9.21 Випарні установки в комплексі із змішувальними установками (установки пропано-повітряної суміші) передбачають в таких випадках:

- при газопостачанні районів або об'єктів, що в перспективі будуть постачатися природним газом;

- для покриття пікових навантажень в мережах природного газу в періоди годинного, добового або сезонного максимуму;

- як резервне паливо для об'єктів та установок, що потребують безперебійного газопостачання;

- при використанні в системах газопостачання технічного бутану.

- при газопостачанні промислових підприємств.

9.22 При проектуванні газопостачання житлових районів від резервуарних установок, оснащених випарними та змішувальними установками, перевагу віддають укрупненим системам із централізованими випарними та змішувальними установками (станціям регазифікації).

При цьому число квартир, які доцільно постачати від однієї резервуарної установки, допускається приймати при подачі парової фази ЗВГ згідно з додатком Л, при подачі газоповітряної суміші - згідно з додатком M.

9.23 Випарні установки підрозділяються на проточні, що забезпечують отримання парової фази постійного складу в спеціальних теплообмінних апаратах (випарниках), та ємнісні з випаруванням зріджених газів безпосередньо в розходних резервуарах за допомогою спеціальних нагрівачів (регазифікаторів).

Проточні та ємкісні випарні установки допускається передбачати з підземними та надземними резервуарами.

9.24 При використанні у випарних установках, як теплоносія, гарячої води або пари з теплових мереж передбачаються заходи, що виключають можливість попадання парів ЗВГ в теплові мережі.

При використанні у випарних установках електронагріву електроустаткування повинно відповідати вимогам ПУЕ.

9.25 Випарні установки необхідно обладнувати КВП, а також регулюючою та захисною арматурою, що виключає вихід рідкої фази з випарної установки в газопровід парової фази та підвищення тиску парової та рідкої фаз вище допустимого. Випарні установки, для яких як теплоносій передбачається нагріта рідина або пара, повинні бути обладнані сигналізацією про зниження температури теплоносія нижче допустимого значення.

9.26 Випарні установки допускається розміщувати на відкритих площадках або в приміщеннях, рівень підлоги яких розташований вище планувальної відмітки землі.

Випарники продуктивністю до 50 м3/год допускається розміщувати безпосередньо на кришках горловин резервуарів або в межах резервуарної установки на відстані не менше 1 м від підземних або надземних резервуарів, а також безпосередньо в агрегатах, що споживають газ, якщо агрегати розміщені в окремих приміщеннях або на відкритих площадках.

Випарники продуктивністю більш 50 м3/год слід розміщувати поза межами резервуарної установки на відстані не менше:

- від будинків та споруд - за таблицями 25, 26;

- від огорожі резервуарної установки -10м.

9.27 Для випарників, що розміщуються поза приміщеннями, передбачають теплову ізоляцію корпусу. При труповому розміщенні випарників відстані між ними приймають не менше 1 м.

9.28 Змішування газів з повітрям допускається при тиску газу до 0,6 МПа.

9.29 Змішування парової фази ЗВГ з повітрям передбачається у співвідношеннях, що забезпечують перевищення верхньої межі займистості суміші не менше ніж у 2 рази, при цьому повинні передбачатися автоматичні пристрої для відключення змішувальної установки у випадку наближення складу суміші до меж небезпечної концентрації або у випадку раптового припинення надходження одного з компонентів суміші.

9.30 Змішувальні установки розмішують в приміщеннях, або на відкритих площадках згідно з вимогами, передбаченими 9.26.

При надходженні газу в змішувальні установки з газопроводів розміщення змішувальних установок передбачають на відстані не менше зазначеної в таблицях 25, 26.

9.31 Будинки та приміщення, призначені для розміщення випарних та змішувальних установок, повинні відповідати вимогам, установленим для приміщень, що відносяться за вибухопожежонебезпекою до категорії А, наведеним в розділі 8 для аналогічних установок.

9.32 Геотермальна установка (далі - ГТУ) ЗВГ, яка представляє собою вертикально поглиблену (до 50 м) герметичну циліндричну ємкість (обсадну трубу діаметром 250-600 mm), повинна виготовлятися із сталі марки 20 або іншої сталі, рівноцінної за міцностними параметрами, з товщиною стінки не менше 10 mm.

9.33 Зовнішня поверхня обсадних труб повинна мати антикорозійне захисне покриття типу «дуже посилене». ГТУ повинні бути обладнані стаціонарною установкою катодного захисту.

9.34 Нижній торець обсадних труб в призабойній зоні свердловини повинен бути герметизований бетонною пробкою довжиною не менше 500 mm із водонепроникного цементу або водонепроникного безусадного цементу марки не нижче 300.

9.35 ГТУ та їхні елементи, що працюють під тиском, повинні виготовлятися підприємствами, що мають технічні засоби та забезпечують необхідну якість виробів згідно з вимогами нормативних документів та мають дозвіл Держнаглядохоронпраці на їхнє виготовлення.

9.36 Вимоги до устаткування ГТУ, їхнє розміщення та відстань від ГТУ до будинків та споруд різного призначення, а також до підземних споруд передбачаються та приймаються, як для резервуарних установок.


Групові балонні установки

9.37 ГБУ слід вважати установку газопостачання, до складу якої входить більше двох балонів. В кожному конкретному випадку застосування групової балонної установки повинно бути обгрунтовано.

9.38 В складі ГБУ передбачають балони для ЗВГ, колектор високого тиску, регулятор тиску газу або регулятор-перемикач автоматичний, загальний вимикаючий пристрій, манометр, 3CKта трубопроводи.

При наявності в регуляторі тиску вбудованого 3CKустановка додаткового клапану не потрібна.

9.39 Число балонів в одній ГБУ визначають розрахунком, виходячи із годинної витрати газу та продуктивності одного балона в залежності від температури навколишнього повітря, марки газу та тривалості відбору газу.

9.40 Максимальну сумарну місткість балонів в ГБУ приймають за таблицею 24.

9.41 ГБУ розміщують в шафах із негорючих матеріалів або під захисними кожухами.

Розміщення ГБУ передбачають безпосередньо біля будинків або на відстані від будинків, не менше зазначеної в таблиці 25 та від споруд на відстані, не менше зазначеної в таблиці 26.







Таблиця 24

9.42 Стіни будинків, безпосередньо біля яких розміщуються ГБУ, повинні бути не нижче III ступеню вогнестійкості і не мати утеплювача з горючого матеріалу, віконних та дверних отворів на відстані, не менше зазначеної в таблиці 25 від групової балонної установки.

Біля громадського або виробничого будинку не допускається передбачати розміщення більше одної ГБУ.

Біля житлового будинку допускається передбачати розміщення не більше трьох ГБУ на відстані не менше 15м одна від одної.

Таблиця 25

Примітка. Відстань від групової балонної установки до виробничих будинків та складів, що по вибухопожежонебезпеці відносяться до категорії А і Б, слід приймати _____ більшою на 50 %, по пожежонебезпеці до категорії В - на 25 %.




Таблиця 26

9.43 Шафи та балони установлюють на фундаменти, навколо яких повинна виконуватися вимощення шириною не менше 1 м перед шафою і 0,5 м з інших боків.

ГБУ розміщують в місцях, що мають зручний під'їзд для транспорту.

ГБУ, що розміщуються під захисними кожухами, повинні мати огорожу із негорючих матеріалів.

Над ГБУ допускається передбачати тіньовий навіс із негорючих матеріалів.

9.44 При необхідності забезпечення стабільного випарування ЗВГ та неможливості використання резервуарних установок допускається передбачати розміщення ГБУ в спеціальній будівлі або в прибудові до глухої зовнішньої стіни виробничого будинку, що газифікується. Зазначені будівлі або прибудови повинні відповідати вимогам розділу 5, як для окремо стоячих або прибудованих ГРП.

Вентиляцію проектують з розрахунку п'ятикратного повітрообміну за годину із видаленням 2/3 повітря з нижньої зони приміщення.

9.45 Вимоги 9.44 поширюються на проектування приміщень магазинів для продажу малолітражних балонів населенню. Максимальну місткість балонів, що знаходяться в магазині, та мінімальну відстань від магазина до будинків та споруд слід приймати за таблицями 24 та 25 як для промислових підприємств.

Трубопроводи групових балонних та резервуарних установок

9.46 Трубопроводи обв'язування резервуарів, балонів та регуляторів тиску розраховують на тиск, прийнятий для резервуарів або балонів.

9.47 Зовнішні газопроводи від ГБУ передбачають із сталевих труб, що відповідають вимогам розділу 11.

Допускається передбачати приєднання газового обладнання тимчасових установок та установок сезонного характеру, розміщених поза приміщеннями, за допомогою гумових рукавів з виконанням вимог розділу 6.

9.48 Прокладка підземних газопроводів низького тиску від ГБУ та резервуарних установок із штучним випаруванням газу передбачають на глибині, де мінімальна температура вище температури конденсації газу.

Газопроводи від ємкісних випарників прокладають нижче глибини промерзання грунту.

9.49 Прокладання надземних газопроводів від ГБУ, що розміщуються в опалювальних приміщеннях, та від підземних резервуарних установок слід передбачати з тепловою ізоляцією. Теплову ізоляцію передбачають з негорючих матеріалів.

9.50 Похил газопроводів слід передбачати не менше 5 %о в бік конденсатозбірників для підземних газопроводів та у бік газопостачаючої установки для надземних газопроводів. Місткість конденсатозбірників приймають не менше 4 л на 1 м3 розрахункової годинної витрати газу.

9.51 Вимикаючі пристрої на газопроводах низького тиску від ГБУ та резервуарних установок слід передбачати згідно з вимогами розділу 4.

У випадку газопостачання більше 400 квартир від однієї резервуарної установки слід передбачати додатковий вимикаючий пристрій на підземному газопроводі від резервуарної установки над землею під захисним кожухом (в огорожі), поза проїзною частиною доріг.

Індивідуальні газобалонні установки

9.52 ІГБУ вважають установку газопостачання ЗВГ, до складу якої входить не більше двох балонів.

9.53 ІГБУ допускається передбачати як зовні, так і всередині житлових будинків (квартир) та громадських будинків. При газопостачанні ЗВГ з підвищеним утриманням бутану - розміщувати балони всередині будинків.

9.54 Розміщення балонів всередині житлових будинків (квартир) допускається передбачати тільки в будинках до двох поверхів включно.

9.55 Приміщення, в яких передбачається розміщення газових приладів та балонів з газом, повинні відповідати вимогам, передбаченим розділом 6.

Установку балонів всередині житлових будинків (квартир) слід передбачати в тих же приміщеннях, де знаходяться газові прилади. При цьому в одному приміщенні дозволяється встановлювати один балон місткістю 50 л. При місткості балона до 27 л дозволяється мати в одному приміщенні два балони (один із них запасний).

Балони слід розміщувати в кухнях, в місцях доступних для огляду та заміни балонів. Відстань від газового балону до газової плити слід передбачати не менше 0,5 м, до радіатора опалення або печі - не менше одного метра. При улаштуванні екрану, що запобігає нагріванню балону, відстань від балона до радіатора опалення або печі допускається зменшувати до 0,5 м. Відстань між балоном та екраном повинна бути не менше 0,1 м. При розміщенні балону проти топкових дверцят печей відстань між балоном та топковими дверцятами повинна бути не менше 2 м.

Допускається розміщувати балон місткістю до 27 л всередині газового приладу заводського виготовлення, якщо це передбачено конструкцією приладу і забезпечує температуру нагрівання стінки, що відокремлює балон від газових пальників, не вище 45 0C.

9.56 Розміщення ІГБУ та газових приладів не допускається:

- в житлових кімнатах;

- в цокольных та підвальних поверхах (підвалах);

- в приміщеннях, під якими є підвали та погреби, і вхід до них здійснюється з цих приміщень;

- на балконах та лоджіях;

- в приміщеннях без природного освітлення;

- в середині будинків гуртожитків;

- в приміщеннях, розташованих під обідніми та торговими залами підприємств громадського харчування, а також під аудиторіями та навчальними класами, під видовищними (актовими) залами громадських та виробничих будинків, лікарняними палатами та іншими приміщеннями з масовим перебуванням людей (більше 50).

9.57 В виробничих приміщеннях ІГБУ слід передбачати в місцях, захищених від пошкодження внутрішньоцеховим транспортом, бризок металу та впливу корозійно-активних рідин та газів, а також від нагрівання вище 45

C. Допускається розміщувати балони і безпосередньо біля агрегатів, споживаючих газ, якщо це передбачено конструкцією агрегату.

9.58 При використанні ІГБУ в тваринницьких та птахівничих приміщеннях їх слід розміщувати поза будинками, а при використанні ІГБУ в оранжереях та теплицях допускається їхнє розміщення всередині будинків.

9.59 Приєднання балона до газових приладів виконується гумовим рукавом, що відповідає вимогам розділу 11. Рукав повинний бути з одного куска, мати довжину не більш 5 м та кріпитися до стіни.

В місцях приєднання до приладу або регулятора рукав повинен надягатися на гофровані наконечники та кріпитися металевими хомутами, які забезпечують надійність та герметичність приєднання. Застосування дротових скруток не допускається.

9.60 Поза будинками ІГБУ повинні розміщуватися в шафах, що замикаються, і які зроблені з негорючих матеріалів, або під кожухами, що замикаються, і закривають верхню частину балонів та регулятор. Шафи повинні мати у верхній та нижній частинах прорізи або жалюзійні решітки для вентиляції.

При цьому внутрішній газопровід повинен бути сталевим і виконаним на зварюванні. Різьбові з'єднання допускається застосовувати тільки в місцях установки вимикаючого пристрою та газового приладу.