Перелік техніко-економічних показників Річного плану виробництва, транспортування, постачання теплової енергії та надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води, а також складових тарифів на теплову енергію та надання послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води рекомендовано навести в окремому додатку.

Прогнозні фінансові звіти за Сценарієм, що буде пропонуватися до впровадження, будуть наведені в окремому додатку.

3.3.3.3 Збут послуг та збір платежів

Базуючись на результатах оцінки роботи підприємства щодо збуту теплової енергії та/або послуг централізованого теплопостачання (розділ 2.3.3), працівникам абонентського відділу (відділу збуту) на чолі з керівником відділу необхідно розробити стратегічні заходи з метою подолання наявних проблем у цій сфері діяльності підприємства.

Серед таких заходів можуть бути, наприклад, наступні:

1. Ініціювати перед органами місцевого самоврядування:

- обладнання багатоповерхових будинків засобами обліку споживання гарячої води з метою збільшення обсягів реалізації послуг;

- розроблення порядку відшкодування витрат, пов'язаних із періодичною повіркою, обслуговуванням, ремонтом, демонтажем, транспортуванням та монтажем квартирних засобів обліку, відповідно до Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність";

- налагодження співпраці з державними та приватними нотаріусами щодо стимулювання споживачів, які відчужують своє житло, до сплати боргів за житлово-комунальні послуги;

- вирішення проблеми погашення заборгованості померлого абонента при передачі за рішенням суду звільненої квартири у власність органам місцевого самоврядування;

- налагодження тісної ефективної співпраці між житлово-експлуатаційними підприємствами та комунальними підприємствами щодо інвентаризації споживачів комунальних послуг, отримання інформації щодо зміни власника квартири;

- запровадження механізмів координації роботи щодо впливу на боржників працівників бюджетних установ та юридичних осіб, підприємств міста.

2. Запровадити регулярну щорічну інвентаризацію опалюваних площ, споживачів послуг ГВП з метою встановлення обсягів фактичного споживання теплової енергії та/або послуг централізованого теплопостачання.

3. Розробити програмні засоби автоматизації роботи із боржниками, договірної роботи, звітності і моніторингу.

4. Привести навантаження на контролера до нормативних.

5. Запровадити практику нарахування плати за опалення місць загального користування абонентами, які відключаються від системи централізованого опалення.

6. Розробити порядок подання абонентами показників квартирних засобів обліку, зокрема, перейняти досвід інших міст щодо впровадження статусу старших по будинку.

7. Забезпечити експлуатацію будинкових засобів обліку теплової енергії відповідно до Правил технічної експлуатації систем теплопостачання комунальної енергетики України шляхом укладення договору з відповідальним за експлуатацію будинкового засобу обліку.

8. Запровадити формування рахунків населенню з метою підвищення платіжної дисципліни.

9. Інші.

3.3.3.4 Фінансове планування

Розділ розробляється працівниками планово-економічного відділу підприємства на чолі з головним економістом (начальником ПЕВ).

У цій частині Стратегічного плану необхідно визначитися з напрямами удосконалення процесу фінансового планування на підприємстві. Наприклад, в загальному вигляді може бути зазначено, що підприємство планує удосконалити систему фінансового управління завдяки запровадженню практики стратегічного фінансового планування як основи річного циклу господарської діяльності; розробленню та використанню програмного продукту для цілей стратегічного фінансового планування тощо.

Далі необхідно конкретизувати кожен із наведених напрямів. Зокрема, може бути зазначено, що практика стратегічного фінансового планування на підприємстві буде включати:

- планування тарифів;

- планування інвестицій в частині джерел їх фінансування;

- складання щорічних фінансових планів.

Результатом стратегічного фінансового планування будуть узагальнюючі таблиці з розрахунковими тарифами, планом фінансування капітальних інвестицій та прогнозні фінансові звіти на період розробки Стратегічного плану: Звіт про прибутки і збитки, Бюджет руху грошових коштів, Баланс. Форми прогнозних фінансових звітів, що будуть результатом фінансового планування, наведено в окремому додатку.

Як приклад, можна навести такі конкретні заходи з удосконалення практики фінансового планування на підприємстві:

1. Використання методики стратегічного фінансового планування для підготовки п'ятирічних стратегічних планів та їх щорічного перегляду, що передбачатиме такі основні етапи:

а) Керівництво підприємства визначає середньо- і довгострокові цілі підприємства.

б) Керівництво підприємства віддає розпорядження керівникам структурних підрозділів розробити програму заходів, спрямованих на забезпечення досягнення цілей діяльності підприємства.

в) Керівництво підприємства віддає розпорядження технічним відділам розробити програму капітальних інвестицій, яка б забезпечувала досягнення поставлених цілей.

г) Спеціалістами економічних служб оцінюється вплив капітальних та операційних заходів, визначених на вказаних вище етапах, на тарифи, використовуючи програмний продукт (Модель).

д) Керівництво підприємства аналізує результати прогнозів, отриманих із застосуванням програмного продукту (Моделі) на попередньому етапі, і виносить на розгляд міських органів влади та громадськості пропозиції щодо стратегії покращення роботи підприємства та обґрунтування необхідних змін тарифів.

ж) Спеціалісти економічних служб розробляють фінансовий план на впровадження схваленого керівництвом плану капітальних інвестицій (з урахуванням змін тарифів та джерел фінансування).

2. Застосовування програмного продукту (Моделі) для цілей стратегічного планування. Модель використовується підприємством для аналізу економічного ефекту від впровадження проектів капітальних інвестицій, необхідного рівня змін тарифів.

3. Запровадження практики щорічного планування капітальних інвестицій як складової частини процесу стратегічного планування. План капітальних інвестицій на 5 років розробляється працівниками підприємства та передбачає реалізацію інвестиційних проектів у галузі централізованого водопостачання та водовідведення і покликаний забезпечити досягнення однієї із головних цілей підприємства - підвищення енергоефективності та скорочення операційних витрат підприємства. Підготовка програми капітальних інвестицій є пріоритетним напрямом роботи підприємства.

4. Для розроблення альтернативних сценаріїв розвитку підприємства та вибору оптимального, тобто такого, що найкращим чином дозволить досягти стратегічної мети, підприємство застосовуватиме методологію розроблення сценаріїв розвитку підприємства. Розроблення сценаріїв розвитку включатиме наступні етапи: (1) Розроблення базового сценарію фінансового плану (враховуються чинні показники фінансового стану підприємства), (2) Оцінка фінансового стану підприємства за базовим сценарієм, (3) Розроблення переліку заходів щодо покращення фінансового стану підприємства, (4) Розрахунок сценаріїв фінансового плану з врахуванням розроблених заходів, (5) Аналіз впливу розроблених заходів на фінансовий стан підприємства, (6) Вибір оптимального сценарію фінансового стану.

3.3.4 План капітальних інвестицій (ПКІ)

Цей розділ розробляється працівниками виробничо-технічного відділу на чолі з головним інженером та працівниками планово-економічного відділу на чолі з головним економістом.

У цьому розділі необхідно подати інформацію про можливі інвестиційні проекти, реалізація яких передбачається цим Стратегічним планом з метою підвищення ефективності та забезпечення надійності функціонування систем централізованого теплопостачання, покращання якості теплової енергії та послуг, що надаються споживачам, зменшення негативного впливу на навколишнє середовище (зменшення викидів в атмосферу). Базою для визначення можливих проектів плану капітальних інвестицій є виробничо-технічні заходи, розроблені за результатами оцінки технічного стану систем централізованого теплопостачання та представлені у розділі 3.3.2 Стратегічного плану. Критеріями відбору тих проектів, що реалізовуватимуться підприємством, має бути їх технічна доцільність та економічна обґрунтованість.

Склавши перелік проектів, необхідно навести їх стислу характеристику, що може включати:

- обґрунтування доцільності реалізації проекту;

- послідовність виконання робіт;

- припущення щодо виробника обладнання/матеріалів та підрядника;

- орієнтовну вартість реалізації проекту;

- величину потенційної економії від впровадження (орієнтовну економію паливно-енергетичних ресурсів можна визначити, базуючись на даних, наведених у додатку Б до Методичних рекомендацій).

Нижче, як приклад, наводиться перелік проектів (капітального та некапітального характеру), що можуть бути включені до плану капітальних інвестицій:

Проекти у системі виробництва та транспортування теплової енергії (на котельнях і ЦТП)

Проекти стосуються зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів у системі виробництва і транспортування теплової енергії, підвищення її надійності та якості теплової енергії за допомогою заміни основного і допоміжного обладнання на більш ефективне, впровадження обліку теплової енергії на виході з джерела та когенераційних установок.

Проекти у системі транспортування теплової енергії (в теплових мережах опалення та гарячого водопостачання)

Проекти стосуються зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів у системах опалення та гарячого водопостачання, підвищення їх надійності та якості теплової енергії та/або надання послуг за рахунок використання високоякісних матеріалів і обладнання при заміни зношених труб теплових мереж на попередньоізольовані труби з пінополіуретановою ізоляцією та поліетиленовою або металевою оболонкою, реконструкції систем гарячого водопостачання, впровадження 2-трубної системи теплопостачання, ліквідації підтоплень теплових мереж та наладки гідравлічного режиму їх роботи.

Проекти у системі споживання теплової енергії

Проекти раціонального споживання теплової енергії стосуються заходів, які дозволять зменшити теплоспоживання у місті. Такі проекти є дуже важливими, оскільки зменшення споживання теплової енергії означатиме зменшення обсягу її виробництва та зменшення витрат паливно-енергетичних ресурсів і викидів шкідливих речовин в атмосферне повітря, що значно покращить екологічну ситуацію в місті.

Запропоновані проекти можуть бути подані у вигляді таблиці.

Проекти в системі централізованого теплопостачання

Проекти 

Орієнтовна економія палива, тонн у.п./рік 

Орієнтовна економія електроенергії, тис. кВт·год./рік 

Очікуваний результат (покращання) 

Орієнтовна вартість,тис. грн. 

  

  

  

  

  

Наприкінці цього розділу необхідно зазначити загальну вартість проектів, що ввійшли до Плану капітальних інвестицій (тис. грн.), та загальну очікувану економію від їх впровадження (як в натуральних, так і у вартісних одиницях). Результати відбору проектів та відповідні розрахунки доцільно представити у зведеній табличній формі.

Для цілей включення витрат на капітальні вкладення в тарифи на послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води усі проекти капітальних інвестицій, що увійшли до Плану капітальних інвестицій, необхідно розділити на такі, що увійдуть до програми розвитку системи централізованого опалення, і програми розвитку системи централізованого гарячого водопостачання.

3.3.5 План фінансування стратегічних заходів

Розділ розробляється працівниками планово-економічного відділу підприємства на чолі з головним економістом (начальником ПЕВ).

Цей розділ є узагальнюючим, в якому необхідно навести стислу інформацію про джерела фінансування всіх заходів Стратегічного плану. Зокрема, необхідно подати інформацію, за рахунок яких джерел будуть відшкодовуватися: (1) витрати з операційної діяльності та фінансові, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням теплової енергії та/або наданням послуг з централізованого опалення і постачання гарячої води; (2) витрати із здійснення капітальних вкладень у системи централізованого теплопостачання, в тому числі системи централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Для підготовки цього розділу використовується інформація наступних розділів Стратегічного плану:

- з розділу Формування тарифів (3.3.3.2) надходить інформація про фінансові результати, які планується досягти при впровадженні розрахункових тарифів на теплову енергію (з урахуванням витрат на її виробництво, транспортування, постачання) та/або послуги з централізованого опалення і постачання гарячої води;

- з розділу План капітальних інвестицій (3.3.4) надходить інформація про загальну вартість проектів плану капітальних інвестицій в системи централізованого теплопостачання, у тому числі системи централізованого опалення і гарячого водопостачання.

Наприклад, зазначається, що з метою реалізації цього Стратегічного плану пропонується:

- Фінансування операційної діяльності та фінансових витрат, пов'язаних з основною діяльністю, здійснювати за рахунок підвищення тарифів для усіх категорій споживачів (згідно із Сценарієм N____, описаним у розділі 3.3.3.2);