3.4.9. Робота з ручним електроінструментом і електромашинами повинна провадитися в діелектричних рукавичках і діелектричних чоботах.

3.4.10. Виправляти патрон електричної лампи, заміняти перегорілі плавкі вставки, заміняти електролампи повинен слюсар-електрик при знятій напрузі; кесонник-прохідник проводити ці роботи не повинен.

3.4.11. Переносний електричний світильник напругою 6-12 В, яким користується кесонник-прохідник, повинен мати ізольовану ручку, захисну металеву сітку, гнучкий гумовий шланговий провід, що має на кінці штепсельну вилку, яка виключає можливість помилкового включення світильника в розетку з напругою 127-220 В.

3.4.12. Освітлення в кесонах повинне бути електричне, напругою не вище 36 В. Живлення освітлювальних установок повинно забезпечуватися двома незалежними джерелами: освітлювальною мережею 36 В и спеціально встановленими поза кесоном акумуляторами або іншими тимчасовими джерелами електроенергії.

При несправності одного з джерел живлення переключення живлення світильників на інше джерело повинне здійснюватися автоматично. У кожній окремій частині шлюзового апарата повинно бути встановлено не менше двох світильників. Освітленість у шлюзових апаратах повинна бути не менше 15 лк, у робочій камері (робочій зоні) - не менше 12 лк, у шахтних трубах - не менше 10 лк. Крім того, у робочій камері (робочій зоні) повинні бути резервні акумуляторні переносні світильники.

3.4.13. Електроустановки в кесонах, як силові так і освітлювальні, повинні бути в рудниковому виконанні. Електропроводка повинна бути захищена від пошкодження в місцях, де можливі механічні впливи. Всі струмоведучі частини електроустановок повинні бути недоступні для дотику.

Всі металеві конструктивні частини електроустановок повинні бути заземлені або занулені.

3.5. При всіх нещасних випадках або раптових захворюваннях, фактах порушення технологічного процесу, виявлених несправностях устаткування, пристосувань, інструментів, що створюють загрозу життю і здоров'ю робітників, необхідно відразу припинити роботу і повідомити про це беспосереднього керівника робіт або представника технічного нагляду.

4 . ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Наприкінці зміни кесонник-прохідник зобов'язаний упорядкувати ручний інструмент і ЗІЗ.

При виявленні ушкоджень ЗІЗ, сповістити про це інженеру по ремонту або начальнику дільниці.

4.2. По закінченні роботи кесонник-прохідник зобов'язаний упорядкувати робоче місце, зібрати і скласти в призначене для цього місце інструмент, переносний світильник, болти, гайки й ін.

4.3. Відходи виробництва, сміття і використані матеріали повинні убиратися в спеціально відведені місця і металеві ящики.

4.4. Після виходу з кесона необхідно протягом 10-15 хвилин приймати душ із температурою води 38-40 С, після чого в кімнаті відпочинку виконати комплекс гімнастичних справ. Потім необхідно пообідати в їдальні і випити гарячий чай.

4.5. Після обіду необхідно протягом 2-х годин відпочити в кімнаті відпочинку, щоб пристосувати організм до нормальних умов.

4.6. Якщо під час відпочинку з'явиться якийсь біль, необхідно відразу звернутися до лікаря кесонного медпункту і виконати його рекомендації.

4.7. Не приймати лікування самостійно.

4.8. Якщо біль з'явиться після відпочинку (по дорозі додому або вдома), необхідно повернутися в кесонний медпункт або викликати по телефону чергову автомашину.

4.9. При виклику швидкої допомоги пояснити про кесонне захворювання і попросити доставити в кесонний медпункт.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ У АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. Для кожного об'єкта підземного будівництва розроблений ПЛА.

5.1.1. Особи, які не ознайомлені з ПЛА, і не знають його в частині, що відноситься до місця їх роботи і шляхам пересування, до роботи не допускаються. Кожне ознайомлення з ПЛА і виходами проводиться під розписку до початку роботи.

5.1.2. На кожному об'єкті підземного будівництва крім телефонного зв'язку повинна бути обладнана аварійна сигналізація (світлова, гучномовна, безпровідний радіозв'язок і ін.) із метою оперативного оповіщення працюючих про аварійні ситуації.

5.2. Кесонник-прохідник зобов'язаний приймати всі можливі міри до недопущення аварії або ліквідації при виникненні її, виконуючи при цьому вказівки начальника зміни або бригадира.

5.3. У випадку явної неможливості ліквідації аварії кесонник-прохідник повинен негайно залишити вибій або кесон.

5.4. Кесонник-прохідник зобов'язаний надати допомогу товаришам при аварії, а при залишенні вибою або кесона повинен переконатися в тому, що ніхто не залишився в небезпеці.

5.5. При виникненні пожежі у призабійній частині при прохідці тунеля необхідно надіти саморятівник, вийти з задимленої зони і приступити до гасіння пожежі: вуглекислотним вогнегасником - при загорянні електрокабеля та електроустаткування; водою зі шланга - при горінні деревени або клоччя.

При цьому треба пам'ятати про обмежений час перебування в саморятівнику, щоб встигнути залишити кесон при необхідності.

5.6. При виникненні пожежі у вертикальному кесоні з рухомою або нерухомою стелею кесонник-прохідник зобов'язаний надіти саморятівник і вийти з кесона.

5.7. На втратившого свідомість необхідно надіти саморятівник і винести його з задимленої зони до труби, що подає повітря, або в людський шлюз і надати необхідну допомогу.

5.8. У випадку відсутності видимих ознак (природного) дихання у втратившого свідомість необхідно приступити до штучного дихання в людському шлюзі, знявши з нього перед цим саморятівник.

5.9. При прориві води або пливуна з інтенсивністю, що не піддається ліквідації силами бригади, необхідно залишити вибій і вийти за проміжну перемичку або в людський чи аварійний шлюз.

5.10. Після виходу за проміжну перемичку всіх працюючих у кесоні черговий біля перемички зобов'язаний закрити двері.

5.11. Якщо при виході з вибою двері перемички виявляться закриті, необхідно вийти за перемичку через верхній люк і закрити його за собою.

5.12. У випадку затоплення лоткової частини тунеля вийти з кесона необхідно по рятувальному містку.

5.13. При прориві пливуна або води у вертикальному кесоні необхідно негайно залишити кесонну камеру.

5.14. У випадку прориву повітря з кесона і падіння тиску необхідно негайно залишити кесон.

5.15. Після вишлюзування при частковому падінні надлишкового тиску повітря в кесоні або виходу після повного падіння тиску необхідно виконати вказівку кесонного медперсоналу.