6.1.14. На території підприємства, у складах і виробничих приміщеннях, де палити заборонено, повинні бути попереджувальні написи: «Не палити». Палити дозволяється тільки в спеціальних і обладнаних для цього місцях.

6.1.15. Територію підприємства і виробничі приміщення належить обладнати протипожежним водопроводом відповідно до вимог СНиП 2.04.02-84, СНиП 2.04.07-86, ГОСТ 12.4.009-83, «Правил пожежної безпеки в Україні».

6.1.16. Вільні участки території необхідно озеленити.

Таблиця 6.1.1

Норми освітленості відкритих просторів на крохмальних заводах і крохмале-патоковому

комбінаті (СНиП ІІ-4-79)

 

Дільниці робочих місць

Найменша освітленість для площин, лк

По лінії кордону заводської території (охоронне освітлення)

 

2

 

Біля переходів, проїздів, вхідних дверей

 

2

 

На шляхах авто- і гужового транспорту

 

2

 

На місцях ручних вантажно-розвантажувальних робіт

 

10

 

На місцях механізованих вантажно-розвантажувальних робіт

 

10

 

Біля робочих механізмів

 

20

 

Біля вимірювальних приладів

 

50

 

Навіс автомобільних і вагонних ваг

 

10

 

Біля шкали ваг

 

50

 

На маневрових коліях

 

2

 

6.2.Заводський залізничний і автомобільний транспорт

6.2.1. Обладнання залізничних під'їзних шляхів, їх експлуатація, утримання та ремонт проводиться у відповідності до «Правил технической єксплуатации железных дорог», «Інструкції по сигналізації на залізницях України».

6.2.2. Полотно залізничної колії повинно складатися із рельсів і кріплень одного типу. Використання на залізничній колії рельс і кріплень різного типу дозволяється участками не менше 200 м колії.

6.2.3. Тупики заводської колії повинні мати на вільному кінці піщану або земляну призму і тупикові упори.

6.2.4. На заводських коліях необхідно поставити такі шляхові знаки:

а) граничні стовпчики хрестовин стрілочних переводів;

б) вказівні стовпчики місця зупинки тепловоза при під'їзді до воріт підприємства;

в) попереджувальні знаки про подачу свистка.

Шляхові знаки повинні бути стандартного типу і розміщуватись зовні з правої сторони на відстані не ближче 2 м від головки рельси.

6.2.5. Всі шляхи, переїзди через залізницю повинні забезпечувати вільний проїзд всіх видів транспорту.

6.2.6. Відстань між осями маневрових заводських колій повинна бути не менше 4,5 м.

6.2.7. Швидкість руху локомотивів і маневрових потягів по заводських залізницях повинна бути не вище:

- 15 км/год - при рухові по маневрових коліях на території з локомотивом спереду;

- 10 км/год - при рухові по маневрових коліях вагонами спереду;

- 5 км/год - при рухові у важких умовах (круті криві, густа забудованість, погана видимість тощо) на переїздах, переходах, при в'їзді (виїзді) на ваги або в заводські ворота, при підході локомотива до составу для причеплення або розчеплення вагонів, при рухові біля складів крохмалю, глюкози, сировини та іншої продукції;

- 2 км/год - при рухові вагонів вручну.

6.2.8. Проїзд по коліях, маневрування вагонів при захаращеності габаритів, наближення колії причеплення і відчеплен- ня їх поштовхами вагонів, що рухаються, забороняється.

6.2.9. При наявності робочих або запасних виходів із виробничих і допоміжних приміщень безпосередньо на полотно заводського залізничного транспорту, рельсовий шлях необхідно огородити перилами по всій довжині будівлі з направленням руху пішоходів до найближчої дороги або до обладнаного переходу через рельсовий шлях. Біля виходу із будівлі повинен бути вивішений плакат про заборону переходу залізниці в неустановленом'у місці.

6.2.10. Не допускаються до роботи локомотиви з несправними звуковими або світловими сигнальними пристроями, живильними приладами, запобіжними клапанами, гальмовим обладнанням, манометрами, радіаторами тощо.

6.2.11. Кожний локомотив повинен постійно мати в наявності не менше двох гальмових башмаків для запобігання вільному руху вагонів, гальмування або зупинки вагонів, що перекочуються. Використовувати для цієї мети дошки, поліна, каміння, або інші випадкові предмети забороняється.

6.2.12. Накриті платформи і склади з прилеглої до залізниці сторони повинні бути обладнані вільними для руху рампами (тротуарами).

Ширина рамп залежно від розмірів і характеру вантажних робіт допускається не менше 1,5 м. Покриття рамп не повинно виходити за межі габариту наближення.

6.2.13. Для виконання робіт по наповненню і зливу заліз-

ничних цистерн повинні бути обладнані естакади з додержанням габаритів наближення до залізниці.

6.2.14. На кожному підприємстві повинен бути складений схематичний план установленого руху автомобілів і вивішений в необхідних місцях на території підприємства.

6.2.15. Автотранспорт повинен експлуатуватись згідно з «Правилами охорони праці на автомобільному транспорті».

6.2.16. Рух автомобільного и гужового транспорту на території підприємства повинен регулюватись стандартними дорожними знаками.

6.2.17. Швидкість руху автомобіля на під'їзних шляхах і проїздах допускається не більше 10 км/год, а у виробничих приміщеннях - 5 км/год.

6.2.18. Відкриті площадки для паркування .автомобілів повинні мати рівне, тверде покриття з нахилом для стікання води. На площадках повинна бути розмітка, виконана незми-ваючою фарбою або іншим способом, що визначає місця паркування автомобілів і проїздів.

6.2.19. Проїзди протягом доби повинні залишатись вільними по всій площі, паркування автомобілів на проїздах забороняється.

6.2.20. Перевезення людей в кузові дозволяється тільки в спеціально обладнаних для цього автомобілях, згідно з «Правилами дорожнього руху в Україні».

6.2.21. Швидкість руху автомобіля, в кузові якого знаходяться люди (в усіх випадках незалежно від їх кількості), не повинна перевищувати 60 км/год.

6.3. Виробничі приміщення

6.3.1. Виробничі приміщення повинні відповідати вимогам діючих санітарних, будівельних та протипожежних норм і Правил СН 245-71, СНиП 2.04.09-84, СНиП 2.04.02-84, СНиП 2.01.02-85, СНиП 2.09.02-85, «Правил пожежної безпеки України» і цих Правил.

6.3.2. Висота виробничих приміщень від підлоги до стелі повинна бути не менше 3,2 м, приміщень енергетичного і транспортно-складського господарств - не менше 3,0 м, при цьому висота від підлоги до низу виступаючих конструктивних елементів покриття або перекриття повинна бути не менше 2,6 м.

Висота приміщень диспетчерських щитів, машзалів ЕОМ при наявності фальшпідлоги і підшивної стелі повинна бути не менше 3,0 м.

6.3.3. У виробничих приміщеннях необхідно передбачати проїзди і проходи, котрі забезпечують безпеку виконання технологічних і транспортних операцій. Ширина проїздів повинна відповідати габаритам вантажів, що транспортуються, та транспортним засобам з врахуванням вільних проходів шириною не менше 1 м.

6.3.4. На транспортних і комунікаційних галереях і естакадах прохід повинен бути шириною не менше 0,7 м. У випадку встановлення на таких галереях і естакадах механізмів, які потрібно обслуговувати, необхідно утворити зону обслуговування та захист від впливу атмосферних опадів, утворення льоду тощо.

6.3.5. Кожне виробниче приміщення повинно мати основний прохід шириною не менше 2,0 м, який виходить на сходову площадку або на вулицю.

6.3.6. В приміщеннях замочування зерна, роздріблення, станції сит тощо, в місцях можливих розливів рідини підлога повинна мати закриті стічні канали.

6.3.7. Підлога повинна бути рівною, вогнетривкою, не слизькою, мати низьку теплопровідність, а також бути зручною як для сухого, так і для вологого прибирання.

6.3.8. В приміщеннях мийного, терткового, ситового, сепараторного, фільтраційного відділень підлога повинна бути водонепроникною і мати нахил, що забезпечує стік води до трапів.

6.3.9. В приміщеннях для зберігання кислот, підкислювачів, вимірників підлога повинна бути з матеріалів, стійких до впливу кислот.

6.3.10. В приміщеннях, що мають пожежовибухонебезпечне виробництво, підлога повинна бути із матеріалів, що не викликають іскроутворення.

6.3.11. Люки, приямки, оглядові колодязі і канали повинні бути закриті кришками на рівні з підлогою. При відкриванні їх необхідно ставити бар'єрні огородження висотою не менше 1 м.

Оглядові колодязі мають бути проінвентаризовані. За утримання їх в належному стані несуть відповідальність особи, які призначаються наказом по заводу.

6.3.12. Стіни у виробничих приміщеннях повинні бути рівними, щоб можна було їх легко і швидко очистити.

6.3.13. Для вікон, розташованих на висоті, необхідно мати пристрої для їх відкривання.

6.3.14. Двері виробничих приміщень повинні відкриватися в сторону виходу із приміщення. Вхідні двері в цех (участок)

підготування розчинів шкідливих речовин (соляна і сірчиста

кислоти), а також двері складів для зберігання цих речовин

після закінчення роботи повинні пломбуватися з прикріплен-

ням інструкції по зберіганню та роботі з ними (шкідливими

речовинами).

6.3.15. Покрівля виробничих приміщень незалежно від їх висоти і схилу повинна мати по периметру огородження висотою не менше 1,0 м і водостоки відповідно до СНиП 2.09.02-85.

6.3.16. Виробничі приміщення повинні мати первинні за- соби пожежогасіння відповідно до діючих «Правил пожежної

безпеки в Україні» і ГОСТ 12.4.009-83. 6.3.17. Приміщення, які відносяться до категорії Б, повинні

мати покриття, які легко скидаються.

Для багатоповерхових будівель необхідно додержуватися установленої по розрахунку площі противибухових елементів (вікон, дверей, легкознімних конструкцій покриття та прорізів в перекриттях) як для об'єму кожного поверху, так і для сумарного об'єму будь-якого сполучення вище і нижче розташованих поверхів.

Кількість евакуаційних виходів із приміщень повинна бути не менше двох.

Допускається використовувати для виходу зовнішні евакуаційні сходи, якщо чисельність працюючих на кожному по- версі (крім першого) в найбільш чисельній зміні не переви-щує:

- 15 чол. - в багатоповерхових будівлях з приміщеннями будь-якої категорії;

- 50 чол. - в одноповерхових будівлях з приміщеннями категорії В;

- 100 чол. - також, категорій Г і Д. Над виходом слід зробити напис: «Вихід на пожежні сходи». Всі запасні виходи забороняється запирати на замок (не- обхідно пломбувати).

При проектуванні нові приміщення, що відносяться до ка- тегорії Б і В, повинні бути відділені капітальними стінами від приміщень з виробництвами інших категорій або розташовані в окремій будівлі.

Категорія будівель, споруд та виробничих приміщень щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки підприємств крохмале-патокової промисловості (за ОНТП 24-86), а також клас зони за Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ) приведені в табл. 6.3.1.

Таблиця 6.3.1

Категорії будівель, приміщень щодо вибухопожежної

і пожежної небезпеки (за ОНТП 24-86), класифікація

зон за ПУЕ підприємств крохмале-патокової

промисловості

Перелік будівель, споруд, відділень і приміщень

 

Категорія будівель і приміщень щодо вибухопожеж-ної і пожежної небезпеки

 

Клас вибухонебезпечних і пожежоне-безпечних зон за ПУЕ

 

1

 

2

 

3

 

1. Цехи або відділення сушіння, пакування і фасування крохмалю незалежно від різновидності сировини і модифікації

 

Б

 

В - ІІа

 

2. Цехи або відділення сушіння, пакування і фасування кристалічної глюкози

 

Б

 

В - ІІа

 

3. Цехи або відділення виробництва декстрину, склад декстрину

 

Б

 

В - ІІа

 

4. Відділення для лагодження та очищення мішкотари з механічною мішковиби-вальною машиною

 

Б

 

В - ІІа

 

5. Робочеочисна башта, елеватор і склади для зберігання кукурудзи

 

В

 

П- ІІа

 

6. Цехи і відділення сушіння зародків, кукурудзяного корму і картопляної мезги, незалежно від їх складу, не сумісні з відділеннями фільтрування і зневоднення

 

В

 

П- ІІа

 

7. Склад зберігання сухого і модифікованого крохмалю, глюкози, корму, сухого кукурудзяного зародку

 

В

 

П- ІІа

 

8. Склад мішкотари

 

В

 

П- ІІа

 

9. Теслярські майстерні

 

Г

 

П- ІІа

 

10. Топочні відділення

 

Г

 

-

 

11. Відділення опалення сірки

 

Д

 

 

-

 

12. Цехи і відділення виробництва сирого картопляного і кукурудзяного крохмалю

 

Д

 

-

 

13. Відділення замочування кукурудзи, мийні, відокремлення зародку, здрібнення кукурудзи і картоплі, виділення крохмалю, розмивання крохмалю, сепараторне відділення

 

Д

 

 

 

14. Відділення утилізації відходів картоп-лекрохмального виробництва

 

Д

 

-

 

15. Цех патоки: відділення підготовки крохмалю, вимірників крохмального молока, гідролізу крохмалю, нейтралізації, фільтрування, випарювання і уварювання сиропу, участок озонування сиропу

 

Д

 

 

 

16. Склад патоки

 

Д

 

-

 

17. Цех кристалічної глюкози: відділення підготовки крохмалю, вимірників крохмального молока, гідролізу крохмалю, нейтралізації, фільтрування, уварювання, випарювання, кристалізації, центрифугування

 

Д

 

 

 

18. Цех або відділення виробництва екстракту: відділення збірників води для замочення, випарне відділення, склад увареного екстракту

 

Д

 

 

 

19. Цех виробництва кукурудзяної олії

 

Д

 

-

 

20. Олійно-пресове відділення, фільтрпресове відділення

 

Д

 

_

 

21. Склад олії

 

Д

 

-

 

22. Механічні майстерні

 

Д

 

-

 

23. Відділення приготування розчинів, реактивів, суспензій, адсорбентів та наповнювачів

 

Д

 

 

 

24. Відділення вальцьових сушарок виробництва модифікованого крохмалю

 

Д

 

-

 

25. Цехи і відділення сушіння зародку, кукурудзяного і картопляного корму незалежно від їх складу, сполучені з відділенням фільтрування і зневоднення

 

Д

 

 

 

26. Відділення зарядки акумуляторів

 

В

 

П - II