Зонна станція – станція приміської дільниці, основним призначенням якої є обслуговування приміських пасажирів, оборот та відстій составів приміських поїздів.

Маневрова робота (маневри) – будь-які пересування рухомого складу залізничного транспорту станційними й іншими коліями для забезпечення поїзної роботи і виробничої діяльності підприємств.

Маневровий район – частина колій залізничної станції, що обслуговується одним маневровим локомотивом і складацькою бригадою.

Маневровий рейс – переміщення рухомого складу по коліях станції при виконанні конкретного плану маневрової роботи.

Маневровий напіврейс – переміщення по станційних коліях рухомого складу (робочий напіврейс) або одного локомотива (холостий напіврейс) без зміни напрямку руху, при маневровій роботі із зміною напрямку руху.

Маневровий состав – група вагонів, зчеплених між собою та з локомотивом, що проводить маневри.

Натурний лист поїзда – основний технологічний і обліковий документ, який супроводжує поїзд на усьому шляху його прямування, і використовується для організації процесу обробки вагонопотоків на станціях.

Осаджування вагонів – з’єднання на коліях парку відчепів, які не підійшли упритул один до одного і незчеплені та пересування накопичених груп вагонів до граничних стовпчиків парку.

Огляд залізничного складу – виявлення та усунення технічних і комерційних несправностей вагонів, які загрожують безпеці руху та пасажирів.

Парк колій – станційні колії, призначенні для виконання однакових (неоднакових) технологічних операцій.

Пасажирська станція – станція, основною роботою якої є обслуговування пасажирів дальнього, місцевого та приміського сполучення і зв’язані з цим операції по прийманню і відправленню кінцевих та транзитних пасажирських поїздів дальнього, місцевого і приміського сполучення, а також подача, перестановка вагонів на пасажирську технічну станцію (технічні парки), приймання, відправлення, технічне обслуговування та екіпіровка транзитних пасажирських поїздів, продаж квитків, прийом та відправлення пошти, багажу і вантажобагажу, схоронність багажу.

Пасажирський зупинний пункт – пункт на перегоні, що облаштований пасажирськими платформами, не має колійного розвитку і призначений виключно для посадки та висадки пасажирів (роздільним пунктом не є).

Пасажирська платформа – облаштований майданчик на станціях або пунктах зупинки для зручного і безпечного проходу, накопичення, а також посадки пасажирів у вагони та їх висадки.

Пересадочна станція – станція приміської дільниці у місці стикування залізниці і ліній метрополітену, яка призначена для масової пересадки пасажирів з одного виду транспорту на інший.

План-графік роботи станції (добовий) – графічне зображення роботи залізничної станції з обробки поїздів, а також місцевих вагонів, з якими виконуються операції на коліях станції.

Поїзна передавальна відомість – документ, який складається на станції передачі вагонів між державами.

Приймально-відправна колія – станційна колія, на якій виконуються технологічні операції, пов’язані з прийманням та відправленням поїздів, посадкою та висадкою пасажирів, схрещенням поїздів на одноколійних лініях та очікуванням обгону найбільш терміновими поїздами.

Станційні інтервали – мінімальні проміжки часу для виконання операцій по прийманню, відправленню та пропуску поїздів через станцію.

Станційний технологічний центр – виробничий підрозділ станції з обробки поїзної інформації, поїзних і перевізних документів.

Стрілочна горловина – структурний елемент залізничної станції, через який здійснюється технологічний зв’язок окремих її підсистем і парків колій між собою, а також станції в цілому з примикаючими до неї дільницями.

Технічне обслуговування – огляд, виявлення та усунення технічних несправностей вагонів на станції, в пунктах приписки та обороту складів, працівниками пункту технічного обслуговування вагонів.

Технічно-розпорядчий акт станції – нормативний документ, що регламентує безпечне і безперешкодне приймання, відправлення та проходження поїздів через станцію, безпеку внутрішньостанційної маневрової роботи і дотримання вимог техніки безпеки.

Технологічний процес роботи станції – нормативний документ, в якому викладена система організації роботи станції, заснована на застосуванні передових методів праці і найбільш доцільних порядку, послідовності та норм часу на виконання технологічних операцій з приймання, відправлення та обробки поїздів і вагонів всіх категорій при безумовному забезпеченні безпеки руху, збереженні вантажів, що перевозяться, дотримані вимог охорони праці і навколишнього середовища. Передбачає наукову організацію праці та керування, організацію комплексних бригад на станції, високу культуру обслуговування пасажирів, підготовку і передачу достовірної інформації для планування і керування, інтенсифікацію використання всіх технічних засобів станції і покращення експлуатації поїзних локомотивів для виконання планових завдань з переробки вагонів та мінімального часу їх знаходження на станції.

4 ПОЗНАКИ ТА СКОРОЧЕННЯ

ПТЕ – Правила технічної експлуатації залізниць України

ІРП – Інструкція з руху поїздів і маневрової роботи на залізницях

України

ІСИ – Інструкція з сигналізації на залізницях України

ЦРБ – Головне управління безпеки руху та екології Укрзалізниці

ЦД – Головне управління перевезень Укрзалізниці

ЦЛ – Головне пасажирське управління Укрзалізниці

ТРА – технічно-розпорядчий акт станції

ТПР – технологічний процес роботи

СЦБ – сигналізація, централізація і блокування

НЗ-РБ – заступник начальника залізниці - головний ревізор з безпеки руху поїздів і автотранспорту залізниці

УРБ – головний ревізор з безпеки руху поїздів і автотранспорту дільниці залізниці

НЗД – заступник начальника залізниці - начальник служби перевезень

Д – начальник служби перевезень

ДН – дирекція залізничних перевезень залізниці

ДН-НЗ – начальник ДН

ДНН – начальник відділу перевезень ДН

ДНЛ – начальник пасажирського відділу (сектору) ДН

ДНБТ – відділ (сектор) охорони праці ДН

ДНЦ – поїзний диспетчер

ДНЧ – ревізор руху (помічник начальника (спеціаліст) відділу перевезень

з безпеки руху)

ДС – начальник станції

ДСП – черговий по станції

ДСЦ – маневровий диспетчер

ДСПП – черговий по парку

ОПЦ – оператор поста централізації

ЕЧ – дистанція електропостачання

ШЧ – дистанція сигналізації та зв’язку

ПЧ – дистанція колії

ВЧД – вагонне депо

ПТО – пункт технічного огляду вагонів

ТЧ – локомотивне депо

АСУ – автоматизована система управління

5 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

5.1 Технологічний процес роботи пасажирської станції розробляється з врахуванням місцевих умов роботи на станції. При розробці ТПР пасажирської станції повинно враховуватись наступне:

- графік руху поїздів і план формування поїздів;

- аналіз даних використання колійного розвитку та технічного оснащення станції;

- обсяги перевезень пасажирів, вантажів, вантажобагажу і пошти;

- раціональне розміщення й використання обладнання та устаткування;

- максимальне суміщення професій окремих категорій працівників станції;

- проведення хронометражних спостережень для розробки нормативів часу на виконання окремих операцій;

- вимоги цих Методичних рекомендацій.

ТПР повинен забезпечувати упровадження передових технологій і прийомів праці, обчислювальної техніки, автоматизацію і механізацію виробничих процесів, і бути направленим на освоєння обсягів перевезень пасажирів і вантажів з мінімальними витратами часу на виконання технологічних операцій при забезпеченні безпеки руху, охорони праці, збереження вантажів, пасажирів і рухомого складу.

При наявності автоматизованих систем управління ТПР повинен передбачати забезпечення якісної підготовки і вчасної передачі достовірної інформації на ПЕОМ.

5.2 ТПР пасажирських станцій розробляються постійними робочими групами, до складу яких повинні бути включені фахівці структурних підрозділів, причетні до організації роботи пасажирської станції, а саме: локомотивного і вагонного депо (вагонної дільниці), дистанцій колії, сигналізації та зв’язку, електропостачання, інформаційно-статистичного центру, які обслуговують станцію, вокзалу, а для станцій ІІ та нижчого класу ще й відповідних відділів(секторів) ДН.

Склад постійних робочих груп з розробки ТПР пасажирських станцій призначається:

- для станцій позакласних і I класу – наказом ДС;

- для станцій II та нижчого класу - наказом ДН-НЗ.

Копії зазначених наказів (ДС і ДН-НЗ) у 10-ти денний термін з дати видання від Д надаються до ЦД.

5.3 ТПР пасажирської станції позакласної та I класу затверджується начальником залізниці після погодження начальниками:

- служби перевезень;

- пасажирської служби;

- служби комерційної роботи та маркетингу;

- служби колії;

- служби сигналізації та зв’язку;

- служби локомотивного господарства;

- служби вагонного господарства;

- служби електропостачання;

- регіонального інформаційно-статистичного центру;

- НЗ-РБ.

5.4 ТПР пасажирських станцій ІІ та нижчого класу затверджується начальником дирекції залізничних перевезень і погоджується:

- причетними відділами (секторами) дирекції залізничних перевезень;

- начальником локомотивного депо, яке є основним для даної станції;

- начальником вагонного депо, працівники якого обслуговують цю станцію;

- начальником дистанції сигналізації та зв’язку;

- начальником дистанції колії;

- начальником району електропостачання, що обслуговує станцію.

- УРБ.

5.5 ТПР пасажирської прикордонної передавальної станції, крім того, узгоджується з державними органами митного контролю, а за необхідності – й іншими органами державного контролю, відповідно до умов роботи на станції.

5.6 Затвердження ТПР, змін і доповнень до нього здійснюється за час, узгоджений з ДС, але не пізніше ніж за місяць до введення в дію нової технології, нових (реконструйованих) пристроїв тощо. Протягом цього місяця проводиться вивчення ТПР, змін і доповнень до нього причетними працівниками з проведенням заліків і записом у журналі обліку технічного навчання.

5.7 Зміни і доповнення до ТПР пасажирської станції розроблюються, узгоджуються та затверджуються у тому ж порядку, що встановлений для ТПР у відповідності до вимог діючих галузевих і державних стандартів на розробку нормативної документації.

5.8 Затверджений встановленим порядком ТПР пасажирської станції вводиться в дію наказом ДС – для станцій позакласних і I класу, а для станцій II та нижче класів – наказом ДН-НЗ. У наказі встановлюються термін введення в ТПР залежно від часу, необхідного для його вивчення та перевірки знань, а також робочі місця працівників станції, на яких необхідно забезпечити наявність витягів з ТПР, які містять відомості необхідні для причетних працівників станції.

5.9 Про дату введення в дію ТПР пасажирської станції, змін і доповнень до нього ДС повідомляє ДН, Д і структурні підрозділи, керівниками яких ці документи погоджені, з наданням копій наказу. Аналогічно Д повідомляє ЦД.

5.10 У ТПР не включаються вимоги і положення, які передбачаються в ПТЕ, ІРП, ІСИ, інших інструкціях та нормативних документах Укрзалізниці або залізниці, і є обов’язковими для виконання причетними працівниками.

ТПР пасажирської станції повинен містити такі основні розділи:

1 Технічна і експлуатаційна характеристика роботи станції;

2 Управління експлуатаційною роботою, оперативне планування роботи станції;

3 Інформаційне забезпечення пасажирської станції;

4 Організація роботи з пасажирськими поїздами різних категорій;

5 Організація маневрової роботи;

6 Організація місцевої і вантажної роботи;

7 Організація взаємодії пасажирської прикордонної передавальної станції з

органами державного контролю (для пасажирських прикордонних

передавальних станцій);

8 Організація роботи станційного технологічного центру оброблення поїзної

інформації та перевізних документів (СТЦ);

9 Особливості роботи станції в осінньо-зимовий період;

10 Охорона праці;

11 Порядок контролю виконання ТПР пасажирської станції;

12 Порядок аналізу господарської, економічної і соціальної діяльності

пасажирської станції;

Додатки.

5.11 До ТПР обов’язково додаються:

Додаток № 1. Добовий план-графік роботи станції (розроблений на підставі

діючого графіку руху поїздів згідно з додатком № 1 цих методичних

рекомендацій);

Додаток № 2. Зразок графіку виконаної роботи станції за зміну (оформлений

встановленим ДС порядком згідно з додатком № 2 цих методичних

рекомендацій);

Додаток № 3. Графіки виконання технологічних операцій з обробки на коліях

станції пасажирських і приміських поїздів всіх категорій

(згідно з додатком № 3 цих методичних рекомендацій).;

Додаток № 4. Аналіз виробничо-фінансової діяльності пасажирської станції за рік

(згідно з додатком № 4 цих методичних рекомендацій).

5.12 Для пасажирських станцій позакласних і I класу, а також прикордонних передавальних (незалежно від класності) пасажирських станцій ТПР складаються в чотирьох примірниках.

ТПР пасажирських станцій II і нижче класу складаються у трьох примірниках.

На кожному примірнику ТПР відповідно проставляється: примірник № 1, примірник № 2, примірник № 3, примірник № 4.

5.13 Після погодження, затвердження, вивчення причетними і введення в дію встановленим порядком перший примірник технологічного процесу залишається у ДС, а інші примірники разом з копією наказу про введення ТПР в дію у 10-ти денний термін надсилаються: у ДНН – другий примірник; у Д – третій примірник, у ЦД – четвертий примірник.