23. Фланцеві з'єднання кислотопроводів та зрошувального холодильника сірчаної кислоти повинні бути захищені кожухами.

24. Вхід у приміщення вакуум-насосної, уміст сірководню в повітрі якої перевищує ГДК (10 мг/м3), без захисних засобів і газорятувальника не дозволяється.

25. У разі загазованості приміщення необхідно негайно ввімкнути аварійну вентиляцію та вжити заходів до усунення причин, що призвели до загазованості. У вакуум-насосній не дозволяються улаштування та експлуатація заглиблених ділянок.

26. Перед розкриттям вакуум-насоса для проведення ремонтних робіт необхідно провести старанне пропарювання циліндрів.

XX. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ У СМОЛОПЕРЕРОБНИХ ЦЕХАХ

1. Підлога та майданчики біля кубів повинні бути вогнетривкі та мати схил у бік, протилежний від топок.

2. Відбір проб і замір рівня продукту в кубах необхідно проводити під вакуумом. З ємностей проби повинні відбиратися тільки через спеціальні штуцери. Не дозволяється тримати замірні лючки відчиненими та оглядові ліхтарі без скла.

3. Ретурбенди трубчастої печі та колектори пароперегрівників повинні бути розташовані в камерах з металевими дверцятами, що щільно зачиняються та мають ізоляцію з внутрішнього боку.

4. Лази та інспекційні вікна в топці печі повинні бути обладнані металевими дверцятами.

5. Під час зупинки смолоперегінного куба або трубчастої печі перед ремонтом на газопроводах, що підводять газ до пальників, необхідно встановлювати заглушки.

6. Газопроводи, по яких підводять коксовий газ до пальників кубів та трубчастих печей, необхідно обладнати автоматичними клапанами безпеки та сигналізацією падіння тиску газу та повітря відповідно до НПАОП 27.1-1.10-07.

7. Продуктопроводи та матеріалопроводи смолопереробних цехів повинні бути забезпечені пропарювальними лініями, а пекопроводи та інші трубопроводи рідин, що легко застигають, повинні мати парові оболонки або "супутники".

8. Матеріалопроводи та продуктопроводи необхідно пропарювати перед перекачуванням і після нього.

9. Перед подачею пари на пропарювання трубопроводів і апаратів конденсат пари необхідно заздалегідь скинути через дренаж.

10. Пропарювання апаратів і трубопроводів необхідно проводити тільки при поступовій подачі пари.

Перед пропарюванням апаратів і ємностей необхідно перевірити чистоту повітряних клапанів.

11. Під час пропарювання трубопроводів перебувати напроти фланцевих з'єднань у період пуску не дозволяється.

12. Трубчасті печі та смолоперегінні куби повинні бути обладнані контрольно-вимірювальними приладами для вимірювання тиску та витрат опалювального газу, а також тиску, витрат і температури смоли.

13. На трубопроводах, що перебувають під тиском, виконувати роботи, що можуть призвести до порушення герметичності, не дозволяється.

14. Збірники, мірники та напірні баки смолопереробних цехів, через повітряні клапани яких виділяються шкідливі пари, повинні бути обладнані колекторами та підключені до системи примусового відсмоктування та вловлювання цих парів.

15. Вихлопні труби від вакуум-насосів необхідно виводити вище гребеня покрівлі не менше ніж на і обладнувати вловлювачами.

16. Робочі місця машиністів пресів і центрифуг повинні бути обладнані місцевими вентиляційними установками.

17. Преси для нафталіну повинні бути обладнані місцевим відсмоктуванням, що забезпечує видалення парів нафталіну від місць їх інтенсивного виділення.

18. Уключати в роботу барабанні кристалізатори (охолоджувачі) без попереднього розігріву залишку продукту у ванні та спорожнення її не дозволяється.

19. Наближати до барабана ніж, що зрізає кристали під час роботи кристалізатора (охолоджувача), не дозволяється.

20. Очищати нафталінові бункери, жолоби та конвеєри необхідно інструментом, що не дає іскри.

21. Уключати вакуум-фільтри при заповненій ванні не дозволяється.

22. Видавати пек з кубів і пекогасильників під тиском повітря не дозволяється.

23. Смолоперегінні куби безперервної та періодичної дії повинні мати два манометри, повітряні клапани та два запобіжні клапани для випуску надмірних парів з куба за межі будинку.

24. Скидання в атмосферу відпрацьованого повітря з реакторів без очищення його від пекових дистилятів не дозволяється.

25. Під час пуску агрегата дистиляції смоли безперервної дії випускати продукт у пусковий резервуар за наявності в ньому води не дозволяється.

26. Перед випуском пеку з куба необхідно переконатися в справності запобіжних клапанів, кранів на кубі, манометрів, чистоті пекопроводів, справності та правильності положення кранів на пекових лініях, наявності вільного місця в пекогасильниках і відсутності в них води.

27. Подача пеку в напірні баки та мішалки для приготування лаку та препарованої смоли за наявності в апаратах і в маслі води не дозволяється.

28. Топки кубів і трубчастих печей перед запалюванням газу необхідно ретельно провентилювати.

Камери ретурбендів, кубів і топок трубчастих печей повинні бути обладнані підводом пари для пожежогасіння.

29. Топки кубів не можна розташовувати з боку видачі пеку.

30. Живильники пекових конвеєрів повинні бути закриті кожухами, мати примусове відсмоктування парів і установку для їх утилізації.

31. Приміщення, у яких розміщені збірники легкого масла, повинні бути обладнані засобами пожежогасіння відповідно до чинних нормативно-правових актів.

32. Завантаження в цистерну та розвантаження з цистерни пеку необхідно проводити в пунктах зливу та наливу.

Пункти наливу повинні бути обладнані сигналізаторами граничного рівня наливу цистерни.

Пункти зливу повинні бути обладнані засобами підключення термоцистерни для розігріву.

Дозволяється вимірювати рівень продукту дерев'яною рейкою довжиною не менше ніж з поділками.

33. Перед наливом, зливом цистерну необхідно закріпити гальмівними башмаками або стоянковим гальмом; цистерна та наливне (зливне) обладнання повинні бути заземлені.

34. Повітря та пари продукту, що виходять з котла цистерни, необхідно відводити через спеціальний кран на цистерні по трубопроводу у визначене місце.

35. Експлуатація, ремонт, підготовка до зливу (наливу), а також обслуговування під час зливу (наливу) термоцистерн для розплавленого пеку повинні проводитися відповідно до інструкції, затвердженої роботодавцем.

XXI. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ У ЦЕХАХ (ВІДДІЛЕННЯХ) КРИСТАЛІЧНОГО НАФТАЛІНУ

1. Складування, дроблення та завантаження в плавильник пресованого нафталіну повинні бути механізовані.

2. Куби, мийні апарати та інші ємності для нафталіну повинні мати повітряні клапани з паровими оболонками.

3. Зливні тарілки мийних апаратів повинні бути обладнані витяжкою для відводу парів.

4. Промитий сірчаною кислотою нафталін перед нейтралізацією необхідно промивати водою.

5. Завантажувати в куби промитий нафталін, що має кислу реакцію, не дозволяється. Перевірка на відсутність кислої реакції повинна проводитися кожного разу перед початком завантаження нафталіну в куб.

6. Усі трубопроводи для транспортування рідкого нафталіну повинні бути обладнані паровими оболонками або паровими супутниками, а також підводом пари для пропарювання.

7. Транспортування нафталіну, а також продувка нафталінових трубопроводів стисненим повітрям не дозволяється.

8. Конвеєр для розливу рідкого нафталіну у форми повинен бути закритий кожухом і мати природну або примусову витяжку парів нафталіну.

9. Візки, що використовуються у цехах (відділеннях) кристалічного нафталіну, повинні мати колеса, що виготовляються з матеріалу, який не дає іскри.

10. Навантаження кристалічного нафталіну в залізничні вагони повинно бути механізоване.

11. Під час навантаження рідкого нафталіну в залізничні та автомобільні цистерни повинні бути заземлені корпус цистерни, завантажувальний трубопровід і знімний завантажувальний патрубок для захисту від статичної електрики.

Автоцистерна для перевезення рідкого нафталіну повинна бути обладнана металевим ланцюжком, що приєднується під час навантаження до заземлювального пристрою. Під час руху автоцистерни заземлювальний ланцюжок повинен торкатися ґрунту.

12. Усі повітряні клапани приймачів нафталіну повинні бути об'єднані в колектор з примусовим відсмоктуванням. Скидати в атмосферу відпрацьоване повітря з повітряних клапанів без його очищення не дозволяється.

13. Спуск відстояної кислоти, лугу, формальдегіду необхідно проводити через герметичні ліхтарі.

14. Усе устаткування цеху (відділення) повинно бути заземлено.

15. Усе технологічне обладнання цехів (відділень) повинно перебувати під вакуумом, що забезпечує вміст нафталіну в повітрі робочої зони не вище граничнодопустимої концентрації відповідно до ГОСТ 12.1.005-88 (ГДК 20 мг/м3).

XXII. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ У ЦЕХАХ (ВІДДІЛЕННЯХ) ЗБАГАЧЕНОГО АНТРАЦЕНУ

1. Апаратура, паропроводи та технологічні трубопроводи повинні бути теплоізольовані. Порушена теплоізоляція повинна своєчасно відновлюватися.

2. Робота насосів розчинників, кристалізаторів і мішалок у разі течі через сальник не дозволяється.

3. Робота центрифуг без заповнення їх азотом не дозволяється.

4. Підлога та майданчики на перекриттях та біля зовнішнього обладнання повинні бути вогнестійкими та мати ухил у спеціальний збірник зливів.

5. Підвищувати температуру в розчиннику, що містить у собі ацетон, більше ніж 50° C не дозволяється.

6. Усе устаткування цеху повинно бути заземлено.

7. Огляд, змащення та ремонт устаткування необхідно проводити при повній його зупинці після попереднього продування азотом або пропарювання та охолодження.

8. Цех (відділення) збагаченого антрацену повинен бути обладнаний автоматичними засобами хімічного пожежогасіння.

9. Усі апарати та трубопроводи з ацетоном, що розташовані на відкритих майданчиках, повинні бути теплоізольовані.

10. В усіх апаратах, які мають перемішувальні пристрої, лопатки останніх повинні бути виготовлені зі спеціальних сплавів, що не дають іскри.

11. Усі апарати та устаткування з ацетоном повинні працювати під азотним "диханням".

12. Відчиняти під час роботи апаратів повітряні клапани, що мають безпосередній вихід в атмосферу, не дозволяється.

13. Для пневматичних контрольно-вимірювальних приладів необхідно використовувати стиснений азот або будь-який інертний газ. Використовувати стиснене повітря не дозволяється.

14. Ремонт центрифуг необхідно виконувати після їх відключення від апаратури, що до них приєднана.

15. Під час роботи на центрифугах не дозволяється:

користуватися для очищення фільтрувальних поверхонь металевими предметами, що дають іскру;

проводити центрифугування суспензій за наявності пошкодження сітки на кошику центрифуг;

допускати перевантаження центрифуг.

16. Для холодильників другого ступеня необхідно застосовувати холодний розсіл.

17. Рівень суспензії в апаратах повинен вимірюватися автоматично.

XXIII. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ У ЦЕХАХ ФТАЛЕВОГО АНГІДРИДУ

1. Апарати, у яких міститься фталевий і малеїновий ангідрид, необхідно герметизувати та обладнати місцевим відсмоктуванням.

2. Поверхні апаратів і трубопроводів повинні бути покриті вогнестійкою теплоізоляцією.

3. На контактних апаратах, конденсаторах і трубопроводах після випарників необхідно встановити запобіжні мембрани, до яких повинен бути підведений азот.

4. Керування контактним процесом необхідно автоматизувати з виносом основних показників на щит керування.

5. Для переодягання та вживання їжі повинні бути обладнані спеціальні, відокремлені від виробничих, приміщення.

6. Під час вимірювання рівня продуктів у ємностях працівники повинні застосовувати захисні окуляри та рукавиці.

7. Обслуговувальний персонал необхідно забезпечити такими засобами індивідуального захисту: ізолювальний апарат (у безпосередній близькості), губку для промивання рота, шкіряні рукавички та захисні окуляри (постійно при собі), гумові чоботи (завжди одягнуті).

8. Після закінчення роботи персонал повинен прийняти душ, здати білизну, спецодяг і комбінезон до прання.

9. Під час ремонтів, а також у разі підвищеної концентрації парів нафталіну, фталевого і малеїнового ангідридів вище граничнодопустимих (20 мг/м3; 1 мг/м3 і 1 мг/м3 відповідно) роботи повинні проводитися тільки в ізолювальних апаратах, а під час очищення газоходів працівники, крім того, повинні одягати довгі рукавиці та капюшон.

Під час роботи з розплавленими продуктами необхідно обов'язково одягати захисні окуляри та рукавички.

10. Не дозволяється застосовувати відкритий вогонь для розігріву пробок у трубопроводах. Для цього необхідно використовувати гарячу воду або пару.

11. Під час перевірки, розбирання та чищення комунікацій розчинів і суспензій працівники повинні застосовувати гумові костюми, окуляри, шлангові протигази, капюшони.

12. Потрапляння продуктів на паропроводи, конденсаційні горщики та інші гарячі поверхні не дозволяється.

13. У разі потрапляння продуктів на шкіру вражене місце необхідно протерти ватним тампоном, змоченим у спирті, та негайно звернутися у медпункт.

У разі появи на шкірному покриві почервоніння або в разі відчуття печіння також необхідно звернутися до медпункту.

XXIV. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ У ЦЕХАХ РЕКТИФІКАЦІЇ СИРОГО БЕНЗОЛУ

1. Бензольні продукти необхідно зберігати під подушкою інертного газу (азоту) у герметичних стальних резервуарах, що обладнані повітряними клапанами та забезпечені вогнеперешкоджувачами.

Повітряний клапан і вогнеперешкоджувач повинні бути завжди в справному стані та систематично перевірятися.

Результати перевірки необхідно заносити в цеховий журнал огляду апаратури та устаткування.