У зимовий період роботи з технічного обслуговування повинні проводитися в теплих приміщеннях.

65. На всі види технічного обслуговування ЗРХБЗ розробляються і затверджуються керівником підрозділу та складу технологічні карти, у яких вказуються: роботи, що виконуються, технічні вимоги до них, трудовитрати в людино-годинах, обладнання, що використовується, інструмент, приладдя, прилади, запасні частини, матеріали і норми їх розходу.

66. Роботи з технічного обслуговування ЗРХБЗ повинні виконуватися в повному обсязі, якісно і у встановлені терміни. Про проведення технічного обслуговування робляться відповідні записи у формулярах (паспортах).

Посадові особи складів несуть відповідальність за повноту, якість і своєчасність проведення робіт з технічного обслуговування ЗРХБЗ і ведення формулярів (паспортів).

67. Дозиметричні прилади та інші засоби вимірювань, зокрема вбудовані в спеціальні машини або ті, що входять до складу комплектів ЗІП, піддаються первинній, періодичній і позачерговій повірці. Первинна повірка проводиться при випуску засобів вимірювань з виробництва і ремонту. Періодична повірка засобів вимірювань, вбудованих і тих, що входять у комплект спеціальних машин і до складу групових і ремонтних комплектів, проводиться в терміни, визначені експлуатаційною і нормативно-технічною документацією.

Позачергова повірка засобів вимірювань при зберіганні проводиться при необхідності впевнитися в їх справності, при пошкодженні повірочного клейма або втраті документів, що підтверджують проходження періодичної повірки.

Повірку засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ), у тому числі приладів радіаційного та дозиметричного контролю повинні проводити тільки метрологічні органи МНС або Держстандарту. Якщо засоби вимірювань при повірці визнані несправними, вони підлягають заміні або ремонту.

68. Вбудовані і ті, що входять у комплект спеціального обладнання машин РХБ захисту, ємності, балони і котли, що працюють під тиском, які підлягають реєстрації в органах котлонагляду, перед постановкою на зберігання повинні бути зареєстровані у відповідних інспекціях котлонагляду.

Ємності і балони, що не підлягають реєстрації в Інспекції котлонагляду, перевіряються і реєструються у підрозділах та на складах відповідальними посадовими особами.

На кожну ємність після її реєстрації наносяться по трафарету на видимому місці такі дані: реєстраційний номер, дозволений тиск, дата (місяць, рік) наступного огляду і гідравлічного випробування.

Результати і терміни технічного огляду ємностей, балонів і котлів записуються у формуляри (паспорти).

6. Планувальна, експлуатаційна і облікова документація

69. Основними планувальними документами є:

план-графік робіт з контролю технічного (якісного) стану, технічного обслуговування і ремонту ЗРХБЗ, що знаходиться на зберіганні (додаток 13);

план-графік комплексного технічного обслуговування і опробування спеціальних машин РХБ захисту, що знаходяться на тривалому зберіганні (на десять років) (додаток 14);

план-графік періодичних випробувань ЗРХБЗ підприємств та організацій в хіміко-радіометричній лабораторії (додаток 15);

план-графік періодичних випробувань ЗРХБЗ підрозділів та складів МНС в хіміко-радіометричній лабораторії Головного управління МНС (додаток 16);

план освіження ЗРХБЗ тривалого зберігання у підрозділах МНС (додаток 17);

план освіження ЗРХБЗ тривалого зберігання на складах МНС (додаток 18).

70. Вихідними даними для розробки планувальних документів є:

наявність і технічний стан ЗРХБЗ, що знаходиться на зберіганні;

встановлені методи і періодичність контролю технічного (якісного) стану і технічного обслуговування ЗРХБЗ;

тривалість зберігання ЗРХБЗ;

дані про надходження ЗРХБЗ у підрозділи та на склади МНС у запланованому році;

гарантійні терміни зберігання (придатності) зразків ЗРХБЗ, їх складових частин і комплектуючих деталей;

облікові дані на ЗРХБЗ тривалого зберігання за роками і партіями їх виготовлення або за номерами зразків.

71. План-графік робіт з контролю технічного (якісного) стану, технічного обслуговування і ремонту ЗРХБЗ розробляється на рік і ведеться у підрозділах та на складах МНС. До плану-графіка включаються всі зразки ОРХБЗ, окрім спеціальних машин, роботи з утримання яких передбачаються в плані-графіку технічного обслуговування і опробування спеціальних машин, що знаходяться на тривалому зберіганні.

У план-графік включаються роботи з контролю технічного (якісного) стану, технічного обслуговування і поточного ремонту. Для забезпечення періодичних випробувань ЗРХБЗ, що проводяться в лабораторіях або градуювальних пунктах, у плані-графіку передбачаються роботи з відбору зразків і проб, їх доставки (відправки) на випробування, отримання, підготовки і постановки на зберігання. До плану-графіку додається розрахунок потрібних трудовитрат для виконання запланованих робіт.

Потреба в лабораторних випробуваннях ЗРХБЗ, повірці приладів РХБ розвідки повинна бути врахована в планах-графіках періодичних випробувань ЗРХБЗ у ХРЛ і в планах робіт РГП. Потреба в указаних видах контролю технічного (якісного) стану ЗРХБЗ підрозділів та складів повинна бути включена в план-графік періодичних випробувань ЗРХБЗ лабораторії (додаток 16) і врахована в плані закріплення підрозділів та складів за РГП з повірки дозиметричних приладів.

72. План-графік комплексного технічного обслуговування і опробування спеціальних машин, що знаходяться на тривалому зберіганні, розробляється на десять років і ведеться у підрозділах та на складах МНС начальниками складів.

План-графік повинен розроблятися з урахуванням фактичного виконання робіт у попередні роки, наявності і якісного стану спеціальних машин. План-графік повинен передбачати опробування спеціального обладнання кожної спеціальної машини не менше одного разу за 10 років. План-графік щороку коректується з урахуванням складу, термінів постановки і зняття спеціальних машин з тривалого зберігання. На кожну спеціальну машину в плані-графіку заповнюється один лист. Кожен запис і внесені зміни підписуються посадовою особою.

73. План-графік періодичних випробувань ЗРХБЗ у хіміко-радіометричній лабораторії розробляється на рік і ведеться начальником ХРЛ.

Потреба у випробуваннях для розробки цього плану-графіка визначається з планів-графіків робіт з контролю технічного (якісного) стану ОРХБЗ, що розробляються у підрозділах та на складах МНС.

План-графік періодичних випробувань ЗРХБЗ лабораторії повинен складатися з двох розділів. Перший розділ - випробування ЗРХБЗ, що зберігається у підрозділах та на складах МНС України, другий розділ - випробування ЗРХБЗ, що зберігаються на підприємствах та організаціях. До плану-графіка додається розрахунок потрібних трудовитрат для виконання запланованих випробувань. Результати випробувань доводяться до підрозділів та складів МНС, підприємств та організацій у порядку і в терміни, які визначені Керівництвом з лабораторних випробувань індивідуальних і колективних засобів захисту.

74. План-графік періодичних випробувань ЗРХБЗ у ХРЛ розробляється головними управліннями МНС України на підставі заявок керівників підрозділів МНС, а також начальників штабів ЦО підприємств та організацій. Один примірник плану-графіка висилається підрозділам та на склади, а також підприємствам та організаціям. Загальний план-графік періодичних випробувань надсилається разом із формою 4/РХЗ до Міністерства.

Вказівки про порядок відбору і доставки на випробування зразків та проб ЗРХБЗ з урахуванням особливостей зберігання і транспортування таємних, пожежо- і вибухонебезпечних виробів та отруйних речовин направляються в підрозділи разом з виписками із плану-графіка.

75. Плани освіження ЗРХБЗ тривалого зберігання розробляються підрозділами на рік (додаток 17), та складами (додаток 18).

Плани освіження повинні складатися із окремих розділів по кожному виду запасів, що зберігаються. Вихідними даними для розробки планів освіження є потреба в освіженні і ресурс ЗРХБЗ, що надходить за планами вищестоящих довольчих органів.

При розробці планів освіження у підрозділах та складах МНС заповнюються перші чотири графи про потребу в освіженні.

Решта граф заповнюється після отримання від довольчих органів виписок із планів, подачі ЗРХБЗ і проведення освіження.

76. Основними експлуатаційними документами є:

формуляр (паспорт) на окремий зразок ЗРХБЗ;

формуляр (паспорт) на партію ЗРХБЗ;

складський формуляр і виписка із складського формуляра на партію ЗРХБЗ;

інструкція з експлуатації і технічного опису на окремий зразок ЗРХБЗ.

Формуляр (паспорт), складський формуляр або виписка із складського формуляра містить відомості про якість зразків ЗРХБЗ. У інструкції з експлуатації викладені вимоги до експлуатації, зокрема до зберігання ЗРХБЗ.

Формуляри (паспорти) на окремі зразки і складські формуляри на партії ОРХБЗ ведуться протягом всього періоду його зберігання. У відповідні розділи формулярів (паспортів) і складських формулярів своєчасно і точно вносяться записи, що відображають фактично проведені роботи, відомості про консервацію і переконсервацію, проведення технічного обслуговування, результати контролю якісного стану та інші дані.

77. На складі ведеться складський формуляр (додаток 19) на кожну повну, неповну або збірну партію ЗРХБЗ. При відправці підрозділом та складом повної, неповної або збірної партії ЗРХБЗ відправником оформляються і висилаються одержувачам виписки із складського формуляра.

Складський формуляр складається керівником підрозділу та складу або посадовою особою, відповідальною за зберігання ЗРХБЗ на підставі формуляра (паспорта) заводу-виробника або виписки із складського формуляра на повну, неповну або збірну партію ЗРХБЗ, що надійшла.

Складський формуляр ведеться одночасно з оформленням приймальних документів на ЗРХБЗ, що надійшло.

Складські формуляри на повні, неповні або збірні партії, а також виписки із складських формулярів, формуляри (паспорти) заводів-виробників знищуються через три роки після відправки всієї кількості зразків цих партій з бази (складу).

У підрозділах та на складах МНС України складські формуляри ведуться на повну, неповну або збірну партію тільки для зберігання непорушних запасів ЗРХБЗ.

Формуляри (паспорти) на окремі зразки, складські формуляри на партії ведуться начальниками сховищ (складів) НЗ. При заведенні складського формуляра в нього вносяться повністю загальні дані, результати всіх попередніх випробувань з моменту виготовлення, включаючи заводські дані.

У процесі зберігання ЗРХБЗ у складські формуляри записуються результати оглядів і періодичних випробувань, що проводяться відповідно до вимог цього Керівництва (додаток 11).

При відправці партії ЗРХБЗ частинами в складському формулярі робиться відмітка про відправку.

78. Перелік, форми документів з обліку ЗРХБЗ і порядок їх ведення визначені відповідними керівними документами з обліку озброєння, техніки та інших матеріальних засобів у МНС.

7. Прийом та відправка засобів РХБ захисту

79. Прийом та відправка ЗРХБЗ здійснюється тільки на підставі планів і розпорядчих документів довольчих органів.

Документальне оформлення прийому і відправки ЗРХБЗ здійснюється відповідно до вимог керівних документів з обліку озброєння, техніки та інших матеріальних засобів у МНС.

80. Подача ЗРХБЗ у підрозділи та на склади МНС і відправка його може виконуватися залізничним, автомобільним, водним, повітряним або змішаними видами транспорту (з перевантаженням на проміжних станціях і в портах).

Для прийому ЗРХБЗ, що надійшло, і підготовки ЗРХБЗ, що відправляється, наказом по підрозділу виділяються спеціальні майданчики (приміщення).

Прийом ЗРХБЗ, що надійшло, здійснюється спеціально призначеними комісіями, які після закінчення прийому оформляють відповідні документи (акти прийому та технічного стану ЗРХБЗ).

При підготовці ЗРХБЗ до відправки перевіряється його кількість і якість. Некомплектні, несправні, в пошкодженій тарі зразки ЗРХБЗ до відправки (відпуску) не допускаються.

81. При виявленні під час прийому ЗРХБЗ невідповідності найменування маси або кількості місць даним у транспортному документі, порушення пломб постачальника, а також пошкодження або псування майна одержувач зобов'язаний зажадати від органів транспорту складання комерційного акта і, у разі необґрунтованої відмови, оскаржити відмову вищестоящому органу транспорту і зробити прийом відповідно до діючих положень.

У всіх випадках виявлення при прийомі ЗРХБЗ його неякісності або некомплектності одержувач зобов'язаний припинити прийом і забезпечити зберігання в умовах, що не допускають погіршення їх якості і змішування з іншими однорідними виробами, протягом 24 годин викликати представника відправника для участі в продовженні прийому і складання двостороннього акта-рекламації.

На підставі актів (рекламацій, нестач, комерційних) одержувачі зобов'язані пред'явити претензії до відправників або органів транспорту.

Порядок і терміни прийому ЗРХБЗ, складання і пред'явлення рекламацій, претензій та інших актів визначаються Основними умовами поставки продукції для підрозділів і складів та іншими виданими на основі їх положеннями.

Посадові особи складів відповідають за правильне складання і своєчасне пред'явлення рекламацій і претензій.

82. Розвантаження ЗРХБЗ, що надходить, і навантаження ЗРХБЗ, що відправляється, проводяться під керівництвом офіцера (прапорщика). Перед початком навантажувально-розвантажувальних робіт проводиться інструктаж робітників з дотримання вимог безпеки і правил пожежної безпеки.

Інструкції з вимог безпеки при виконанні навантажувально-розвантажувальних робіт розробляються у кожному підрозділі та складі стосовно загальних вимог (додаток 20).