Конструкція сходового підйомника повинна враховувати частоту використовування, з якою її будуть використовувати.

  1. Захист від небезпек

Захист для мінімізації ризику всіх наступних небезпек повинен бути об’єднаний:

  1. розрізан ня, роздавлювання, заманювання в пастку або зношування;

  2. заплутаність;

  3. падіння і перекидання;

  4. фізичне потрясіння і зіткнення;

  5. удар електричним струмом;

  6. пожежа, що пов’язана з використовуванням сходового підйомника.

  1. Загальні вимоги до конструкції

Компоненти повинні бути стійкої механічної і електричної конструкції, використані матеріа­ли вільні від очевидних дефектів, адекватної міцності і відповідної якості. Повинно бути гаранто­вано, що основні розміри в цьому стандарті підтримуються, незважаючи на зношеність. До ува­ги також треба брати потребу для захисту проти ефектів корозії. Передавання шуму і вібрації будь- якими оточуючими стінами і іншими структурами повинно бути мінімізоване. Усі матеріали повинні бути вільні від азбесту.

  1. Розроблені специфічні вказівки до установки

Гарантовано, що специфічні конструкційні вимоги до установки або користувача взято до уваги.

  1. Доступ для технічного обслуговування, ремонту і огляду

Сходовий підйомник повинен бути розроблений, мати конструкцію і бути встановлений таким чином, щоб компоненти, що потребують періодичного огляду, перевіряння, технічного обслугову­вання або ремонту повинні бути легко доступними.

  1. Протидія вогню

Матеріали, використані в конструкції підіймальної платформи, не повинні піддаватися окис- ненню, ніхто не повинен бути уражений через отруйну природу і кількість газу і кіптяви, яку вони, можливо, генерують у випадку п ожежі.

Пластикові компоненти і електрична ізоляція дротів повинні протистояти вогню і бути згасаль- ними.

  1. Номінальна швидкість

Номінальна швидкість сходового підйомника у спрямованому русі не повинна бути більшою ніж 0,15 м/с, яка заміряна у відповідних точках, визначених на рисунках 1 і 2.

  1. Номінальне навантаження

Сходові підйомники повинні бути розроблені для розміщення однієї особи, для якої номінальне навантаження повинне складати не менше ніж 115 кг, або для однієї особи в інвалідному кріслі з мінімальним номінальним навантаженням 150 кг.

Якщо навантаження транспортування невідомо (тобто в загальній будівлі), то рекомендова­но, що номінальне навантаження інвалідного крісла сходового підйомника на платформу повин­не бути не менше ніж 225 кг.

Максимальне номінальне навантаження повинне бути 350 кг.

  1. Загальний коефіцієнт безпеки

Якщо не визначено інакше, в цьому стандарті коефіцієнт безпеки для всіх частин устат ко- вання не повинен бути менше ніж 1,6, заснований на корисному нантаженні і максимальному ди­намічному навантаженні. Цей коефіцієнт безпеки заснований на сталевих або рівноцінних гнуч­ких матеріалах. Збільшені коефіцієнти безпеки треба розглядати для інших матеріалів.

  1. Опір робочим зусиллям

    1. Уся установка сходового підйомника повинна чинити опір, без залишкової деформації, силам, що виникають п ротягом нормальної роботи під час застосовування пристроїв безпеки і зіткнення на механічних зупиненнях під час пересування з номінальною швидкістю. Проте місцева деформація, яка не впливає на дію сходового підйомника, що виникає від спрацьовування улов­лювача, є дозволеною.

    2. Напрямні компоненти, їхні пристосування і з’єднання повинні витримувати відхилен­ня через нерівномірне завантажен ня без дії на нормальну роботу.

  2. Захист устатковання від шкідливих зовнішніх впливів

    1. Загальні вимоги

Механічні і електричні компоненти повинні бути захищені від небезпечних і ризикованих зовнішніх впливів, з якими стикатимуться на запропонованих розташуваннях установки, наприклад:

  1. потрапляння води і твердих тіл;

  2. ефекти вогкості, температури, корозії, атмосферного забруднення, сонячного випроміню­вання тощо;

  3. вплив флори, фауни тощо.

  1. Захист

Захист повинен бути розроблений і сконструйований, і сходовий підйомник повинен бути встановлений таким чином, щоб впливи, згадані вище, не перешкоджали сходовому підйомнику працювати безпечно і надійно.

  1. Ступінь захисту для зовнішнього використовування

Для зовнішнього використовування сходовий підйомник повинен мати ступінь захисту для електроапаратури, що є не менший ніж IP4X, як визначено в IEC 60529.

Примітка 1. Настанови щодо конструкції устатковання, вибирання огороджен ня, вибирання і обігу матеріалів, електричних ізоляційних матеріалів, опечатування техніки тощо пови нно бути отри мано через посилання на чинні на­ціональні і міжнародні стандарти.

Ступінь захисту повинен бути збільшений, за необхідності, відносно розташування і робочих режи мів (див. 8.4.1).

  1. Обмеження втручан ня радіо і телебачення

Конструкція електродвигуна, контактні пристрої і пристрої контролювання повинні відповідати чинним вимогам для обмеження електромагнітних завад. Проте необхідні компоненти н адан ня відповідного ступеню обмеження не можна використовувати в будь-якій частині ланцюга, де відмо­ва може створити ненадійний стан.

  1. Огородження

Компоненти (тобто, зубчаста передача і рухомі елементи) повинні бути огороджені, наскільки можливо уникнути ризику особистого пошкодження. Де необхідно, огорожа повинна бути з непер- форованого матеріалу. Панелі доступу повинні бути забезпечені засобами, що потребують вико­ристовування інструмента або ключа для їхнього від’єднання. Див. також 7.4.5 і 7.7.4.

  1. НАПРЯМНІ І ТЕХНІЧНІ ЗУПИНКИ

    1. Напрямні

      1. Повинна бути напрямна, щоб утримувати і направляти тримальний пристрій протягом руху.

      2. Напрямні повинні бути виготовлені з металу.

    2. Складання напрямних

      1. Складені напрямні не повинні загороджувати сходовий марш або поверхову площадку у складеному положенні.

      2. Секції ручного складання повинні бути урівноважені.

      3. Вимикач безпеки повинен бути придатним, щоб перешкоджати досягненню сходовим підйомником секції складання напрямних, за винятком, коли секція складання коректна віднос­но дії сходового підйомника.

На сходових підйомниках з кабельним контролем, прикріплених на петлях в положення на­прямних, вимикач може діяти побічно на устатковання контролю живлення двигуна привода і гальма. Це дозволений відхил від 8.6.1.

    1. Контрольна система для механічного складання напрямних повинна діяти від постійних впливових (захват-пробіг) засобів контролювання. П роте самопідтримувальні засоби контролю можуть бути використані, якщо енергія в межах механічного складання системи напрямних є менше ніж 4 J.

    2. Привод двигуна повинен також бути здатний до аварійного ручного режиму.

    3. Приводний механізм складання повинен бути захищений, щоб перешкоджати ушкод­женню механізму або користувача стиканням з утрудненнями секцій складання напрямних.

  1. Напрямні сходового підйомника

Тільки один пристрій повинен бути придатний до будь-яких напрямних сходового підйомни­ка. Будь-які сусідні напрямні сходового підйомника повинні бути так розміщені, щоб не було нія­кого ризику роздавлювання або розрізання тримального пристрою, коли вони перебувають у найближчому положен ні.

  1. Технічні кінцеві зупинки

Вони повинні бути придатними, якщо є можливим для сходового підйомника керувати екст­ремальним рухом.

  1. УЛОВЛЮВАЧ І ОБМЕЖУВАЧ ШВИДКОСТІ

    1. Загальні вимоги

      1. Сходовий підйомник повинен бути забезпечений уловлювачем. Уловлювач повинен зупиняти і утримувати сходовий підйомник з наявним номінальним навантаженням, враховуючи пов’язані з навантаженням зіткнення.

Є чотири винятки до цієї вимоги, як вказано нижче:

  1. прямо-дієвий гідравлічний привод циліндра не вимагає уловлювача (див. 7.13.6);

  2. коли сходовий підйомник є керований через черв’ячний або сегментний привод;

  3. коли сходовий підйомник є керований самостійним обертовим гви нтом або гайкою (див. 6.8 і 7.7.5);

  4. забезпечений іншими приводами за умови, що

  • відмова єдиного приводного компонента, за ви нятком канатної або ланцюгової підвіски, не може спричиняти перевищення швидкості сходового підйомника (тобто понад 0,3 м/с) в напрям­ку вниз,

  • відмова повинна примусити сходовий підйомник зупинитися через дію вимикача безпеки, згідно з 8.6 або іншими рівноцінними засобами.

Прим ітка. Наведені в b) багаторазові сегменти, що властиві цій приводній системі, забезпечують рівноцінний рівень безпеки до одної гай ки безпеки (контргайки) і вимикача.

    1. Уловлювач повинен бути придатний для тримального пристрою сходового підйомника, окрім сходового підйомника з приводною системою згідно з 7.8 і 7.11.

    2. Коли уловлювач застосовано, ніяке зменшення в напрузі будь-якого кан ата або лан­цюга або іншого механізму, що його ви користовують для застосовування уловлювача або руху тримального пристрою в напрямку вниз, не повинне від’єднувати уловлювач.

    3. Уловлювач повинен бути здатним зупиняти і утримувати тримальний пристрій з номі­нальним навантаженням в межах відстані 150 мм від місця, де уловлювач установлено.

    4. Уловлювач повинен бути розроблений для захоплення напрямних або рівноцінних еле­ментів безпечно. Спрацьовування засобів повинне бути поступальним, таким як є забезпеченим через кулачковий профіль або еквівалентний механізм.

    5. Будь-який вал, захват, клин або кронштейн, що утворюють частину до уловлювача і що створюють напругу протягом його дії, повинен бути зроблений з металу або іншого гнучкого ма­теріалу.

    6. Використовування уловлювача не повинне примушувати тримальний пристрій змінити нахил більше 10о для тримального пристрою зі стільцем і 5о для тримального пристрою з плат­формою для стояння, або платформою для інвалідного крісла.

  1. Контролювання

Уловлювач повинен механічно спрацьовувати через перевищення швидкості перед тим, як сходовий підйомник перевищить швидкість 0,3 м/с, окрім на звичайно підвішених гідравлічних ліфтах, де уловлювач може спрацьовувати через канат безпеки, який є незалежним від засобів підвіски або ослаблення, або обриву каната чи ланцюга підвіски.

На підвішених сходових підйомниках з єдиною ланцюговою підвіскою, уловлювач повинен бути гарантованим через ослаблення або гал ьмування ланцюга підвіски.

  1. Звільнення

Звільнення уловлювача повинне бути можливим тільки після підняття сходового підйомни­ка. Після цього звільнення уловлювач повинен залишатися функціональним для подал ьшого використовування.

Робочі інструкції повинні містити пораду, що уловлювач повинен бути звільнений і повторно встановлений тільки компетентною особою.

  1. Доступ для огляду

Уловлювач повинен бути легко доступний для оглядів і перевіряння.

  1. Електричне перевіряння

Коли уловлювач встановлено, електричний пристрій згідно з 8.6 і активізований уловлюва­чем повинен негайно ініціювати зупинення і повинен перешкоджати пуску машини.

  1. Обмежувач швидкості

Якщо обмежувач швидкості діє від головного ланцюга підвіски або каната, уловлювач пови­нен бути керований механізмом, що приводиться в дію у разі ушкодження або ослаблення засобів підвіски.

Будь-яка фрикційна передача обмежувача швидкості повинна бути незалежною від головного фрикційного привода сходового підйомника.

На сходових підйомниках з єдиним ланцюгом п ідвіски не дозволено керування обмежувачем швидкості від ланцюга підвіски.

  1. Контролювання повернення

Якщо обмежувач швидкості — є фрикційна передача, контрольна система повинна містити електросхему контролювання повернення обмежувача швидкості, керованого засобами протягом руху. Якщо повернення припинено, електропостачання двигуна і гальма повинно бути перерва­ним в межах 10 с або 1 м руху.

Продовження руху може бути через направлену контрольну кнопку. Дійсна функція повинна бути перевірена як мінімум один раз протягом нормального руху. П ризначені для користувача інструкції повинні надати корисну пораду, що переривиста дія може указувати на аварійний ре­жим обмежувачем швидкості, і що потрібне технічне обслуговування перед подальшим викорис­товуванням.

Сила, прикладена до пристрою повернення через фрикційну передачу повинна бути як мінімум подвійної сили, необхідної для легкого спрацьовування уловлювача.

  1. Контргайка

У випадку передачі типу гвинт і гайка повинна бути забезпечена контргайка, щоб витриму­вати вантаж і діяти з контактом безпеки у разі відмови приводної гайки так, як наприклад, щоб надати рівноцінний ступінь безпеки, що вказано в 6.1. Контакт безпеки повинен діяти з причини вимкнення потужності від двигуна і гальма у разі відмови приводної гайки.