5.1.8. Заготовку варто укладати в кармани. Ширина кармана повинна забезпечувати безпечне стропування пакетів. Граничну висоту укладання пакетів слід відзначати на стояках карманів габаритними лініями.

5.1.9. Пакети заготовок укладаються в кармани на прокладки. Кінці прокладок не повинні виступати в проходи між карманами.

5.1.10. Висота укладання заготовки в кармани, а також висота штабелів при укладанні пакетів не повинні перевищувати .

5.1.11. Площа для складування злитків по всьому периметру обладнується упорними стояками й огородженнями.

5.1.12. Складування круглих злитків здійснюється на насипні підлоги.

5.1.13. Висота штабеля при механізованому укладанні злитків не повинна перевищувати 2,5 м, а при обслуговуванні укладання підкрановим працівником - .

Злитки укладаються в штабелі таким чином, щоб їх торни були спрямовані убік проходів. Ширина проходу між штабелями злитків повинна бути не менше .

5.1.14. Напрямні стелажів для ремонту злитків повинні підніматися над рівнем підстави стелажів не менше .

5.1.15. Операція зацентрування злитків повинна бути механізованою.

5.1.16. Складування недокатів (гільз) здійснюється в штабелі або в кармані між упорними стояками. Висота штабеля при складуванні недокатів (гільз) повинна відповідати вимогам пункту 5.1.13 глави 5.1 розділу V цих Правил.

5.1.17. Рулони повинні укладатися в штабелі висотою до .

5.1.18. Передача рулонів зі складу в робочий проліт цеху й до машин поздовжнього різання стрічки здійснюється за допомогою механізму, обладнаного кантувачем рулонів, або електромостовими кранами, обладнаними вантажозахватними пристроями.

5.1.19. Механізм для транспортування рулонів повинен бути обладнаний звуковим сигналом.

5.1.20. Рулони великих і малих діаметрів необхідно складати роздільно.

5.1.21. Пакети штрипсів ув'язуються таким чином, щоб виключалася можливість розсипання пакета й випадання коротких смуг штрипсів при їх розвантаженні й транспортуванні.

5.1.22. Штрипси укладаються плазом вперев'язку або на бічну поверхню, при цьому штабелі зміцнюють упорами.

5.1.23. Операції подачі штрипсів до прес-ножиць для обрізки кінців та їх збирання повинні бути механізованими.

5.1.24. Валки правильної машини повинні бути закритими запобіжним кожухом із щілиною й напрямними для подачі стрічки та штрипсів у валки.

5.1.25. Моталки правильної машини для розмотування рулонів штрипсів захищаються сіткою або металевими листами.

5.1.26. Кармани ножиць для укладання різаних штрипсів повинні мати торцеві стінки, а також упор для регулювання довжини штрипса, який відрізають.

5.1.27. Укладання пачок листів у штабелі вантажозахватними пристроями варто робити із прокладками, а укладання електромагнітами - без прокладок. Висота штабеля при укладанні листів електромагнітами не повинна перевищувати 3 м, а при укладанні підкрановим працівником - 1,5 м. При цьому повинна забезпечуватися горизонтальність укладання пачок листів і стійкість штабеля.

5.1.28. Не дозволяється укладання труб різних діаметрів в один ряд штабеля.

5.1.29. Висота штабелів труб діаметром до 500 мм при укладанні їх вантажозахватними пристроями кранів не повинна перевищувати . При будові настилу (майданчика) з оцінкою до від рівня підлоги між стояками карманів для проходу працівників допускається складування труб у штабель висотою до 3 м, а при механізованому укладанні труб (без участі підкранового працівника) висота складування повинна визначатися здатністю механізованих пристроїв, що застосовуються. Укладання пакетів труб варто робити із прокладками. Ширина кармана повинна забезпечувати зручну й безпечну зачіпку окремих труб або пакетів труб.

Труби діаметром більше варто укладати між стояками. На стояках карманів і стелажів для укладання труб наносяться габаритні лінії, які вказують на граничну висоту складування.

Стійки сусідніх карманів (стелажів), що утворюють проходи між штабелями труб, повинні розкріплюватися у верхній частині міцними поперечками. Складування труб на зазначені поперечки, а також у поперек карманів і стелажів не допускається.

5.1.30. Операції пакетування й ув'язування труб повинні бути механізованими.

5.2. Нагрівальні печі трубних цехів

5.2.1. Шаржирні машини повинні бути обладнані:

теплоізоляційною кабіною (захист від викидів полум'я й тепловипромінювання);

гальмом миттєвої дії;

звуковою та світловою сигналізацією;

системою вентиляції (кондиціонування).

Зона роботи шаржирної машини повинна бути захищеною.

5.2.2. Роботи зі збирання окалини від печей повинні бути механізованими. Ручні роботи допускаються тільки при повній зупинці печі.

5.2.3. Завантажувальні вікна печей закриваються кришками, які щільно прилягають до рами.

5.2.4. Очищення боровів і виробництво ремонтних робіт усередині них здійснюються при повній зупинці роботи печі й зниженні температури повітря усередині борова до 40 град.С.

5.2.5. Ремонти печей, пов'язані з розбиранням цегляної кладки й демонтажем металоконструкцій й устаткування, необхідно здійснювати відповідно до НПАОП 27.1-1.06-08 .

5.2.6. Доставка матеріалів, необхідних для ремонту печей, та подача їх в печі, а також збирання будівельних відходів повинні бути механізованими.

5.2.7. Печі, у яких відбувається нагрівання заготовок, що виступають із завантажувального вікна, необхідно обладнати повітряними, водяними або ланцюговими завісами, що охороняють працівників від можливих викидів полум'я з печі та потоків інфрачервоного випромінювання до 140 Вт/кв.м.

5.2.8. Для обслуговування нагрівальних печей над їхніми зводами повинні встановлюватися прохідні (ходові) містки. Не допускається перебування працівників на склепінні печі.

5.2.9. Гази, що відходять від печей, перед викидом в атмосферу підлягають очищенню.

5.2.10. Завантажувальний стіл методичної нагрівальної печі обладнується упорами у вигляді торцевих стояків, бічні сторони завантажувального стола - напрямними бортами або пневматичними вирівнювачами, що виключають падіння заготовок під час завантаження в піч.

Ширина завантажувальних столів повинна забезпечувати безперешкодну подачу заготовок максимальної довжини.

5.2.11. Підйом кришок робочих вікон і керування димовими шиберами на печах, кантування злитків по всій довжині печі й інші операції повинні бути механізованими.

5.2.12. Шлях пересування візка штовхача злитків і заготовок на нагрівальних печах захищається з обох боків запобіжним бар'єром.

5.2.13. Випуск рідких шлаків з печей повинен здійснюватися в сухі чаші або короби.

5.2.14. Не дозволяється заливання шлаків водою. Для засипання шлаків необхідно застосовувати просушений пісок.

5.2.15. Жужільні чаші або короби варто встановлювати біля печей у приямках, які перекриваються металевими плитами або огороджуються.

5.2.16. Для забезпечення безперешкодного виходу шлаків з печі жужільну льотку при необхідності варто підігрівати.

5.2.17. Кантування й транспортування коробів і чаш зі шлаками в залізничні вагони повинні здійснюватися після повного остигання шлаків.

Кантування чаш або коробів зі шлаками на підлогу цеху, а також у сирих місцях не дозволяється.

5.2.18. Над ринвами для видачі нагрітої заготовки з методичних печей необхідно встановлювати захисні борти.

5.2.19. Завантажувальні столи кільцевих печей обладнуються напрямними бортами.

5.2.20. Похилі завантажувальні столи кільцевих печей обладнуються дозуючим пристроєм.

5.2.21. Подача заготовок на прийомний стіл повинна бути механізованою.

5.2.22. Зона вивантаження заготовок із печі з боку проходу огороджується для захисту працівників від окалини, що відлітає.

5.2.23. Прохід працівників на майданчик внутрішнього кільця печі допускається тільки при включеній вентиляції та за наявності наряду-допуску, що оформлений відповідно до вимог НПАОП 27.0-4.02-90.

5.2.24. При падінні тиску води оборотного циклу секційних печей, що йде на охолодження шиберів та трубного рольгангу, необхідно подавати звуковий або світловий сигнал.

5.2.25. Температура води на виході з охолоджуваних елементів печі повинна відповідати параметрам, обумовленим технологічною інструкцією для експлуатації печей, затвердженою уповноваженою особою.

5.2.26. Контроль за безперервним надходженням води в індуктори й інші охолоджувальні елементи печей здійснюється за допомогою приладів, що автоматично відключають печі при перервах у подачі холодної води, а також сигналізують про підвищення температури води в системі охолодження.

5.2.27. Не дозволяється включення індукторів за наявності в них остиглих труб.

5.2.28. Печі повинні автоматично відключатися при пробої індуктора.

5.2.29. Запобігання короткому замиканню між витками індуктора здійснюється установкою пристрою максимального струмового захисту, що автоматично відключає печі в разі спрацьовування.

5.2.30. Не дозволяється проведення ремонту устаткування при включеному індукторі.

5.2.31. При використанні горючих захисних газів при термообробці труб простір під ковпаком перед подачею захисного газу продувається інертним газом на свічі до повного витиснення повітря.

Після закінчення термообробки труб перед зняттям ковпака подача горючого захисного газу повинна бути припинена, а простір під ковпаком - продутий інертним газом.

5.2.32. До форсунок печей рідкого палива (мазуту) необхідно забезпечувати вільний доступ для їхнього обслуговування та ремонту.

Печі зі склеповими форсунками повинні бути обладнані стаціонарними майданчиками обслуговування.

5.2.33. Порядок експлуатації резервуарів з рідким паливом повинен бути викладений в інструкції з охорони праці, складеній відповідно до НПАОП 0.00-4.15-98 .

Не дозволяється установка видаткових баків над печами. Баки для підігріву мазуту варто обладнати паровими змійовиками. Температура нагрівання палива не повинна перевищувати температуру спалаху пару. Нагрівання палива в баках повинно контролюватися.

5.2.34. Доступ працівників у баки для огляду, очищення та ремонту здійснюється за нарядом-допуском, виданим відповідно до НПАОП 27.0-4.02-90, після відключення баків від трубопроводів, установки заглушок, повного спорожнювання, пропарювання, провітрювання баків і проведення аналізу повітря на вміст кисню та шкідливих домішок.

Під час перебування працівників у ємностях усі люки повинні бути відкриті та обов'язково застосоване примусове провітрювання.

При виконанні робіт усередині баків варто користуватися переносними вибухобезпечними світильниками з напругою не вище 12 В. Вмикати й вимикати світильники слід ззовні баків.

Роботи в ємності повинні виконуватися не менше як трьома працівниками, двоє з яких повинні знаходитися нагорі ємності і безперервно спостерігати за працівником, що знаходиться всередині ємності, та тримати кінець мотузки, прив'язаної до запобіжного пояса, який повинен одягнути працівник перед спусканням у бак.

5.2.35. При ремонтах печей трубопроводи, по яких пальне надходить до форсунок, повинні бути надійно від'єднані від видаткових баків засувкою й заглушкою та звільнені від залишків палива.

5.3. Загальні вимоги до трубних станів

5.3.1. Пуск головного двигуна здійснюється після одержання відповідного сигналу зі стана, який чути на всіх робочих місцях стана і його допоміжних агрегатах. Пускові пристрої трубопрокатних станів повинні бути зблоковані з попереджувальним звуковим та одночасно світловим сигналами установленої тривалості.

До подачі сигналу про пуск стана уповноважена особа зобов'язана перевірити справність стана та всіх запобіжних пристроїв, що його обгороджують.

Дозвіл на пуск стана встановленим сигналом може бути поданий уповноваженою особою.

5.3.2. При застосуванні гідравлічного зрівноважування розташовувати механізми гідроприводів під кліттю на станах, що споруджують, не допускається.

5.3.3. Перевірка калібрів, зазору між валками, а також положення проводок здійснюється тільки за допомогою відповідних приладів.

Перевірку калібрів і зазору між валками на ходу стана поздовжньої прокатки допускається здійснювати тільки проти напрямку обертання валків. На час перевірки варто призупинити прокатку металу.

5.3.4. Вимір параметрів труб на ходу стана повинен здійснюватися дистанційно за допомогою відповідних вимірювальних приладів.

5.3.5. Для переходу через лінії переміщення металу або уздовж ліній прокатки передбачаються перехідні містки.

5.3.6. Збирання недокатів і браку від станів та допоміжних агрегатів необхідно механізувати.

5.3.7. Збирання окалини з-під станів й іншого устаткування, включаючи ями й відстійники, повинно бути механізованим.

5.3.8. При гідравлічному способі збирання окалини конструкція прийомних лотків, ринв і каналів повинна унеможливлювати застрявання окалини.

5.3.9. Диски пилок закриваються захисними й звукоізолюючими кожухами. Диски щозмінно оглядаються, а при виявленні тріщин негайно заміняються. Заварка тріщин на диску та робота пилки з ушкодженими зубцями не допускаються.

5.3.10. Конструкція пилок повинна забезпечувати зручну й безпечну зміну дисків. Не допускається використання пилок, призначених для гарячого різання, з метою холодного різання заготовок і труб.

5.3.11. Таврування труб повинно бути механізованим.

5.3.12. Роботи з перевалки валків і ремонту станів повинні бути механізованими.

5.3.13. Валки варто зберігати комплектно в стелажах. Зберігання валків на підлозі допускається в один ряд із застосуванням підкладок, що виключають їх довільне розкочування.

5.3.14. Стелажі для зберігання валків повинні встановлюватися на фундаментах і мати відповідний запас міцності. Між рядами стелажів улаштовуються проходи шириною не менше .

5.3.15. Під час перевезення валків на платформах або автомашинах валки повинні бути надійно закріплені.

5.3.16. Ділянка складання запасних клітей або касет обладнується стендами й допоміжними пристосуваннями.