Приклад: виріб з облицюванням або багатошаровий

  1. поверхня, яка експонована до вогню (exposed surface)

Поверхня виробу, яка нагрівається за умовами випробування

  1. фасад, зовнішнє облицювання будинку (facade, cladding)

Вироби та конструкції, приєднані до зовнішньої поверхні стіни будинку.

Примітка. Конструкція може бути з бетону, легких бетонних блоків, цегли, деревини тощо. Облицювання може кріпитися безпосередньо до внутрішньої конструкції фасаду або може включати повітряний зазор чи шар ізоляції.

3.5 матеріал (material)

Єдина речовина або однорідна дисперсна суміш

Приклад: речовина із металу, каміння, деревини, бетону, мінерального волокна або полімери

3.6 виріб (product)

Матеріал, композиція матеріалів або складений вузол, про які потрібна інформація

3.7 зразок (specimen)

Фасад або облицювання, яке включає з'єднання та фіксуючі елементи, й відповідає такому, що використовується на практиці

Примітка 1. Зразок не включає стіну випробувальної установки.

Примітка 2. Зразок може включати повітряний зазор

3.8 поверхня виробу (surface product)

Частина будівлі, яка представляє поверхню стіни або покриття, які піддаються дії вогню

Приклад: панель або дошка (щит)

4 СУТЬ МЕТОДУ ВИПРОБУВАННЯ

Характеристику "реакція на вогонь" фасаду або облицювання оцінюють під час безпосереднього потрапляння полум'я на лицьову поверхню фасаду або облицювання через віконний проріз. У конструкції зразка має бути вхідний кут 90°.

Вогневу дію на зразок фасаду визначають рівнем повного теплового потоку, який вимірюють на зовнішній поверхні фасаду на відстані від верху віконного прорізу. Крім того, для гарячих повітряних потоків встановлюють вимоги до мінімальної температури, які свідчать, що у приміщенні створені умови повністю розвиненої пожежі.

Розміри приміщення, в якому моделюється пожежа, не вважаються важливими під час оцінювання фасадної теплоізоляції. Для обмеження екстремальних вогневих впливів значення об'єму приміщення регламентують у широкому діапазоні. Випробувальні лабораторії можуть використовувати існуючі камери згорання, які можна адаптувати для випробування. Приклад випробувальної установки показано на рисунку 1. Вибір пального проводить випробувальна лабораторія. Модельне вогнище пожежі не повинно утворювати диму до такої межі, за якої неможливе візуальне спостереження за поведінкою фасаду.

1200

1 – крило фасаду; 2 – головна стіна; 3 – віконний проріз у вогневу камеру

Примітка. Вогнева камера не показана.

Рисунок 1 – Схематичне зображення випробувальної установки

Візуальне спостереження за поширенням полум'я буде підтверджувати важливі кількісні вимірювання характеристик фасадної теплоізоляції. Кінцевий результат поширення полум'я та механічна характеристика поверхні або всередині фасадної теплоізоляції повинні вимірюватись залежно від величини повного теплового потоку та температури на додаток до візуального спостереження.

Метою цього випробування є визначення здатності компонентів фасадної теплоізоляції поширювати вогонь на два поверхи вище поверху, де виникла пожежа.

5 ВИПРОБУВАЛЬНА УСТАНОВКА ТА ЇЇ КАЛІБРУВАННЯ

5.1 Випробувальна установка

5.1.1 Випробувальна установка повинна мати вертикальну головну стіну, яка містить віконний проріз до вогневої камери (приміщення, де виникла пожежа), а також вертикальне крило, яке утворює з головною стіною "вхідний кут" 90°. Розташування крила фасаду повинно бути поблизу одного з вертикальних країв віконного прорізу.

Національний відхил

Замінити в п.5.1.1 друге речення наступним: "Випробувальна установка повинна містити також вертикальне крило, яке утворює з головною стіною "вхідний кут" 90 ± 5°"

  1. Висота випробувальної установки над віконним прорізом повинна бути не менше ніж . Ширина головного фасаду має бути не менше ніж , ширина крила фасаду – не менше ніж . Головну стіну та крило фасаду розташовують на горизонтальній поверхні так, щоб не було повітряного зазору між горизонтальною поверхнею та вертикальними елементами фасаду. Для урахування товщини зразка в діапазоні від до рекомендується, щоб конструкція крила фасаду мала змогу горизонтально переміщатися у цьому ж діапазоні від краю віконного прорізу паралельно головному фасаду.
  2. Вогнева камера повинна мати прямокутну форму з внутрішнім об'ємом не менше ніж і не більше ніж .
  3. Вогнева камера повинна мати тільки один проріз у головній стіні, який має бути врівень зі стіною. Ширина віконного прорізу повинна бути ±, висота – ±.

Примітка. Дозволяється створення інших прорізів у інших стінах вогневої камери для природної вентиляції та виконання умов калібрування.

5.1.5 Стіни та перекриття вогневої камери виконують із бетону, кам'яної кладки або будь-якої іншої комбінації матеріалів, які забезпечують та зберігають цілісність вогневої камери, теплові властивості та характеристики витоку, як під час калібрування, так і під час випробування.

5.1.6 Всередині стіни та стеля вогневої камери повинні бути облицьовані ізолювальними матеріалами з високим температурним опором.

Примітка. Найбільше для цього підходять мінеральні волоконні ізолювальні матеріали з номінальною густиною 100 кг/м3 завтовшки .

5.2 Калібрування випробувальної установки

5.2.1 Метою калібрування є встановлення рівня вогневого впливу на зразок для випробування. Калібрування потрібно проводити після кожної значної зміни у конструкції випробувального обладнання або хоча б один раз на рік.

.

Національний відхил

Долучити до п.5.2.1 в другому реченні після слів "випробувального обладнання " "або зміни пального" далі за текстом

  1. У процесі калібрування має бути визначено кількість та швидкість подавання пального.
  2. Головна стіна та крило фасаду повинні бути облицьовані листами з негорючого матеріалу. Для цього необхідно використовувати плити з негорючого матеріалу завтовшки з номінальною густиною (700 ±200) кг/м3. Площа облицювання може бути обмежена висотою до від верхнього краю віконного прорізу.

Національний відхил

Замінити у другому реченні на (13 ± 3) мм; (700 + 200) кг/м3 на (700 ± 300) кг/м3.

5.2.4 Після облицювання відстань по горизонталі від вертикального краю віконного прорізу до крила фасаду повинна бути не більше ніж .

.

Національний відхил

Замінити у реченні на (50 ± 5) мм

5.2.5 Три прилади для вимірювання повного теплового потоку мають бути встановлені вздовж лінії, яка паралельна лінії верхнього краю віконного прорізу на віддалі від нього. Один прилад для вимірювання теплового потоку має бути встановлений на центральній вертикальній лінії віконного прорізу на віддалі від верхнього краю віконного прорізу. Чутливу поверхню всіх приладів теплового потоку встановлюють урівень із зовнішньою лицьовою поверхнею облицювальних листів з негорючого матеріалу (рисунок 2, прилади для вимірювання густини теплового потоку 1, 7 та 8). Для вимірювання густини теплового потоку використовують прилади з діапазоном вимірювання від 0 кВт/м2 до 100 кВт/м2.

Національний відхил

Долучити після другого речення вислів п.5.2.5 "На віддалі від лінії, на якій встановлені прилади для вимірювання густини теплового потоку 1, 7, 8, встановлюють три таких самих прилади 3, 4, 5 на головній стіні та 6 на крилі (рисунок 2)".

  1. Термопари встановлюють згідно з 8.2 цього стандарту.
  2. Умови навколишнього середовища під час калібрування мають відповідати вимогам, які визначені у 10.1 – 10.4 цього стандарту.
  3. Не більше ніж за 1 хв до подавання пального необхідно увімкнути систему реєстрації даних.
  4. Процес калібрування розпочинають у момент загоряння пального у вогневій камері.
  5. Необхідно встановити швидкість подачі пального та повітря вентиляцією для поступового збільшення горіння до рівня повністю розвиненої пожежі. Рівень впливу повинен бути таким, як вказано у 6.2 – 6.4 цього стандарту.
  6. Під час калібрування необхідно реєструвати кількість та швидкість подавання пального та повітря вентиляцією.
  7. До наступного калібрування під час випробування необхідно використовувати ту кількість та швидкість подавання пального, яка була встановлена під час калібрування.

Кількість та швидкість подавання пального необхідно встановлювати після кожної значної зміні/ в конструкції випробувального обладнання або хоча б один раз на рік.

Національний відхил

Долучити до п.5.2.12 в другому абзаці після слів "випробувального обладнання" "або зміни пального" далі за текстом.

О – прилади для вимірювання густини теплового потоку (1 – 8);

X - датчики для вимірювання температури (Т1 -Т7);

Примітка. Позиції Т4 – Т7 див. у 8.3.

Рисунок 2 – Розташування засобів вимірювальної техніки

6 СТАНДАРТИЗОВАНЕ МОДЕЛЬНЕ ВОГНИЩЕ ПОЖЕЖІ ТА УМОВИ ЙОГО ВПЛИВУ

  1. Стандартизованим пальним у вогневій камері є пропан. Приклад стандартизованого модельного вогнища пожежі наведено у додатку А. Може бути обрано інше пальне (додаток В), але кількість диму, що утворюється, не повинна перешкоджати візуальному спостереженню за поведінкою фасадної системи. Пальне повинно відповідати вимогам 6.2 – 6.4 цього стандарту.
  2. Тривалість впливу повністю розвиненої пожежі під час калібрування повинна складати 15 хв, а полум'я, яке виривається з віконного прорізу, повинно впливати на зовнішню поверхню облицювання. Тривалості дії повністю розвиненої пожежі повинен передувати процес поступового збільшення інтенсивності горіння протягом проміжку часу від 4 хв до 6 хв. Після впливу повністю розвиненої пожежі повинен бути процес поступового зменшення інтенсивності горіння від 4 хв до 6 хв. Загальна тривалість випробування повинна складати від 23 хв до 27 хв.
  3. При калібруванні під час впливу повністю розвиненої пожежі на лицьову поверхню фасаду повинен діяти повний тепловий потік густиною (55 ±5) кВт/м2, який вимірюють приладами для вимірювання густини теплового потоку 1, 7 та 8, розташованих вздовж лінії, яка паралельна верхньому краю віконного прорізу, на віддалі від нього (рисунок 2). Густина повного теплового потоку на відстані вище від верхнього краю віконного прорізу повинна складати (35 ±5) кВт/м2 (8.2).

Густину повного теплового потоку визначають як середнє арифметичне значень густини теплових потоків, отриманих протягом 15 хв згідно з 6.2.

  1. При калібруванні під час впливу повністю розвиненої пожежі значення температури, яка вимірюється трьома термопарами, розташованими над віконним прорізом (8.2), та розраховується як середнє арифметичне значення температури, отримане протягом 15 хв калібрування, повинно бути вище 800 °С.
  2. У вогневій камері повинен бути тільки один проріз у головній стіні, через який повітря надходить для горіння і полум'я потрапляє на фасад. Через додаткові прорізи у вогневій камері повітря може надходити для створення повного теплового потоку (6.3) та встановлених значень температури (6.4).

Інші прорізи в стінах вогневої камери призначені для отримання природної вентиляції та забезпечення вимог калібрування. Дозволяється використання примусової вентиляції.

7 ЗРАЗОК ДЛЯ ВИПРОБУВАННЯ

  1. Зразок для випробування має бути змонтований згідно з інструкцією виробника.
  2. Зразок для випробування повинен повністю представляти фасад, який використовують на практиці. Це стосується конструкції та виробів, які застосовані у конструкції фасаду.
  3. Зразок для випробування повинен бути змонтований від нижнього краю віконного прорізу до мінімальної висоти вище від верхнього краю віконного прорізу. Мінімальна ширина зразка для випробування головної стіни і крила повинна бути відповідно і .

Національний відхил

Замінити на (4 + 0,05) м; і на (3 ± 0,05) м і (1,2 ± 0,05) м.

7.4 Зразок має бути сконструйований так, щоб між головним фасадом і крилом фасаду був утворений "вхідний кут".

7.5 Після монтажу зразка на випробувальній установці відстань по горизонталі від вертикального краю віконного прорізу до крила фасаду зразка має складати .

Національний відхил

Замінити на (50 ± 5) мм.

  1. Проріз у зразку для випробування повинен збігатися з прорізом у вогневій камері.
  2. Деталі конструкції віконного прорізу, а саме перемички та косяки, повинні відповідати таким, які застосовуються на практиці.
  3. Зразок для випробування має представляти у повному зборі ненесучу зовнішню стіну, але внутрішнього оздоблення не вимагається.
  4. Якщо в реальній конструкції зовнішньої стіни є горизонтальні з'єднання, тоді зразок для випробування повинен містити таке з'єднання, яке має бути розташовано над віконним прорізом до висоти від краю віконного прорізу. Горизонтальне з'єднання повинно бути розташовано від основного фасаду до крила фасаду.

Примітка. Деталі вікна, які розташовані вище віконного прорізу, у зразок не включають. Це означає, що небезпеку поширення пожежі через ці деталі не враховують під час цього випробування.

7.10 Якщо в реальній конструкції зовнішньої стіни є вертикальні з'єднання, то тоді зразок для випробування повинен містити таке з'єднання, яке повинно бути розташовано на відстані від горизонтального центра віконного прорізу. За вимогами 7.9 цього стандарту з'єднання має бути розташовано над віконним прорізом до висоти від верхнього краю віконного прорізу.

Національний відхил

Долучити підрозділ 7.11"Для випробування необхідно виготовити один зразок. Конструкцію зразка, спосіб закріплення на випробувальній установці має визначати замовник випробувань (за участю проектних організацій, базових наукових організацій науково-технічної діяльності центрального органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури тощо) на основі аналізу роботи конструкції у складі будівельного об'єкта відповідно до вимог технічної документації на цю конструкцію з урахуванням вимог розділу 7 цього стандарту. Замовник (за участю проектної організації) розробляє технічну документацію на зразок, в якій має бути надано опис та креслення конструкції, а також опис і технічні рисунки зразка, що моделює конструкцію. Зокрема, мають бути обов'язково вказані схема розташування та перелік шарів матеріалів, з яких виконано фасад або облицювання, та їх характеристики (товщина, густина, група горючості та інші дані, які впливають на характеристику "реакції на вогонь"). У разі виникнення розбіжностей під час розроблення технічної документації на зразок для їх усунення замовник має звертатися до базової наукової організації центрального органу виконавчої влади з питань будівництва та архітектури для прийняття остаточного рішення."