Референс-лабораторія проводить спостереження за циркуляцією і мінливістю збудників холери та інших патогенних вібріонів серед населення та об'єктів довкілля, здійснює моніторинг циркуляції цих збудників, поглиблене їх вивчення та удосконалення системи лабораторного контролю.

Керівником референс-лабораторії є начальник Кримської протичумної станції.

1. Завдання та функції референс-лабораторії

1.1. Методичне керівництво, проведення консультацій та практична допомога лабораторіям установ та закладів охорони здоров'я з питань бактеріологічної, біологічної та молекулярно-генетичної діагностики та ідентифікації холерних та інших патогенних вібріонів.

1.2. Ідентифікація збудників холери та інших патогенних вібріонів за допомогою багатоетапного дослідження, яке ґрунтується на даних фенотипу та генотипу.

1.3. Аналіз матеріалів державної статистичної та галузевої звітності та інформацій, що надходять до МОЗ України, ЦСЕС щодо обсягу, структури та результатів лабораторних досліджень на холеру та інші патогенні вібріони.

1.4. Аналіз і вивчення біологічних властивостей патогенних вібріонів, що циркулюють на території України, їх мінливості.

1.5. Формування комп'ютерних баз даних по біологічній характеристиці патогенних вібріонів, які надходять до колекції референс-лабораторії.

1.6. Надання референтних штамів для контролю поживних середовищ, вибіркове здійснення перевірки якості поживних середовищ та діагностичних препаратів з областей України.

1.7. Створення та підтримка колекції патогенних вібріонів, що ізольовані від людей і з об'єктів довкілля на території країни.

1.8. Співробітництво з питань обміну, придбання та утримання міжнародних, авторських та референс-штамів патогенних вібріонів.

1.9. Розробка, апробація і впровадження в практику нових методів дослідження, ідентифікації та індикації патогенних вібріонів.

1.10. Підготовка для установ охорони здоров'я інформаційних матеріалів з питань етіологічної структури, методів дослідження та сучасних досягнень з лабораторної діагностики інфекцій, що викликані патогенними вібріонами.

1.11. Організація підготовки лікарів-бактеріологів з питань сучасних методів бактеріологічної, серологічної, молекулярно-генетичної та експрес-діагностики холери та інших патогенних вібріонів.

1.12. Організація контролю якості бактеріологічних досліджень на холеру та інші патогенні вібріони шляхом "сліпого тестування". Ідентифікація атипових штамів, що важко діагностуються, підтвердження виділених культур.

1.13. Участь в проведенні вхідного контролю якості бакпрепаратів, поживних середовищ, та взірців ДНК для лабораторної діагностики патогенних вібріонів, які надходять до України.

1.14. Співробітництво з науково-дослідними закладами та іншими регіональними центрами з діагностики інфекцій, що викликаються патогенними вібріонами.

1.15. Участь у вітчизняних програмах з мікробіологічного контролю інфекцій, що викликані збудниками холери та інших патогенних вібріонів.

1.16. Участь у підготовці нормативно-методичних документів з лабораторної діагностики патогенних вібріонів.

2. Права референс-лабораторії

Референс-лабораторії з діагностики патогенних вібріонів надається право:

2.1. Користуватися інформацією, що надходить до МОЗ України від установ охорони здоров'я, що необхідна для аналізу етіологічної структури, біологічних особливостей, мінливості, патогенності та вірулентності збудників холери та інших патогенних вібріонів.

2.2. Одержувати від установ охорони здоров'я інформацію і культури збудників холери та інших патогенних вібріонів, згідно "Положення про порядок обліку, зберігання, обороту, видачі та пересилки культур бактерій, вірусів, рикетсій, грибів, найпростіших, мікоплазм, бактерійних токсинів, отрут біологічного походження", затвердженого МОЗ СРСР 18.05.79. та ДСП 9.9.5.035-99 "Безпека роботи з мікроорганізмами I-II груп патогенності".

2.3. Вносити на розгляд МОЗ України пропозиції щодо удосконалення лабораторної діагностики відповідних інфекцій.

2.4. Проводи контроль якості роботи лабораторій установ системи охорони здоров'я з лабораторної діагностики холери та інших патогенних вібріонів.

2.5. Брати участь у роботі циклів по підвищенню кваліфікації фахівців лабораторій з розділу "Лабораторна діагностика патогенних вібріонів".

2.6. Брати участь у підготовці та виданні матеріалів наукового, інформаційного, методичного та просвітницького спрямування з питань лабораторної діагностики патогенних вібріонів, їх етіологічної структури та циркуляції серед населення та в об'єктах довкілля.

2.7. Брати участь в міжнародних програмах з мікробіологічного контролю за інфекціями, що викликані патогенними вібріонами.

2.8. Брати участь в організації та проведенні науково-практичних конференцій, з'їздів, семінарів, нарад стосовно лабораторної діагностики патогенних вібріонів.

2.9. Користуватися для службового листування бланками з назвою лабораторії.

Директор Департаменту державного, С.П.Бережновсанітарно-епідеміологічного нагляду