організаціях України


Рекомендована програма проведення занять з пожежно-технічного мінімуму


Тема 1 (2-4 години)

Заходи пожежної безпеки на об'єкті


Стисла характеристика виробництва (об'єкта) та його пожежної небезпеки. Основні положення Закону України "Про пожежну безпеку" ( 3745-12 ). Загальнооб'єктові правила, інструкції, положення та накази з питань пожежної безпеки. Відповідальність за порушення правил пожежної безпеки.

Основні причини пожеж: несправність обладнання, іскри електрогазозварювальних робіт та необережне поводження з вогнем, несправність електроустановок, порушення правил користування інструментами і електронагрівальними приладами та ін.

Вимоги щодо утримання території, протипожежних розривів, джерел протипожежного водопостачання.

Дії робітників і службовців у разі виявлення порушень правил пожежної безпеки. Місце знаходження та порядок виклику об'єктової пожежної охорони, а в разі її відсутності - найближчої пожежної частини. Порядок організації, цілі та завдання добровільної пожежної дружини.


Тема 2 (2-4 години)

Заходи пожежної безпеки на робочому місці


Характеристика пожежної небезпеки агрегатів та установок, що знаходяться у приміщенні (споруді). Дії персоналу у випадку порушень режиму роботи установок, машин і агрегатів. Протипожежний режим на робочому місці. Правила пожежної безпеки, встановлені для працівників даного приміщення, дільниці або споруди.

Можливі причини виникнення пожеж. Дії персоналу в разі загрози виникнення пожежі, аварії чи вибуху; правила вимкнення установок та агрегатів, порядок зняття напруги з електроустановок, виклику аварійної допомоги тощо.

Заходи пожежної безпеки, яких необхідно дотримуватися, стаючи до роботи, у процесі роботи та після її закінчення з метою запобігання виникненню пожеж.


Тема 3 (1 година)

Сповіщення про пожежу та виклик пожежної допомоги


Встановлений на підприємстві порядок (система) сповіщення людей про пожежу.

Засоби зв'язку, сигналізації, які є на об'єкті та на робочому місці, розміщення найближчих апаратів телефонного зв'язку, сповіщувачів пожежної сигналізації, пристосувань для подачі звукових сигналів пожежної тривоги, систем сповіщення та керування евакуацією людей. Порядок використання цих засобів у разі виникнення пожежі.


Тема 4 (2 години)

Засоби пожежегасіння, протипожежне устаткування та інвентар, порядок їх використання під час пожежі


Призначення та місцезнаходження існуючих на об'єкті засобів пожежегасіння, протипожежного устаткування та інвентарю (вогнегасники, внутрішні пожежні крани, діжки з водою, ящики з піском, стаціонарні установки пожежегасіння і т. ін.).

Загальні поняття про пожежну сигналізацію, спринклерне і дренчерне обладнання та інші установки пожежегасіння (вуглекислотні, пінні, порошкові тощо).

Порядок утримання існуючих на об'єкті засобів пожежегасіння (у літніх та зимових умовах). Правила використання вогнегасних засобів, протипожежного інвентарю та обладнання.


Тема 5 (2 години)

Дії під час пожежі


Дії в разі виявлення на робочому місці або на території об'єкта задимлення чи пожежі. Порядок повідомлення про пожежу пожежної охорони та інших аварійних служб. Організація зустрічі пожежних підрозділів. Відключення у разі необхідності устаткування, комунікацій, електроустановок та вентиляції.

Гасіння пожежі існуючими на об'єкті засобами пожежегасіння; порядок включення стаціонарних установок вогнегасіння, евакуації людей та матеріальних цінностей.

Дії після прибуття пожежних підрозділів (надання допомоги у прокладанні рукавних ліній, участь в евакуації матеріальних цінностей та виконанні інших робіт за розпорядженням керівника пожежегасіння).

Обов'язки членів добровільної пожежної дружини за табелем бойової обслуги.


Додаткова тема 6 (1-2 години)

Заходи пожежної безпеки в побуті


Основні причини виникнення пожеж у жилих будинках: необережне поводження з вогнем, використання факелів та паяльних ламп для відігрівання замерзлих труб центрального опалення, водопостачання чи каналізації. Несправності та неправильна експлуатація приладів газопостачання, опалення та побутових споживачів електроенергії.

Пожежна небезпека хімічних речовин, предметів побутової хімії та аерозольних препаратів.

Запобігання пожежам від основних причин. Порядок утримання житлових і підсобних приміщень, індивідуальних гаражів.

Виклик пожежної охорони і поведінка громадян у разі виникнення пожежі.

Примітки:

  1. Під час розробки конкретних програм з пожежно-технічного мінімуму необхідно враховувати специфіку виробництва, пожежну небезпеку речовин і матеріалів, що застосовуються, та інші чинники, які впливають на стан пожежної безпеки підприємства.

  2. Вивчаючи теми пожежно-технічного мінімуму, слід інформувати тих, хто навчається, про найбільш характерні випадки пожеж, що мали місце на підприємстві.

Для кращого засвоєння матеріалу бажано використовувати з учбовою метою різні учбові експонати, фотознімки, плакати, макети, технічні засоби навчання.

  1. Тема 6 є додатковою до програми пожежно-технічного мінімуму і вивчається у зв'язку з тим, що основна кількість пожеж із загибеллю людей стається в побуті.


Додаток N 3.4

до Типового положення про спеціальне

навчання, інструктажі та перевірку

знань з питань пожежної безпеки на

підприємствах, в установах та

організаціях України


Форма посвідчення про проходження спеціального

навчання (пожежно-технічного мінімуму)


Посвідчення

про проходження спеціального

навчання (пожежно-технічного

мінімуму)


Відомості

про перевірку знань*


Видано _________________________


Перевірку знань пройшов _______

(прізвище та ініціали)


_______________________________

Фах (посада) ___________________


(прізвище, ім'я та по-батькові,

Місце роботи ____________________


_______________________________

(підприємство, цех,


коли, де)

_________________________________


_______________________________

дільниця та ін.)


_______________________________

_________________________________



Місце проведення навчання _______


Підстава:

_________________________________


протокол засідання комісії

(вказується підприємство,


м.п. від "__"_______ 19_ р.

_________________________________


N _______

організація, установа



_________________________________


Голова комісії ________________

навчальний заклад, на базі якого


(прізвище, підпис)

_________________________________


_______________________________

проведено навчання)


_______________________________



_______________________________




Власник посвідчення пройшов спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум) та склав заліки






Підстава:

протокол засідання комісії

м.п. від "___"________199_ р.

N ______


Голова комісії _________________

(прізвище, підпис)


* Перевірка знань з пожежно-технічного мінімуму проводиться щорічно. Запис у посвідченні робиться за умови позитивних результатів перевірки

"___"_______ 199_ р.

Реєстраційний N __________




Додаток N 4

до Правил пожежної безпеки при

експлуатації магістральних

нафтопроводів України НАПБ

В.01.021-97/510

Рекомендований


Приблизний перелік робіт (професій), що пов'язані з підвищеною пожежною небезпекою і при прийманні на які особи повинні проходити спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), а також щорічну перевірку знань нормативних актів з пожежної безпеки


До електрозварювальних робіт з підвищеною пожежною небезпекою належать:

  • газозварювальні і газорізальні роботи;

  • різальні та інші роботи з застосуванням обладнання, в якому використовується рідке паливо (паяльні лампи, бензогасорізи і т.ін.);

  • ізоляційні роботи, пов'язані з розігріванням бітумів, смол, мастик;

  • роботи, пов'язані з приготуванням і нанесенням мастик, клеїв та інших вибухопожежонебезпечних речовин і матеріалів;

  • ремонтні роботи в (на) резервуарах, насосних по перекачуванню нафти, зливно-наливних естакадах та інших подібних спорудах, магістральних і технологічних нафтопроводах, технологічному обладнанні, в якому застосовуються, обертаються, зберігаються нафта та інші легкозаймисті і горючі рідини, вибухопожежонебезпечні речовини й матеріали;

  • роботи з електроустановками у вибухонебезпечних і пожежонебезпечних зонах (відповідно до класифікації, встановленої ПУЕ);

  • роботи з технологічним обладнанням, апаратами і т.ін., де знаходяться в обігу легкозаймисті і горючі рідини, горючі гази, а також речовини і матеріали, здатні вибухати і горіти в результаті взаємодії з водою, киснем повітря й один з одним.

До професій, пов'язаних з підвищеною пожежною небезпекою належать:

  • матеріально-відповідальні працівники складського господарства і баз, де зберігаються горючі матеріали, негорючі матеріали в горючій упаковці, різноманітні пожежонебезпечні речовини і матеріали;

  • працівники всіх професій, зайняті на транспортуванні, прийманні, зберіганні, відпуску і переробці нафти (нафтопродуктів), у тому числі:

  • оператори, старші оператори товарних ділянок приймання, відпуску, зберігання нафти і нафтопродуктів;

  • водії електронавантажувачів;

  • машиністи, старші машиністи продуктових насосних;

  • пробовідбірник нафти і нафтопродуктів;

  • мийники бочок з-під масла, мазуту, інших легкозаймистих та горючих рідин;

  • працівники відділень (ділянок) брудної бочкотари (із залишками нафти, мазуту, інших легкозаймистих і горючих рідин), попередньої обробки відпрацьованих масел, автозаправних станцій.

Примітка. Конкретний перелік робіт (професій, посад), при прийманні на які повинні проводитися спеціальне навчання за програмами пожежно-технічного мінімуму і щорічна перевірка знань встановлюється наказом власника підприємства з урахуванням специфіки виробництва, вимог відповідних міжгалузевих і галузевих нормативних актів, цих Правил і Типового положення про спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України.


Додаток N 5

до Правил пожежної безпеки при

експлуатації магістральних

нафтопроводів України НАПБ

В.01.021-97/510

Рекомендований


Порядок забезпечення спецодягом членів добровільної пожежної дружини (команди). Норми належності


  1. Спецодяг та спорядження повинні видаватися членам ДПД (ДПК), що входять до складу бойового розрахунку.

  2. Зарахування до бойової обслуги визначається наказом керівника підприємства.

  3. Видача спецодягу (спорядження) здійснюється безкоштовно за рахунок підприємства, де створюється добровільна пожежна дружина (команда).

  4. До комплекту (з мінімальними строками експлуатації) спецодягу і спорядження входять:

  • бойовий одяг 2 роки

  • рукавиці брезентові 1 рік

  • каска пожежна до зношення

  • пояс пожежний до зношення

  • тілогрійка бавовняна 3 роки

  • шаровари бавовняні утеплені 6 років

  • взуття спеціальне до зношення

  1. Списання одягу здійснюється в міру його зношення.

Стан спорядження, яке непридатне до подальшої експлуатації і не підлягає ремонту та відновленню, визначається за результатами випробувань або за висновком комісії.

  1. Бойовий одяг, рукавиці, каски, пояси є інвентарним майном і повинні постійно знаходитись у приміщенні, де розташована пожежна техніка (у пожежному депо) та використовуватися тільки під час практичних занять або роботи на пожежах.

Примітка: Термін "зношення" визначає стан, при якому подальша експлуатація виробу неможлива через неспроможність виконання своїх функцій. З'ясовується методом випробувань або встановлюється комісією.


Додаток N 6

до Правил пожежної безпеки при

експлуатації магістральних

нафтопроводів України НАПБ

В.01.021-97/510

Довідковий


Типове положення про пожежно-технічну комісію *

_________________

* Затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 27 вересня 1994 р. N 521, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 жовтня 1994 р. за N 248/458


  1. Загальні положення


  1. Пожежно-технічні комісії (ПТК) створюються відповідно до Закону України "Про пожежну безпеку" (ст.5) на підприємствах, в установах та організаціях (надалі підприємствах) з кількістю працівників 50 і більше чоловік незалежно від форм власності та видів господарської діяльності.

Метою створення ПТК є залучення інженерно-технічних працівників, службовців тощо до активної участі у роботі щодо попередження пожеж і посилення протипожежного захисту підприємств.