження, технічного обслуговування та безпечного використання згідно з переліком виробника (постачальника).


8.7. Виготовлені ліфти мають бути забезпечені такою технічною документацією від виробника(постачальника):

- паспортом ліфта, зразок якого наведено в додатку 1 до цих Правил (спеціалізованій ліфтовій організації, яка уповноважена зарубіжним заводом-виробником, дозволено виготовляти паспорти ліфтів, що поставляються в Україну);

- установчим кресленням ліфта;

- настановою з монтажу, пуску, регулювання, програмування та обкатування;

- принциповою електричною (гідравлічною) схемою з переліком елементів;

- описом електроприводу і автоматики (дозволено опис записувати в настанову з експлуатації);

- електричною (гідравлічною) схемою з'єднань, а також іншою документацією, передбаченою технічними умовами на конкретний ліфт;

- декларація про відповідності ліфта, запобіжних комплектувальних виробів;

- сертифікати на підтвердження відповідності вогнестійкості протипожежних дверей шахти ліфтів;

- настановою з експлуатації (в двох примірниках), в якій повинно бути зазначено:

а) – строк та періодичність перевірок технічного стану.

б) – методика звільнення із кабіни пасажирів.

в) – методика первинного та періодичного технічних оглядів.

г) – вірогідні несправності та методика їх усунення.

д) – назва приладів, які використовують для діагностування та програмування.

- Журнал реєстрації ремонтів та проведення періодичних перевірок (Додаток 4)

Зазначена документація, крім паспорта ліфта, може бути на електронному носії. У разі поставки декількох ліфтів одного типу для встановлення на одному об'єкті технічну документацію, крім паспорта, дозволено поставляти в одному примірнику. Принципова електрична (гідравлічна) схема та схеми з'єднань мають бути вкладені в паспорт ліфта.

Крім технічної документації, ліфт повинен бути забезпечено також табличкою або написом, де зазначено:

- назва або товарний знак виробника;

- вантажопідіймальність (кількість пасажирів);

- заводський номер і рік виготовлення.

Табличка (напис) має бути встановлена на каркасі кабіни, або в кабіні, щоб була видною після монтажу та зберігалась протягом всього строку експлуатації ліфта.

До кожного ліфта додається документація українською мовою, як виключення, російською.

Роботодавець (власник) повинен забезпечити збереження технічної документації впродовж строку експлуатації ліфта.


8.8. Виробник заносить відомості про виготовлений ліфт до книги (файлу) обліку виготовлених ліфтів з зазначенням заводського номера, дати виготовлення, назви і адреси замовника, а також веде книгу (файл) обліку отриманих рекламацій із зазначенням замовника, від якого надійшла рекламація, її короткого змісту, заводського номера ліфта і дати його виготовлення та ужитих заходів.


8.9. Порядок накопичування, транспортування, знешкодження і захоронення відходів під час виготовлення, монтажу (демонтажу), ремонту, реконструкції, модернізації та експлуатації ліфтів повинні відповідати вимогам ДСанПіН 2.2.7.029-99.


8.10. У разі виявлення в процесі монтажу і експлуатації недоліків конструкції і виготовлення підприємство-виробник ліфтів має вжити заходів з їх усунення та повідомити всі організації, які придбали ці ліфти, про необхідність і методи усунення недоліків, надіслати відповідну технічну документацію, складальні одиниці і деталі, які необхідно замінити.


8.11. Відхилення від конструкторської документації, необхідність у яких виникає в процесі монтажу, модернізації, реконструкції ліфтів, повинні узгоджуватись з підприємством - виробником ліфта або організацією - розробником конструкторської документації.

Спеціалізованим ліфтовим організаціям, які отримали в установленому порядку дозвіл на монтаж, експлуатацію, реконструкцію ліфтів, дозволено вносити зміни до установчих креслень без проведення узгоджень з виробником за умови виконання вимог цих Правил.

Зміни до конструкторської документації повинні бути завірені підписом фахівця і печаткою організації, яка вносила зміни.


8.12. Ліфти повинні поставлятися у комплекті з необхідними устаткуваннями та приладами для їх монтажу, налагодження та експлуатації.


8.13. Оцінка відповідності ліфта, придбаного за кордоном, повинна проводитись згідно до вимог Технічного регламенту ліфтів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2009 року №465.


8.14. Технічні документації на ліфти, вказані в п.8.7 цих Правил, мають бути викладені українською мовою або як виняток російською мовою.

8.15. Двері кабіни та шахти з автоматичним приводом ліфтів класів І, ІІ, ІІІ та VІ не повинні зачинятись, якщо у дверному отворі перебуває пасажир, вантаж або інша перепона.


8.16. У кабіні ліфта класів І, ІІ, ІІІ та VІ крім звичайної вентиляції, має бути примусова вентиляції. Примусова вентиляція включається автоматично або пасажиром за допомогою кнопки вмикання з автоматичним відключенням після запрограмованого періоду часу.



ІX. БУДІВЕЛЬНІ ПІДЙОМНИКИ

9.1. На будівельні підйомники поширюється дія цих Правил з урахуванням вимог щодо будівельних підйомників, викладених у цій главі.