83. Підготовка ЗРХБЗ до відправки включає:

визначення ЗРХБЗ, що підлягають відправці згідно з нарядом, за номерами (номерами партій);

оформлення експлуатаційної документації на підготовлені до відправки зразки ЗРХБЗ (запис у відповідні розділи формулярів (паспортів), оформлення виписок із складських формулярів);

перевірку технічного (якісного) стану ЗРХБЗ відповідно до вимог, вказаних в додатку 11 цього Керівництва;

підготовку і просушування тари і підкладкових матеріалів під зразки, що відправляються (для виробів, що зберігаються на стелажах), укладання ЗРХБЗ;

підготовку тари для перевезення морським (річковим) транспортом;

оформлення виконавчої частини нарядів; зосередження ЗРХБЗ до місця навантаження (видачі);

перевірку комплектності і кількості підготовленого до відправки ЗРХБЗ;

навантаження (видачу) ЗРХБЗ і оформлення документів на відправку.

84. Для забезпечення безпеки і збереження ЗРХБЗ при перевезеннях необхідно при навантаженні дотримувати умови допустимості сумісного зберігання ЗРХБЗ (табл. 3), а також діючих Правил перевезення розрядних вантажів залізницею і водними шляхами сполучення.

85. Вагони, напіввагони, платформи і цистерни, які подані під навантаження, повинні ретельно оглядатися для визначення справності і очищатися від сміття, перевірятися справність даху, дверей, люків, підлоги і запірних пристроїв вагонів і платформ.

На автомобілях перевіряється справність підлоги, бортів і запірних пристроїв кузовів.

86. Навантаження ЗРХБЗ на залізничний рухомий склад, на автомобілі здійснюється з дотриманням вимог експлуатаційної документації для даного виду ЗРХБЗ відповідно до норм навантаження основних зразків ЗРХБЗ у залізничні вагони та на вантажні автомобілі (додаток 21).

При цьому повинні дотримуватися таких правил:

підготовлені до навантаження зразки ЗРХБЗ повинні бути в справній опломбованій тарі зі встановленим чітким маркуванням;

ЗРХБЗ покомплектно повинні навантажуватися в один вагон (автомобіль, трюм, вантажну кабіну літака, вертольота), особливу увагу необхідно приділяти зразкам, деталі яких упаковані в різних ящиках;

ЗРХБЗ розташовуються рівномірно за всією площею, компактно і непохитно;

ящики, барабани укладаються щільно один до іншого і до стінок транспортного засобу і ретельно кріпляться;

важкі вантажі розташовуються внизу, легкі - зверху;

тара, що має написи "Верх", "Обережно скло" та інші, укладається так, щоб ці надписи були видними при вивантаженні;

залізні бочки Л-100, Л-250, Л-275 навантажуються у вагони в два ряди по висоті пробками вгору. Під обручі кожної бочки з обох боків підкладаються клини, які потім прибиваються цвяхами до підлоги вагона. Бочки другого ряду укладаються на дошки, наслані на бочки першого ряду. Кріплення другого ряду здійснюється зв'язуванням кожної бочки дротом діаметром не менше , пропущеним через отвори в обох обручах. Під обручі також підкладаються клини, які прибиваються до дощок.

Барабани укладаються у вагон з установкою їх на торець (вертикально) навантажувальними люками вгору з прокладкою дошками між двома рядами по висоті і кріпляться дошками, які прибиваються до стінок вагона. Особлива увага звертається на кріплення барабанів, розташованих напроти дверних проходів.

87. Спеціальні машини, навантажені на транспорт, надійно загальмовуються, закріплюються від подовжніх і поперечних зсувів, включається нижча передача, скло кабін підіймається, всі люки і дверці зачиняються. В умовах можливого пониження температури повітря нижче 0° C вода із систем охолоджування зливається.

Всі рухомі, поворотні і з'ємні частини засобів рухомості і спеціального обладнання повинні бути надійно застопорені або закріплені.

Вимоги до транспортування і порядок кріплення на платформах для конкретних спеціальних машин приведені в інструкціях з їх експлуатації.

Після навантаження спеціальних машин складається опис із зазначенням кількості пломб, ящиків із запасними частинами та інструментом, місць їх знаходження, переліку деталей, знятих з машин. Опис кріпиться до внутрішньої сторони скла лівої дверці кабіни.

88. До початку навантаження ретельно перевіряється кількість підготовлених до навантаження місць, а після навантаження - кількість навантажених місць. У вагоні до внутрішньої стінки з правого боку дверей прикріпляється повагонна відомість навантаженого майна.

Представник складу пломбує вагон, оформлює залізничну накладну, яка є перевізним документом і на станції призначення видається вантажоодержувачу разом з вантажем.

89. При навантаженні ЗРХБЗ у літаки, вертольоти, на морські і річкові судна повинні виконуватися вимоги стосовно навантаження виробів у вагони і автомобілі, а також спеціальні вимоги, діючі на цих видах транспорту.

90. Навантажувально-розвантажувальні роботи при прийомі і відправці ЗРХБЗ повинні бути забезпечені необхідними матеріалами.

Орієнтовна витрата матеріалів на прийом і відправку ЗРХБЗ приведена в додатку 22.

91. При навантаженні і розвантаженні ЗРХБЗ повинні дотримуватися заходи з маскування і забезпечення режиму таємності.

92. Охорона, оборона і супровід ЗРХБЗ, що відноситься до розрядних груп, і всіх спеціальних машин РХБ захисту при їх транспортуванні здійснюється відповідно до вимог керівних документів щодо охорони, оборони і супроводу транспорту з військовими вантажами при перевезенні їх залізницею і водними шляхами сполучення.

93. Особовий склад варти повинен бути проінструктований залежно від властивостей ЗРХБЗ, що перевозиться, а також порядку дій на випадок аварійних ситуаціях.

Для супроводу транспорту з хлорпікрином і навчальними імітаційними рецептурами - відправник завчасно повідомляє одержувача про час відправки транспорту, запрошує для супроводу транспорту фахівця служби РХБ захисту, забезпечує особовий склад варти і супроводжуючого необхідними засобами індивідуального захисту. У вагонах з хлорпікрином і навчальними імітаційними рецептурами повинні знаходитись у встановлених кількостях дегазуючі речовини для використання в аварійних ситуаціях. Невикористані засоби індивідуального захисту і дегазуючі речовини здаються вартою і супроводжуючим одержувачу, про що повідомляється відправник вантажу.

94. Зразки ЗРХБЗ, що вимагають дотримання при перевезеннях особливих запобіжних заходів і спеціальних умов, відносяться до розрядних вантажів.

Навантаження і розвантаження розрядних вантажів на станційних і під'їзних шляхах складів, на причалах портів, пристаней повинні здійснюватися під керівництвом фахівця служби РХБ захисту, який відповідає за правильне розміщення і кріплення вантажу, за дотримання вимог безпеки і правил пожежної безпеки при навантажувально-розвантажувальних роботах, дотримання умов сумісного навантаження розрядних вантажів, укриття вантажу на відкритому рухомому складі, охорону вантажу до моменту передачі навантаженого вагона військовій варті і з моменту прийому від військової варти вагона, який прибув під розвантаження.

Найчутливіші до механічної дії розрядні вантажі повинні навантажуватися у вагони в останню чергу, а вивантажуватися - в першу чергу. Щоб уникнути зсуву і ударів при транспортуванні розрядні вантажі укладаються рівномірно за всією площею підлоги вагона (трюму) впритул.

95. При перетарюванні рідких і сипких речовин і рецептур (в процесі прийому, відправки і при проведенні складських робіт) має місце їх природна втрата. Природна втрата речовин і рецептур відбувається також при їх зберіганні в результаті випаровування.

Кількість продуктів, яких не вистачає в результаті природної втрати після проведення робіт з перетарювання, у кожному випадку повинно бути точно визначено шляхом зважування 100 % бочок (барабанів) і проведення вимірів у залізничних цистернах або стаціонарних ємностях.

Списання природної втрати речовин і рецептур здійснюється в розмірах фактичної утрати, але таких, що не перевищують норми, приведені в додатку 23 і оформляється актом списання.

При зберіганні речовин і рецептур визначення розмірів природної втрати і її списання проводиться один раз на рік при інвентаризації.

Недостача продуктів більше норм природної втрати розслідується. Залежно від результатів розслідування вживаються заходи технічного, організаційного або адміністративного порядку.

96. З метою поліпшення умов і підвищення продуктивності праці, зниження трудомісткості складських робіт, збільшення операційних можливостей на складах повинні систематично плануватися і здійснюватися заходи щодо підвищення рівня механізації навантажувально-розвантажувальних робіт (укомплектування штатно-табельними засобами механізації; їх своєчасне технічне обслуговування; будівництво нових прирельсованих сховищ з навантажувально-розвантажувальними майданчиками, доріг, майданчиків і підлоги з твердим покриттям; впровадження нових, сучасніших засобів механізації тощо).

На кожному складі повинні бути розроблені і затверджені технологічні карти, що визначають організацію і порядок виконання всіх операцій навантажувально-розвантажувальних робіт з використанням засобів механізації для конкретних видів ЗРХБЗ і місць зберігання в умовах складу.

8. Дослідне зберігання засобів РХБ захисту

97. Дослідне зберігання засобів РХБ захисту організовується і здійснюється за розпорядженням (вказівкою) Міністерства відповідно до затверджених програм.

Дослідне зберігання ведеться з метою:

визначення впливу кліматичних і біологічних чинників, умов зберігання на збереження ЗРХБЗ і встановлення ступеня зміни його технічних і експлуатаційних характеристик;

визначення термінів збереження ЗРХБЗ;

перевірки ефективності способів захисту ЗРХБЗ, що застосовуються, від дії кліматичних чинників;

уточнення обсягу і періодичності робіт з технічного обслуговування і контролю технічного (якісного) стану ЗРХБЗ при зберіганні;

вироблення рекомендацій з удосконалення умов зберігання, технічного обслуговування і контролю якісного стану ЗРХБЗ.

98. Дослідне зберігання ЗРХБЗ проводиться на складах, що дислокуються в різних кліматичних зонах України.

99. Для безпосереднього виконання робіт з дослідного зберігання, узагальнення і оцінки результатів дослідного зберігання наказом начальника підрозділу призначаються відповідальні посадові особи.

Особи, призначені для проведення робіт з дослідного зберігання, відповідають за правильну організацію, повне і якісне виконання програм дослідного зберігання і своєчасне представлення звітних матеріалів щодо дослідного зберігання.

ЗРХБЗ, що знаходиться на дослідному зберіганні, враховується окремо. Копії актів про постановку на дослідне зберігання і карток обліку на ЗРХБЗ дослідного зберігання надаються в головні управління (управління) МНС України.

100. Підготовка ЗРХБЗ до дослідного зберігання, технічне обслуговування, переконсервація і розконсервація, огляди, контроль технічного (якісного) стану в процесі дослідного зберігання, облік результатів і представлення звітів щодо дослідного зберігання здійснюються відповідно до цього Керівництва і додаткових вимог, визначених програмами дослідного зберігання.

РОЗДІЛ 2ЗБЕРІГАННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ МАШИН РХБ ЗАХИСТУ

1. Умови і види зберігання спеціальних машин РХБ захисту

101. У підрозділах та складах МНС України постановці на зберігання підлягають всі спеціальні машини, використання (відправка) яких не планується на термін більше трьох місяців.

Встановлюються два види зберігання спеціальних машин: короткочасне - до одного року і тривале - один рік і більше.

102. Спеціальні машини ставляться на зберігання на підставі наказу по підрозділу. Зміст наказу викладено в ст. 37 цього Керівництва. Наказ про постановку спеціальних машин на зберігання повинен бути відданий не пізніше, ніж за дві доби після прийому їх підрозділом (складом).

Термін постановки на зберігання повинен бути мінімальним, але не більше 30 діб з моменту прийому.

103. Якість підготовки спеціальних машин до короткочасного зберігання перевіряється начальниками відділів зберігання (керівниками підрозділів).

Якість підготовки спеціальних машин до тривалого зберігання перевіряється комісією із складанням акта закладки (освіження).

104. Спеціальні машини РХБ розвідки повинні зберігатися в опалюваних сховищах.

Допускається зберігання машин РХБ розвідки в неопалюваних сховищах, при цьому прилади РХБ розвідки з машин знімаються і зберігаються в опалюваних сховищах.

105. Машини спеціальної обробки, димопуску, приготування і роздачі вогнесумішів, рухомі ремонтні хімічні майстерні, автолабораторії дозволяється зберігати в неопалюваних сховищах.

Допускається знімати з машин спеціальної обробки гумотканинні і гумометалеві рукави і зберігати їх у неопалюваних сховищах покомплектно по машинах в розгорненому вигляді на стелажах, полицях або настилах.

106. Пересувні ремонтні хімічні майстерні, автолабораторії, автодегазаційні станції, до складу яких входить декілька машин, а також спеціальні машини з причепами в місцях зберігання розміщуються покомплектно.

107. Спеціальні машини РХБ захисту розміщувати в місцях зберігання в один, два або три ряди радіаторами у напрямі воріт (проїздів). Відстань між машинами, а також між машинами і стінами сховищ повинне складати не менше для колісних машин і для гусеничних машин. При багаторядному розміщенні в сховищах машини другого і наступних рядів повинні бути зчеплені буксирними тросами з машинами, що стоять попереду. При двосторонньому розташуванні воріт сховищ дозволяється встановлювати спеціальні машини в чотири ряди: дві у напрямі одних воріт і дві в протилежному напрямі. При розміщенні на відкритих майданчиках спеціальні машини встановлювати рядами з відстанню між машинами 1,5 - , між рядами не менше .