3.2. Протипожежне водопостачання

3.2.1. Протипожежне водопостачання для зовнішнього та внутрішнього пожежогасіння автостоянок слід здійснювати з урахуванням СНиП 2.04.01 та СНиП 2.04.02, ДБН В.2.3-15 (розділ 8).

3.2.2. Пожежні шафи (пожежні кран-комплекти) повинні відповідати ДСТУ 4401-1, ДСТУ 4401-2.

3.3. Протидимний захист

3.3.1. Протидимний захист автостоянок слід здійснювати з урахуванням СНиП 2.04.05.

Автостоянки, незалежно від поверховості та площі (об'єму), слід обладнувати системами протидимного захисту згідно з ДБН В.2.3-15.

3.3.2. Для протидимного захисту автостоянок використовуються:

системи природного та примусового димовидалення для захисту приміщень зберігання автомобілів (рис. 3.1) та ізольованих рамп (рис. 3.2);

системи підпору повітря для захисту незадимлюваних сходових кліток, протипожежних тамбур-шлюзів, ліфтових шахт (рис. 3.3).

1 - приміщення зберігання автомобілів;

2 - вентиляційні камери;

3 - димові клапани;

4 - вентилятори димовидалення;

5 - протипожежні клапани;

6 - шахта димовидалення.




Рисунок 3.1 - Схема системи примусового димовидалення з приміщень зберігання автомобілів із розташуванням вентиляторів безпосередньо на поверсі автостоянки

3.3.3. Автостоянки з одним підземним поверхом обладнуються системами природного або примусового димовидалення.

Автостоянки з двома та більше підземними поверхами повинні обладнуватися системами примусового димовидалення.

3.3.4. Для системи природного димовидалення влаштовуються:

- у зовнішніх стінах припливні вентиляційні отвори;

- витяжні вентиляційні блоки.

3.3.5. В автостоянках системи вентиляції (у тому числі протидимна), кондиціонування та повітряного опалення повинні влаштовуватися для кожного поверху окремо; прокладання повітроводів через інший поверх не допускається.

У разі прокладання повітроводів через суміжну секцію потрібно забезпечувати межу вогнестійкості стінок повітроводів, не меншу за ЕІ 45 (згідно з ДБН В.2.3-15). При цьому системи димовидалення для кожного протипожежного відсіку в межах поверху повинні бути окремими, а транзитні повітроводи не слід прокладати через інший протипожежний відсік.



1 - приміщення зберігання автомобілів;

2 - вентиляційні камери;

3 - нагнітальний вентилятор;

4 - витяжний вентилятор;

5 - витяжний протидимний клапан;

6 - нагнітальний протидимний клапан;

7 - протипожежний клапан;

8 - протипожежні тамбур-шлюзи;

9 - ізольована рампа;

10 - вентиляційний блок.


Рисунок 3.2 - Схеми систем примусового димовидалення з ізольованих рамп (варіанти):

а) видалення диму з верхньої зони рампи;

б) видалення диму з частини рампи, де виникла пожежа;

в) видалення диму з рампи за рахунок систем природного димовидалення (з верхньої частини рампи) та подавання повітря до нижньої частини рампи. (рис. немає)




1 - приміщення зберігання автомобілів;

2 - вентиляційні камери;

3, 7 - нагнітальний протидимний клапан;

4 - нагнітальний вентилятор;

5 - протипожежні тамбур-шлюзи;

6 - ліфтова шахта;

8, 9 - незадимлювана сходова клітка (нижня та верхня зони).



Рисунок 3.3 - Схеми систем підпору повітря до незадимлюваних сходових кліток, протипожежних тамбур-шлюзів та ліфтових шахт (варіанти):

а) роздільне подавання повітря до протипожежних тамбур-шлюзів та ліфтової шахти;

б) роздільне подавання повітря до протипожежних тамбур-шлюзів та незадимлюваної сходової клітки типу Н4.


3.3.6. Шахти димовидалення слід передбачати класом вогнестійкості , не меншим за клас вогнестійкості перекриття, яке вони перетинають. Кількість шахт димовидалення визначається з розрахунку: одна шахта димовидалення обслуговує не більше за 3000 м2 на кожному поверсі автостоянки.

Примітка. Враховується найбільший клас вогнестійкості з усіх перекриттів (у тому числі надземних), які перетинає шахта димовидалення.

3.3.7. На повітроводах у димоприймальних отворах слід установлювати димові клапани з електричним приводом.

Площа, яку обслуговує один димовий клапан, не повинна перевищувати 900 м2. При цьому відстань від клапана до огороджувальної конструкції (стіни, перегородки) автостоянки не повинна перевищувати 15 м. Клас вогнестійкості клапанів слід приймати не меншим за клас вогнестійкості повітроводів, у які вони встановлюються.

3.3.8. Вентилятори димовидалення повинні бути розраховані на роботу протягом трьох годин за температури диму не менше за 600°С.

3.3.9. Вентилятори димовидалення допускається влаштовувати у вентиляційних камерах на поверхах автостоянки або безпосередньо на покрівлі.

У разі влаштування вентиляційних камер на поверхах автостоянки вихід із вентиляційних камер слід передбачати на ізольовані рампи.

3.3.10. Системи димовидалення та підпору повітря повинні вмикатися із заданою послідовністю. Під час визначення послідовності вмикання слід враховувати можливе місце виникнення пожежі, розташування цього місця відносно інших приміщень, протипожежних відсіків, поверхів тощо.

3.3.11. Вмикання систем димовидалення слід передбачати автоматично від пожежної автоматики та дистанційно.

Кнопки дистанційного включення встановлюються у приміщенні:

- пожежного поста (чергового персоналу);

- біля кожного евакуаційного виходу;

- біля кожного виїзду з протипожежного відсіку автостоянки;

- у шафах для пожежних кранів (пожежних кран-комплектів).

3.3.12. Максимальне зусилля відкривання дверей протипожежного тамбур-шлюзу відносно ручки дверей не повинно перевищувати 100 Н під час одночасної дії системи підпору повітря (з боку протипожежного тамбур-шлюзу) та витяжної системи димовидалення автостоянки (з боку приміщення зберігання автомобілів).

3.4. Система оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей

3.4.1. Автостоянки повинні бути обладнані системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей (далі - система оповіщення) відповідно до розділу 7 ДБН В. 1.1-7.

Автостоянки з двома поверхами і більше повинні обладнуватися системами оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей при місткості:

• до 50 машино-місць - 2-го типу;

• від 50 до 200 машино-місць - 3-го типу;

• понад 200 машино-місць - 4-го типу (згідно з ДБН В.2.3-15).

При цьому одноповерхові автостоянки з кількістю машино-місць до 200 повинні обладнуватися системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей 2-го типу, а з кількістю машино-місць понад 200 - 3-го типу.

3.4.2. Мовленнєвий спосіб оповіщення слід передбачати з урахуванням, що середній рівень постійно діючого шуму не перевищує 95 дБ.

3.4.3. Автостоянки з кількістю поверхів три та більше слід забезпечувати двостороннім зв'язком між приміщенням зберігання автомобілів та приміщенням пожежного поста (чергового персоналу) незалежно від того, який тип системи оповіщення передбачається відповідно до ДБН В.2.3-15.

3.4.4. Система оповіщення будь-якого типу повинна передбачати такий світловий спосіб оповіщення, як світлові покажчики виходу та світлові покажчики напрямку руху.

Такі покажчики повинні встановлюватися не рідше ніж через кожні 10 м на висоті 2,5 м від рівня підлоги автостоянки.

3.4.5. Система оповіщення повинна функціонувати в умовах пожежі не менше розрахункового часу евакуації людей з автостоянки, але не менше 15 хв. Розрахунок часу евакуації слід здійснювати з урахуванням вимог ГОСТ 12.1.004.

3.4.6. Вмикання системи оповіщення слід передбачати автоматично від пожежної автоматики та дистанційно з приміщення пожежного поста (чергового персоналу) незалежно від типу системи оповіщення.

3.5. Електропостачання

3.5.1. Електропостачання автостоянок слід здійснювати за ПУЕ, НПАОП 40.1-1.32, ДБН В.2.3-15 (розділ 8), ДБН В.2.5-23, НАПБ Б.01.007 (у частині електропостачання для ліфтів, що мають режим роботи "транспортування пожежних підрозділів").

3.6. Аварійне (евакуаційне) освітлення

Автостоянки слід обладнувати аварійним (евакуаційним) освітленням з урахуванням ДБН В.2.5-28.

4. АВТОМАТИЗОВАНІ ПІДЗЕМНІ АВТОСТОЯНКИ

У цьому розділі розглядаються два типи автоматизованих підземних автостоянок - циліндричної форми та зі стелажним способом зберігання автомобілів.

Проектні рішення автоматизованих підземних автостоянок інших типів повинні бути погоджені з центральним органом виконавчої влади з питань містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства та з центральним органом державного пожежного нагляду.

4.1. Загальні об'ємно-планувальні, конструктивні та інженерно-технічні рішення автоматизованих автостоянок

4.1.1. Автоматизовані підземні автостоянки (далі - автоматизовані автостоянки) можуть бути окремо розташованими або вбудованими, прибудованими, вбудовано-прибудованими до житлових, громадських будинків І, II або III ступенів вогнестійкості. Автоматизовані автостоянки не повинні мати безпосереднього входу (виходу), в'їзду (виїзду) до цих будинків.

4.1.2. Улаштування верхнього перекриття (покриття) автоматизованих автостоянок у місці проїзду для пожежних машин слід передбачати за п. 2.2 цих Рекомендацій.

4.1.3. У автоматизованих автостоянках не допускається передбачати приміщення технічного ремонту, обслуговування автомобілів.

4.1.4. Облицювання стін, стель, підлоги, а також заповнення підвісних стель автоматизованих автостоянок слід виконувати з негорючих матеріалів.

4.1.5. Автоматизовані автостоянки незалежно від їх поверховості та площі протипожежних відсіків слід обладнувати автоматичними установками пожежної сигналізації та пожежогасіння.

4.1.6. Проектування автоматичних установок пожежної сигналізації та пожежогасіння автоматизованих автостоянок слід здійснювати з урахуванням ДБН В.2.5-13 та п.п. 3.1.3, 3.1.4 (крім вимог п. 3.1.4 щодо ручних пожежних сповіщувачів у автоматизованих автостоянках з несучим каркасом циліндричної форми), 3.1.5-3.1.11 Рекомендацій.

Кожне машино-місце слід захищати не менше ніж двома спринклерами.

4.1.7. Протипожежне водопостачання для зовнішнього та внутрішнього пожежогасіння автоматизованих автостоянок слід здійснювати з урахуванням СНиП 2.04.01, СНиП 2.04.02 та п. 3.2.2 цих Рекомендацій.

Витрати води на внутрішнє пожежогасіння автоматизованих автостоянок слід передбачати не менше ніж у два струмені по 2,5 л/с.

4.1.8. Автоматизовані автостоянки слід обладнувати аварійним (евакуаційним) освітленням з урахуванням ДБН В.2.5-28.

4.1.9. Електропостачання автоматизованих автостоянок слід здійснювати з урахуванням розділу 3.5 Рекомендацій.

4.1.10. Автоматизовані автостоянки слід обладнувати системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей не нижче 2-го типу, який передбачає звуковий спосіб оповіщення (дзвінок або тонований сигнал), а також світловий спосіб оповіщення - світлові покажчики виходу та напрямку руху. Система оповіщення автостоянки повинна забезпечувати передачу сигналів одночасно по всій автостоянці.

Час роботи системи оповіщення слід приймати за п. 3.4.5 Рекомендацій.

4.2. Специфічні вимоги до автоматизованих автостоянок циліндричної форми

4.2.1. Автоматизовані автостоянки циліндричної форми можуть мати до 9 поверхів включно (рис. 4.1).



1 - несуча конструкція циліндричної форми;

2 - міжповерхове перекриття;

3 - сходова клітка;

4 - електромеханічні пристрої, які здійснюють опускання та піднімання автомобіля;

5 - машино-місце.


Рисунок 4.1 - Схема вертикального та горизонтального перерізів автоматизованої автостоянки циліндричної форми


4.2.2. В автоматизованих автостоянках циліндричної форми автомобіль на місце своєї стоянки повинен установлюватися в автоматичному режимі (з вимкнутим двигуном) без водія.

При цьому, ззовні автостоянки слід передбачати автоматичний контроль щодо перебування (відсутності) людей біля автомобіля, допустимих габаритів автомобіля (довжина, ширина, висота автомобіля), допустимої маси автомобіля.

4.2.3. Автоматизовані автостоянки циліндричної форми повинні підключатися до центрального сервісного пункту цілодобового спостереження за допомогою ліній проводового зв'язку, по яких автоматично надходить сигнал про стан роботи всіх систем автостоянок.

Центральний сервісний пункт цілодобового спостереження може розташовуватися в окремому будинку або в окремому приміщенні (вбудоване у житловий, громадський будинок), які розташовані поруч з автостоянкою або на певній відстані від автостоянки (максимальна відстань не регламентується).

Проектування центрального сервісного пункту цілодобового спостереження слід здійснювати з урахуванням ДБН В.1.1-7.

Примітка. У центральному сервісному пункті цілодобового спостереження повинно передбачатися постійне перебування технічного персоналу з обслуговування автостоянок, який здійснює постійний відеоконтроль за станом автостоянки (з можливістю керування роботою систем автостоянки у разі виникнення нестандартних ситуацій). Крім того, технічний персонал центрального сервісного пункту повинен мати можливість зв'язатись (у разі необхідності) з користувачем (водієм) для надання йому допомоги щодо операцій завантаження/вивантаження автомобіля.

4.2.4. Будівельні конструкції автоматизованої автостоянки циліндричної форми повинні мати клас вогнестійкості не менше ніж:

- несуча конструкція циліндричної форми - REI 180;

- колони - R 120;

- міжповерхові перекриття - REI 120;

- перегородки, що відокремлюють машино-місця, - ЕІ 120;

- протипожежні стіни, що відокремлюють сходову клітку, - REI 120;

- сходові площадки, марші сходової клітки - R 60.

4.2.5. Висота поверху автоматизованої автостоянки циліндричної форми повинна бути не менше за 1,8 м (між верхом підлоги та низом перекриття).