ДСТУ ISO 4190-5-2001
НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ
УСТАНОВКА ЛІФТОВА
(ЕЛЕВАТОРНА)
Частина 5. Пристрої керування, сигналізації
та додаткові пристрої
(ISO 4190-5:1996, IDT)
Київ
ДЕРЖАВНИЙ КОМІТЕТ УКРАЇНИ
З ПИТАНЬ ТЕХНІЧНОГО РЕГУЛЮВАННЯ
ТА СПОЖИВЧОЇ ПОЛІТИКИ
2002
ПЕРЕДМОВА
Ступінь відповідності – ідентичний (IDT)
Переклад з англійської (en)
ЗМІСТ
Національний вступ4
1Сфера застосування5
2Нормативні посилання6
3Визначення і специфікації відносно органів керування6
3.1Типи систем керування6
3.2Пристрої керування7
3.3Індикатори9
3.4Індикатори-опції11
4 – 7 Пункти вільні11
8Поручні11
8.1Стандартні вимоги11
8.2Специфічні вимоги11
Таблиця 1 – Загальні кнопки, сигнали і пристрої внутрішнього зв'язку12
Таблиця 2 – Характерні символи13
Таблиця 3 – Робоча панель кабіни.13
Додаток НА Перелік національних стандартів України, ідентичних міжнародним стандартам14
Додаток НБ Характерні символи14
НАЦІОНАЛЬНИЙ ВСТУП
Цей стандарт ідентичний ISO 4190-5:1996 Lifts and service lifts (USA: Elevators and dumbwaiters) – Part 2: Control devices, signals and additional fittings ((Ліфти і службові ліфти (елеваторні і кухонні). Частина 5. Пристрої керування, сигналізації та додаткові пристрої).
Технічний комітет, відповідальний за цей стандарт, є ТК 104 «Ліфти».
Стандарт містить вимоги, які відповідають чинному законодавству.
До стандарту внесено такі редакційні зміни:
а)слова «цей міжнародний стандарт», «ця частина ISO 4190» замінено на «цей стандарт»;
б)структурні елементи стандарту: «Титульний аркуш», «Передмову», «Зміст», «Національний вступ», «Бібліографічні дані» – оформлено згідно з ДСТУ 1.5-93, ДСТУ 1.72001;
в)назву стандарту замінено згідно з останньою редакцією ISO 4190-1:1999, в якій наведено всі частини стандартів ISO 4190 з новими назвами;
г)до розділу 2 внесено та виділено рамкою «Національне пояснення», в якому наведено назви міжнародних стандартів українською мовою;
д)перелік національних стандартів України, ідентичних міжнародним стандартам, посилання на які є в цьому стандарті, наведено в додатку НА;
е)стандарт доповнено бібліографічними данними;
ж)з тексту стандарту вилучено «Передмову», як попередній довідковий матеріал;
з) у переліку е) підпункту 3.2.2.2 замість «див. інформаційний додаток» зазначено «див. таблиці 1 – 3»;
и) у таблиці 2 замість «див. додаток» зазначено «див. таблицю 3»;
к) до тексту стандарту внесено національний додаток НБ, в якому надані характерні символи таблиці 2, які наведені за ISO 4190-5:1987 з причини відсутності їх у ISO/DIS 41905:1996.
Копії міжнародних стандартів, на які е посилання у цьому стандарті, можуть бути замовлені у Національному фонді нормативних документів.
НАЦІОНАЛЬНИЙ СТАНДАРТ УКРАЇНИ
УСТАНОВКА ЛІФТОВА (ЕЛЕВАТОРНА)
Частина 5. Пристрої керування, сигналізації
та додаткові пристрої
УСТАНОВКА ЛИФТОВАЯ (ЭЛЕВАТОРНАЯ)
Часть 5. Устройства управления, сигнализации и дополнительные устройства
LIFT (ELEVATOR) INSTALATION
Part 5. Control devices, signals and additional fittings
Чинний від 2003-01-01
1СФЕРА ЗАСТОСУВАННЯ
1.1Цей стандарт визначає основні пристрої керування, кнопки та індикатори, що використовують під час конструювання та виготовлення ліфтів, приймаючи до уваги тип керування ліфтом, а також забезпечення легкого доступу для інвалідів (двигун і/або датчики).
Необхідно враховувати два рівні вимог:
Рівень 1: У розділі стандарту «Стандартні вимоги». Мінімум застосування.
Рівень 2: У розділі стандарту «Специфічні вимоги».
Вимоги, що застосовують за потреби замовників або національних норм для елеваторів, спеціально розроблених для інвалідів у колясках. Цей рівень стосується ліфтів із номінальною вантажопідйомністю .
В описі органів керування визначають тільки кнопки та індикатори. Стандарт не містить повного опису цих пристроїв керування і не стандартизує їх. У таблиці 1 наведені основні або довільні пристрої для кожного описаного випадку.
У цьому стандарті також наведені вимоги до поручнів, якщо вони встановлені в кабіні.
Навіть для цих окремих випадків вимоги цього стандарту необхідно дотримувати для органів керування і основних сигналів і слід прийняти як керівництво для розробки додаткових сигналів.
2НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ
Положення цього стандарту відповідають положенням наведених нормативних документів, на які є посилання у тексті. На час опублікування зазначені видання були чинними. Усі нормативні документи підлягають перегляду, і відповідно до угод, прийнятих на міжнародному рівні, розробники стандартів повинні використовувати найновіші видання документів, зазначених далі:
ISO 4190-1 Passenger Lifts installation – Part 1: Lifts of classes I, II and III
ISO 4190-2 Passenger Lifts installation – Part 2: Lifts of class IV
НАЦІОНАЛЬНЕ ПОЯСНЕННЯ
ISO 4190-1 Установка ліфтова пасажирська. Частина 1. Ліфти класів І, II і III
ISO 4190-2 Установка ліфтова пасажирська. Частина 2. Ліфти класу IV
(Замість цих стандартів діють ISO 4190-1:1999, ISO 4190-2:2001 зі зміненою назвою)
3ВИЗНАЧЕННЯ І СПЕЦИФІКАЦІЇ ВІДНОСНО ОРГАНІВ КЕРУВАННЯ
3.1Типи систем керування
3.1.1 Керування однією кнопкою
Керування однією кнопкою є самий простий тип автоматичного керування, під час якого кабіна відповідає на виклик, тільки коли вона не виконує ніякої операції (кабіна стоїть, двері шахти закриті) і здатна перевозити пасажирів.
Система простого автоматичного керування однією кнопкою непридатна для обслуговування інвалідів. Вона забезпечує реєстрацію виклику від натиснутої кнопки з відповіддю на виклик, коли ліфт вільний.
Простий пристрій, що працює за часом, дає можливість пасажирам зареєструвати їхні виклики і потім виходити з кабіни за своїм розсудом.
Цей тип керування особливо придатний для малих житлових будинків із помірним перевезенням пасажирів або для спеціалізованих вантажних ліфтів (клас IV).
3.1.2 Збірне керування під час руху вниз
Під час збірного керування рухом вниз виклики можуть бути зареєстровані з поверхової площадки або з доступної кабіни.
Виклики реєструються натисканням кнопок виклику, що встановлені на кожній поверховій площадці. Якщо кабіна вільна або рухається вниз, вона відповідає на виклики з верхнього поверху і потім на інші виклики послідовно в міру наближення до основного поверху.
Виклики, зареєстровані в кабіні, будуть зафіксовані в будь-який час і виконані в логічній послідовності відповідно до напрямку руху.
Це керування може бути використане тоді, коли немає руху пасажирів між поверхами вище основного (тобто пасажири використовують ліфт від основного поверху до потрібного поверху або навпаки) і немає рівня, що обслуговується, нижче основного поверху. Воно може бути використане для одиночного ліфта або групи ліфтів загального призначення (див. 1.3).
Альтернатива: У разі обслуговування одного або більше рівнів нижче основного поверху, керування повинне бути збірним під час руху вниз для рівнів вище основного поверху, і збірним під час руху вверх для рівнів нижче основного поверху.
3.1.3 Збірне керування в двох напрямках
Для цього керування потрібно дві кнопки виклику на кожній поверховій площадці: одну для підйому і одну для спуску, так щоб пасажири могли вказувати напрямок, в якому їм потрібно рухатися (на кінцевих поверхових площадках – по одній кнопці).
Обидва виклики, зареєстровані на поверховій площадці і в кабіні, виконують в логічній послідовності відповідно до напрямку руху кабіни.
Цю систему встановлюють, коли під час міжповерхового руху відбувається рух вверх і вниз. Вона може бути використана для одиночного ліфта або для групи ліфтів (див. 1.3).
3.1.4 Група ліфтів
Група ліфтів формується із взаємно з'єднаних ліфтів, що мають загальне керування за викликами з поверхової площадки.
Груповий режим може застосовуватися для всіх типів керування. Група ліфтів найбільше підходить для систем збірного керування під час руху вниз і збірного керування в обох напрямках.
3.2Пристрої керування
3.2.1 На кожній поверховій площадці
3.2.1.1Керування однією кнопкою виклику
Поверхова площадка оздоблена однією кнопкою виклику (маркування не потрібне).
3.2.1.2Збірне керування руху вниз
3.2.1.2.1Загальне
Поверхова площадка оздоблена: кнопкою виклику, позначеною на поверхах вище основного і на основному поверсі.
3.2.1.2.2Альтернатива у випадку 3.1.2.
Кнопка виклику на кожній поверховій площадці нижче основного поверху позначається . На основному поверсі:
3.2.1.3Контроль роботи вибірково-збірного режиму в двох напрямках
На кожному поверсі, поверхова площадка обладнана двома кнопками виклику, одна з яких позначена , а інша позначена .
Кожна кінцева поверхова площадка обладнана однією кнопкою, позначеною або .
3.2.1.4Група ліфтів
Поверхова площадка кожного поверху обладнана постами (має тільки одну або дві кнопки виклику), мінімальна кількість постів на поверхових площадках:
3.2.1.5Стандартні вимоги
Мінімальна площа 490 мм2 і довжина більшої сторони повинна бути не менше . У випадку двох кнопок вертикальний зазор між активними частинами повинен бути від 10 до , кнопки повинні бути встановлені одна над другою, у цьому разі кнопка повинна бути верхньою.
g) Для пасажирських ліфтів, пристосованих для використання інвалідами в колясках, мінімальна відстань від вертикальної осі кнопки до будь-якого боку повинна бути мінімум ± ;
h) За необхідності маркування розмір будь-якого символу повинен бути: мінімум 15 мм – максимум , символ має бути рельєфного виконання з висотою рельєфу 1 мм, поверхня символів повинна відрізнятися від навколишньої поверхні.
Символ повинен знаходитися зліва від активної частини кнопки на відстані від 10 до (цей розмір повинен бути виміряний від краю активної частини кнопки до краю рельєфу) або на активній частині кнопки.
3.2.1.6 Специфічні вимоги
g)Для пасажирських ліфтів, пристосованих для використання інвалідами в колясках, мінімальна відстань від вертикальної осі кнопки до будь-якого боку повинна бути мінімум ± .
h)За необхідності маркування розмір символу повинен бути: мінімум 15 мм – максимум . Символ має бути рельєфного виконання з висотою рельєфу 1 мм на активній частині кнопки і контрастний від навколишньої поверхні.