на результати випробувань. Відстань між зразками, а також між зразками й стінками камери не повинна бути менше ніж подвоєний розмір товщини зразків.

Б.З Випробувальне обладнання та засоби вимірювальної техніки:

  • машина розривна, що забезпечує вимірювання навантаження з похибкою не більше 1 % вимі-рюваного навантаження і постійну швидкість переміщення рухомого захвата (50 ±5) мм/хв;
  • фотоінтенсиметр, що забезпечує вимірювання інтенсивності УФ випромінювання у діапазоніхвиль від 280 нм до 400 нм із похибкою вимірювання не більше 15 %;
  • термометри рідинні і ртутні з діапазоном вимірювань від мінус 100 °С до плюс 100 °С з похиб-кою вимірювань не більше 1 °С;
  • ваги лабораторні загального призначення з похибкою вимірювань не більше 0,1 г;
  • кольоровимірюючий спектрофотомір (наприклад, типу "Minolta") для колориметричного визна-чення кольорових характеристик згідно з координатним методом у системі CIELAB з похибкоювимірювань не більше 2 %;
  • обладнання для визначення температури розм'якшення за Віком згідно з ГОСТ 15088;
  • маятниковий копер згідно з ГОСТ 4647;
  • штангенциркуль згідно з ГОСТ 166;
  • лінійка згідно з ГОСТ 427;
  • ємкості зі скла, фарфору чи емальованої сталі, призначені для заповнення водою (хімічнимирозчинами) і розміщення зразків;
  • годинник із похибкою вимірювань не більше 10 с/доб.

Б.4 Відбір зразків і підготовка до випробувань

Б.4.1 Зразки відбирають від партії профілів, що пройшли приймально-здавальні випробування на підприємстві-виробнику згідно з цим стандартом.

Для проведення кліматичних випробувань з лицьової стінки профілю в напрямку поздовжньої осі вирізають зразки-пластини розміром (220 +2) мм χ (55 ±2) мм. Товщина зразків дорівнює товщині стінки профілю в місці вирізки. Після проведення кліматичних впливів із зразків-пластин вирізають зразки з розмірами, що встановлені у нормативній документації на методи проведення випробувань за характерними ознаками старіння.

21

ДСТУ Б В.2.7-130:2007

Кількість зразків (в тому числі контрольних) встановлюють у залежності від тривалості випробувань, частоти виймань і кількості зразків на одне виймання для визначення кожного показника.

Б.4.2 Відібрані зразки профілів кондиціонують згідно з ГОСТ 12423 у розпакованому вигляді за температури (22 ±3) °С не менше 1 доби.

Б.4.3 Встановлюють режими роботи випробувального обладнання у відповідності з прийнятим режимом випробувань і інструкціями з експлуатації обладнання.

Інтенсивність УФ випромінювання контролюють фотоінтенсиметром перед початком випробувань і через кожні 20 год випромінення.

До початку проведення випробувань встановлюють їх режим. Дозволяється в обгрунтованих випадках (наприклад, при специфічних умовах експлуатації профілів) при погодженні з замовником змінювати порядок (режими) проведення випробувань, що встановлено у цій методиці. В такому випадку прийняті зміни повинні бути відображені у розробленій для цих цілей програмі випробувань і виконавчій (лабораторній) документації.

Б.5 Проведення випробувань

Б.5.1 Випробування проводять в наступній послідовності:

  • попередні випробування;
  • випробування після циклічних режимів впливів, вказаних у таблиці Б.1 (в тому числі проміжнівипробування).

Таблиця Б.1 - Режими циклів випробувань, год

Режим

Зрошення сольовим розчином

Опромі-нювання УФ

Зрошення лужним розчином

Заморо-жування

Зрошення кислотним розчином

Нагрівання

Час циклу

І

-

1,0

0,3

-

-

6,0

7,3

II

0,4

40,0

0,3

2,5

0,3

15,0

22,5

III

0,4

3,0

0,3

3,5

0,3

15,0

22,5

Примітка 1. Температура витримки при заморожуванні: режим II - мінус 30 °С; режим III - мінус 30 °С і мінус 50 °С кожен шостий цикл.

Примітка 2. Температура витримки при нагріванні для усіх режимів - (60 - 2) °С при відносній вологості повітря (90 - 100) %.

Примітка 3. Рівень інтенсивності УФ випромінення для всіх режимів встановлюють 80 Вт/м2. Примітка 4. В якості сольового розчину використовують 3 %-ний водний розчин NaCI. В якості лужного розчину використовують 3 %-ний водний розчин NaHCO3· В якості кислотного розчину використовують 3 %-ний водний розчин H2SO4. Температура розчинів при випробуваннях - (22 ±3) °С. Після кожного впливу зразки промивають дистильованою водою.

Примітка 5. Дозволяється заміна зрошення зразків зануренням їх в ємкість із відповідним розчином. Примітка 6. Час підвищення і зниження температури при заморожуванні і нагріванні зразків входить до складу годинних інтервалів і повинен складати не більше 40 хв. Зміна температури не повинна перевищувати 3 °С/хв.

Б.5.2 При проведенні попередніх випробувань визначають наступні показники профілів:

  • зміну лінійних розмірів після теплового впливу згідно з цим стандартом;
  • міцність при розтягуванні згідно з ГОСТ 11262;
  • ударну в'язкість за Шарпі згідно з ГОСТ 4647;
  • температуру розм'якшення за Віком згідно з ГОСТ 15088;
  • зміну кольору за координатним методом;
  • міцність зчеплення ламінованого покриття згідно з методикою, наведеною в додатку В цьогостандарту.

Завданням проведення попередніх випробувань є встановлення фактичних характеристик профілів і підтвердження їх відповідності вимогам цього стандарту.

Примітка. При визначенні міцності при розтягуванні, температури розм'якшення за Віком і ударної в'язкості за Шарпі використовують доповнення до методів випробувань, наведені в цьому стандарті. При визначенні ударної в'язкості за Шарпі надріз у зразках роблять зі сторони, протилежної лицьовій.

22

ДСТУ Б В.2.7-130:2007

Б.5.3 Режим циклічних випробувань зразків встановлюють виходячи з умов експлуатації профілів.

Профілі, призначені для експлуатації у внутрішніх умовах, випробовують згідно з режимом І.

Випробування профілів, призначених для експлуатації у зовнішніх умовах (а також у неопалюваних приміщеннях) у кліматичних районах з середньомісячною температурою повітря у січні мінус 10 °С, проводять за режимом II; мінус 20 °С - за режимом III.

Б.5.4 Після 24 циклів кліматичних впливів проводять проміжні випробування за показниками ударної в'язкості за Шарпі і кольоровими характеристиками.

Якщо результати випробувань хоча б по одному показнику виходять за межі значень, наведених у цьому стандарті, то проведення подальших випробувань зупиняють, а результати визнають незадовільними.

Б.5.5 Після закінчення циклічних випробувань на кліматичні впливи визначають наступні показники:

  • міцність при розтягуванні - згідно з ГОСТ 11262;
  • зміну лінійних розмірів після теплового впливу - згідно з цим стандартом;
  • ударну в'язкість за Шарпі - згідно з ГОСТ 4647;
  • температуру розм'якшення за Віком - згідно з ГОСТ 15088;
  • зміну кольору - за координатним методом;
  • міцність зчеплення ламінованого покриття - згідно з методикою, наведеною в додатку В цьогостандарту;
  • міцність зчеплення ламінованого покриття - згідно з методикою, наведеною в додатку В цьогостандарту.

Примітка. При визначенні міцності при розтягуванні, температури розм'якшення за Віком і ударної в'язкості за Шарпі доповнення до методів випробувань наведені в цьому стандарті.

Б.5.6 Під час проведення випробувань здійснюють постійний візуальний огляд зразків на наявність дефектів зовнішнього вигляду (здуття, тріщини, раковини, кольорові плями). При виявленні відхилень від вимог цього стандарту відповідно до цих показників хоча б на одному зразку всі зразки знімають з випробувань і результати випробувань визнають незадовільними.

Б.5.7 Фізико-механічні характеристики зразків визначають не раніше ніж через 8 год після закінчення кліматичних впливів.

Б.6 Оцінка результатів випробувань

Б.6.1 Оцінку результатів випробувань зразків на опір кліматичним впливам проводять шляхом порівнювання значень кожного характерного показника старіння, отриманого після проведення випробувань, із значеннями нормативних показників і фактичними значеннями результатів попередніх випробувань.

Б.6.2 Зміна характерного показника старіння зразків Увід, % (окрім кольорових характеристик), обраховують за формулою

Увід =Уконт -Увип -і пп

У конт

де Уконт - значення показника до випробувань;

Увип - значення показника після випробувань.

За результат випробувань приймають середньоарифметичне значення результатів випробувань для всіх зразків за даним характерним показником.

Б.6.3 Допустимі відхилення значень характерних показників після проведення випробувань від контрольних значень наведено у таблиці Б.2.

Б.6.4 Оцінку довговічності профілів проводять по кількості проведених циклів кліматичних випробувань, що мають позитивний результат за всіма характерними показниками старіння. При цьому кожні 12 циклів випробувань дорівнюють 10 умовним рокам експлуатації.

Б.6.5 Позитивний результат випробувань повного циклу випробувань є підтвердженням стійкості профілів до дії слабоагресивних хімічних середовищ і мінусової температури (морозостійкість) у межах кліматичної зони, обумовленої режимом випробувань.

23

ДСТУ Б В.2.7-130:2007

Таблиця Б.2

Найменування показника

Допустимі відхилення значень

Міцність при розтягуванні, %

40

Ударна в'язкість за Шарпі, %

50

Зміна лінійних розмірів, %

40

Колір за координатним методом

a ≤ 0,8

в ≤3,5

L ≤5,5

Міцність зчеплення ламінованого покриття, %

40

Б.7 Оформлення результатів випробувань

Результати випробувань оформлюють протоколом, у якому наводять наступні дані:

  • найменування, юридичну адресу і номер атестата акредитації випробувального центру (лабо-раторії), що провів випробування;
  • найменування і юридичну адресу організації-замовника випробувань;
  • найменування і юридичну адресу організації-виробника продукції, що випробовується;
  • найменування продукції, що випробовується, і нормативного документа, що регламентує ви-моги до її якості;
  • дату отримання зразків випробувальним центром (лабораторією);
  • номер реєстрації зразків у випробувальному центрі (лабораторії);
  • результати випробувань, оформлені у вигляді таблиці, і оцінку довговічності профілів;
  • дату випробувань профілів;
  • підписи керівника випробувального центру (лабораторії) і випробувача, печатку випробуваль-ного центру (лабораторії).

24

ДСТУ Б В.2.7-130:2007

ДОДАТОК В (обов'язковий)

МЕТОД ВИЗНАЧЕННЯ МІЦНОСТІ ЗЧЕПЛЕННЯ ЛАМІНОВАНОГО ОЗДОБЛЮВАЛЬНОГО ПОКРИТТЯ З ПРОФІЛЕМ

В.1 Апаратура

Машина розривна, що має робочу частину шкали силовимірювача в межах від 0 Η до 1000 Η з допустимою похибкою вимірювань навантаження не більше ±1 % і забезпечує швидкість пере-міщення рухомого захвата (50 ± 5) мм/хв.

Схема випробувань для визначення міцності зчеплення ламінованого покриття з профілем наве-дена на рисунку В.1.

1 - ламіноване покриття; 2 - клей; 3 - зразок; 4 - датчик силовимірювача; 5 - ролики

Рисунок В.1 - Схема випробувань для визначення міцності зчеплення ламінованого покриття

з профілем

В.2 Підготовка та проведення випробувань

В.2.1 Випробування проводять на трьох зразках розмірами (20 ± 2) мм х (240 ± 2) мм.

В.2.2Зразок укладають горизонтально ламінованим оздоблювальним покриттям на ролики так,щоб неприклеєна частина покриття проходила в зазор між роликами.

Неприклеєну частину покриття закріплюють у рухомому захваті, встановлюють задану швидкість його переміщення, проводять відрив і фіксують максимальну силу відриву.

Розбіжності між результатами випробувань трьох зразків не повинні перевищувати 10 %.

В.2.3Обробка результатів випробувань

За результат випробувань приймають середньоарифметичне значення трьох вимірювань. Результати округлюють до 0,1 Н/мм.

25

ДСТУ Б В.2.7-130:2007

Код УКНД 83.140.01

Ключові слова: висота профілю, камера, комбінація профілів, конструкції будинків і споруд,

профілі полівінілхлоридні, ширина профілю

Відповідальний за випуск – В.М. Чеснок

Редактор – А.О. Луковська

Комп’ютерна верстка – В.Б. Чукашіна

Формат 60х841/8. Папір офсетний. Гарнітура «Cvoboda Cirilic»

Друк офсетний

Державне підприємство «Укрархбудінформ»

вул. М. Кривоноса, 2а, корп.3, м. Київ-37, 03037, Україна

Тел. 249-36-62

Свідотцтво про внесення суб’єкта видавничої справи до державного реєстру видавців

ДК № 690 від 27.11.2001

26