— звіти за результатами перевірок;

— акти технічного нагляду та інспекційного контролю; —журнали обліку заявок, сертифікатів, атестатів;

— договори на проведення робіт з сертифікації систем якості, атестації виробництв.

8 ПОРЯДОК АКРЕДИТАЦІЇ ОРГАНУ З СЕРТИФІКАЦІЇ

8.1 Організацію та проведення робіт з акредитації органів з сертифікації систем якості здійснює Держстандарт України (орган з акредитації). Акредитація органу з сертифікації систем якості в Системі є офіційним визнанням його права проводити сертифікацію систем якості (атестацію виробництв) на відповідність вимогам нормативних документів.

8.2 Акредитація органу з сертифікації складається з таких основних етапів:

— подання та експертиза документів;

— укладання договору між Держстандартом України (органом з акредитації) і організа-цією-заявником на проведення акредитації в Системі;

— перевірка органу з сертифікації;

— розгляд результатів перевірки;

— оформлення і видача атестата акредитації;

— укладання угоди з Держстандартом згідно з вимогами додатка А. У процесі акредитації визначається порядок інспекційного контролю за діяльністю органу з сертифікації протягом терміну акредитації.

8.3 Подання та експертиза документів

8.3.1 Організація, що претендує на акредитацію, подає заявку (додатки Γ і Д*) та комплект документів, що містить:

— проект «Положення про орган з сертифікації систем якості... »;

— «Настанову з якості»;

— відомості про аудиторів органу з сертифікації, атестованих у Системі;

— копію наказу керівника організації-заявника про створення на її базі органу з сертифікації систем якості;

— заповнену опитувальну анкету для проведення попереднього обстеження системи якості організації-заявника (додаток Е);

— декларацію про відповідність вимогам, що ставляться до органів з сертифікації систем якості (додаток Ж).

8.3.2 За результатами експертизи поданих документів складається експертний висновок з оцінкою відповідності органу з сертифікації систем якості вимогам, встановленим цим стандартом.

8.4 Перевірка органу з сертифікації систем якості

8.4.1 Перевірка здійснюється комісією, що складається з компетентних фахівців та призначається наказом Голови Держстандарту України (керівником органу з акредитації).

Робота комісії проводиться за програмою, затвердженою Головою Держстандарту України (керівником органу з акредитації).

8.4.2 Перевіркою встановлюється відповідність організаційної структури заявника, персоналу, внутрішньої системи якості, документованих процедур сертифікації вимогам поданих на експертизу документів та його здатність виконувати функції органу з сертифікації систем якості.

За результатами перевірки складається акт, який підписується членами комісії та доводиться до відома керівника органу з сертифікації систем якості (форма акта наведена у додатку Й).

8.4.3 Держстандарт України (орган з акредитації) розглядає результати перевірки та в разі позитивної ухвали про акредитацію проводить:

— затвердження «Положення про орган з сертифікації систем якості... »;

________

* Додаток Д використовується тільки в тому випадку, якщо орган з сертифікації систем якості обмежує сферу своєї діяльності.

— оформлення та підписання угоди між органом з сертифікації систем якості та Держстандартом України;

— оформлення та видачу організації-заявнику атестата акредитації (додаток К). Орган з сертифікації систем якості реєструється у Реєстрі Системи.

Термін чинності атестата акредитації визначає Держстандарт України (орган з акредитації). Як правило, термін дії атестата акредитації—не більше трьох років від дня реєстрації.

8.4.4 У разі негативного рішення кошти, отримані за договором, організації не повертаються.

8.5 За шість місяців до закінчення терміну дії атестата акредитації орган з сертифікації, що має намір продовжити дію акредитації, подає заявку за формою додатка Γ (Д).

Порядок повторної акредитації встановлюється залежно від результатів інспекційного контролю і вона може проводитись за повною або скороченою процедурою.

Склад комісії, програма і терміни перевірки регламентуються наказом Держстандарту України (органом з акредитації).

8.6 Розширення галузі акредитації'

8.6.1 Акредитований орган з сертифікації систем якості, що претендує на розширення своєї галузі акредитації, подає заявку за формою додатка Л.

До заявки додаються всі необхідні відомості про додаткову галузь акредитації.

8.6.2 Акредитація з метою розширення галузі акредитації може проводитись за повною або скороченою процедурою, яка регламентується програмою перевірки з метою розширення галузі акредитації, затвердженої Головою Держстандарту (керівником органу з акредитації) або його заступником.

Ступінь скорочення встановлюється в кожному конкретному випадку.

8.6.3 У разі отримання позитивних результатів оформлюється додаткова галузь акредитації органу за розширеною номенклатурою згідно з додатком К, яка затверджується наказом Держстандарту України (органу з акредитації).

9 ІНСПЕКЦІЙНИЙ КОНТРОЛЬ ДІЯЛЬНОСТІ АКРЕДИТОВАНОГО ОРГАНУ З СЕРТИФІКАЦІЇ

9.1 Інспекційний контроль діяльності акредитованого органу з сертифікації здійснюється у плановому порядку протягом терміну дії атестата акредитації та угоди з метою забезпечення об'єктивності проведення робіт з сертифікації систем якості (атестації виробництв).

Інспекційний контроль організує Держстандарт України (орган з акредитації).

9.2 У разі отримання Інформації про порушення органом з сертифікації основних процедур сертифікації систем якості, встановлених у Системі, або в разі наявності претензій до якості продукції підприємств, які одержали сертифікати на системи якості, можуть організовуватись позапланові перевірки.

9.3 Оплату робіт з інспекційного контролю здійснює орган з сертифікації на умовах, що встановлені в угоді.

9.4 У разі виявлення за результатами інспекційного контролю порушень органом з сертифікації умов акредитації та угоди Держстандарт України (орган з акредитації) приймає рішення про припинення дії або скасування атестата акредитації та розірвання угоди. Орган з сертифікації має право подати апеляцію на це рішення до комісії з апеляцій при Держстандарті України (органі з акредитації).

Подача апеляції не зупиняє дії прийнятого рішення.

.

ДОДАТОК А

(обов'язковий)

Система сертифікації УкрСЕПРО

УГОДА

Держстандарт України — Національний орган з сертифікації, що діє на підставі Положення про Держстандарт України, в особі__________________________________________________________

Посада уповноваженої особи Держстандарту України, прізвище, ініціали

з однієї сторони, та_________________________________________________________________

назва організації, з якою укладається угода

що діє на підставі Положення про орган з сертифікації систем якості та іменується далі «Орган з сертифікації», в особі_________________________________________________________________

посада керівника організації, прізвище, ініціали

з другої сторони, уклали цю угоду на таких умовах:

1 Держстандарт України на підставі атестата акредитації від «___»__________199__р.

за №______делегує, а орган з сертифікації бере на себе функції та повноваження органу з

сертифікації систем якості у Системі сертифікації УкрСЕПРО.

2 Орган з сертифікації зобов'язується:

2.1 Дотримуватися в повному обсязі усіх правил та порядку сертифікації, встановлених документами Системи сертифікації УкрСЕПРО, Положенням про орган з сертифікації систем якості та іншими документами, які були подані підчас акредитації.

2.2 Видавати або визнавати сертифікати відповідності тільки на ті системи якості, для яких доведена відповідність конкретним нормативним документам за правилами Системи сертифікації УкрСЕПРО.

2.3 Здійснювати контроль за сертифікованими системами якості та інформувати про його результати Національний орган з сертифікації.

2.4 Інформувати усі підприємства, яким він сертифікував системи якості, про заплановані зміни вимог документів, що поширюються на системи якості, не пізніше ніж за шість місяців до ТЕРМІНУ введення зазначених змін, а також сприяти цим підприємствам у своєчасному проведенні робіт з сертифікації систем якості з урахуванням нових вимог.

2.5 Погоджувати з Держстандартом України зміни юридичного статусу, а також інформувати його про заплановані зміни економічного стану, структури, кадрового складу, встановлених зв'язків з субпідрядними та іншими організаціями, що можуть призвести до необхідності перегляду (або скасування) цієї угоди.

2.6 Створювати необхідні умови для представників Держстандарту України під час здійснення ними інспекційного контролю за діяльністю органу з сертифікації та не чинити їм перешкод під час його проведення, сплачувати витрати, що пов'язані з інспекційним контролем.

2.7 Вести облік усіх пред'явлених рекламацій до продукції, система якості виробництва якої сертифікована органом з сертифікації, та інформувати про це Національний орган з сертифікації.

2.8 У публікації інформаційного матеріалу про сертифіковану ним систему якості обов'язково зазначати, що він акредитований і функціонує в Системі сертифікації УкрСЕПРО.

2.9 Щоквартально сплачувати Держстандарту України у національній грошовій одиниці відрахування в розмірі 20 (двадцяти) відсотків чистого прибутку від коштів, що одержані органом з сертифікації у встановленому чинним законодавством порядку від вітчизняних та іноземних замовників за виконання всіх робіт з сертифікації систем якості, атестацій виробництв, включаючи технічний нагляд.

2.10 Один раз на півроку надавати Держстандарту звіти про діяльність органу з сертифікації, які повинні містити:

— Інформацію про кількість виданих сертифікатів;

— інформацію про кількість виданих свідоцтв про визнання;

— інформацію щодо рекламації та претензій споживачів І органів контролю;

— виконання умов угоди з Держстандартом;

— фінансовий звіт.

3 Держстандарт України зі своєї сторони зобов'язується направляти органу з сертифікації Інформацію про зміни в нормативних документах Системи сертифікації УкрСЕПРО, а також про необхідність проведення у зв'язку з цим додаткової акредитації органу з сертифікації.

Якщо протягом встановленого терміну після одержання повідомлення орган з сертифікації повідомляє про свою згоду врахувати запропоновані зміни, то проводиться додаткова перевірка органу з сертифікації, за умови позитивних результатів якої органу з сертифікації видається новий атестат акредитації.

4 Держстандарт України здійснює інспекційний контроль за виконанням органом з сертифікації закріплених за ним функцій, прав і обов'язків. Інспекційний контроль оплачується органом з сертифікації за додатковим фінансовим договором.

5 Держстандарт України зобов'язується забезпечувати дотримання конфіденційності інформації, отриманої в результаті взаємодії з органом з сертифікації.

6 Всі розбіжності, що виникають у зв'язку з цією угодою, вирішуються за допомогою процедур, встановлених для розгляду апеляцій.

7 Ця угода набирає чинності з моменту підписання і діє до___________199___p.,

якщо її не буде розірвано сторонами достроково з обгрунтованих причин.

Повідомлення про розірвання цієї угоди направляється однією стороною іншій стороні Із зазначенням причин та дати розірвання.

Розірвання угоди одночасно означає припинення дії атестата акредитації.

Причини розірвання угоди

Терміни повідомлення, діб, не менше

Бажання органу з сертифікації припинити дію атестата акредитації

60

Виявлення невідповідності сертифікованої органом з сертифікації системи якості нормативним документам

60

Неможливість забезпечення обов'язкової відповідності новим вимогам у зв'язку із змінами або переглядом нормативних документів Системи сертифікації УкрСЕПРО

За домовленістю сторін

Несплата Держстандарту України збору або інших видів платежів, передбачених угодою

30

Невиконання органом з сертифікації інших вимог угоди

60

8 Юридичні адреси сторін:

а) Держстандарт України_________________________________________________________,

адреса

розрахунковий рахунок №___________________у____________________________відділенні

_______________________________________________________________________________________

назва назва банку

б) Орган з сертифікації___________________________________________________________,

адреса

розрахунковий рахунок №___________________у____________________________відділенні

_______________________________________________________________________________________

назва назва банку

9 Ця угода складена у двох примірниках, один з яких зберігається у Держстандарті України, а другий —у органі з сертифікації.

Обидва примірники підписані представниками обох сторін.

Від Держстандарту України Від_________________

__________________ ______________________________________________________

посада назва організацІІ-заявника підпис, ініціали, прізвище __________________________

підпис, ініціали, прізвище

«____»__________199__р. «___»__________199__р.

м. п. м. п.

ДОДАТОК Б

(обов'язковий)

ПОЛОЖЕННЯ ПРО ОРГАН З СЕРТИФІКАЦІЇ СИСТЕМ ЯКОСТІ

Б.1 ВИМОГИ ДО ЗМІСТУ

Положення про орган з сертифікації систем якості має містити відомості про:

— галузь акредитації;

— юридичний статус органу з сертифікації;

— функції, права, обов'язки і відповідальність органу з сертифікації;

— організацію діяльності органу з сертифікації, відповідальність та розподіл обов'язків персоналу;