11.2.16. Випробування холодильної установки, окремих апаратів чи вузлів повинні проводитись після звільнення системи чи апарата від холодоагенту з виконанням спеціальних заходів безпеки. На час випробувань люди мають бути виведені у безпечні місця.

11.2.17. Під час прогрівання апаратів і звільнення їх від рідкого холодоагенту тиск у них не повинен перевищувати тиску для випробувань на щільність.

11.2.18. Перебування сторонніх осіб, а також проведення в приміщенні, де перебуває випробовуваний апарат, будь-яких робіт, не пов'язаних з випробуванням, не допускається.

11.2.19. Під час випробувань апарата (посудини) не допускається використання штатних компресорів холодоагенту для створення тиску.

11.2.20. Вхід до необслуговуваного приміщення з холодильним устаткуванням без попередньої перевірки щодо відсутності в ньому парів холодоагенту не допускається.

11.2.21. У необслуговуваному рефрижераторному машинному відділенні має бути постійно ввімкнене освітлення.

11.2.22. На механізмах, що працюють в автоматичному режимі, на видному місці мають бути вивішені таблички "Обережно! Пускається автоматично!".

11.2.23. У разі, коли у необслуговуваному рефрижераторному машинному відділенні перебувають люди, вахтовий механік повинен організувати контроль за їх перебуванням.

11.2.24. При виході з необслуговуваного рефрижераторного машинного відділення необхідно переконатись у тому, що у відділенні не залишились люди.

11.2.25. Виконання аварійних робіт у приміщеннях, де є прорив холодоагенту, допускається не менше ніж двома особами. При цьому поза загазованою зоною повинен перебувати спостережник, одягнений у захисні засоби.

11.2.26. Не допускається експлуатація апаратів, що працюють під тиском, у випадках:

а) підвищення тиску в апараті вище припустимого, навіть за умови дотримання вимог інструкції з обслуговування;

б) несправності захисних клапанів;

в) виявлення в основних елементах апарата тріщин, випинів, значного потоншення стінок, пропусків або потіння у зварних швах, витікання в болтових з'єднаннях, розриву прокладок;

г) виникнення пожежі;

ґ) несправності манометра і неможливості визначити тиск іншими приладами;

д) несправності або відсутності передбачених проектом контрольно-вимірювальних приладів і засобів автоматики;

е) несправності або неповної кількості кріпильних деталей кришок і люків устатковання;

є) закінчення терміну чергового огляду.

11.2.27. Приміщення, в яких перебувають діючі рефрижераторні установки без постійного нагляду, мають бути закриті на замки. Ключі від замків повинні зберігатись у вахтового рефмеханіка. На вхідних дверях має бути напис "Вхід стороннім заборонений!".

11.2.28. Під час очищення труб конденсатора електромеханічною шарошкою слід дотримуватись правил роботи з електроінструментами.

11.2.29. Під час виконання робіт з аміачними конденсаторами (знімання кришок, заглушок з заглушених трубок конденсатора) необхідно дотримуватись особливої обережності.

11.2.30. Фреонові установки, що працюють під тиском нижче атмосферного, мають бути випробувані вакуумом при залишковому тиску 5,3 кПа (. рт. ст.).

11.3. Захист і автоматика холодильних установок

11.3.1. Холодильні установки мають бути обладнані пристроями автоматичного захисту від небезпечних режимів роботи.

11.3.2. Пуск і робота установки з відключеними або несправними пристроями автоматичного захисту не допускається.

Не допускається блокувати або знімати прилади, відключати систему сигналізації.

11.3.3. Справність автоматичних приладів захисту повинна перевірятись не рідше одного разу на 3 місяці з записом результатів перевірки у Вахтовому журналі.

11.3.4. Охолоджувані приміщення мають бути обладнані сигналізаційним пристроєм "Людина у приміщенні". Вимикач сигналізаційного пристрою повинен бути позначений постійно світним покажчиком, розміщеним всередині приміщення у легкодоступному місці поблизу виходу з приміщення. Світловий та звуковий оповіщувач цього пристрою має бути винесений на пост, де є постійна вахта.

11.3.5. У рефрижераторному машинному відділенні з ємністю системи понад холодоагенту має бути передбачене встановлення стаціонарного сигналізатора витікання холодоагенту, який повинен давати попереджувальний сигнал на пост, де є постійна вахта, і автоматично вмикати аварійну вентиляцію.

11.3.6. Установлення заглушок замість запобіжних клапанів не допускається.

11.3.7. Ковпак та огороджувальні пристрої запобіжних клапанів мають бути постійно опломбовані.

11.3.8. Усі встановлені манометри і мановакуумметри мають бути перевірені й опломбовані. Перевірка й опломбування повинні проводитись не рідше одного разу на рік, а також після кожного ремонту.

11.3.9. Під час роботи холодильної установки необхідно спостерігати за показниками контрольно-вимірювальних приладів (далі - КВП), а саме за:

а) тиском всмоктування і нагнітання компресора;

б) температурою всмоктування і нагнітання компресора;

в) тиском і температурою масла у системі змащування компресора і тиску в картері компресора;

г) тиском і температурою кипіння і конденсації за показниками манометрів (мановакуумметрів), встановлених на випарювальній системі і конденсаторі;

ґ) температурою рідкого холодоагента перед регулювальним вентилем;

д) температурою води на вході і виході з компресора, у охолоджувальних сорочках компресора та в інших охолоджувальних пристроях;

е) температурою повітря у охолоджуваному об'єкті;

є) температурою і тиском у проміжній посудині, якщо застосовується двохступенчаста схема стиснення;

ж) температурою рідкого холодоагента на вході і виході охолоджуваного об'єкта (якщо застосовується насосна схема подачі);

з) тиском нагнітання і всмоктування насосів холодоагента, розсольної і охолоджувальної води;

и) рівнем мастила у картері компресора;

і) рівнем рідкого холодоагента у випарювачі, циркуляційному, лінійному і дренажному ресиверах, проміжній посудині за показниками відповідних покажчиків рівня або зорових віконець.

11.3.10. Не рідше одного разу на півріччя необхідно проводити перевірку манометрів шляхом порівняння їх показників з показниками контрольного зразкового манометра або, за його відсутності, як виняток, з показниками перевіреного робочого манометра з оформленням результатів перевірки у журналі або складеному акті.

11.3.11. Не допускається експлуатація контрольно-вимірювальних приладів (КВП), для яких закінчився строк чергової перевірки і на яких відсутня пломба, розбите скло, пошкоджений корпус, або якщо його стрілка (для манометрів і мановакуумметрів) після відключення не повертається у межі чорного сектора нульової відмітки.

11.3.12. Усі КВП, що використовуються у холодильній установці, мають перевірятись не рідше 1 разу на рік.

11.4. Зберігання запасу холодоагенту і заправка системи

11.4.1. Запас холодоагенту повинен зберігатись у спеціально призначеному приміщенні, забезпеченому необхідними засобами пожежогасіння та ізоляції, справною вентиляцією й зачиненому на ключ. Ключі від замка зберігаються у вахтового рефмеханіка.

11.4.2. Входити до приміщення для зберігання балонів з холодоагентом допускається тільки з протигазом.

11.4.3. Наповнені балони з насадженими на них башмаками мають зберігатись у вертикальному стані у спеціально обладнаних гніздах, в клітках, або за бар'єрами з пристроями для надійного кріплення балонів з навернутими ковпаками і заглушками, встановленими на бічних штуцерах вентилів.

11.4.4. У приміщенні має бути вивішена інструкція з безпечного поводження з балонами.

На зовнішній стороні дверей приміщення має бути попереджувальний напис "Палити і користуватися відкритим вогнем забороняється!".

11.4.5. Температура у приміщенні для зберігання балонів з холодоагентом не повинна перевищувати 50° C. При температурі вище цього значення мають бути вжиті заходи щодо охолодження повітря у приміщенні.

11.4.6. У приміщеннях для зберігання балонів з холодоагентом не допускається зберігання сторонніх предметів, а також балонів з іншими стисненими газами, за винятком балонів з вуглекислим газом і азотом у кількості не більше балонів.

11.4.7. Наявність балонів із холодоагентом на відкритій палубі, якщо це передбачено проектом, допускається за умови захисту їх від випадкового механічного ушкодження, зсуву (вигородками, сітками тощо) і виконання правил пожежної безпеки.

11.4.8. Балони з холодоагентом не повинні торкатись до струмовідного кабелю або частин електроустаткування.

11.4.9. Застосування електричного опалення в приміщеннях для зберігання запасу холодоагенту не допускається.

11.4.10. Порожні балони мають зберігатись окремо від наповнених.

11.4.11. Зберігання балонів з холодоагентом біля джерел тепла (опалювальних пристроїв, труб із теплоносіями, під дією сонячних променів тощо) не допускається.

11.4.12. Балони з холодоагентом повинні мати гумові кільця чи інші пристрої, що захищають їх від ударів.

11.4.13. Ковпаки на балонах з холодоагентом мають бути опломбовані. Знімати ковпаки з балонів ударами молотка чи інших предметів не допускається.

11.4.14. Не допускається зберігання балонів із холодоагентом, термін періодичного огляду яких минув, а також балонів, що не мають установлених клейм, з несправними клапанами, пошкодженим корпусом, без належного пофарбування і написів, з пошкодженими башмаками.

11.4.15. Не допускається ремонт балонів, наповнених холодоагентом. Несправні балони слід відправляти на спеціалізоване ремонтне підприємство.

11.4.16. Роботи пов'язані з прийманням (зливанням) холодоагенту на судно проводяться з дозволу капітана.

11.4.17. Від початку й до закінчення робіт з приймання (зливання) холодоагенту на борту судна мають перебувати й здійснювати:

- капітан судна - загальне керівництво;

- головний (старший) механік судна - загальний контроль;

- старший механік (механік) рефрижераторної установки - безпосереднє керівництво й участь, забезпечуючи безпеку проведення робіт;

- судновий лікар - надання медичної допомоги в разі необхідності.

11.4.18. Під час пуску компресора необхідно запобігти можливості вологого ходу і виникненню гідравлічних ударів через закипання рідкого холодоагента у апаратах холодильної установки внаслідок різкого зниження тиску в них, а також внаслідок накопичення рідкого холодоагента або масла у всмоктувальному трубопроводі перед компресором.

Пуск заповненого холодоагентом компресора не допускається.

11.4.19. Якщо в процесі роботи компресора з'являться ознаки його вологого ходу, необхідно прикрити всмоктувальний вентиль компресора і вжити заходів для запобігання переповненню апарата (посудини) і заливання компресора холодоагентом.

Якщо внаслідок вологого ходу буде порушена система змащування компресора або якщо не припиняється стукіт у циліндрах, компресор необхідно негайно зупинити.

11.4.20. Заправний трубопровід під час приймання (зливання) аміаку з берегової ємності або із системи іншого судна має бути змонтований з гумового аміакостійкого рукава. Під час приймання (зливання) аміаку з балонів допускається застосування сталевого трубопроводу. Для всіх видів холодоагентів рекомендовано застосовувати фторопластові шланги в металевому обплетенні.

11.4.21. Під час приймання (зливання) хладону з балонів заправний трубопровід повинен монтуватися з червономідної трубки.

11.4.22. Для приймання (зливання) холодоагенту в суднову холодильну установку слід застосовувати знімний заправний трубопровід з накидними гайками на кінцях, внутрішнім діаметром не більше .

11.4.23. Щоб уникнути попадання холодоагенту в очі належить обережно знімати заглушку з вентиля балона, при цьому вихідний отвір вентиля балона має бути спрямований вбік від людини.

11.4.24. У період експлуатації заправний трубопровід повинен не рідше одного разу на рік підлягати гідравлічним чи пневматичним випробуванням зі складанням відповідного акта.

До трубопроводу має бути прикріплена бирка чи кільце з записом про проведені випробування та їх дату (рік, місяць, число).

11.4.25. Заправний трубопровід слід прокладати в місцях, доступних для спостереження.

Не допускається виконувати прокладення заправного трубопроводу по трапах або сходнях, призначених для входу (сходу) людей на судно, відстань до них повинна складати не менше .

11.4.26. Під час приймання (зливання) аміаку на судні мають бути припинені швартовні й вантажні операції, а також ремонтні роботи, видалені сторонні особи. Відстань до сусідніх суден має бути не менше .

11.4.27. Не допускається зливання аміаку з системи холодильної установки у балони в суднових умовах, незалежно від місця перебування судна.

11.4.28. Навантаження холодоагенту в балонах на борт судна має здійснюватись за допомогою вантажних пристроїв тільки в спеціальному металевому контейнері, який повинен мати не більше восьми чарунок, які забезпечують стійкість і надійність кріплення балонів. Навантаження балонів допускається тільки після повного завершення швартовних операцій.

11.4.29. Не допускається транспортування балонів вентилями вниз.

11.4.30. Переносити балони допускається на спеціальних ношах (тачках, візках) у закріпленому стані двома особами. Ручки носилок, тачок повинні бути обладнані запобіжними щитками, що захищають руки від пошкодження.

11.4.31. У приміщенні з холодильною установкою допускається наявність не більше одного балона з хладоном, якщо інша кількість не передбачена проектом. Балон має бути закріплений.

11.4.32. Не допускається додавання до хладону-12, хладону-22 інших холодоагентів та кисню.

11.4.33. Не допускається залишати балон із холодоагентом, приєднаним до холодильної установки.

11.4.34. Зливання хладону-12 і хладону-22 з системи в балони допускається здійснювати тільки в тому випадку, якщо термін огляду балонів не минув, пофарбування і маркування відповідає холодоагенту і балони справні.