4.11. Необхідно бути обережним під час водіння у складних метеорологічних умовах, небезпечних місцях, перед якими встановлено попереджувальні знаки, на поворотах, підйомах і спусках, мостах, шляхопроводах, під мостами, в тунелях, під час переїзду перехресть, площ, залізничних переїздів і місць звуження дороги, в умовах інтенсивного руху, в місцях скупчення людей на проїжджій частині, біля навчальних закладів, під час обгону, об'їзду, зустрічного роз'їзду, розвороту у вузьких проїздах, руху заднім ходом, на початку руху, при зупинках тощо.

4.12. Особа, яка проводить навчання водінню, зобов’язана стежити за виконанням учнями Правил дорожнього руху.

4.13. Інструктор з навчання практичної їзди повинен вимагати від учня під час кожної, навіть короткочасної зупинки керуватися вимогами розділу 15 Правил дорожнього руху.

4.14. Особа, яка проводить навчання водінню, перебуває в постійній готовності вжити запобіжних заходів, якщо учень припустився помилки, яка може призвести до небезпечних наслідків.

5. Засоби індивідуального захисту

5.1. Під час проведення навчання з автосправи учням видають спецодяг, спецвзуття, інші засоби індивідуального захисту відповідно до Типових норм безплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту працівникам автомобільного транспорту, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 20.10.98 №207, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.01.99 за №1/3294.

Відповідальність за забезпечення спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального захисту учнів під час навчання покладається на керівників навчальних закладів.

Відповідальність за забезпечення учнів спецодягом, спецвзуттям, іншими засобами індивідуального захисту під час проведення виробничої практики з автосправи на автотранспортних підприємствах і організаціях покладається на їх керівників.

На час навчання з автосправи в установленому порядку за рахунок коштів навчального закладу учням видають бавовняні костюми, рукавиці, захисні окуляри. Допускати учнів, майстрів, учителів, інструкторів до роботи без спецодягу не дозволяється.

5.2. Розмір і модель спецодягу мають унеможливити захоплення його рухомими частинами верстатів. Одяг наглухо застібають, кінці косинок, хусток, тасьми підбирають, манжетами рукавів щільно охоплюють руки.

5.3. У тому разі, коли під час навчання з технічного обслуговування автомобіля робота виконується в лежачому, сидячому положенні або на колінах, учням треба видавати для обов'язкового користування спеціальні лежаки або наколінники з матеріалу низької теплопровідності.

5.4. Учні, які виконують роботу з очищення деталей або виробів від іржі, фарби, бруду тощо з виділенням пилу, повинні бути забезпечені захисними окулярами, а в разі потреби і респіраторами.

5.5. Особи, які проводять навчання з автосправи, зобов'язані стежити за виконанням учнями зазначених вимог до індивідуального захисту під час роботи, а також забезпечити належний догляд за індивідуальними захисними пристроями.

6. Обов’язки і відповідальність посадових осіб щодо охорони праці під час навчання з автосправи

6.1. Керівництво і відповідальність за організацію охорони праці під час проведення навчання з автосправи в навчальному закладі покладається на його керівника відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти.

6.2. Відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти керівник навчального закладу, в якому проводиться навчання з автосправи:

створює здорові й безпечні умови для проведення занять з автосправи;

наказом призначає відповідальних осіб, які зобов’язані контролювати створення безпечних умов праці та навчання, стежити за виконанням учнями цих Правил та відповідних інструкцій з охорони праці на робочому місці;

організовує роботу щодо розроблення інструкцій з охорони праці під час навчання з автосправи;

організовує роботу щодо забезпечення учнів справним інструментом і пристроями;

організовує навчання педагогічних працівників з питань охорони праці з наступною перевіркою знань відповідно до ДНАОП 0.00-4.12-99 “Типове положення про навчання з питань охорони праці”, затвердженого наказом Держнаглядохоронпраці від 17.02.99 №27, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.04.99 за №248/3541;

відповідно до Положення про порядок розслідування нещасних випадків, що сталися під час навчально-виховного процесу в навчальних закладах, проводить розслідування нещасних випадків, що сталися з учнями під час трудового навчання з автосправи.

6.3. Відповідно до Положення про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти особа, яка проводить навчання з автосправи:

навчає учнів безпечному поводженню з наявним у кабінетах, класах, лабораторіях обладнанням і автомобілями, а також безпечним методам виконання робіт;

стежить за дотриманням вимог безпеки;

відповідно до ДНАОП 0.00-4.12-99 “Типове положення про навчання з питань охорони праці” здійснює навчання та інструктаж учнів з охорони праці з реєстрацією в журналі обліку навчальних занять та журналі реєстрації інструктажів.

Навчання проводиться відповідно до інструкцій з охорони праці, які розроблює особа, яка проводить навчання з автосправи, і затверджує керівник навчального закладу згідно з ДНАОП 0.00-8.03-93 “Порядок опрацювання і затвердження власником нормативних актів про охорону праці, що діють на підприємстві”, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці від 21.12.93 №132, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.02.94 за №20/229, та ДНАОП 0.00-4.15-98 “Положення про розробку інструкцій з охорони праці”, затвердженим наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.98 №9, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.04.98 за №226/2666.

Начальник управління організації

нагляду в АПК Держнаглядохоронпраці В.І.Пономаренко