ДОДАТОК D

(обов'язковий)

УСТАТКОВАННЯ ДЛЯ ВИПРОБОВУВАННЯ ОСЛІПЛЮВАННЯМ

Випробовувальне устатковання, як зазначено в цьому додатку і показано на рисунку D.1, повинно бути виготовлено так, щоб його можна було установлювати на оптичній лаві, яку показано на рисунку А.1, не заважаючи визначанню точок спрацьовування.

Джерело світла повинне складатися з двох однакових вольфрамових ламп накалювання потужністю 25 Вт, з чистим прозорим склом, які повинні відповідати вимогам ІЕС 60064. Джерело світла повинно живитися змінною напругою з частотою 50 Гц.

Джерело світла треба установлювати так, щоб на устаткованні, вказаному на рисунку D.1, зберігалася пряма лінія видимості від чутливого елемента сповіщувача до джерела випромінювання. Джерело світла та чутливий елемент сповіщувача треба з'єднати так, щоб відстань між кронштейном ламп та сповіщувачем становила приблизно і зберігалася незмінною у разі переміщування кронштейна сповіщувача.

Напругу електроживлення треба установлювати так, щоб колірна температура розжарювання ламп становила (2850 ± 100) К. Після цього відстань між лампами та сповіщувачем треба установлювати так, щоб лампи забезпечували освітлення поверхні чутливого(-их) елемента(-ів) сповіщувача 100 лк.

Пояснення:

1 - метановий пальник;

2 - полум'я;

3 - корпус пальника;

4 - апертура;

5 - оптична вісь;

6 - сповіщувач;

7 - кронштейн для ламп;

8 - кронштейн для сповіщувачів.

Рисунок D.1 — Устатковання для випробовування осліплюванням

ДОДАТОК Е

(обов'язковий)

ПРИСТРІЙ ДЛЯ ВИПРОБОВУВАННЯ НА УДАР

Пристрій (рисунок Е.1) складається з хитального молотка з прямокутною головкою (ударник) та зі скошеною передньою ударною поверхнею, яку встановлено на сталевій циліндричній рукоятці. Молоток вмонтовано в сталеву втулку, яка рухається на шариковальницях на зафіксованому сталевому валу, змонтованому на жорсткій сталевій рамі, так, що молоток може вільно обертатися навколо осі зафіксованого валу. Конструкція жорсткої рами дозволяє повне обертання молоткового вузла у разі відсутності зразка.

Ударник має такі розміри: ширина - , висота - , довжина - (габарити), та виготовлений з алюмінієвого сплаву (AICu4SiMg згідно з ISO 209-1), за умови обробляння розчином та осаджуванням. Він має плоску ударну поверхню, яка скошена під кутом (60 ± 1)° до подовжньої осі головки. Сталева циліндрична рукоятка має зовнішній діаметр (25 ± 0,1) мм зі стінками товщиною (1,6 ± 0,1) мм.

Ударник закріплено на рукоятці так, що його подовжня вісь знаходиться на відстані по радіусу від осі обертання вузла, до того ж ці дві осі взаємно перпендикулярні в просторі. Втулка з зовнішнім діаметром і довжиною співвісно встановлена на зафіксованому сталевому поворотному валу, який має діаметр приблизно , утім точний діаметр валу буде залежати від використовуваних шариковальниць.

Діаметрально протилежно рукоятці молотка знаходяться два сталевих врівноважувальних важеля, кожний із зовнішнім діаметром і довжиною . Ці важелі угвинчено у втулку так, що кожний виступає на . Сталеву противагу закріплено на важелях так, що її положення може бути відрегульовано для збалансування ваги ударника та важелів, як на рисунку Е.1. На одному кінці втулки закріплено шків з алюмінієвого сплаву товщиною та діаметром і на нього намотано трос, що не розтягується, один кінець якого закріплено до шківа. Інший кінець тросу несе робочу вагу.

Жорстка рама також підтримує монтажну панель, на якій установлюють зразок за допомогою його штатних засобів кріплення. Монтажну панель треба регулювати вертикально так, щоб верхня половина передньої ударної поверхні молотка била по зразку, коли молоток рухається горизонтально, як показано на рисунку Е.1.

Під час експлуатування пристрою зразок та монтажну панель спочатку встановлюють, як показано на рисунку Е.1, потім монтажну панель жорстко кріплять до рами. Після цього вузол молотка ретельно врівноважують за допомогою регулювання противаги за відсутності робочої ваги. Потім важіль молотка відводять назад до горизонтальної позиції на кут 270° та установлюють робочу вагу. За умов звільнення вузла робоча вага буде повертати молоток та важіль до удару по зразку.

Маса робочої ваги, m, в кілограмах, необхідна для забезпечення енергії удару 1,9 Дж, дорівнює:

,

де r - ефективний радіус шківа в метрах.

Це дорівнює приблизно для шківа радіусом .

Оскільки, згідно з стандартом швидкість молотка під час удару повинна бути (1,5 ± 0,125) м/с, то масу головки молотка необхідно зменшити, розсвердливши її зі зворотного боку, щоб отримати цю швидкість. Підраховано, щоб отримати зазначену швидкість, маса головки повинна становити приблизно , але це повинно бути визначено методом проб та помилок.

Розміри у міліметрах

Пояснення:

  1. - монтажна панель;
  2. - зразок;
  3. - ударник;
  4. - рукоятка ударника;
  5. - втулка;
  6. - шків;

  1. - кут переміщування 270° ;
  2. - шариковальниці;
  3. - врівноважувальні важелі;
  4. - робоча вага;
  5. - противага для врівноваження.

Рисунок Е.1 - Пристрій для випробовування на удар

___________________________________________________________________________________________

13.220.20

Ключові слова: випробовування, марковання, протипожежні засоби, системи пожежної сигналізації, сповіщувачі полум'я точкові, точка спрацьовування, чутливість.

___________________________________________________________________________________________