Характерною рисою мікробних чинників харчових отруєнь є зумовлена їх низькою вірулентністю нездатність до розмноження в організмі практично здорової людини.

Основною передумовою для виникнення харчових отруєнь мікробної природи є попереднє накопичення в їжі специфічних збудників та/або токсичних продуктів їх життєдіяльності. Патогенна доза збудників (1 × 106 і більше КУО в 1 г/см3 ) чи ентеротоксинів при цьому формується безпосередньо у харчовому продукті, що визначає специфіку клініки, діагностики і профілактики харчових отруєнь.

Характерними ознаками харчових отруєнь мікробної природи є:

  • короткий інкубаційний (латентний) період; (в середньому 2 – 8 годин)??;
  • у разі масових спалахів практично одночасний (вибуховий) початок захворювань у всіх потерпілих;
  • швидкий перебіг захворювання (від декількох годин до 3 діб)??
  • у разі масових спалахів дружнє одужання потерпілих після гострого клінічного періоду (обривисте завершення спалаху);
  • відсутність контагіозності (припинення нових випадків захворювання після вилучення з раціону харчування інкримінованого продукту);
  • неефективність і навіть шкідливість етіотропної терапії та позитивний клінічний результат патогенетичної терапії, спрямованої на детоксикацію організму, що зумовлено провідним значенням у перебігу захворювання ентеротоксикозу, спричиненого мікробними метаболітами;
  • тотожність основних напрямків профілактики, а саме: запобігання контамінації їжі, запобігання розмноження збудників в їжі, знищення збудників в їжі, санітарно-освітня робота.

Зважаючи на викладене вище, до харчових отруєнь мікробної природи слід відносити неконтагіозні захворювання, обумовлені порушеннями санітарних і технологічних режимів виготовлення, зберігання і реалізації харчових продуктів, які сприяють масивному розмноженню в їжі ентеротоксигенних штамів мікроорганізмів.

Виходячи з цього положення, у профілактиці харчових отруєнь мікробної природи вирішальне значення слід надавати запобіганню створення сприятливих умов для розмноження збудників у харчових продуктах, тобто дотриманню встановлених технологій виготовлення продуктів, умов та термінів придатності їх до споживання, а також рецептур харчових продуктів (вологості, рН, вмісту солі, цукру, консервантів тощо). Під час розслідування спалахів таких захворювань необхідно виявляти наявність зазначених умов, виходячи з того, що за їх відсутності виникнення харчового отруєння мікробної природи неможливе.

Дане визначення формує тактику розслідування харчових отруєнь та оптимізує вибір лабораторних методів дослідження.

Ґрунтуючись на особливостях патогенезу, клініко-епідеміологічного перебігу та біологічних властивостей збудників. розрізняють п'ять підгруп харчових отруєнь мікробної природи:

  • бактеріальні харчові інтоксикації (класичні), спричинені токсинами ентеротоксигенних штамів Staphylococcus i Clostridium botulinum;
  • бактеріальні харчові токсикоінфекції, спричинені ентеротоксигенними штамами та метаболітами потенційно патогенних бактерій;
  • інфекції, з перебігом хвороби, притаманним для харчових отруєнь, спричинені слабовірулентними штамами патогенних кишкових бактерій;
  • грибкові харчові отруєння (мікотоксикози);
  • скомбротоксикози.

Бактеріальні харчові інтоксикації (класичні), спричинені токсинами ентеротоксигенних штамів Staphylococcus i Clostridium botulinum – гострі неконтагіозні захворювання, які виникають внаслідок вживання продуктів харчування, що містять в собі бактеріальні токсини, які накопичились в їжі внаслідок розвитку специфічного збудника (інтрадієтичні токсини). При цьому життєздатні клітини самого збудника в їжі можуть бути відсутні або знаходитись в ній у незначній кількості і не беруть участі у патогенезі.

Для харчової стафілококової інтоксикації найбільш властивими є короткочасний, досить бурхливий перебіг з клінічними проявами гострого гастриту та розвитком загальноінтоксикаційного синдрому, тоді як діарейний синдром частіше буває досить помірним або зовсім відсутнім.

Основні клінічні прояви харчового ботулізму зводяться до розладу нервової системи і розвитку загальної гіпоксії, хоча у перші години захворювання можлива диспепсія.

Бактеріальні харчові токсикоінфекції, спричинені ентеротоксигенними штамами та метаболітами потенційно патогенних бактерій – загальна назва гострих неконтагіозних захворювань, які виникають внаслідок вживання продуктів харчування, що містять в собі надмірну кількість живих ентеротоксигенних штамів потенційно патогенних мікроорганізмів та деяку кількість мікробних метаболітів і токсичних продуктів білкового розпаду (токсамінів). При цьому вирішальне значення у патогенезі мають мікробні метаболіти (ендотоксини, інтравітальні екзотоксини, ферменти тощо), які звільняються з мікробних клітин внаслідок руйнування збудників у шлунково-кишковому тракті. Клінічні прояви харчових інтокскацій різної етіології, в основному, зводяться до розвитку короткочасного гастроентериту та нерідко вираженого загальноінтоксикаційного синдрому. Найбільш постійним місцем ураження при цьому є шлунок і проксимальні відділи тонкого кишечника.

інфекції, з перебігом хвороби, притаманним для харчових отруєнь, спричинені слабовірулентними штамами патогенних кишкових бактерій.

В дану підгрупу віднесені захворювання, що мають перебіг хвороби, притаманний харчовим отруєнням. Клініко-епідеміологічні прояви цих отруєнь відрізняються від класичного інфекційного захворювання (сальмонельозу, шигельозу, ешеріхіозу, ієрсініозу тощо) значним скороченням інкубаційного періоду (до 2 – 20 годин) та тривалості клінічного перебігу (до 1-3 діб); відсутністю патологічних домішок у випорожненнях та виражених симптомів ураження дистальних відділів кишкового тракту; незначною температурною реакцією тощо. У разі масових отруєнь такого типу спостерігають обривисте закінчення спалаху і відсутність контагіозних випадків захворювань у осіб, які спілкувались з потерпілими.

Під час бактеріологічних досліджень в таких випадках помічають масивну контамінацію інкримінованого продукту збудниками, що не характерно для класичного інфекційного захворювання. До того ж виділені культури збудника втрачають спроможність викликати кератокон’юнктивіт у експериментальних тварин.

Наведені дані практичних та експериментальних спостережень свідчать про необхідність диференційованого підходу до діагностики, терапії, профілактики і розслідування випадків харчових отруєнь мікробної природи і гострих кишкових інфекцій з харчовим фактором передачі.

Ротавірусні інфекції на відміну від бактеріальних є висококонтагіозним захворюванням, з низькою інфікуючою дозою – до 10-100 вірусних частинок. Для даної інфекції характерно: інкубаційний період від 15 годин до 7 діб (найчастіше 1-3 доби), підвищення температури тіла до 39 ºС, багаторазова блювота, а також водянисті пінисті випорожнення з характерним кислуватим запахом та зеленуватим відтінком. Під час диференціальної діагностики необхідно враховувати гастроентерити спричинені іншими вірусами (адено-, ентеро-, астровірусами, вірусами Норфолк, тощо).

Харчові мікотоксикози – отруєння, що виникають внаслідок вживання продуктів харчування, в яких накопичились токсичні метаболіти мікроскопічних грибів. Кожний з мікотоксикозів має свої специфічні клінічні прояви, але механізм виникнення захворювань і профілактичні заходи є аналогічними таким, що стосуються харчових інтоксикацій.

Скомбротоксикози – гострі харчові отруєння, що виникають внаслідок вживання продуктів харчування, які містять велику кількість гістаміну (більше 100 мг%) або інших токсичних амінів. Скомбротоксикози віднесені до групи харчових отруєнь мікробної природи на тій підставі, що обов’язковою передумовою для інтенсивного декарбоксилювання гістидіну з утворенням надлишку гістаміну в харчовому продукті є попереднє розмноження і ферментативна активність протеолітичних бактерій, що відбувається у разі порушення умов зберігання і термінів придатності до споживання продукції.

5.2. Харчові отруєння немікробної природи включають до свого складу три підгрупи:

  • отруєння домішками хімічних речовин;
  • отруєння отруйними речовинами тваринного походження;
  • отруєння отруйними речовинами рослинного походження.

Такий склад і порядок розташування підгруп обумовлений структурою рубрифікації МКХ-10 та практичною доцільністю.

5.3. Харчові отруєння змішаної природи (мікст) включають до свого складу три можливих варіанти міксту, що мають місце в реальних умовах:

  • мікст мікробної природи;
  • мікст немікробної природи;
  • мікст мікробної і немікробної природи.

5.4. До харчових отруєнь невідомої природи віднесена аліментарна пароксизмально-токсична міоглобінурія, яка в окремі роки зустрічається в Україні. Захворювання виникає після вживання озерної риби, яка у цих випадках містить надзвичайно стійку невідому токсичну субстанцію, певно, у жировій фракції організму. Отруєння людини клінічно супроводжується спочатку симптомами ураження скелетних м’язів з подальшими проявами порушення функції нирок.

Класифікація харчових отруєнь

Природа харчового отруєння

Клас/блок за МКХ-10

Рубрика/підрубрика за МКХ-10

Нозологічна форма захворювання та етіологічний фактор

1

2

3

4

Мікробна

І/А00-А09

А05

  1. Бактеріальні харчові інтоксикації (класичні):

А05.0

спричинені токсинами, які виробляють ентеротоксигенні штами Staphylococcus

А05.1

спричинені токсинами, які виробляють Сlostridium botulinum

А05

  1. Бактеріальні харчові токсикоінфекції,

спричинені ентеротоксигенними штамами та метаболітами потенційно-патогенних бактерій:

А05.2

Сlostridium perfringens

А05.3

Vibrio parahaemolyticus

А05.4

Bacillus cereus

А05.8

Echerichia coli, Proteus mirabilis & vulgaris, Edwardsiella, Citrobacter, Klebsiella, Enterobacter, Hafnia, Providencia, Alcaligenes, Pseudomonas, Aeromonas тощо

А02-А05

  1. Інфекції, з перебігом хвороби, притаманним для харчових отруєнь,

спричинені слабовірулентними штамами патогенних кишкових бактерій та вірусів:

А02.-

Salmonella (крім S. typhi)

А03.8

Shigella sonnei

А04.0, А04.1

Escherichia coli (ЕРЕС, ЕТЕС)*

А04.6

Jersinia entrerocolitica

А32

Listeria monocitogenes

А08.1

Ротавірусний ентерит

А05.9

Бактеріальні харчові отруєння неуточнені

Продовження класифікації харчових отруєнь

1

2

3

4

Мікробна

XIX/T64

T64.-

  1. Грибкові харчові отруєння (мікотоксикози),

спричинені: афлатоксинами, охратоксинами, зеараленоном, Т-2 токсином, вомітоксином, патуліном та іншими мікотоксинами, які виробляють токсигенні гриби із роду Аspergillus, Fusarium, Penicillium, Alternaria, Claviceps purpurea тощо

XIX/T61

T61.1

  1. Скомбротоксикози:

Отруєння токсичними амінами (гістаміном, тіраміном, путресцином, кадаверином тощо), які утворюються і накопичуються в харчових продуктах до рівня патогенної дози внаслідок розвитку протеолітичних мікроорганізмів, таких як: Proteus, Providencia, Pseudomonas, Clostridium тощо

Немікробна

XIX/T56-Т60

  1. Отруєння домішками хімічних речовин:

Т56.0-Т56.9

Токсична дія металів

Т57.0-Т57.9

Токсична дія інших неорганічних речовин, в т.ч. арсену

Т60.0-Т60.9

Токсична дія пестицидів

XX/Х49

Х49.-

Отруєння добривами та засобами підживлення рослин, стимуляторами росту тварин, харчовими добавками, застосованими в надмірній кількості, токсичними речовинами, що мігрують в харчові продукти з технологічного обладнання, посуду, тари, паківки тощо

Продовження класифікації харчових отруєнь

1

2

3

4

Немікробна

XIX/T61

Т61

  1. Отруєння отруйними речовинами тваринного походження:

Т61.0,Т61.2-Т61.9

Токсична дія отруйних речовин внаслідок вживання продуктів моря: сигові риби, молюски, водорості (сакситоксин, галюциногени, іхтіотоксини, сігуатерін, альготоксини, тощо). Виключено: алергічну реакцію на їжу, бактеріальне харчове отруєння, токсичну дію таких забруднювачів, як мікотоксини, ціаніди, ртуть тощо)

ХХ

Т61.2,Х49.-

Отруєння іншими отруйними речовинами, що містяться у спожитих залозах внутрішньої секреції тварин, печінці, молоці, ікрі риб в період нересту, у меді бджолиному при зборі нектару квітів родини верескових тощо

XIX/T62

Т62

  1. Отруєння отруйними речовинами рослинного походження:

Т62.0

Токсична дія отруйних речовин, що містяться у спожитих грибах

Т62.1

Токсична дія отруйних речовин, що містяться у спожитих ягодах

Т62.2

Токсична дія отруйних речовин, що містяться в інших отруйних рослинах: дурмані, блекоті, болиголові, матригані, віху, бузині, насіннях бур’янів злакових культур тощо

Т62.8

Отруєння іншими отруйними речовинами, що містяться в спожитих харчових продуктах: ціаногенні глікозиди кісточкових плодів, фітотоксини сирої квасолі, букових горіхів, зеленої картоплі, тощо.