Несправні опалювальні пристрої не повинні допускатись до експлуатації.

  1. Працівники, призначені на підприємствах відповідальними за технічний стан опалювальних установок, зобов'язані організувати постійний контроль за правильністю їх утримання і експлуатації, своєчасністю і якістю ремонту.

  2. До повітронагрівальних та опалювальних приладів повинен бути забезпечений вільний доступ для огляду та очистки.

  3. При встановленні і експлуатації калориферних установок, що працюють на рідкому або газоподібному паливі, необхідно, щоб:

  • між калориферами, а також між калориферами і будівельними конструкціями камер не було зазорів. Виявлені зазори повинні замащуватись негорючими матеріалами;

  • контрольно-вимірювальні прилади були постійно справними;

  • систематично виконувалось очищення калориферів від забруднень пневматичним або гідравлічним способом.

  1. Перевірка, профілактичний огляд і очищення вентиляційного обладнання повинні виконуватись за затвердженим графіком.

  2. Автоматичні вогнезатримуючі пристрої (заслінки, шибери, клапани), пристрої блокування вентиляційних систем з автоматичною пожежною сигналізацією і системами пожежегасіння, а також ізоляції повітроводів повинні утримуватись у справному стані.

  3. При експлуатації автоматичних вогнеперешкоджальних пристроїв необхідно:

  • не рідше одного разу на тиждень перевіряти їх загальний технічний стан;

  • своєчасно очищати від забруднень горючим пилом та іншими відкладами чутливі елементи приводу засувок (легкоплавкі замки, легкоспалимі вставки, термочутливі елементи і т.ін.).

  1. При експлуатації систем вентиляції і кондиціювання повітря забороняється відключати вогнеперешкоджальні пристрої, а також випалювати жирові відклади, пил та інші горючі речовини, що скупчились у повітроводах.

  2. При експлуатації очисних пристроїв необхідно своєчасно очищати фільтри від горючих відкладів.

  3. Вентиляційні камери повинні бути постійно закриті на замок. Вхід стороннім особам до приміщення вентиляційних камер забороняється. Зберігання у вентиляційних камерах різного обладнання та матеріалів забороняється.


Котельні


  1. Біля кожної форсунки чи теплогенеруючої установки, яка працює на рідкому паливі, повинен бути встановлений піддон з піском, а на паливопроводі - не менше двох запірних пристроїв (по одному біля топки та ємкості з паливом).

  2. Паливо повинно зберігатись у спеціально пристосованих для цього приміщеннях або на спеціально виділених площадках, відповідно до вимог будівельних норм проектування котельних.

В котельних приміщеннях допускається установка видаткових ємкостей закритого типу місткістю не більше 1 куб.м для легкого нафтового палива, або згідно з вимогами п.5.2.18 ППБУ ( z0219-95 ).

При цьому підігрів легкого нафтового палива у видаткових баках не допускається.

  1. Баки з ЛЗР та ГР (крім мазутів, масел) повинні бути закритими і сполучатись з зовнішнім повітрям трубою з вогнеперешкоджувачем діаметром не менше ніж 50 мм.

Кожний паливний бак повинен мати спускну трубу з вентилем, безпечний у пожежному відношенні вимірювач рівня (застосовувати мірні скельця не допускається).

  1. У приміщенні котельної та інших теплопродуктивних установок і виробництв забороняється:

  • допускати до роботи особи, які не пройшли спеціального навчання та протипожежний інструктаж, не одержали відповідних кваліфікаційних посвідчень;

  • залишати без нагляду працюючі котли і нагрівачі, крім обладнаних системою автоматики і сигналізації, які забезпечують роботу без постійного обслуговуючого персоналу;

  • експлуатувати установки у випадку підтікання рідкого палива або витоку газу з системи паливоподачі;

  • розпалювати установки без попереднього провітрювання топок та газоходів;

  • подавати паливо, коли форсунки або газові пальники погасли;

  • працювати при несправних або відключених приладах контролю, автоматики і регулювання, а також при їх відсутності;

  • сушити одяг, взуття та інші матеріали на котлах, газоходах та паропроводах;

  • користуватись видатковими бачками, якщо вони не мають пристосувань відведення палива до аварійного резервуару, розташованого в безпечному місці, згідно з вимогами ВБН В.2.2-58.1-94;

  • працювати при відсутності протипожежних засобів і пожежних кранів;

  • зберігати мастильні матеріали та ЛЗР;

  • застосовувати паливопроводи з горючих матеріалів.

    1. При вибуху або пожежі в котельній потрібно негайно закрити відключаючий пристрій на вводі газопроводу чи на паливному резервуарі.

    2. Не допускається розміщення "дахових" котельних безпосередньо над приміщеннями суспільного призначення з масовим перебуванням людей, душовими, над складами спалимих матеріалів та приміщеннями з вибухонебезпечними зонами.

  1. Каналізація та очисні споруди

    1. До виробничої чи виробничо-дощової каналізації відводяться:

  • підпродуктова вода з резервуарів (крім резервуарів, які обладнані пристроями розмиву осадів), вода від миття: бочок з-під нафтопродуктів, площадок зі зливно-наливними пристроями, підлог у продуктових насосних станціях та ін.;

  • вода від охолодження резервуарів при пожежі.

Не допускається скидати до мережі каналізації стічні води, що утворюються при зачищенні резервуарів.

  1. Скидання нафти до каналізаційних систем навіть у аварійних випадках забороняється. Для цього повинні передбачатись спеціальні аварійні ємкості.

  2. За ступенем забрудненості нафтою стічних вод повинен бути встановлений щоденний лабораторний контроль, при перевищенні вмісту нафтопродукту в стічних водах повинні бути вжиті заходи для виявлення неконтрольованого джерела надходження нафтопродукту до каналізації.

  3. Для запобігання накопиченню різних осадів, що закупорюють колектори, необхідно постійно слідкувати за рівнем води в колодязях з гідравлічними затворами. При перевищенні рівня води необхідно прочистити засмічену ділянку труби і колодязь.

  4. Оглядові колодязі каналізаційних мереж необхідно утримувати в чистоті, вони повинні бути постійно закриті кришками.

  5. Чистка каналізаційних труб, лотків і колодязів повинна здійснюватись вибухопожежонебезпечними способами.

  6. При експлуатації каналізаційних насосних станцій виробничих (нафтовмісних) стічних вод не допускається:

  • розміщення насосів іншого призначення в приміщенні насосів для перекачування виробничих стічних вод;

  • робота насосів при непрацюючій припливно-витяжній вентиляції (при постійному перебуванні обслуговуючого персоналу).

___________________

* АВП - аварійно-відновлювальні пункти


  1. Вимоги до утримання технічних засобів протипожежного захисту


  1. Установки пожежної сигналізації і пожежегасіння, оповіщення людей про пожежу та керування евакуацією, засоби зв'язку

    1. Установки пожежної сигналізації та пожежегасіння, системи протидимового захисту, оповіщення людей про пожежу і керування евакуацією повинні відповідати вимогам будівельних норм і правил, стандартів, технічних умов та проектної документації.

Внесення змін до конструкції установок (систем) та до об'ємнопланувальних рішень приміщень, що потребують захисту, допускається виконувати за узгодженням з проектною організацією і органами державного пожежного нагляду.

  1. На основі нормативних вимог і технічної документації заводів-виробників для персоналу, що здійснює технічне обслуговування (ТО) та ремонт установок (систем), з урахуванням специфіки виробництва повинні бути розроблені інструкції по експлуатації, затверджені керівництвом підприємства.

  2. Кожний випадок спрацювання, відмови і неефективної роботи установки (системи) в разі пожежі повинен бути розглянутий і зареєстрований в журналі обліку її функціонування.

  3. На кожному підприємстві повинні бути призначені:

  • працівник, відповідальний за експлуатацію установки (системи);

  • працівники для виконання ТО і ремонту установок (систем);

  • оперативний (черговий) персонал для цілодобового контролю за функціональним станом установок (систем).

  1. Підприємства, що не мають можливості власними силами здійснювати ТО і ремонт установок (систем), зобов'язані укласти договір на виконання цих робіт зі спеціалізованими організаціями.

  2. При виконанні робіт по ТО і ремонту установок (систем) спеціалізованою організацією, контроль за якістю їх виконання здійснює особа, відповідальна на підприємстві за експлуатацію установок (систем).

Наявність договору на централізовані ТО і ремонт установок (систем) зі спеціалізованою організацією не знімає відповідальності з адміністрації підприємства за їх експлуатацію.

  1. Працівник, відповідальний за експлуатацію установки (системи), зобов'язаний забезпечити:

  • виконання цих вимог і інструкцій по експлуатації установок (систем);

  • утримання установок (систем) у працездатному стані шляхом своєчасного проведення ТО і планово-попереджувальних ремонтів (ППР);

  • навчання обслуговуючого персоналу, а також інструктаж працюючих у приміщеннях, що підлягають захисту;

  • розробку документації по експлуатації;

  • контроль за систематичним веденням документації по експлуатації;

  • інформування спеціалізованої організації, що здійснює ТО і ремонт, місцевих органів державного пожежного нагляду, про всі випадки відмов і спрацьовування установок (систем);

  • своєчасне пред'явлення рекламацій:

  • заводам-виробникам - при поставці некомплектних, неякісних приладів і обладнання, а також тих, що не відповідають вимогам діючих нормативно-технічних документів;

  • монтажним організаціям - при виявленні неякісного монтажу або відхилень від проектної документації, не узгоджених з розробником проекту;

  • спеціалізованим організаціям - за неякісне і несвоєчасне ТО і ремонт установок (систем);

  • проведення необхідних заходів по підготовці установок (систем) до роботи в зимовий період.

  1. Обслуговуючий персонал зобов'язаний знати і виконувати ці вимоги і інструкції по експлуатації.

  2. Обслуговуючий персонал повинен здійснювати регламентні роботи по ТО і ППР у відповідності з річним планом-графіком, який складається з урахуванням технічної документації заводів-виробників, строків проведення заходів по ремонту технологічного обладнання і узгоджується з місцевими органами державного пожежного нагляду.

  3. Обслуговуючий і оперативний персонал при виявленні порушень вимог технічного утримання або несправностей установок (систем) зобов'язаний негайно сповістити про це особу, відповідальну за їх експлуатацію, а також вжити необхідних заходів по усуненню виявлених недоліків.

  4. В процесі експлуатації проводити заходи, що перешкоджають нормальній роботі установок (систем) або погіршують ефективність їх дії, забороняється.

В період виконання робіт по ТО або ремонту, проведення яких пов'язане з відключенням установки (системи), адміністрація об'єкту зобов'язана забезпечити пожежну безпеку приміщень, що підлягають захисту, установкою (системою), поставивши до відома місцеві органи державного пожежного нагляду.

  1. Оперативний (черговий) персонал повинен знати:

  • тактико-технічні характеристики обладнання і приладів установки (системи) і принцип їх дії;

  • найменування і місцезнаходження приміщень, що підлягають захисту;

  • порядок виклику пожежної охорони;

  • порядок ведення оперативної документації;

  • порядок перевірки працездатності установки (системи);

  • посадові інструкції.

  1. До призначення на самостійну роботу обслуговуючий і оперативний (черговий) персонал зобов'язаний пройти виробниче навчання.

Для виробничого навчання власником підприємства повинен бути наданий термін, достатній для набуття практичних навичок, ознайомлення з обладнанням установки і одночасного вивчення:

  • цих вимог;

  • проектної і виконавчої документації на установку (систему);

  • порядку ведення документації по експлуатації, інструкцій по експлуатації і документації заводів-виробників обладнання і приладів;

  • порядку проведення ТО і ППР;

  • посадових інструкцій.

Після закінчення виробничого навчання обслуговуючий і оперативний (черговий) персонал повинен пройти перевірку знань, порядок якої визначається наказом або розпорядженням керівника підприємства.

Персонал, який показав незадовільні знання при перевірці, до обслуговування установок (систем) не допускається.

  1. У працівника, відповідального за експлуатацію установки (системи), повинна бути у наявності така технічна документація:

  • проектна документація і виконавчі креслення на установку (систему);

  • акт приймання і здачі установки (системи) до експлуатації;

  • паспорти на обладнання і прилади;

  • відомість про змонтування обладнання, вузлів, приладів і засобів автоматизації;

  • інструкція по експлуатації установки (системи);

  • перелік регламентних робіт по ТО установки (системи);

  • план-графік ТО і ППР;

  • журнали обліку ТО (ремонту) і функціонування установок (систем);

  • графік чергування оперативного (чергового) персоналу;

  • посадові інструкції;

  • паспорти на зарядку балонів установок газового пожежегасіння;

  • журнал зважування балонів з вогнегасною речовиною установок газового пожежегасіння.