1. По всій довжині конвеєр повинен бути обладнаний пристроєм для його відключення пасажиром з рухомої стрічки. Засоби дії (робочий орган) на пристрій відключення для кожної вітки стрічки повинні розміщуватись на висоті 0,2-0,4 м над її краєм і спрацьовувати при зусиллі не більше 50 Н.
    1. У виробках з кутами нахилу більше 10° конвеєр повинен бути обладнаний не менше чим двома комплектами уловлювачів розірваної стрічки, які мають бути встановлені нижче верхнього барабана з інтервалом 40-80 м на кожній вітці стрічки, що використовуються для перевезення пасажирів.
    2. Кожний комплект уловлювачів повинен бути розрахований на утримання обох віток стрічки в разі розриву любої з них при максимальному завантаженні конвеєра.
    3. Уловлювачі стрічки повинні:

спрацьовувати не пізніше 2 с після розриву стрічки;

забезпечувати після спрацювання відключення конвеєра та надійне вловлювання і утримання стрічки після її розриву.

  1. У випадку спрацювання захисних пристроїв та зупинення конвеєра під час перевезення пасажирів повторний запуск конвеєра дозволяється тільки після вияснення та усунення причин його зупинки, ручного (місцевого) деблокування захисту, що спрацював. Повернення пристроїв захисного відключення привода конвеєра в початкове положення не повинно приводити до автоматичного запуску конвеєра.

Знаки напряму та початку сходу

  1. КОНВЕЄРНА СТРІЧКА
    1. На конвеєрах для перевезення пасажирів в гірничих виробках вугільних шахт повинні застосовуватись важкогорючі стрічки, які відповідають вимогам ГСТУ 12.00185790.001-99, ДНАОП 1.1.30-1.01-00 та КД 12.11.401-2003. Ширина стрічки повинна бути не менша 800 мм для кутів нахилу конвеєра до 10° і не менше 1000 мм - для кутів нахилу більше 10°.
    2. Запас міцності стрічки при навішуванні на конвеєр повинен бути:

при кутах нахилу до 10° - не менше 9,5 для стрічок з тканинним каркасом та не менше 8 для гумовотросових стрічок;

при кутах нахилу більше 10° - не менше 10 для стрічок з тканинним каркасом та не менше 9,5 для гумовотросових стрічок.

  1. З’єднання кінців гумовотросових стрічок повинно виконуватись тільки способом гарячої вулканізації з укладанням тросів. З’єднання кінців стрічки з тканинним каркасом повинно виконуватись способом гарячої або холодної вулканізації. Стрічки дільничних конвеєрів з кутами нахилу до 10° допускається з’єднувати механічним способом (способами) за умови, що з’єднання забезпечує статичну міцність не менше 60 % від номінальної міцності стрічки. Схеми з’єднань і з’єднувальні матеріали повинні відповідати рекомендаціям заводів- виробників стрічок.
    1. Тривалість експлуатації стрічок після навішування на конвеєри не повинна перевищувати:

для гумовотросових стрічок — 3,5 роки;

для стрічок з тканинним каркасом і міцністю прокладок 3 кН/см і більше — 2,5 роки;

для стрічок з тканинним каркасом і міцністю прокладок менше 3 кН/см — 1,5 роки.

  1. В процесі експлуатації конвеєрна стрічка не повинна мати:

поздовжніх наскрізних пошкоджень довжиною більше 100 мм;

поперечних наскрізних пошкоджень та надривів бокових кромок стрічок з тканинним каркасом довжиною більше 20 мм;

більше 10 пошкоджень тросів на довжині 1 м гумовотросової стрічки;

знос кромки стрічки або її розшарування більше 5 % від номінальної ширини стрічки;

відшарування обкладок або оголення тканини каркасу більше ніж на 15 % площі на довжині 1 м або 5 % всієї поверхні стрічки.

  1. При відсутності дефектів, перерахованих в п 9.5, строки експлуатації стрічок, які вказані в п. 8.4, можуть періодично раз на шість місяців бути збільшені за рішенням комісії, призначеної вугільною компанією чи самостійною шахтою з участю представників територіальних органів Держнаглядохоронпраці України.
  2. ОРГАНІЗАЦІЯ ПЕРЕВЕЗЕННЯ ПАСАЖИРІВ
    1. Конвеєр для перевезення людей вводиться в експлуатацію після опробування та прийняття його комісією, призначеною приказом по шахті, з участю (за погодженням) представників територіальних органів Держнаглядохоронпраці України.
    2. Відповідальність за безпечне перевезення пасажирів покладається на начальника дільниці, у віданні якого перебуває конвеєр. Змінний нагляд за безпекою перевезення пасажирів покладається на гірничого майстра цієї дільниці.
    3. До управління конвеєрами для перевезення пасажирів допускаються особи, які пройшли навчання та мають посвідчення на право керування підземними машинами та установками.
    4. Всі робітники та інженерно-технічні працівники шахти, які підлягають перевезенню конвеєрами, повинні бути ознайомлені з правилами перевезення та навчені прийомам посадки та сходу, про що повинен бути зроблений відповідний запис в «Книзі інструктажу працівників з безпеки робіт».
    5. Для освоєння практичних навичок їзди, включаючи прийоми посадки та сходу, необхідно під керівництвом відповідальної особи виконати не менше трьох поїздок на конвеєрі для перевезення пасажирів.
    6. Кріплення та освітлення гірничої виробки, проходи для людей, конвеєр, конвеєрна стрічка, станції посадки та сходу, сигналізація, пристрої відключення та захисту повинні оглядатися:

кожної зміни — гірничим майстром або особою, що обслуговує конвеєр;

кожної доби — начальником (механіком) дільниці або його заступником (помічником);

кожного місяця — особами нагляду служби головного механіка (енергомеханічної дільниці).

Результати огляду повинні відмічатись в «Книзі огляду та ремонту конвеєра».

  1. Не менше одного разу на 6 місяців комісія, призначена приказом по шахті, повинна проводити перевірку працездатності встановлених на конвеєрі уловлювачів стрічки за допомогою імітації розриву стрічки шляхом реверсування конвеєра. Результати реверсування повинні оформлятися актом.
    1. Не менше одного разу на 6 місяців комісія, призначена приказом по шахті, повинна перевірити стан стрічки кожного конвеєра для перевезення пасажирів та її стикових з’єднань. Стан гумовотросових стрічок та їх з’єднань повинен встановлюватись на основі даних дефектоскопії її тросової основи. Результати перевірки повинні бути оформлені висновком про придатність стрічки та її з’єднань для подальшої експлуатації.
    2. При виявленні несправності або відсутності окремих елементів конвеєра, в тому числі роликоопор, станцій посадки та сходу, засобів сигналізації, управління та захисту пошкоджень конвеєрної стрічки, порушень кріплення або освітлення виробки, зменшення вільного простору для проходу та пройду пасажирів, а також при наявності пошкоджень конвеєрної стрічки, приведених в п. 9.5 даного стандарту, на посадочних станціях повинен вивішуватись знак «Їзда заборонена».
    3. При виконанні любих ремонтних та профілактичних робіт на конвеєрі чи гірничій виробці (зачистка конвеєра від просипаної гірничої маси, заміна чи установка роликів, перекріплення виробки тощо) їзда на цьому конвеєрі забороняється. На площадці посадки повинен вивішуватись попереджувальний знак «Їзда заборонена».
  2. ПРАВИЛА ЇЗДИ НА СТРІЧКОВИХ КОНВЕЄРАХ
    1. До самостійної їзди на конвеєрі допускаються особи, які ознайомлені з правилами їзди та освоїли практичні навички посадки та сходу.
    2. Спецодяг та вантаж, що перевозиться пасажирами, не повинні виступати за краї стрічки. Маса вантажу, що перевозиться одним пасажиром, не повинна перевищувати 25 кг, а його довжина 2 м.
    3. Посадка на рухому стрічку повинна виконуватись зі спеціально призначених для цього площадок по одному пасажиру з інтервалом між ними не менше 5 м. Перед посадкою пасажир повинен впевнитись у відсутності помітних наскрізних пошкоджень стрічки, вантажу та посторонніх предметів на стрічці.
    4. Для посадки на стрічку, що рухається вверх або горизонтально, необхідно стати на бокову площадку, нахилитись вперед по напрямку руху, лягти на стрічку, опираючись на неї спочатку тільки руками, і прийняти положення «лежачи на животі головою вперед».
    5. Для посадки на стрічку, що рухається вниз, необхідно зайти на розміщену над стрічкою площадку, сісти на неї обличчям по напрямку руху, зміститись на стрічку та прийняти на ній положення «лежачи на боці ногами вперед». При їзді вниз допускається посадка з нависаючої над стрічкою бокової площадки в положення «лежачи ногами в напрямку руху стрічки» шляхом перекочування на полотно стрічки.
    6. Підчас їзди необхідно остерігатись наїзду на перехідні містки та інші перешкоди, розміщені поблизу конвеєра. При проїзді пристрою дотичної сигналізації еластичні смуги необхідно відвести від обличчя в сторону.
    7. При їзді вверх після проїзду пристрою дотичної сигналізації необхідно привстати, опираючись на ноги та одну або обидві руки, приготуватись до сходу на площадку, що вказана освітлюваним знаком. Порівнявшись із світильником жовтого кольору, необхідно, швидко встаючи, зробити крок на бокову площадку та продовжити рух, звільняючи площадку для наступного пасажира. При наявності поручня після переходу на площадку необхідно опиратись на нього рукою.
    8. При їзді вниз після проїзду пристрою дотичної сигналізації необхідно прийняти положення «сидячи на зігнутих ногах», опираючись на стрічку одною чи обома руками, приготуватись до сходу на площадку, що вказана освітлюваним знаком. Порівнявшись із світильником жовтого кольору, необхідно, швидко встаючи, зробити крок на бокову площадку та продовжити рух, звільняючи площадку для наступного пасажира. При наявності поручня після переходу на площадку необхідно опиратись на нього рукою.
    9. При їзді вниз допускається схід шляхом перекочування в положення «лежачи» з нависаючого над площадкою краю стрічки. При цьому роликоопори не повинні виступати за межі ширини стрічки по всій довжині площадки.
    10. Вантажі, що перевозяться пасажирами, повинні утримуватись в руках чи навішених на них сумках. Перед станціями сходу вантажі, що перевозяться, допускається перекладати на ходу в спеціальні лотки, установлені збоку конвеєра. Схід пасажира з вантажем масою більше 15 кг повинен здійснюватись при зупиненому конвеєрі.
    11. Особи, які не працюють на шахті постійно (члени службових комісій, працівники інститутів, студенти, екскурсанти і т п.), повинні бути ознайомлені з правилами їзди, прийомам посадки та сходу і перевозитись в супроводі відповідальних осіб з зупинкою конвеєра при їх посадці та сході. Кількість пасажирів, що перевозяться одночасно таким чином, не повинна перевищувати 10 чоловік. Один супроводжуючий повинен їхати попереду групи, котрий має зупинити конвеєр на станції сходу, другий — проконтролювати посадку, дати сигнал на включення конвеєра, після чого здійснити посадку в кінці групи. Для груп менше 5 пасажирів допускається один супроводжуючий, який повинен їхати попереду групи, та один спостерігач за посадкою пасажирів.
    12. Майстри-підривники та піднощики, що мають при собі вибухові матеріали, повинні перевозитись окремо від інших пасажирів з інтервалом в часі не менше 10 хвилин. Їх посадка та схід повинні здійснюватись при зупиненому конвеєрі. При масі вибухових матеріалів, що перевозяться одним підривником (піднощиком) до 10 кг, допускається посадка із положення «стоячи» або «сидячи» та схід шляхом переступання без зупинки конвеєра.
    13. Пасажири та супроводжувачі груп при ненормальному режимі роботи конвеєра чи виникненні травмонебезпечної ситуації зобов’язані терміново зупинити конвеєр засобами екстреної зупинки та зійти зі стрічки на ходову частину гірничої виробки.
    14. Забороняється:

здійснювати посадку на стрічку за межами станції посадки та наявного попереджуючого знака «їзда заборонена»;

їздити з вимкненим індивідуальним світильником;

випускати з рук під час їзди предмети, знімати з плечей сумки із інструментом та вибуховими матеріалами;

перевозити з собою довгомірі предмети, що можуть травмувати інших пасажирів, а також інструменти без чохлів;

підніматися над рухомою стрічкою, ходити по ній та зміщуватись за її межі поза станціями посадки та сходу;

сходити зі стрічки (крім аварійних випадків) поза станціями сходу раніше під’їзду до світильника жовтого кольору та за світильником червоного кольору;

проїжджати кінцеві станції сходу за світильник червоного кольору;

перевезення пасажирів на мокрих стрічках.