Випробування зварних з'єднань алюмінієвих сплавів слід проводити на зразках типу XXVI згідно з ГОСТ 6996. Ширина зразка повинна дорівнювати п'яти товщинам основного металу. Діаметр оправки слід приймати рівним не менше ніж шести товщинам.

9.6.5 Контроль якості зварних з'єднань випробуваннями на міжкристалітну корозію для цистерн, виготовлених із сталей аустенітного класу слід проводити (за наявності вимог у робочих кресленнях) згідно з ГОСТ 6032.

9.6.6 Контроль якості зварних з'єднань радіографічним методом цистерн, які установлюються на суднах і класифікуються Морським Регістром Судноплавства або Річковим Регістром, слід проводити згідно з чинними нормативними документами в об'ємі, зазначеному у таблиці 15, а для корпусів цистерн з хладоном — в об'ємі 100 % довжини швів.

9.6.7 Контроль якості зварних з'єднань радіографічним методом цистерн, які установлюються на кораблях, слід проводити в об'ємі, установленому «Правилами устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением», а для корпусів цистерн з хладоном — в об'ємі 100 % довжини швів.

Таблиця 15 — Об'єм просвічування зварних швів

Характеристика зварної конструкції

Об'єм просвічування від довжини швів, %, не менше ніж

поздовжніх

поперечних

Цистерни з робочим тиском, який перевищує 4 МПа

100

50

Цистерни з товщиною стінки понад 35 мм, які працюють під тиском

Цистерни, які працюють підтиском понад 1,6 МПа, але не більше ніж 4 МПа

25

25

Цистерни з товщиною стінки від 16 до 35 мм, які працюють під тиском

Інші цистерни

10

10

9.6.8 Контролювати слід зварні з'єднання у місцях спряження (перетину) зварних швів і в місцях, зазначених відділами технічного контролю підприємства-виробника.

Якість зварних з'єднань вважається задовільною в разі виконання таких вимог:

— на радіограмах повинні бути відсутні зображення непроварів і тріщин;

— ширина (діаметр) і довжина відображень пор і включень (в тому числі пор і включень, які входять в скупчення) і довжина відображень скупчення, а також кількість і сумарна довжина цих дефектів не повинні перевищувати значень, які відповідають балу 3 і наведені в таблицях 13 і 14.

В разі виявлення недопустимих дефектів у зварному з'єднанні необхідно перевірити його радіографічним методом в обидва боки від місця дефектів до місця з задовільною оцінкою.

Ділянки зварних швів, на яких виявлено недопустимі дефекти, повинні бути видалені, а місця дефектів знову заварені.

9.6.9 Норми і правила гідравлічних і повітряних випробувань — згідно з ГОСТ 22161.

10 ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ

10.1 Транспортування цистерн допускається усіма видами транспорту в критих і відкритих транспортних засобах відповідно до правил перевозок вантажу, чинних на кожному виді транспорту.

10.2 Умови транспортування цистерн — 7 згідно з ГОСТ 15150.

10.3 Умови зберігання цистерн на складах виробника і споживача — 2 згідно з ГОСТ 15150.

11 ВКАЗІВКИ ЩОДО ЕКСПЛУАТАЦІЇ

11.1 Цистерни повинні експлуатуватися в умовах, зазначених у розділі 4 цього стандарту.

11.2 Цистерни, які установлені на кораблях і відповідають вимогам 4.1.2, до передачі їх до експлуатації реєструють в установленому порядку.

11.3 Експлуатацію цистерн необхідно проводити відповідно до вимог Правил Морського Регістру Судноплавства, експлуатаційної докумнтації і цього стандарту.

11.4 Періодичність і об'єм огляду цистерн для суден, піднаглядних Морському Регістру Судноплавства, — згідно з Правилами Регістру.

11.5 Технічний огляд цистерн циліндричної форми, установлених на кораблях, повинен проводитися інспектором органу нагляду;

— внутрішній огляд — не рідше ніж один раз в чотири роки, особистим складом — не рідше ніж через кожні два роки (за винятком цистерн, які працюють з середовищем, що спричинює корозію металу, і повинні підлягати внутрішньому огляду не рідше ніж через 12 місяців);

— гідравлічні випробування з попереднім внутрішнім оглядом — не рідше ніж один раз у вісім років;

— перевірка в дії — щороку.

Цистерни повинні підлягати достроковим технічним оглядам:

— після реконструкції і ремонту з застосуванням зварювання або пайки окремих частин цистерн, які працюють під тиском;

— якщо цистерна перед пуском в роботу перебувала у недіянні більше ніж один рік, за винятком складської консервації, за якої огляд цистерн обов'язковий перед пуском в експлуатацію за умови зберігання понад три роки;

— якщо цистерну було демонтовано і установлено на новому місці;

— перед накладанням на стінки цистерни захисного покриття;

— якщо такий огляд необхідний на розсуд інспектора, особи, яка здійснює нагляд, або особи, яка відповідає за справний стан і безпечну експлуатацію цистерни.

11.6 Необхідність проведення капітального ремонту цистерн встановлюється за результа-тамиїтехнічного огляду за наявності дефектів, які загрожують надійній і безпечній експлуатації.

11.7 Під час експлуатації цистерн циліндричної форми дотримуватися вимог безпеки, які розповсюджуються на посудини, що працюють під тиском.

11.8 Під час проведення гідравлічних випробувань необхідно керуватися ГОСТ 22161 і вказівками в експлуатаційній документації.

12 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

12.1 Виробник гарантує відповідність якості цистерн вимогам цього стандарту у разі дотримання споживачем вимог і правил транспортування, зберігання і експлуатації, установлених цим стандартом.

12.2 Гарантійні терміни на цистерни, які установлюються на судах і плавзасобах, піднаглядних Регістру

12.2.1 Гарантійний термін зберігання — 10 років від дня виготовлення.

12.2.2 Гарантійний термін експлуатації — 14 місяців після підпису приймального акта на судно (плавзасіб).

12.3 Гарантійні терміни на цистерни, які установлюються на кораблях і плавзасобах

12.3.1 Гарантійний термін зберігання цистерни — 10 років від дня виготовлення на підприємстві-виробнику.

12.3.2 Гарантійний термін експлуатації цистерн у складі корабля — п'ять років у межах гарантійного терміну зберігання від дня підписання приймального акта на корабель.

Ключові слова: кораблі, суда, плавзасоби, системи, вкладні зварні цистерни, прямокутна форма, циліндрична форма