ДСТУ Б А.2.4-3-95 (ГОСТ 21.408-93) С.18

Поз. позначення

Поз. обозначение

Найменування

Наименование

Кільк. Кол.

Примітка Примечание

Апарати за місцем

Аппараты по месту

Д1, Д2

Ротаметр пневматичний

Ротаметр пневматический РП-16ЖУЗ

2

44б,45а

ИМ

Клапан регулюючий фланцевий

Клапан регулирующий фланцевый

1

44д

25ч37нж

Щит керування

Щит управления

ВИП

Прилад контролю пневматичний

Прибор контроля пневматический

1

44в

Показуючий

Показывающий ПКП.2

РУ

Пристрій регулюючий пневматичний пропорційно-інтегральний

Устройство регулирующее пневматическое пропорционально-интегральное

1

45г

ПР3.31М1

Рисунок 6.

4.4.15 Приклади виконання принципових пневматичних схем наведені у додатках Г і Д.

4.5 Схеми (таблиці) з'єднань та підключення зовнішніх проводок

4.5.1 Загальні вимоги.

4.5.1.1 З'єднання та підключення зовнішніх проводок показують у вигляді схем або таблиць.

4.5.1.2 Схеми з'єднань та підключення виконують, як правило, роздільно для кожного блока, що автоматизується, монтаж якого здійснюють незалежно від інших. При цьому в найменуванні схеми додатково вказують найменування блока.

Приклад-Блок насосів. Схема з'єднань зовнішніх проводок.

4.5.1.3 Рекомендується на схемах з'єднань зовнішніх проводок наводити підключення електропроводок до приладів, що встановлені безпосередньо на технологічному обладнанні та комунікаціях, а також до одиночних поза-щитових (місцевих) приладів.

При незначному обсязі електропроводок, що підключаються до технічних засобів автоматизації, ці підключення допускається наводити на схемі з'єднань, при цьому не виконуючи схеми підключення. 18

4.4.15 Примеры выполнения принципиальных пневматических схем приведены в приложениях Г и Д.

4.5 Схемы (таблицы) соединений и подключения внешних проводок

4.5.1 Общие требования.

4.5.1.1 Соединения и подключения внешних проводок показывают в виде схем или таблиц.

4.5.1.2 Схемы соединений и подключения выполнят, как правило, раздельно для каждого автоматизируемого блока, монтаж которого осуществляют независимо от других. При этом в наименовании схемы дополнительно указывают наименование блока.

Пример-Блок насосов. Схема соединений внешних проводок.

4.5.1.3 Рекомендуется на схемах соединений внешних проводок приводить подключения электропроводок к приборам, установленным непосредственно на технологическом оборудовании и коммуникациях, а также к одиночным внещитовым (местным) приборам.

При незначительном объеме электропроводок, подключаемых к техническим средствам автоматизации, эти подключения допускается приводить на схеме соединений, не выполняя схемы подключения.

ДСТУ Б А.2.4-3-95 (ГОСТ 21.408-93) С.19

4.5.1.4 Підключення електропроводок до групових установок і приладів, щитів та пультів, комплексів технічних засобів рекомендується наводити на самостійних схемах підключення.

4.5.1.5 Технічні засоби, для яких на схемах наводять підключення електропроводок, зображують спрощено зовнішніми обрисами або у вигляді прямокутників, у яких:

- ввідні елементи (наприклад, гермо-вводи, сальники) - по контуру прямокутника умовними графічними позначеннями за ГОСТ 2.702;

- вхідні та вихідні елементи показують у вигляді кружків (для круглих штепсельних рознімань або прямокутників (наприклад, для зборок і колодок затискачів та інших елементів відповідної форми).

4.5.1.6 Позначення (позащитових приладів), порядковий номер і тип (з'єднувальних коробок) вказують над полицею лінії виноски, а під полицею - позначення і (або) номер аркуша установки (рисунок 7).

4.5.1.4 Подключения электропроводок к групповым установкам приборов, щитам и пультам, комплексам технических средств рекомендуется приводить на самостоятельных схемах подключения.

4.5.1.5 Технические средства, для которых на схемах приводят подключения электропроводок, изображают упрощенно внешними очертаниями или в виде прямоугольников, в которых:

- вводные элементы (например, гермо-вводы, сальники) - по контуру прямоугольника показывают условными графическими обозначениями по ГОСТ 2.702;

- входные и выходные элементы показывают в виде кружков (для круглых штепсельных разъемов) или прямоугольников (например, для сборок и колодок зажимов и других элементов соответствующей формы).

4.5.1.6 Обозначения (внещитовых приборов), порядковый номер и тип (соединительных коробок) указывают над полкой линии выноски, а под полкой - обозначение и (или) номер листа установки (рисунок 7).

Рисунок 7.

Для інших технічних засобів всередині прямокутника вказують їх найменування, а також:

- номер аркуша (позначення документа) креслення установки (для групової установки);

- позначення ескізного креслення загального виду (для щитів і пультів).

4.5.1.7 Позначення жил кабелів та проводів на схемах і таблицях з'єднань та підключення приймають відповідно до принципових електричних схем.

4.5.2 Правила виконання схем з'єднань зовнішніх проводок.

4.5.2.1 На схемі з'єднань у загальному випадку наводять:

Для остальных технических средств внутри прямоугольника указывают их наименование, а также:

- номер листа (обозначение документа) чертежа установки (для групповой установки);

- обозначение эскизного чертежа общего вида (для щитов и пультов).

4.5.1.7 Обозначения жил кабелей и проводов на схемах и таблицах соединений и подключения принимают в соответствии с прин-ципиальними электрическими схемами.

4.5.2 Правила выполнения схем соединений внешних проводок.

4.5.2.1 На схеме соединений в общем случае приводят:

ДСТУ Б А.2.4-3-95 (ГОСТ 21.408-93) C.20

- первинні прилади та виконавчі механізми, що встановлені безпосередньо на технологічному обладнанні і комунікаціях;

- позащитові прилади та групові установки

приладів;

- щити, пульти, комплекси технічних засобів;

- зовнішні електричні і трубні проводки між всіма технічними засобами автоматизації, що встановлені на технологічному обладнанні і

комунікаціях;

- захисне заземлення та занулення систем

автоматизації;

- перелік елементів за ГОСТ 2.701.

4.5.2.2 Первинні прилади та виконавчі механізми зображують у верхній частині схеми під таблицею даних, що виконується за рисунком 8. Нижче розташовують позащитові прилади, щити та інші технічні засоби.

- первичные приборы и исполнительные механизмы, установленные непосредственно на технологическом оборудовании и коммуникациях;

- внещитовые приборы и групповые установки приборов;

- щиты, пульты, комплексы технических средств;

- внешние электрические и трубные проводки между всеми техническими средствами автоматизации, установленными на технологическом оборудовании и коммуникациях;

- защитное заземление и зануление систем

автоматизации;

- перечень элементов по ГОСТ 2.701.

4.5.2.2 Первичные приборы и исполнительные механизмы изображают в верхней части схемы под таблицей данных, выполняемой по рисунку 8. Ниже располагают внещитовые приборы, щиты и другие технические средства.

Рисунок 8

4.5.2.3 Технічні засоби автоматизації, для яких на схемі не наводять підключення електропроводок, зображують:

- прилади умовними графічними позначеннями за ГОСТ 21.404;

- групові установки, з'єднувальні коробки, щити і пульти, комплекси технічних засобів - у вигляді прямо кутників, в яких вказують їх найменування, позначення і (або) номер аркуша, на якому наведені схеми підключення;

4.5.2.3 Технические средства автоматизации, для которых на схеме не приводят подключения электропроводок, изображают:

- приборы условными графическими обозначениями по ГОСТ 21.404;

- групповые установки, соединительные коробки, щиты и пульты, комплексы технических средств - в виде прямоугольников, в которых указывают их наименование, обозначение и (или) номер листа, на котором приведены схемы подключения;

ДСТУ Б А.2.4-3-95 (ГОСТ 21.408-93) C. 21

- одиничні щити і пульти - відповідно до рисунка 9;

- протяжні коробки - у вигляді прямокутників, всередині яких штриховими лініями показують розгалуження джгутів проводів - відповідно до рисунка 10;

- інші технічні засоби - відповідно до рисунка 11.

- единичные щиты и пульты - в соответствии с рисунком 9;

- протяжные коробки - в виде прямоугольников, внутри которых штриховыми линиями показывают разветвление жгутов проводов - в соответствии с рисунком 10;

- остальные технические средства - в соответствии с рисунком 11.

Рисунок 10 Рисунок 11

4.5.2.4 Зовнішні електричні та трубні проводки виконують окремими суцільними основними товстими лініями. При цьому проводки, що прокладені у коробах, зображують двома паралельними тонкими лініями на відстані 3-4 мм одна від одної.

Для кожної проводки, над лінією, що її зображує, наводять технічну характеристику (тип, марку кабеля, провода, труби і т. ін.) та довжину проводки. Допускається довжину вказувати під лінією проводки. Для електропроводок у захисних трубах під лінією вказують характеристику та довжину захисної труби.

Контрольним кабелям та захисним трубам, у яких прокладено жгути проводів, присвоюють порядкові номери. Порядкові номери коробам присвоюють з додаванням літери "К".

Приклад - 1К; 2К і т.ін.

Трубним проводкам (імпульсним, командним, живильним, дренажним, допоміжним та ін.), в тому числі пневмокабелям присвоюють порядкові номери з додаванням перед ними цифри "0"

Номери проводок вказують у колах, які розміщують у розриві ліній.

4.5.2.4 Внешние электрические и трубные проводки выполняют отдельными сплошными толстыми линиями. При этом проводки, проложенные в коробах, изображают двумя параллельными тонкими линиями на расстоянии 3-4 мм друг от друга.

Для каждой проводки, над изображающей ее линией, приводят техническую характеристику (тип, марку кабеля, провода, трубы и т.д.) и длину проводки. Допускается длину указывать под линией проводки. Для электропроводок в защитных трубах под линией указывают характеристику и длину защитной трубы.

Контрольным кабелям и защитным трубам, в которых проложены жгуты проводов, присваивают порядковые номера. Порядковые номера коробам присваивают с добавлением буквы "К".

Пример - 1К; 2К и т.д.

Трубным проводкам (импульсным, командным, питающим, дренажным, вспомага-тельным и др.), в том числе пневмокабелям, присваивают порядковые номера с добавлением перед ними цифры "0".

Номера проводок указывают в окружностях, помещаемых в разрыве линий.

ДСТУ Б А.2.4-3-95 (ГОСТ 21.408-93) C.22

4.5.2.5 Імпульсні трубні проводки високого тиску (понад 10 МПа) зображують на схемах з'єднань у фронтальній діметричній проекції із зазначенням всіх елементів проводок.

4.5.2.6 Захисне заземлення та занулення систем автоматизації показують на схемах з'єднань із застосуванням графічних умовних позначень відповідно до таблиці Е. 1 (Додаток Е).

Жилам кабелів і проводів, що використовуються як нульові захисні провідники, присвоюють цифрове позначення з доданням літери "N".

Приклад - 801N.

4.5.2.7 Технічні вимоги до схеми у загальному випадку повинні містити:

  • посилання на схеми автоматизації, на яких вказані позиційні позначення приладів;
  • пояснення щодо нумерації кабелів, проводів, труб, коробів (при необхідності);
  • вказівки щодо захисного заземлення та занулення електроустановок.

4.5.2.8 У перелік елементів, що виконується за ГОСТ 2.701, включають:

  • запірну арматуру;
  • з'єднувальні та протяжні коробки;
  • кабелі, про.води, пневмокабелі;
  • матеріали для захисного заземлення та занулення обладнання і проводок.

Графу "Поз. позначення" не заповнюють.

4.5.2.9 Для складних з'єднань електропроводок у системі автоматизації (наприклад, при перевазі систем керування електроприводами), коли застосовують багатожильні магістральні кабелі, з'єднання проводок доцільно показувати за спрощеною схемою, що відображує тільки структуру проводок. В цьому випадку всі прилади показують умовними позначеннями відповідно до схеми автоматизації (без таблиці даних), решту технічних засобів -у вигляді прямокутників.

Лінії зв'язку (незалежно від кількості проводів, кабелів, коробів, що прокладаються) показують однією лінією, без зазначення характеристик та довжини проводок, над лінією зв'язку вказують номери проводок.

Для такої схеми виконують таблицю з'єднань зовнішніх проводок, у якій наводять всі інші відомості, що необхідні для монтажу проводок.

4.5.2.5 Импульсные трубные проводки высокого давления (свыше 10 МПа) изображают на схемах соединений во фронтальной диме-трической проекции с указанием всех элементов проводок.

4.5.2.6 Защитное заземление и зануление систем автоматизации показывают на схемах соединений с применением графических условных обозначений в соответствии с таблицей Е. 1 (Приложение Е).