• у вагоні, які не причетні до процесу;
  • під піднятим вантажем та їх переміщення разом з вантажем;
  • між стінкою вагона, пакетами і навантажувачем, що робить маневрування;
  • усередині вагона під час навантаження насипних вантажів.

Забороняється пересуватися по борту піввагона, сидіти, стояти на його бортах.

Підніматися працівникам на піввагон, спускатися усередину піввагона необхідно за допомогою приставної драбини. Застосування вагонних скоб- трапів при виконанні вантажно-розвантажувальних робіт забороняється.

  1. Під час вантажно-розвантажувальних робіт з тарними вантажами з метою попередження ушкодження підлоги вагона під вагою навантажувачів застосовують металеві листи товщиною 4-5 мм, які в міру навантаження- розвантаження повинні переміщатися у вагоні.
  2. Штабель усередині вагона необхідно розбирати зверху вниз послідовними горизонтальними рядами. Висмикувати мішки із середини або залишати на штабелі звисаючі мішки не допускається.
  3. Під час розвантаження вагона-зерновоза необхідно відкрити два завантажувальних люки, щоб уникнути утворення у вагоні вакууму.

Продукт, який завис у вагоні, необхідно видаляти за допомогою вібраторів (типу ИВ-19, 20, 98) або лопат з подовженою ручкою.

  1. Доступ працівників усередину вагонів-зерновозів за наявності в них вантажу забороняється.
  2. Під час навантаження і розвантаження вантажів на електрифікованих залізничних коліях роботи на дахах вагонів, на навантажених платформах, на цистернах необхідно виконувати після відключення контактної мережі.
  3. Під час завантаження вагона через люки в даху переходити з допоміжної площадки на дах залізничного вагона і назад необхідно по справному відкидному містку з поруччям. У зимовий час відкидний місток повинен бути очищений від снігу і льоду.
  4. Проводити роботи на даху вагона без наявності обгороджуючого поруччя або кріплення монтажного пояса працівника до тросової підвіски забороняється.
  5. Переходити з даху одного вагона на іншій забороняється. По даху вагона пересування має здійснюватися по трапу.
  6. При навантаженні вагона-зерновоза кришки люків необхідно відкривати обережно, щоб не поранити руки.

Телескопічні труби необхідно опускати без співударяння із поверхнею люків.

При завантаженні вагона через один завантажувальний люк необхідно відкрити кришку другого люка з метою виходу з вагона надлишку повітря.

Для накладення закручення повинен використовуватися дріт діаметром 56 мм.

  1. Під час підіймання телескопічних труб перебування на даху вагона забороняється.
  2. Навантаження і розвантаження сипучих вантажів із суден і барж повинні здійснюватися механізованим або пневматичним способом.
  3. Судно або баржа при проведенні вантажно-розвантажувальних робіт мають бути надійно пришвартовані біля вантажного причалу, щоб уникнути переміщення від вітру, течії та хвилювання води.

Екіпаж судна має слідкувати за положенням швартовних канатів (своєчасно підбирати або відпускати).

  1. Перед початком роботи необхідно відкрити кришки люків з метою провітрювання для видалення газів, що накопичилися.

Перед спуском у трюм після провітрювання необхідно провести аналіз повітря в трюмі на наявність шкідливих речовин, кисню.

  1. Спуск працівників у трюм судна або баржі повинен проводитися по трапу або безпечних сходнях.

Трапи необхідно встановлювати у всю ширину прольоту та надійно закріплювати.

  1. Робота усередині судна або баржі при їх розвантаженні і завантаженні допускається при достатньому освітленні електричними лампами у вибухо- безпечному виконанні при напрузі струму не більше ніж 42 В.
  2. Перед пуском пневматичної установки в роботу необхідно перевірити справність підвісних зернопроводів, лебідок і стріл, які призначені для переміщення зернопроводів у горизонтальному та вертикальному положенні, їхніх підвісок і кріплень.

Зернопроводи збирають і опускають у трюм піднімальними пристосуваннями. Підіймання і опускання стріли з підвішеним зернопроводом необхідно робити так, щоб одна стріла не торкалася іншої.

Перед пуском лебідки і підйомом стріли необхідно переконатися, що стріла, а також підвішений зернопровід висять вільно, не торкаються виступаючими частинами борту люка судна (баржі).

  1. Пневматичні установки і циклони необхідно обслуговувати з безпечних площадок, обгороджених поруччям висотою не менше ніж 1 м.
  2. Під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт забороняється:
  • подавати вантаж або вантажезахоплюючі пристрої у трюм без попередження;
  • перебувати під піднятим вантажем;
  • залишати вантаж у підвішеному стані або незакріпленим, якщо він може переміститися при крені судна (баржі).
  1. Під час навантаження зернометальником воронку останнього необхідно кріпити трьома прядив’яними канатами до конструкції судна (баржі), щоб уникнути мимовільного обертання на підвіску.
  2. Для безпечного проходу працівників по зерновому насипу необхідно укладати на нього трапи або настили.
  3. Навантаження (розвантаження) круглого лісу і пиломатеріалів
  4. Навантаження і розвантаження колод, кряжів, стовпів, пиломатеріалів і шпал здійснюються механізованим способом із застосуванням кранів, навантажувачів, машин і механізмів, оснащених вантажозахоплювальними пристроями.
  5. Розвантаження лісоматеріалів з піввагона і навантаження в автомобілі кранами, оснащеними гнучкими стропами, виконуються бригадою у складі машиніста крана (кранівника) і чотирьох стропальників.
  6. Навантаження і розвантаження лісоматеріалів вручну (крім просочених шпал) необхідно проводити під спостереженням посадової особи або працівника, відповідального за безпечне проведення вантажно-розвантажувальних робіт.
  7. Перед розвантаженням круглого лісу працівник, відповідальний за безпечне виконання робіт вантажопідіймальними кранами, зобов’язаний оглянути стан кожного штабеля, правильність розміщення і кріплення вантажу (круглого лісу, пиломатеріалів), який розташований вище за верхній пояс кузова піввагона (далі - «шапки»).
  8. Для зачеплення вантажів у піввагоні стропальники піднімаються у вагон за допомогою переносної драбини з крюками, якими вона закріплюється за борт піввагона, або по скобах-поручнях.
  9. Зачеплення круглого лісу здійснюється не ближче ніж 0,5 м від кінців колод.
  10. У піввагоні запобіжні стійки встановлюються в зазори між бортом і штабелем на глибину не менше ніж 0,75 м впритул до основних стійок і закріплюються дерев’яним клином.
  11. На платформах запобіжні стійки закріплюються стягуваннями, які запобігають розвалу вантажу.
  12. Дозволяється розвантажувати «шапку» в один прийом, якщо її маса не перевищує вантажопідіймальності крана.
  13. Під час розвантаження «шапки» зачеплення здійснюється за скоби полужорсткого стропа або під «шапку» підводяться з двох торців чалочні стропи, дротяне обв’язування в цьому випадку розрізається після розвантаження на землю.
  14. Під час розвантаження «шапки» в декілька прийомів (якщо маса «шапки» перевищує вантажопідіймальність крана) дротяне обв’язування знімається безпосередньо на піввагоні, але заздалегідь з кожної сторони штабеля встановлюються по три запобіжні стійки висотою на 0,3 м вище за верхній рівень «шапки».
  15. Перед розвантаженням або навантаженням лісоматеріалів, що змерзлися, пачки вантажу по всьому периметру в місцях зачеплення очищаються від льоду.
  16. Забороняється перебування працівників у зоні можливого падіння вантажу під час відкриття бортів платформи, зрізання зв’язуючого дроту, зняття стійок.
  17. Під час установки вантажу працівники повинні перебувати на відстані не менше ніж 3 м від вантажу.
  18. Забороняється переміщати пакети краном, якщо окремі шпали, бруси, стовпи зачеплені одним стропом або стропи нерівномірно натягнуті.
  19. Розвантаження круглого лісу і пиломатеріалів здійснюється на площадки, розміщені перпендикулярно до осі шляху і захищені з кожного боку двома стовпами, або він укладається в стелажі шириною 3 м і висотою штабеля не більше ніж 3 м.
  20. Розміщення вантажу має забезпечувати стійке положення штабеля.
  21. Лісоматеріали укладаються на підкладки з розділенням кожної пачки по висоті прокладками через 1 м.
  22. Під час складування шпал висота штабелів не повинна перевищувати:
  • 6 м - у разі застосування стріловидних кранів на залізничному ходу;
  • 8 м - у разі застосування козлових кранів;
  • 12 м - у разі застосування баштових і портальних кранів.
  1. Між сусідніми штабелями лісоматеріалів обладнуються подовжні і поперечні проходи шириною не менше ніж 1 м, для штабелів шпал - не менше ніж 5 м, а між групами штабелів (4-6 штабелів) - пожежні проїзди шириною не менше ніж 10 м.
  2. Площа групи штабелів не повинна перевищувати 1200 кв.м.
  3. Вимоги безпеки під час роботи на вантажопідіймальних машинах іустаткуванні
  4. Під час піднімання і переміщення вантажів вантажопідіймальними машинами і устаткуванням необхідно дотримуватись таких вимог:
  • на вантажопідіймальні машини і устаткування, а також на місце проведення робіт по переміщенню вантажів не допускаються працівники, що не мають прямого відношення до проведення робіт;
  • для стропування вантажу мають застосовуватися стропи, які відповідають масі вантажу, який піднімається, з урахуванням кількості віття і кута його нахилу;
  • стропи загального призначення необхідно підбирати так, щоб кут між їх віттям не перевищував 90 градусів;
  • обв’язку і зачіпку вантажів необхідно здійснювати згідно з графічним зображенням способів стропування вантажів;
  • при накладанні ланцюга, каната на вантаж необхідно стежити, щоб вони не перекручувалися і на них не утворювалися вузли;
  • забороняється піднімати вантаж до обмежника підйому, призначеного для аварійного відключення;
  • забороняється перебування працівників під піднятим вантажем;
  • забороняється врівноважувати вантаж при підйомі та під час транспортування масою власного тіла, поправляти стропування ударами різних інструментів або предметів, у таких випадках необхідно опустити вантаж на підлогу;
  • при переміщенні довгомірних і громіздких вантажів необхідно використовувати відтягнення зі сталевого або прядив’яного каната;
  • переміщення довгомірних та громіздких вантажів без відтягнення забороняється;
  • на місце укладання вантажу необхідно попередньо укласти підкладки, щоб можна було легко і без ушкоджень витягнути стропи з-під вантажу;
  • перш ніж знімати стропи, ланцюги та вантажозахоплювальні пристрої з вантажу необхідно переконатися в надійності установки його на робоче місце;
  • не допускається при перервах у роботі і по закінченні її залишати вантаж у підвішеному стані;
  • під час підйому або опускання вантажу поблизу стіни, колони, штабеля, залізничного вагона або устаткування забороняється перебування працівників (стропальників) між вантажем, що піднімається або опускається, і зазначеними частинами будинку або устаткування;
  • під час підйому або опускання вантажу, якщо вантаж перебуває на висоті більше ніж 1 м від рівня площадки, перебування поблизу стропальника забороняється;
  • при переміщенні вантажу в горизонтальному напрямку його необхідно попередньо підняти на 0,5 м вище предметів, які зустрічаються на шляху, та переміщувати на відстані не менше ніж 1 м від них;
  • при переміщенні стрілового крана з вантажем положення стріли і навантаження на кран повинні встановлюватися відповідно до технологічної інструкції заводу-виготовлювача;
  • забороняється опускати стрілу з вантажем до вильоту, при якому вантажопідіймальність крана буде меншою за масу вантажу, що піднімається;
  • укладати вантаж на електричні кабелі і трубопроводи, а також на краю укосу або траншеї забороняється;
  • піднімати балони зі стислим і скрапленим газом, не покладені в спеціальні контейнери, забороняється.
  1. Під час роботи вантажопідіймальної машини забороняються:
  • вхід на вантажопідіймальну машину під час її руху;
  • перебування сторонніх працівників у зоні виконання вантажно- розвантажувальних робіт;
  • підйом вантажу, що перебуває в хиткому положенні або підвішеного за один ріг дворогого гака;
  • підйом і переміщення вантажу з працівниками, що перебувають на ньому;
  • підтягування вантажу по землі, підлозі або рейках гаком крана при похилому положенні вантажних канатів;
  • підйом вантажів, що засипані землею або примерзлих до землі, а також таких, котрі закладені іншими вантажами;
  • робота при несправних приладах безпеки і гальмах.
  1. Забороняється приступати до роботи на вантажопідіймальній машині за наявності таких несправностей:
  • наявність тріщин або деформацій у металоконструкції;
  • вантажний канат має поверхневе зношування, яке перевищує встановлену норму, обірване пасмо або місцеві ушкодження;
  • механізм підйому вантажу має дефекти;
  • ушкодження деталей гальма механізму підйому вантажу;
  • несправний пристрій, що замикає зів гака;
  • порушене кріплення гака в обоймі;
  • блок гака не обертається навколо своєї вісі, вісь не закріплена запірними планками або іншими запірними пристроями;
  • несправні або відсутні обмежники висоти підйому гака вантажопідіймальності;
  • відсутнє огородження механізмів або неізольованих струмоведучих частин електроустаткування;
  • відсутнє або ушкоджене заземлення;
  • відсутні шпильки в сполученнях муфт або гайки на шпильках;
  • відсутні або зношені пружні кільця;
  • редуктори гальма, гальмові шківи, електродвигун або інше устаткування машини не укріплені і зміщуються при роботі механізмів;
  • ушкоджена ізоляція електропроводки;
  • гнучкі тролеї сильно провисають.
  1. Після огляду вантажопідіймальної машини перед пуском її в роботу необхідно випробувати вхолосту її механізми та перевірити справність: